V-22 Osprey jako vzdušný tanker
- 8. 9. 2013
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Firmy Bell a Boeing vyvíjejí speciální verzi konvertoplánu V-22 Osprey, jenž může být použit jako vzdušný tanker. Tankovací V-22 Osprey má za sebou již první test, kdy se úspěšně propojil se stíhačkou F/A-18 Hornet.
V-22 Osprey zastával roli tankeru již v roce 2007 v Iráku. Tehdy americká námořní pěchota využívala konvertoplány MV-22 Osprey jako stacionární tankery pro doplňování paliva do vrtulníků a vozidel.
Nyní však firmy Boeing a Bell testují možnost využít V-22 Osprey jako plnohodnotný vzdušný tanker. Základní myšlenkou je umístit do nákladového prostoru V-22 Osprey interní palivové nádrže od firmy Cobhem a spojovací tankovací hadicí převzatou z tankeru KC-130.
Palivová nádrž je umístěná na univerzální paletě, což zjednodušuje její nakládání a vykládání do konvertopálnu. K zásobníku je pak připojena navíjecí tankovací hadice o délce 27,43 metrů.
V případě, že chce pilot tankeru začít s tankováním, musí otevřít obě části zadní rampy a vypustit přípojnou hadici. Poté zavře spodní část zadní rampy. Doplňování paliva následně probíhá při rychlosti 343 – 463 km/h.
Tankování za letounem však není nic jednoduchého. Inženýři museli nejprve vypočítat aerodynamické turbulence vznikající za V-22 Osprey a jejich vliv na stíhačku F/A-18 Hornet. Teprve poté mohlo dojít k reálným testům.
K samotnému testu došlo 29. srpna, kdy F/A-18C Hornet se úspěšné napojil na palivovou hubici při rychlosti 389 km/h. Podle oficiální tiskové zprávy firmy Boeing šlo vše podle plánu, protože pilot stíhačky F/A-18 necítil žádné turbulence.
V-22 může doplňovat palivo také vrtulníkům. Avšak vlivem velké dopředné rychlosti V-22 Osprey, musí být gondoly s rotory nakloněné v přechodné poloze - tedy v poloze, při které stroj obvykle přechází z kolmého do horizontálního letu. Tankování pak probíhá při rychlosti 195 km/h.
V-22 Osprey dokáže přečerpat až 5443 kg paliva. Firma Boenig a Bell nyní doufají, že si ryze firemních zkoušek všimne také americká námořní pěchota a námořnictvo. Obě složky amerických ozbrojených sil pak snad poskytnou peníze pro další testy.
Využití V-22 Osprey jako vzdušného tankeru přinese obrovskou logistickou výhodu pro námořní pěchotu nebo námořnictvo. V případě potřeby, nebude třeba povolávat speciální tankery k doplnění paliva pro námořní a mariňácké stíhačky.
Nádrže s palivem mohou být umístěny uvnitř výsadkových lodí a podle potřeby naloženy do konvertoplánů V-22 Osprey. Díky velkému rozsahu letových rychlostí pak je V-22 Osprey schopen doplňovat palivo jako vrtulníkům, tak stíhačkám.
Zdroj: Avionics Intelligence, Altair
Související články
V-22 Osprey v izraelské armádě
Izraelské obranné síly IDF uvažují o pronájmu 6-8 konvertoplánu V-22 Osprey. Stroje mají být ...
- 27.08.2012
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
USS America – nová výsadková loď americké námořní pěchoty
20. října byla slavnostně pokřtěna nová obojživelná útočná loď USS America americké námořní pěchoty. ...
- 26.11.2012
- 11 komentářů
- Michal Polák
Americký prezident dostane V-22 Osprey
Americká prezidentská vrtulníková letka Marine One má do svých řad dostat konvertoplán Boeing V-22 ...
- 02.01.2013
- 10 komentářů
- Michal Polák
Izraelská armáda kupuje V-22 Osprey
Izraelská armáda je na nejlepší cestě stát se prvním zahraničním uživatelem konvertoplánu Bell ...
- 26.04.2013
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...