Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Celkový pohled na minolovku Aleksandr Obuchov Projektu 12700; větší foto / Kremlin.ru

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze v během krátké doby zaminovat celé námořní i suchozemské bojiště, případně tzv. škrtící body. Bez ohledu na sílu loďstva představují nepřátelské miny rozmístěné okolo přístavů výrazné omezení jeho bojových schopností. Takovou blokádu dokáží prolomit např. ruské minolovky Projekt 12700 (třída Aleksandrit).

Koncem dubna se uskutečnilo slavnostní spuštění třetí minolovky Ivan Antonov třídy Aleksandri. První plavidlo Projektu 12700, Aleksandr Obuchov, vstoupilo do aktivní služby v prosinci 2016. Loděnice Sredně-Něvskij, které tyto minolovky vyrábí, momentálně staví další tři plavidla. Jejich kýly byly založeny mezi lety 2015-2017. 

 

 

Třída Aleksandrit je uzpůsobena k detekci a ničení min všeho druhu. K jejím úkolům patří ochrana přístavů, pobřežních vod, výlučné ekonomické zóny, ložisek nerostných surovin, ochrana větších plavidel při pohybu na volném moři či průzkumná protiminová činnost. Vedle toho mohou plavidla této třídy sama miny pokládat.
 

Délka Projektu 12700 dosahuje 61 m, šířka 10 m a ponor 2,6 m. Plný výtlak plavidla je 890 t. Jeho posádku tvoří až 44 námořníků. Pohonná jednotka se skládá ze dvou dieselových motorů M-503M1 s maximálním výkonem 1864 kW. Doplňují ji dva dieselové generátory o výkonu 315 kW a dva nouzové o výkonu 210 kW. Všechny části pohonného systému si Rusové vyrábí sami. Ruské minolovky se pohybují rychlostí do 30 km/h. Při rychlosti 18,5 km/h dokáží urazit vzdálenost 3100 km. Na volném moři vydrží minilovka maximálně deset dní.

 

Plavidla třídy Aleksandrit jsou vyzbrojena protiletadlovými střelami 9K38 Igla (označení NATO SA-N-10/14 Grouse), 30mm kanónem AK-630 a 14,5mm kulometem MTPU. Poradí si proto jak s menšími vzdušnými a pozemními cíli, tak i s lehkým pobřežním opevněním či plovoucími minami. Systém Igla minolovkám umožňuje udeřit i proti nízko letícím bitevním letounům, vrtulníkům a dronům.

 

Vedle starších prostředků pro odstraňování min GKT-2 s pasivními řezáky a akustickým odminovačím zařízením ŠAT-U je Projekt 12700 vybaven i novějšími detekčními zařízeními, které ovládá automatizovaný systém Diez. Tento řídící systém v reálném čase přijímá, zpracovává a zobrazuje informace, jež získává z navigačních zařízení. Minolovky navíc disponují hydroakustickou stanicí pro detekci min Livandija-M.

 

Kapitánský můstek minolovek třídy Aleksandrit; větší foto / Krelmlin.ru

 

Hlavní novinku ovšem představuje jedinečný materiál využitý k výrobě trupu. Jednolitý sklolaminát zhotovený technikou vakuové infuze byl ke stavbě minolovek v Rusku použit vůbec poprvé. Namísto klasické slabě magnetické oceli je lehčí a téměř imunní vůči minám iniciovaným magnetickým polem proplouvající lodi.

 

Z minolovek lze též řídit různé hladinové i podvodní drony. V případě třídy Aleksandrit to měly původně být výhradně čluny Inspector Mk-2 francouzské společnosti ECA. Tato 9 m dlouhá plavidla jsou vybavena aktivním systémem se schopností detekce min do hloubky 10 m a sonarem TOWSCA pro vyhledávání min v hloubce 10–100 m.

 

Inspector Mk-2 k tomu má na své palubě dálkově ovládané zařízení SEASCAN. Tento rozměrově menší podvodní dron se sonarem a třemi videokamerami poskytuje operátorovi obrazové materiály s vysokým rozlišením z prostředí pod mořskou hladinou. Díky propojovacímu optickému kabelu může být nasazen až 1500 m před Inspectorem Mk-2 nebo před mateřskou lodí.

 

Dron Inspector Mk-2 je schopen efektivně pracovat do vzdálenosti 10 km od plavidel Projektu 12700. Podle blogu BMPD není jasné, zda jsou dodávané čluny Rusku předávány s kompletní sadou protiminových systémů. Poprvé byl ruský Inspector Mk-2 nasazen loni v červnu v Baltském moři z minolovky Aleksandr Obuchov.

 

Propgační video námořního dronu Inspector Mk-2

 

V červenci 2016 podepsala francouzská společnost ECA s ruskými zástupci smlouvu v hodnotě 10 milionů eur, jež navazovala na memorandum o porozumění z ledna 2014, na dodávku tří dronů Inspector Mk-2. Navzdory hospodářským sankcím ze strany západních států byly všechny čluny Rusku předány. S dalšími dodávkami se však prozatím nepočítá.               

 

Posádka minolovky Aleksandr Obuchov totiž s francouzskými drony není spokojená. Jak uvedly internetové stránky FlotProm, plavidlo je nedokončené a nedisponuje všemi požadovanými schopnostmi. BMPD uvádí, že významný nedostatek představuje nemožnost umístit čluny Inspector Mk-2 na palubu minolovek třídy Aleksandrit. Jsou moc dlouhé.

 

FlotProm následně přišel se zprávou, že Projekt 12700 bude vybaven drony ruské výroby. Námořní konstrukční kancelář Almaz již údajně navrhla podobu dálkově ovládaného člunu, jenž konstrukčně vychází z plavidla BL-680 společnosti Mněv i K.

 

V protiminové verzi by ruský dron měl mít na palubě zařízení určené ke zneškodňování min o hmotnosti 60 kg. První takový člun se má dostat na palubu minolovky Ivan Antonov ještě v průběhu května letošního roku. Aleksandr Šljachtěnko, generální ředitel konstrukční kanceláře Almaz, dle webu FlotProm navíc uvedl, že ruský dron svými schopnostmi převyšuje francouzského Inspectora Mk-2.    

 

Krátké představení Projektu 12700 na armádním televizním kanálu Zvězda.

 

„Přestože naše výrobky nepodléhají sankcím, Rusko odmítlo zakoupit čtvrtý člun a rozhodlo se pro nezávislou výrobu, uvedl pro FlotProm Dominique Mallet, ředitel společnosti ECA. Do budoucna si ovšem zachovává naději na uzavření dalších obchodů: V příštích dvou letech plánujeme zahájit výrobu člunů Inspector a podvodních dronů zde, v Rusku.“

 

Stránky Flotprom ale informovaly, že Rusko plány na lokalizaci výroby odmítlo a namísto toho se rozhodlo podpořit vlastní program vývoje námořních dronů.

 

Ruské námořnictvo navýšilo počet úvodní série objednaných minolovek třídy Alexandrit z osmi na deset. Poslední se nich se má do aktivní služby dostat v roce 2027. V časovém horizontu do roku 2050 bude pro potřeby ruských loďstev podle odhadů nutné postavit 30-40 plavidel Projektu 12700.

 

Co se týče pokládání min, nabízí se nově použití dronů (vzdušných, hladinových i podvodních), které mohou zaminovat přístupy do vojenských přístavů. V případě nasazení proti Rusku to mohou být přístavy zejména v Černém nebo Baltském moři. 
 

Zdroje: Navy Recognition, Naval Technology, Flot, FlotProm1, Flotprom2, Topwar, BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský raketový člun Šuja otestuje Pancir-M

Testovací fáze nového ruského námořního sytému protivzdušné obrany (PVO) Pancir-M proběhne na ...

Námořní dron Sea Hunter: Revoluce v námořním válčení

Americká DARPA dokončila vývoj námořního dronu Sea Hunter. K jeho hlavním úkolům patří vyhledávání a ...

Námořní pěchota získala první obří vrtulník CH-53K King Stallion

Po 12 letech od začátku vývoje americká námořní pěchota (US Marine Corps) získala první těžké ...

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Horigon
    04:22 07.06.2018

    Nakúpia, okopčia a postavia. Zadarmo vývoj.

    Nakúpia, okopčia a postavia. Zadarmo vývoj.

Načítám diskuzi...