V-22 Osprey a F-15SE Silent Eagle: Izrael kupuje špičkové zbraně
- 6. 11. 2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael se Spojenými státy jedná o nákupu konvertoplánů V-22 Osprey a stíhaček F-15 Eagle. Podle magazínu Flightglobal.com Izrael dokonce usiluje o nejpokročilejší verzi F-15SE Silent Eagle. V-22 Osprey a F-15SE Silent Eagle pomůže Izraeli udržet vojenskou nadřazenost na Středním východě i v dalším desetiletí.
Íránská dohoda a izraelské zbraně
V současné době Izrael dostává ze Spojených států ročně 3 miliardy dolarů na obranu. Peníze jsou určeny na nákup vojenské techniky a vybavení. Izrael však musí za americké peníze nakupovat pouze zbraně amerických výrobců, případně součástky amerických firem.
Na konci října odcestoval izraelský ministr obrany Moše Ya'alon do Washingtonu, aby jednal o budoucí vojenské spolupráci mezi Spojenými státy a Izraelem. Jednání silně ovlivňuje “jaderná dohoda”, kterou uzavřely Spojené státy s Íránem.
Izrael vidí Írán jako svou hlavní existenční hrozbu a nepřestává Írán obviňovat ze snah vyrobit jadernou bombu. Očekává se, že na oplátku Spojené státy zvýší svou vojenskou pomoc a zároveň Izraeli poskytnou zbraňové systémy, které umožní Izraeli v případě potřeby provést letecký nebo aeromobilní úder proti íránským cílům - především střediskům jaderného výzkumu.
Současná dohoda o americké vojenské pomoci trvá deset let a vyprší v roce 2018. Od roku 2018 dojde k zahájení nové desetileté americko-izraelské vojenské spolupráce. Izrael již předal Spojeným státům seznam poptávaných zbraní.
Klíčovým zbrojním programem je nákup stíhaček F-35A Lightning II. Izrael podepsal smlouvu na 33 letadel, ale mluví se až o 75 strojích. Kromě F-35 Izrael poptává také konvertoplány V-22 Osprey a stíhačky F-15 Eagle, resp. nejnovější F-15SE Silent Eagle. Mluví se také o nákupu tankerů KC-46A Pegasus.
Konvertoplány V-22 Osprey již Izrael poptával v minulosti, ale nakonec z obchodu sešlo. V-22 je schopen přepravit izraelské jednotky na velké vzdálenosti a vysadit je prakticky kdekoliv. Izrael v V -22 získá schopnost provádět aeromobilní operace na velmi dlouhé vzdálenosti.
V-22 přepraví 24 vojáků nebo 9000 kg nákladu cestovní rychlostí 460 km/h. Při doplnění paliva za letu je bojový dolet prakticky neomezen. V-22 Osprey je však drahým strojem - cena je srovnatelná s moderní stíhačkou.
F-15SE Silent Eagle
Zajímavou zprávou je zájem Izraele o letouny F-15SE Silent Eagle. Hlavními rysy F-15SE, oproti klasické F-15, jsou nižší čelní radarový průřez RCS (Radar Cross Section), nátěr pohlcující radarové signály, konformní přídavné nádrže, vnitřní zbraňové šachy umožňující přepravovat část zbraní uvnitř trupu a “rozevřené” svislé ocasní plochy.
F-15SE je vybaven nejmodernějším radarem ( APG-82 nebo APG-63 ) kategorie AESA, přepracovaným kokpitem s jednou velkou informační obrazovkou a nejmodernějším elektronickým a aviotickým vybavením. Do zbraňových šachet F-15SE se vyjde až čtveřice střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.
V případě F-15SE se Izrael může stát prvním uživatelem. Boeing se snažil F-15SE prodat Japonsku a Jižní Koreji, ale obě země nakonec daly přednost F-35 Lightning II.
F-15SE Silent Eagle
V současné době izraelské letectvo provozuje 58 letadel F-15 “Baz” určených pro vybojování vzdušné nadvlády a 25 útočných letadel F-15I "Ra'am" pro ničení cílů na zemi. Páteř izraelského letectva tvoří 343 letadel F-16 “Netz”, “Barak” a “Sufa”.
F-15SE je víceúčelový letoun určen ke vzdušným soubojům a útokům na pozemní cíle. F-15SE má větší dolet, nosnost a lepší letové výkony než F-35 a umožní tak Izraeli provádět dalekonosné údery, například proti íránským cílům.
V případě potřeby může Izrael F-35 a F-15SE i původní F-15 vhodně kombinovat. Při bojové akci F-35 poslouží jako předsunuté senzory, které předají informace v odstupu se pohybujícím F-15SE (s interními zbraněmi), které zase předají informace útočným F-15 “Ra´am” s podvěšenou výzbroji.
Pro další dny války, kdy se očekává zničení vzdušných sil protivníka, lze F-15SE velmi snadno upravit k útokům na pozemní cíle.
Případný prodej dalších F-15 do Izraele je skvělou zprávou pro firmou Boeing. Zakázka z Izraele pomůže zachovat výrobní linku a pracovní místa i po roce 2019, kdy skončí výroba poslední nasmlouváné stíhačky F-15SA Strike Eagle pro Saudskou Arábii.
Zdroj: Foxtroth Alpha
Související články
Izraelský raketový tank Pereh
Izrael po více než 30 letech utajování představil veřejnosti „raketový tank“ Pereh (Divoch). Pásovou ...
- 21.07.2015
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Útok před obranou: Izrael zveřejnil novou vojenskou strategii
Izraelské obrané síly IDF (Israel Defense Forces) po více než 60 letech představily veřejnosti ...
- 26.08.2015
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Masivní protiletecká výzbroj stíhačky F-15 Eagle
Firma Boeing představí na konferenci Air Force Association koncept stíhačky F-15 Eagle schopné nést ...
- 14.09.2015
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR
Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...
- 21.10.2015
- 32 komentářů
- Redakce AN
Pokiaľ sa pamätám tak sú povinné len 3/4 pomoci "otočiť" späť v USA ... nie 100 %. Okrem konzervatívnych kruhov USA majú i zbrojné koncerny v USA a ich lobisti asi ťažko záujem ...Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ sa pamätám tak sú povinné len 3/4 pomoci "otočiť" späť v USA ... nie 100 %.
Okrem konzervatívnych kruhov USA majú i zbrojné koncerny v USA a ich lobisti asi ťažko záujem na znormalizovanie vsťahov v tomto regióne ... to by išli sami proti sebe ..... väčšina toho balíka sú peniaze pre nich.
Nechcem to tu rozvíjať, ale videl som už dosť štúdii, že bezhraničná podpora USA pre židovský štát poškodzuje Američanov (a za "odmenu" je schopný izraelský premiér verejne kydať na prezidenta svojho donora), ale i naopak, aby som to neobišiel, že často málo kontrolovaná pomoc pre Palestínčanov tiež mieru v tejto oblasti neprospieva ...Skrýt celý příspěvekJá jsem asi úplně mimo F15 je primárně pro vzdušnou převahu. Sekundárně některé verse umí trefit něco na zemi. F22 je primárně pro vzdušnou převahu. Sekundárně některé verse ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem asi úplně mimo
F15 je primárně pro vzdušnou převahu. Sekundárně některé verse umí trefit něco na zemi.
F22 je primárně pro vzdušnou převahu. Sekundárně některé verse umí trefit něco na zemi. Má být navíc stealth náhradou za F15 a F117.
F35 je primárně proti pozemním cílům. Sekundárně se umí bránit i letadlům. Má nahradit A10, Harrier a F18. Tj. být hodně dobrým kompromisem a stealth.
Proč stále lidi srovnávají F15 a F35 ? Je to jako srovnávat brambory a hrušky.Skrýt celý příspěvekShania: Silent Eagle nikdo nemá, takže těžko můžou dostat stejnou konfiguraci jako mají Saudi. Vyšší nosnost má v konfiguraci pro pozemní údery. Koukni na video. Hlavně na něj ...Zobrazit celý příspěvek
Shania:
Silent Eagle nikdo nemá, takže těžko můžou dostat stejnou konfiguraci jako mají Saudi.
Vyšší nosnost má v konfiguraci pro pozemní údery. Koukni na video. Hlavně na něj nejspíše půjde uplatinit i rozšíření gunshipu. Tim ztratí, maskovací výhody, ale od toho mají Izraelci ty F-35.
Já třeba jako technologický demnostrátor beru i tu F-35. Spousta těchnologií se bude dát uplatnit na letouny 4+. To že má teď F-35 lepší radar a je jediné které je schopné uplatnit datalink a sdílená data neznamená, že ta techlogie za dva, tři roky nepůjde uplatnit i na tyto stroje.
Já ty letadla přímo neporovnávám, jen poukazuju na to, že pro takovou Kanadu je 35 horší variantou. Na zajištění vzdušného prostoru potřebujou rychlé letadlo s velkou stoupavostí a doletem. Nepotřebují neviditelného špióna na pozemní útoky.Skrýt celý příspěvekkruganec - Smím se zeptat na jaké stávající koncepci vznikl T-50? Jsem si sice jistý, že myslíte koncepci Su-27, ale tam je pokud se nepletu nejnovějším modelem Su-35S. ...Zobrazit celý příspěvek
kruganec - Smím se zeptat na jaké stávající koncepci vznikl T-50?
Jsem si sice jistý, že myslíte koncepci Su-27, ale tam je pokud se nepletu nejnovějším modelem Su-35S. Nechápu, jak vůbec někdo něco podobného může říci. Tento blábol jsem poprvé viděl na militaryboxu a evidentně se dost chytl. Vždyť si ty letadla nejsou ani moc podobná po vzhledové stránce. To rovnou můžete napsat, že F-22 je z koncepce právě F-15...Skrýt celý příspěvekČetl jsi ten článek? Tam se píše, že Izrael objedná "Silent Eagle" a Saudi dostanou "Strike Eagle". A my se bavíme o tom, že Kanadě by se hodil "Silent Eagle".....čili v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek
Četl jsi ten článek? Tam se píše, že Izrael objedná "Silent Eagle" a Saudi dostanou "Strike Eagle".
A my se bavíme o tom, že Kanadě by se hodil "Silent Eagle".....čili v podstatě takový hodně light Raptor.Skrýt celý příspěvek1. to že Izrael má zájem o pár dalších F-15 v nejnovější konfiguraci automaticky neznamená, že US jim zaplatí vývoj těchto technologii, s největší pravděpodobností dostanou to co ...Zobrazit celý příspěvek
1. to že Izrael má zájem o pár dalších F-15 v nejnovější konfiguraci automaticky neznamená, že US jim zaplatí vývoj těchto technologii, s největší pravděpodobností dostanou to co SA. Navíc jim jde vic o modernizace stávajících letadel.
Izrael si udělá objednávku a US ponesou všechny náklady s tím spojené...
2. F-15SE v stealth konfiguraci unese přesně 4 AAM nebo 2 AAM a dve bomby, v čem má tedy vyšší nosnost?
Tohle ho stojí konformní nádrže, takže dolet nemá ani náhodou vyšší než F35. I s nimi má Strike Eagle nižší dolet na interní palivo než F35.
A na droptanky v této konfiguraci může také zapomenout.
CerVus: a on je teď něco víc jak technologický demonstrátor? Asi si moc neumíš představit kolik času a peněz by stalo přejít z demonstrátoru na výrobu sériových strojů.
Luky: na vzdušnou obranu je určitě i strike eagle lepší jak SH, to co se jim ale líbit nebude je cena.Skrýt celý příspěvekPěkný článek a chtěl bych se zeptat, zda někdy v budoucnu bude nějaký "seriál" o Izraelské armádě (pěchota, mechanizované jednotky, námořnictvo, letectvo aj.).
Pěkný článek a chtěl bych se zeptat, zda někdy v budoucnu bude nějaký "seriál" o Izraelské armádě (pěchota, mechanizované jednotky, námořnictvo, letectvo aj.).
kruganec: To nejde úplně srovnávat. Izrael část těch zbrojních dodávek z USA jednoduše dostává zadarmo v rámci vojenské pomoci. Tuším, že se to týkalo i jejich stíhaček Sufa a ...Zobrazit celý příspěvek
kruganec: To nejde úplně srovnávat. Izrael část těch zbrojních dodávek z USA jednoduše dostává zadarmo v rámci vojenské pomoci. Tuším, že se to týkalo i jejich stíhaček Sufa a Ram'am. Navíc tam mají všeobecnou podporu jak obyvatel, tak politiků. U nás by většina lidí armádu zrušila a většina politiků jen přemýšlí, jak se na ní co nejlépe přiživit v tom horším případě a v tom, jak jí co nejvíce snížit rozpočet v tom lepším. Současná vláda se v tom neliší, ta jen mezi těmito dvěmi směry balancuje.
Ale musím připustit, že Izrael má pro tyto stroje narozdíl od případné zakázky Kanady ideální využití. F-35 zajistí průzkum a SE se postará o likvidaci protivníků. Izrael navíc může použít klasické letouny jako třetí vlnu, která bud plnit funkci vějičky.Skrýt celý příspěvekF-15SE je přesnou ukázkou toho, jak vznikl ruský Suchoj T-50, je to evoluce stávající osvědčené koncepce. Překapotování a dovybavení prověřené konstrukce letadel 4 generace, která ...Zobrazit celý příspěvek
F-15SE je přesnou ukázkou toho, jak vznikl ruský Suchoj T-50, je to evoluce stávající osvědčené koncepce. Překapotování a dovybavení prověřené konstrukce letadel 4 generace, která tak získává prvky 5 generace. Ze strany Izraele je to přímo geniální řešení (popravdě s jejich penězma by naše armáda taky dokázala být geniální) - koupí si F-15SE, tedy letoun, který v jiných modifikacích provozují a tedy velmi dobře znají a současně ještě zvýší tlak na dodávky F-35 a navíc možná zvýší jejich objednané množství na dvojnásobek. S F-15SE a s 33 (možná 75!) F-35 se regionálním soupeřům vzdálí de facto do nekonečna! A to nemluvím o fascinujícím počtu 343 ks strojů F-16 a 83 ks F-15 v článku zmíněných modifikací. Sice nevíme kolik F-15SE koupí, ale dejme tomu, že 20 ks, spolu s horním uvažovaným množstvím F-35 a tím co již mají, to dává 521 strojů od těch ověřených po ty nejnovější. Tichá závist, Izrael má stejný počet obyvatel jako my, vlastně o nějakých 2,5 milionu lidí méně.Skrýt celý příspěvek
Jo, tohle by Canadě celkem slušelo. Podle mě i víc než SH. Chápu, že se jim u Hornetů líbí nízká přistávací rychlost pro sedání v nepříznivých podmínkách, ale tu nemá F-15 taky ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, tohle by Canadě celkem slušelo. Podle mě i víc než SH.
Chápu, že se jim u Hornetů líbí nízká přistávací rychlost pro sedání v nepříznivých podmínkách, ale tu nemá F-15 taky zas tak špatnou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...