Útočná puška RS556 pro německou armádu?

RS556 má velkou šanci v německé armádě nahradit pušky G36. / Rheinmetall 

Německá armáda v rámci programu System Sturmgewehr Bundeswehr hledá náhradu za útočné pušky G36. Jedním ze žhavých kandidátů je nedávno představená útočná puška RS556 vzniklá za spolupráce německé firmy Rheinmetall a rakouské Steyr Mannlicher.

Rakousko-německá RS556

RS556 je německá verze nové rakouské útočné pušky STM556 ráže 5,56×45 mm NATO. Firma Steyr Mannlicher poprvé SMT556 představila v roce 2012. Výroba STM556 běží od května 2016, není však jasné, kolik zbraní a jakým zákazníkům se pušku podařilo prodat.

Odvozená verze RS556 je nabízena především německé armádě, která plánuje od roku 2019 nahrazovat útočné pušky G36. Mezi roky 2017 až 2019 navíc německé speciální síly poptávají 1750 nových útočných pušek v ráži 5,56 mm. Rheinmetall slibuje výrobu RS556 v Německu s 60% podílem německých dílů. 

Prozatím nejsou k dispozici o RS556 bližší technické informace, ale představme si, co prozatím víme - RS556 (nebo SMT556) vypadá jako americká AR15, ale ve skutečnosti jde o další vývojový stupeň rakouské útočné pušky Steyr-Sturmgewehr 77 (Steyr AUG).

Od Steyr AUG puška RS556 převzala mechanismus odvodu plynů z hlavně a také otočnou hlavu závorníku. RS556 využívá píst s krátkým zdvihem a čtyřstupňový ovládač plynové trubice.

Ergonomicky ale RS556 vychází ze zbraní řady AR15 - typické táhlo a doraz závěru je v zadní části, zbraň je vybavená bočním tlačítkem vypouštění zásobníku a páčkový přepínač palby umožňuje palbu jednotlivými ránami i dávkou.

Německo-rakouská puška díky speciální povrchové úpravě vnitřních částí pracuje bez nutnosti použítí konzervačních látek, což je velká výhoda při použití zbraně v pouštních oblastech.

Zbraň bude dostupná se čtyřmi délkami hlavní (14,5 ", 16", 18 "a 20"). Na přání zákazníka však půjde RS556 osadit jakoukoliv hlavní s vhodnou délkou. RS556 s 16” palcovou hlavní, se zásobníkem na 30 nábojů (5,56×45 mm) má hmotnost 4,2 kg.

Podle rakouského magazínu Kurier bude RS556 konfigurovatelná jako automatická karabina, útočná puška a jako lehký kulomet. Hlaveň RS556 je rychle vyměnitelná bez použití nářadí. Pažba má sedm poloh pro nastavení vhodné délky.

Samozřejmostí je použití standardních montážních lišt pro instalaci nejrůznější optiky, příslušenství a podvěsného 40mm granátometu.

RS556 je prozatím dostupná v ráži 5,56×45 NATO, oba výrobci ale plánují verze pro munici 7,62x35 mm (300 BLK), .300 Whisper a 7,62×39 mm.

RS556; větší foto / Rheinmetall 

RS556 nahrazuje problémovou G36

Rakouský magazín Kurier připomenul, že puška Steyr AUG se v polovině 90. let zúčastnila tendru v Německu na novou útočnou pušku a vyšla z testů jako nejlepší kandidát. Zakázku na 176 544 útočných pušek ale nakonec získal německý Heckler & Koch s G36.

Podle rakouského magazínu se před pěti lety projevily u pušek G36 problémy s přehříváním zbraně při dlouhodobé střelbě (po několika stovkách vystřílených nábojů). Přehřívání údajně snížilo přesnost G36 tak, že bylo obtížné zasáhnout cíl velikosti lidské postavy na 100 m a prakticky nemožné zasáhnout cíl na vzdálenost 300 m. Stejně se tak vlivem tepla měly deformovat plastové díly zbraně.

G36 byl označená jako nevhodná pro dlouho trvající přestřelky. Výrobce G36, německá  Heckler & Koch, ale oponovala, že G36 nebyla navržená pro soustavnou a dlouhodobou palbu.

V německých médiích se následně objevily informace, že za přehříváním zbraně může také nevhodná pušková munice - střely měly být pokryty příliš tenkým měděným pláštěm. V roce 2014 ale německý deník Bild am Sonntag citoval tajnou zprávu Spolkového soudního dvora (BRD), podle které “existují přesvědčivé důkazy, že německé ozbrojené síly používají jak špatnou munici, tak na teplo citlivé pušky G36.”

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen podala na firmu Heckler & Koch žalobu o náhradu škody, německý soud ale žalobu před několika dny odmítl - ne proto, že G36 je v pořádku, ale proto, že německá armáda “dostala přesně to, co si objednala.”

V každém případě Ursula von der Leyen rozhodla o stažení všech 167 000 útočných pušek G36 z výzbroje a jejich nahrazení novým typem.

Zdroj: Rheinmetall

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Probuzení obra? Německo chce dávat na obranu 2 % HDP

V příštím roce německé ministerstvo obrany dostane 37,4 miliard eur (1 bilion Kč), tj. o 8 % více ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Charlie
    16:36 18.01.2017

    Trefit z Kosy na 100m ležící figuru šlo, dělalo se to nastavením mířidel na dvojnásobek (200m) a mířením na spodní okraj terče, díky balistice to pak lítalo do středu. Dělalo se to ...Zobrazit celý příspěvek

    Trefit z Kosy na 100m ležící figuru šlo, dělalo se to nastavením mířidel na dvojnásobek (200m) a mířením na spodní okraj terče, díky balistice to pak lítalo do středu. Dělalo se to proto, že už na 100m byly mířidla tak velký, že zakrývaly značnou část terče. Na 200m tu stojící figuru člověk přes mířidla ani neviděl, muselo se mířit někam na střed a pálit krátkýma dávkama (1-2 střely), jinak to lítalo buhvíkam. To jen tak k tý střelě na 300-500m.

    Pokud jde o přehřívání - z kosy sme v krátký chvíli vyvalili tři zásobníky a už člověk cítil rozpálený předpažbí (o hlavni nemluvím). Co udělá G-36 nevím, ale rozhodně se zahřeje taky, a u kulometu se mnohem těžší hlaveň mění po vypálení pár set střel za 1-2 minuty. To u pušky nejde, takže prostě musíte dávat pauzy na chlazení.

    Je otázkou, jaký režimy zátěže tehdá MO SRN zadávalo, ale nejspíš nikdo nečekal, že se s tím bude střílet dlouhý desítky minut a spotřebuje několik palebnejch průměrů. To by ta flinta totiž vypadala jinak a vážila 2x tolik (i MG36 je na podpůrnou zbraň subtilní).

    Jde o to, že speciálové si kdysi oblíbili lehký karabiny, protože s tím skáčou z letadel a nachodí dlouhý štreky s velkou batožinou (a vcelku nic nenastřílí) a běžní bigoši řekli "my chcem taky lehkej krátkej kvér, protože když to mají Bareti, tak to musí bejt nejlepší". Že to je pro bigoše uplně blbej směr vyzbrojování (na delší vzdálenost netrefíte, bajonej je na tom k ničemu, rychle se to ohřeje) nikoho nezajímalo. No a protože vojáci se svojí flintou hlavně chodí a pak taky chodí a potom ještě chodí a občas si s tím blezou do APC a někde uplně na konci i vystřelí, tak se jim lehký skladný flinty moc líbí. Že pak někdy po dvaceti letech půjde do tuhýho a místo těhle lehkejch flintiček by se jim v družstvu spíš šilky dva pořádný plnotučný kulomety a kolem toho pušky na solisní střelivo s nosností do 500m, to nikoho nezajímá - proč se celou kariéru tahat s osmi kilama železa, když je bude potřebovat až někdo za 20 let kdesi v Afghánu, když já tou dobou budu dávno ve výslužbě?

    Moderní flinta není dělaná na zabíjení nepřítele, je dělaná aby vyráběla kravál a ten naproti tak zůstal zalezlej v díře, dokud ho nezmázne přivolaná artilerie nebo letectvo.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    16:28 18.01.2017

    Kolem střílení je hrozně fám, mýtů a polopravd. Střelba je můj koníček, nyní odepsaný na druhou kolej, synovi se velmi daří v judu, takže místo střelnic s ním objíždím turnaje:-) ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolem střílení je hrozně fám, mýtů a polopravd. Střelba je můj koníček, nyní odepsaný na druhou kolej, synovi se velmi daří v judu, takže místo střelnic s ním objíždím turnaje:-) Ale když můžu přispět k většímu pochopení mezi obecnou veřejností, obzvláště na serveru jako je tento, tak to nepohodlí opakovaného vysvětlování překonám:-) Kdo ví, třeba jednou někdo půjde jen z hecu vyzkoušet, co ode mě četl, a aniž bych o tom věděl, objeví se nový Shiva (RIP kamaráde).Skrýt celý příspěvek

  • sgtlk
    16:22 18.01.2017

    To Karloscz: Celkem se Vam divim, ze Vas tahle debata jeste bavi. Me uz ne. Kazdy, kdo nastrilel vic nez par ran jako zazitkovy darek od manzelky vi, ze je to presne tak, jak jste ...Zobrazit celý příspěvek

    To Karloscz: Celkem se Vam divim, ze Vas tahle debata jeste bavi. Me uz ne. Kazdy, kdo nastrilel vic nez par ran jako zazitkovy darek od manzelky vi, ze je to presne tak, jak jste napsal, a ze jste to napsal vice nez srozumitelne.

    Btw. take se pridavam k zadosti o info, kde a kdy se stalo, ze by "prumerny strelec + AK47 + pevna miridla + terc osmicka + 500m = spolehlive opakujici se zasahy".Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    16:15 18.01.2017

    Jinak, aby bylo zřejmější, že jen tak neplácám, na linku je jeden můj terč. Jiný tu zrovna nemám k dispozici, tak vemte za vděk inline předovkou v ráži .50, střela sabot Hornady ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak, aby bylo zřejmější, že jen tak neplácám, na linku je jeden můj terč. Jiný tu zrovna nemám k dispozici, tak vemte za vděk inline předovkou v ráži .50, střela sabot Hornady SST ML 300 gr. ráže .45, prach 120 gr. Vesuvit. Je to na sto metrů a je tam myslím 12 střel, nejsem si jistý, je to starší terč.
    http://www.imgup.cz/image/LEJ5... Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    15:54 18.01.2017

    AD: Chcete mi tvrdit, že nějaká soutežní .223 s přesností 1/4 MOA (řekněme podařený kousek Taikka Varmint) má tu přesnost i na 3000m? Ne. Za další tu přesnost definuje s nějakým ...Zobrazit celý příspěvek

    AD: Chcete mi tvrdit, že nějaká soutežní .223 s přesností 1/4 MOA (řekněme podařený kousek Taikka Varmint) má tu přesnost i na 3000m? Ne. Za další tu přesnost definuje s nějakým nábojem. Jde-li o přesnou zbraň, může jí definovat na nějakou šarži konkrétního náboje.

    Je to Tikka ale to je fuk. A ne to netvrdím. Přesnost systému zbraň/náboj v MOA jako charakteristika zbraně je od výrobce definovaná s nějakým typem střeliva. Nemá ji tedy na 3000 m ale na takovou vzdálenost, na jakou je postavený náboj. Takže, pokud se bavíme o Tikka T3 .223, což je jen lehce nadprůměrná kulovnice, náboj sice umožňuje střelbu až na 1000 m, ale to je hodně hraniční. Lehká střela je moc citlivá na vítr, což je 80pct vnější balistiky v reálu. Nicméně, pokud se budeme bavit o 500m, pak puška udělá v bezvětří 1/4 MOA stejně jako na 100 m. Tak to prostě je. Co s tím udělá oko a ruka střelce, to je jiný příběh.

    ad: ze všech faktorů, které mají vliv na přesnost střelby jste si vybral pouze vnitřní balistiku a ostatní opomíjíte. Což je blbost.

    není. Znovu opakuju, limitní přesnost zbraně je nákupní alfa omega, pokud chcete střílet přesně. Nemá smysl kupovat pušku, která má větší chybu z výroby než střelec. Ale souhlasím, že mužikovi s avtamatom je to ganz egal.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    15:25 18.01.2017

    Upřesňuji: nepelete si rozptyl a vnitřní balistiku, ale ze všech faktorů, které mají vliv na přesnost střelby jste si vybral pouze vnitřní balistiku a ostatní opomíjíte. Což je ...Zobrazit celý příspěvek

    Upřesňuji: nepelete si rozptyl a vnitřní balistiku, ale ze všech faktorů, které mají vliv na přesnost střelby jste si vybral pouze vnitřní balistiku a ostatní opomíjíte. Což je blbost.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    15:09 18.01.2017

    KarlosCZ: debata byla o průměrném střelci z kalacha. Chápete? Nicméně, škrtněme ze soustavy střelce: pořád ale střílíte v reálném prostředí. A vdžcyky budete. Limity pušek ve vámi ...Zobrazit celý příspěvek

    KarlosCZ: debata byla o průměrném střelci z kalacha. Chápete?
    Nicméně, škrtněme ze soustavy střelce: pořád ale střílíte v reálném prostředí. A vdžcyky budete. Limity pušek ve vámi postulovaném prostředí nikdo ani nezná, protože opravdu nikdo nelétá s flintami na Lagrangeova místa, aby tam měřil jejich rozptyl. A i kdyby to dělal, stejně tam není vakuum.

    Jinými slovy, vy si pletet rozptyl a vnitřní balistiku.

    Když výrobce uvede přenost zbraně 1/4 MOA, je to vždy na nějakou vzdálenost. Chcete mi tvrdit, že nějaká soutežní .223 s přesností 1/4 MOA (řekněme podařený kousek Taikka Varmint) má tu přesnost i na 3000m? Ne. Za další tu přesnost definuje s nějakým nábojem. Jde-li o přesnou zbraň, může jí definovat na nějakou šarži konkrétního náboje.
    Čili vy se v debatě o průměrném střelci z kalacha bavíte o jediné z mnoha složek, které definují přesnost zbraně - o vnitřní balistice. Což je pochopitelně nesmysl.
    Přesnost zbraně v MOA není lineární. Přesnost .223 ve 10 000metrech nebude stejná, jako ve 100 m. A je úplně jedno, zda jí měříte v mm, mr, nebo MOA. trochu netuším, proč v MOA vidíte nějakou magii, která ve vašich očích "umravní" střelu potom, co opustí hlaveň.
    Klesá vám rychlost střely i její rotace, roste vliv nutace a dalších.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    14:54 18.01.2017

    ad přesnost pušky (resp. komplexu střelec, zbraň, střelivo, zaměřovací systém) nikoho přeci nezajímá v nějakém nereálném prostředí Ale zajímá a to hodně. JE to totiž limitující ...Zobrazit celý příspěvek

    ad přesnost pušky (resp. komplexu střelec, zbraň, střelivo, zaměřovací systém) nikoho přeci nezajímá v nějakém nereálném prostředí
    Ale zajímá a to hodně. JE to totiž limitující vlastnost investice do pušky. Já chci zbraň, která je alespoň dvakrát až třikrát přesnější než já, abych dokázal své chyby odlišit od chyby zbraně a dál se mohl zlepšovat. Takže pokud moje oko, ruka a schopnost odečíst vnější balistiku umožňuje subMOA na 300 metrů, chci pušku, co umí 0,5 či lépe 0,3 MOA, protože jen tak budu jasně vědět, kde jsem udělal chybu při mizerném soustřelu.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    14:50 18.01.2017

    Hm, to je už trochu akademická debata. Trochu jako rozdíl mezi "výbušnina" a "výbušina". Výkon střelce dáváte na roveň výkonu soustavy náboj zbraň. tak to prostě není. Když ...Zobrazit celý příspěvek

    Hm, to je už trochu akademická debata. Trochu jako rozdíl mezi "výbušnina" a "výbušina". Výkon střelce dáváte na roveň výkonu soustavy náboj zbraň. tak to prostě není. Když nastřílím 0,5 MOA pětirannou položkou na 300 m, tak jsem to nastřílel JÁ s nějakou zbraní, nějakým nábojem v nějakých podmínkách. Když výrobce uvede, že ZBRAŇ má přesnost 1/4 MOA, tak se to týká zbraně a ne střelce. Ten už přidá jen chybu NAVÍC, nejlepší možný dosažitelný výkon bude 1/4 MOA.
    Takže: přesnost ZBRANĚ v MOA je lineární závislost vzdálenosti a kvality systému zbraň/náboj. LINEÁRNÍ. Přesnost střelce, resp. schopnost dosahovat opakovaně soustřely na úrovni x MOA, s rostoucí vzdáleností klesá exponenciálně. Chápete rozdíl?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:34 18.01.2017

    KarlosCZ: přesnost pušky (resp. komplexu střelec, zbraň, střelivo, zaměřovací systém) nikoho přeci nezajímá v nějakém nereálném prostředí. To je údaj o ničem. Nestřílíme ve ...Zobrazit celý příspěvek

    KarlosCZ: přesnost pušky (resp. komplexu střelec, zbraň, střelivo, zaměřovací systém) nikoho přeci nezajímá v nějakém nereálném prostředí. To je údaj o ničem.
    Nestřílíme ve vakuu, v prostředí s nulovým obsahem částic s nulovu rychlostí, nestřílíme v systému, který je bez pohybu, bez gravitace, bez Coriolisovy síly atd.

    To, zda přesnost měřím rozptylem v mm od záměrného bodu či v MOA na to nemá vliv. Je to jen jednotka, způsob prezentace. Proto když v debatě o přesnosti zbraně používané reálným vojákem v reálném prostředí napíši, že rozptyl neporoste lineárně se vzdáleností, tak je to pravda a je jedno, zda ten rozptyl prezentuji v MOA, mr, mm...
    Vy tvrdíte, že pokud má zbraň rozptyl 1 MOA na 100m, bude ho mít na 500m. Já tvrdím, že reálná zbraň v reálném prostředí s reálným střelcem ho bude mít vyšší.

    Příklad který uvádíte je nesmyslný. V tom případě, jsou veškeré debaty o zaměřovacích systémech, o vhodnosti váhy střeliva, balistických koeficientech, úsťové energii... jsou zhola zbytečné. Je zhola zbytečné pořizovat pušky ve vyšší ráži a s výkonějším střelivem (nechť mají odtřelovači .22lr) atd.
    I v prostředí uvádíte, vám to nebude fungovat. Místo mimo gravitaci ve Vesmíru není (mahimálně najdete body, kde se gravitační síly ruší ale to zase neumožňuje gravitací neovlivněnou střelbu na libovolnou vzdálenost) i mimo atmosféru se pohybují částice plynu či iontů. je tu el. mag pole atd. A každopádně se v tomto prostředí války nevedou a zbraně se pro něj nekonstruují.

    Nezlobte se, ale chytat se války mimo gravitaci a v ideálním vakuu mi přijde jako argumentační nouze.

    Snad se bavíme o střelbě a snad každý z nás střílí v reálném prostředí. A snad každý, kdo střílel alespoň na 300m ví, že nebude mít 3x větší rozptyl, než na 100m. Pokud s tím nesouhlasíte, tak jste asi zázračný střelec s excelentní zbraní (což nevylučuji), ale my se bavíme o průměrném střelci z průměrného kalacha.Skrýt celý příspěvek

  • MacGyver
    14:31 18.01.2017

    Jura99 - můžete podložit vaše své tvrzení nějakým zdrojem. "s obyčejným kalachem bez optiky trefí průměrný střelec postavu na půl kilometru." Pokud se to na některé střelnici ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - můžete podložit vaše své tvrzení nějakým zdrojem. "s obyčejným kalachem bez optiky trefí průměrný střelec postavu na půl kilometru." Pokud se to na některé střelnici

    Pokud je mi známo, v češtině nevyšel žádný originální článek o této kauze. Tudíž je třeba čerpat nejlépe přímo z německých zdrojů. Český mainstreAm sem tam něco zmíní. Pokud tento fakt někdo bere osobně, je to jeho věc.

    Osobně - nemám potřebu se na nikoho povyšovat. To je úděl notorických diskutérů tahajících do debat emoce. Vemte mě na střelnici, ukažte mi jak se rutině kalachem trefuje postava na 500m a věřte, že emoce projevím velmi hlubokým uznáním.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    14:18 18.01.2017

    MacGyver: nic ve zlém, ale nepovyšoval bych se nad ty co "nevládnou jazykem", sám napsat mainstreemu ;-). Jinak nemyslím, že by ta kauza s německou puškou vznikla v ČR, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

    MacGyver: nic ve zlém, ale nepovyšoval bych se nad ty co "nevládnou jazykem", sám napsat mainstreemu ;-). Jinak nemyslím, že by ta kauza s německou puškou vznikla v ČR, tak je celkem jedno, co je u nás názor mainstreamu, jestli vůbec nějaký je.Skrýt celý příspěvek

  • MacGyver
    13:48 18.01.2017

    Kdo se o této problematice chce dozvědět více: Originál tohoto článku: http://www.thefirearmblog.com/... Na stejných stránkách jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdo se o této problematice chce dozvědět více:

    Originál tohoto článku: http://www.thefirearmblog.com/...

    Na stejných stránkách jsou informace ze všech stran k vývoji této kauzy.

    A German court ruled on Friday that the government has no right to compensation from Heckler & Koch (IPO-HIK.L) for what Berlin has said were faulty assault rifles, handing a victory to the gunmaker.

    Berlin has said that the G36 rifle, which is standard issue for militaries across the globe and has been used by the German army for nearly 20 years, does not shoot straight in hot weather or when it heats up through constant firing.

    The first suggestions that the gun might be faulty date back to April 2010, when 32 Bundeswehr paratroopers were ambushed by Taliban fighters in northern Afghanistan. Three German soldiers were killed in a nine-hour firefight. The G36 was reported to have overheated, forcing the Germans to retreat.

    Berlin, which has bought about 180,000 of the rifles since 1996, eventually decided to replace the G36 as the German army’s standard rifle from 2019 and sought compensation for some rifles it had received from Heckler & Koch.

    Heckler & Koch said the rifles it had delivered complied with the specifications agreed with the government in 1996.

    While the court did not comment in its ruling on whether the rifles shoot straight when they heat up, it said that they met the specifications set out in the purchase contracts. The rifles had also passed the quality and acceptance testing laid out in the contracts, it said.

    Kdo rád video, zde jednoduchý soukromý test: https://www.youtube.com/watch?...

    Kdo nevládne jazykem a chce se dohadovat o pocitech a informacích z českého mainstreemu, šup sem s mínusem.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    13:42 18.01.2017

    Jedna věc je přesnost zbraně, druhá věc je přesnost střelce a třetí věc je kombinace obojího s omezením ve fyzikálních vlastnostech rozhraní zbraň/střelec (to je jen přemoudřele ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedna věc je přesnost zbraně, druhá věc je přesnost střelce a třetí věc je kombinace obojího s omezením ve fyzikálních vlastnostech rozhraní zbraň/střelec (to je jen přemoudřele vyjádřený fakt, že AK má tlustou mušku:-).
    Musím oponovat. MOA je lineární. Je to parametr zbraně a náboje, do kterého (ideálně) nevstupuje vnější balistika. Příklad: vezmi AK, vem ho na librační bod mimo atmosféru a gravitaci, upevni a vystřel na sto metrů. Soustřel libovolného počtu ran bude v opsané kružnici cca 5 MOA, tedy cca 75 mm všemi směry od středu terče. Posuň terč na 200 m a bude to 150 mm, posuň na 500 m a bude to 750 mm kruh, tedy 750/2 od středu terče. Čistě lineární závislost. Znovu opkuju, přesnost udaná v MOA ke zbrani je vlastnost zbraně a náboje bez ohledu na schopnosti střelce a vnější fyzikální podmínky.
    Vra´t se na zem a zapoj do toho fyziku na trase střely od hlavně k cíli, schopnosti střelce a kvalitu rozhraní a je jasné, že přensost střelby dramaticky spadne dolů. Jak to chápu já, bereš přesnost v MOA jako soubor všech parametrů od spouštění po zásah. Tak to ale není, proto to píšu.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:00 18.01.2017

    hmmm.. na střelnici nechodím, ale na vojně při střelbách jsem nastřílel nejlíp z čety...myslím, že se pálilo 100m ležící postava a 200m stojící....už nevím, jestli jsme měli 2 nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    hmmm.. na střelnici nechodím, ale na vojně při střelbách jsem nastřílel nejlíp z čety...myslím, že se pálilo 100m ležící postava a 200m stojící....už nevím, jestli jsme měli 2 nebo tři zásobníky v základu, ale důstojníčci byli překvapený, jak jsem to nastřílel, tak mi dali ještě zásobník navíc, stáli nade mnou a povídali, ať si to tolik nefixuju a celkově vedli chytrý řeči...než se dokecali, tak začalo hustě sněžit, že jsem měl problémy ostřit na tu 200m dalekou postavu...a pak už to tak slavný nebylo.

    No proč se tak blbě vytahuju - je to už pár let, ale ten pocit z míření mi zůstal...200m je dost daleko.. představa, že přidám dalších 200 nebo 300m bez optiky, to už je spíš pro jediho - navíc ta jetá kosa může mít třeba i 15cm průměr na 100m (500m je mnohem dál).Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:09 18.01.2017

    To karlos, eh, teď jsem teprve napsal blbost, omlouvám se: druhý odstavec je blbost, dělám moc věcí naráz. Jinak: nelze očekávat, že na 500m bude rozptyl (v podobě průměru ...Zobrazit celý příspěvek

    To karlos, eh, teď jsem teprve napsal blbost, omlouvám se:
    druhý odstavec je blbost, dělám moc věcí naráz.
    Jinak: nelze očekávat, že na 500m bude rozptyl (v podobě průměru zasaženého místa) 5 x větší, než na 100m. Tj. že rozptyl 1MOA na 100m bude dodržen i na 500m. Tam už bude velmi pravděpodobně (skoro) jistě větší. Ne 5x, to je pochopitelně kravina, resp. byla by to náhoda, ale poroste. Násobí se plocha rozptylu, rozptyl v MOA roste nelineérně a obtížně predikovatelně. Ještě jednou pardon. Já paralelně dělám něco s jinými čísly a jednotkami a do toho telefony... Mea culpa.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:05 18.01.2017

    karloscz - myslím, že jste nepochopil smysl té věty a svoje nepochopení převádíte v můj údajný blábol. Co je MOA dobře vím, ale také dobře vím, že pokud někdo nastřílí s rozpytlem ...Zobrazit celý příspěvek

    karloscz - myslím, že jste nepochopil smysl té věty a svoje nepochopení převádíte v můj údajný blábol.
    Co je MOA dobře vím, ale také dobře vím, že pokud někdo nastřílí s rozpytlem 1MOA na 100m, není pravidlo a nelze očekávat, že na 500m to bude 5x tolik, tj. 5MOA.
    Je to dáno rostoucím vlivem faktorů prostředí na střelu s její klesající rychlostí, roste vliv nedokonalosti lidského oka atd. Jinými slovy: nastřílet s nějakým rozptylem na 100m neznamená, že na 500m ten rozptyl bude pouze 5x větší. Nebude, a už vůbec ne u obyčejné útočné pušky v rukou průměrného střelce a bez berličky v podobě optiky.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    10:47 18.01.2017

    pardon, ten druhý odstavec je pro jura99, vyklouzlo mi to...

    pardon, ten druhý odstavec je pro jura99, vyklouzlo mi to...

  • karloscz
    10:43 18.01.2017

    Fenri - ač se ve spoustě věcí neshodneme, většinou argumentuješ respektovatelným způsobem. Teď jsi ale napsal blábol. ..."rozptyl není linéární ve vztahu ke vzdálenosti"... MOA je ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri - ač se ve spoustě věcí neshodneme, většinou argumentuješ respektovatelným způsobem. Teď jsi ale napsal blábol. ..."rozptyl není linéární ve vztahu ke vzdálenosti"... MOA je úhlová míra (minutes of angle) a je furt stejná, jedno jestli na 20 m nebo pět kilometrů. 1MOA je pro zjednodušení na 100 m zhruba 30 mm (přesně 29,1). 5MOA pak 150 mm, na 500 m je to přesně půlka, tedy 75 mm. Na kilometr by 5MOA bylo 1,5 metru.
    AK 47 v ráži 7,62x39 s vojenskou municí je rád za 5-6 MOA sám o sobě. Pak začni připočítávat vítr, další fyzikální parametry ovlivňující balistiku, schopnosti střelce... výsledek rovnice je, že přes otevřená mířidla na půl kilometru, pokud ho vůbec uvidí na kontrastním pozadí, trefí střelec člověka jen náhodou.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    10:32 18.01.2017

    Nevím, ale asi spíše věřím německé vládě, která by asi jen tak ze srandy něco neříkala/nedělala (navíc by ji okamžitě postihla žaloba), pokud by to nebyla pravda. Předpokládám, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím, ale asi spíše věřím německé vládě, která by asi jen tak ze srandy něco neříkala/nedělala (navíc by ji okamžitě postihla žaloba), pokud by to nebyla pravda. Předpokládám, že porovnání s ostatníma puškama na trhu ohledně zátěže a přesnosti bylo první co udělali - tuším, že se to i psalo, že ostatní s tím nemají problém.
    Možná info o lži pocházejí od Zbrojíře ten tuším dělal vlastní test a prej vše ok .
    Jedinej kdo měl problém byl bren, který prý netrefil ani stodolu na 10 m (to s tím brenem jsem si tam přidal já pro odlehčení .:)

    Nebylo by od věci u nicku zobrazovat i datum registrace a vložené komentáře, člověk by snadno zjistil kdo jakou má historii a zda to není jen účelově založen falešný účet.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4