V-22 Osprey v izraelské armádě

V-22 Osprey
Foto: Američtí Mariňáci nastupují do letounu MV-22 Osprey (verze pro US Marine Corps) / Wikipedia

Izraelské obranné síly IDF uvažují o pronájmu 6-8 konvertoplánu V-22 Osprey. Stroje mají být vyčleněny mimo jiné pro pátrací a záchranné operace. Izraelská armáda však především dostane do rukou mocný nástroj pro provádění rychlých a dalekonosných výsadků speciálních sil. V současné době pro Izrael nedocenitelná schopnost.

Připomeňme, že Bell-Boeing V-22 Osprey je vrtulový letoun s překlopnými rotory neboli konvertoplán. Stroj tak může startovat jako vrtulník, případně s velmi krátkým vzletem a ve vzduchu, po překlopení rotorů, pokračovat jako běžné vrtulové letadlo.

V-22 Osprey si tak bere to nejlepší z obou konceptů. Má vlastnosti vrtulníků (kolmý vzlet, vis ve vzduchu atd.), ale dokáže se pohybovat rychlostí 565 km/h na vzdálenost až 1620 km – násobně rychleji a dále než jakýkoliv vrtulník. Nesmíme zapomenout ani na rozměrný nákladový prostor a na schopnost nést až 9 tun nákladu – opět násobně více než běžný vrtulník.

Stojí si za to připomenout, že vlastnosti V-22 Osprey byly vykoupeny astronomickými vývojovými náklady (30 mld. dolarů), více než 25 let trvajícím vývojem a především smrtí 30 osob, které zemřely při leteckých nehodách V-22 Osprey.

V-22 Osprey Foto: V-22 Osprey za letu / Wikipedia



Přesto vše je V-22 Osprey výjimečný letoun, jehož unikátní vlastnosti neunikly Izraelcům. Podobný letoun se jim zajisté hodí pro bleskové akce speciálních jednotek proti pozicím Hizballáhu (v případě izraelsko-íránské války) v Libanonu nebo pro dalekonosné výsadky/záchranné operace nad Íránským územím.

Izrael původně uvažoval o nákupu vlastních strojů V-22 Osprey, ale celý obchod vzal za své díky rozpočtovým škrtům. Izrael se však nechtěl schopností konvertoplánu vzdát, proto zvolil cestu přijatelnějšího leasingu.

V loňském roce, náčelník generálního štábu IDF Benny Gantz řekl: „letěli jsme s ním a byli jsme ohromeni jeho schopnostmi“.  Generál Gantz byl v loňském roce součásti speciálního kontingentu izraelského letectva, který ve Spojených státech podstoupil trénink na strojích V-22 Osprey.

Původně se předpokládalo, že V-22 Osprey nahradí v izraelském letectvu flotilu vrtulníků Sikorski CH-53 Sea Stallion. Avšak právě kvůli okleštěnému vojenskému rozpočtu budou stroje tvořit jen doplněk k vrtulníkům.

Zdroj: Israel Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou ...

UZI PRO – legendární izraelský samopal v novém kabátě

Samopal UZI nemusíme naším čtenářům příliš představovat. Tato legendární izraelská zbraň je ve ...

Izraelci kupují 30 cvičných letounů M-346 Master

Alenia Aermacchi před několika dny oficiálně oznámila prodej třiceti svých cvičných letounů typu ...

Izrael odhaduje počty mrtvých ve válce s Iránem

Izrael se vážně připravuje na válku s Iránem, respektive s hnutím Hizballáh. Kdyby k ní došlo nyní, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Deadog
    14:09 28.08.2012

    Hercules asi tezko ,Osprey je dost maly , stezi se do nej vejde landrover a to jeste bez nejakych montazi ,na prevoz nejake techniky zapomen

    Hercules asi tezko ,Osprey je dost maly , stezi se do nej vejde landrover a to jeste bez nejakych montazi ,na prevoz nejake techniky zapomen

  • Refael
    12:12 28.08.2012

    To by bylo SUPER, pokud by se nase IDF/AF jimi vyzbrojila!!! Spojuje vrtulnik/letadlo, v nasem pripade CH-53 Sea Stallion/C-130 Hercules. Jen se divim, ze jsem nic nevidel v ...Zobrazit celý příspěvek

    To by bylo SUPER, pokud by se nase IDF/AF jimi vyzbrojila!!!
    Spojuje vrtulnik/letadlo, v nasem pripade CH-53 Sea Stallion/C-130 Hercules.
    Jen se divim, ze jsem nic nevidel v zadnych hlav.zpravach Izr.TV, preci jenom je to vyznamna polozka.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...