USA nekompromisní – jestli koupíte ruské zbraně, počítejte se sankcemi

USA nekompromisní – jestli koupíte ruské zbraně, počítejte se sankcemi
MiG-35; ilustrační foto / Rosoboronexport (Zvětšit)

Americké sankční seznamy obsahují jména více než 700 ruských osob a firem. Země jako Alžírsko, Egypt a Indonésie stáhly svůj zájem o stíhací letouny Su-35 z důvodu hrozby amerických sankcí. Irák, Kuvajt a Maroko si kvůli americkému nátlaku zase rozmyslely nákupy protiletadlového systému S-400.

Rusko zastává na mezinárodním trhu se zbraněmi tradičně silnou pozici. Jako hlavní nástupnický stát po SSSR zdědil rozsáhlý obranný průmysl, který je schopný vyrábět všechny typy konvenčních zbraní. Jenom USA mají podobně širokou průmyslovou základnu. V letech 2015-2019 vyvezly ruské zbrojní závody zboží do 47 zemí světa.

Navzdory dlouhodobým a početným zákazníkům prodeje ruských zbraní klesají. Na počátku tisíciletí dosahovaly asi pěti miliard dolarů a svého vrcholu 35 miliard dolarů dosáhly v roce 2015. Od té doby poklesly na asi 25 miliard dolarů ročně. Z mezinárodního trhu se zbraněmi se stalo vysoce konkurenční prostředí, na které nově vstoupila Brazílie, Čína, Spojené arabské emiráty a Turecko. Tito hráči vycházejí vstříc zákazníkům, kteří se chtějí vyhnout závislosti a politickým komplikacím spojenými se spoluprací s jednou velmocí. Požadavek diverzifikace dodavatelů využívají i americké sankce proti ruskému obrannému průmyslu.

Spojené státy uvalily sankce proti ruským zbrojním závodům v reakci na pokračující ruskou vojenskou přítomnost v Sýrii a na Ukrajině a za vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Protiruské části zákonu CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act) si kladou za cíl změnit ruské chování v mezinárodním prostředí a odrazovat státy od nákupu ruských zbraní. V praxi američtí představitelé zahájí se zájemci o ruské zbraně diplomatické diskuze, ve kterých lobbují za americké nebo neruské alternativy. Pokud tato snaha neuspěje, přijdou na řadu hrozby sankcemi podle CAATSA a v případě nákupu ruské techniky jejich uvalení.

Ruští představitelé a odborníci připouští, že CAATSA brzdí růst vývozu ruské vojenské techniky. Na druhé straně jim přisuzují pouze malý vliv a nepovažují je za efektivní. „Když se Američané začali mračit, mnozí dostali strach,“ uvedl na adresu amerických sankcí Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies). „Celá řada zemí zrušila obchody. Kuvajt odmítl nakoupit naše tanky kvůli riziku uvalení sankcí. Filipíny zveřejnily několik prohlášení, že nemohou kupovat ruské zbraně, protože se obávají amerických sankcí. Indonésie stáhla svůj zájem o Su-35. Po čase se ale ukázalo, že to není tak špatné, jak to vypadá.

Skutečně, v posledních letech došlo k uzavření několika velkých obchodů sankcím navzdory. Z těch nejvýznamnějších uveďme prodej protiletadlových systémů S-400 Číně, Indii a Turecku. Někteří čínští a turečtí představitelé ovšem skončili na sankčních seznamech a nad Indií sankce visí jako Damoklův meč. Rozhodnutí Pekingu ignorovat americké hrozby a riskovat uvalení sankcí není až takovým překvapením. Čínské ozbrojené síly hojně využívají ruské vojenské technologie a navíc čelí mnoha dalším americkým sankcím. Se Spojenými státy také geopoliticky soupeří v indopacifickém regionu. Turecký a indický případ se od Číny proto odlišuje.

Podobně jako Peking, i Istanbul se stal kvůli nákupu ruských protiletadlových systémů S-400 cílem amerických sankcí CAATSA. Oba státy k tomu spojuje napětí ve vztazích se západními státy. V případě Turecka jde o pokus o vojenský převrat v roce 2016 a spekulace o zapojení amerických ozbrojených sil do jeho plánování. Na rozdíl od Číny ale Turecko nepatří k typickým uživatelům ruské vojenské techniky a naopak je úzce propojeno se západním obranným průmyslem. Uvalení amerických sankcí na člena NATO představuje paradoxní situaci, ve které došlo k označení blízkého spojence za podporovatele nepřátel USA.

Turecké zbrojní závody si měly přijít na devět miliard dolarů za výrobu dílů pro americké stíhací letouny F-35 a na 1,5 miliardy dolarů za prodej bitevních vrtulníků T129 Pákistánu. Obojí padlo za oběť rozhodnutí prezidenta Recepa Erdoğana vést nezávislou hospodářskou, obrannou a zahraniční politiku a nepodvolit se americkým hrozbám. V prvním případě Spojené státy vyloučily tureckou účast na programu F-35 z důvodu údajného sběru informací o americkém letounu ruským systémem S-400. Vývoz T129 ztroskotal na motorech dodávaných společností LHTEC, joint venture britského Rolls-Royce a amerického Honeywell, pro jejichž vývoz do Pákistánu Spojené státy odmítly vydat vývozní povolení.

Odlišně od Číny a Turecka se Indie po pořízení protiletadlových systémů S-400 cílem amerických sankcí nestala. Alespoň prozatím. Indické ozbrojené síly patří k dlouholetým zákazníkům sovětského a ruského obranného průmyslu, jehož produkty tvoří přes polovinu veškerých indických zbraní a zbraňových systémů. Indie totiž historicky soupeřila s Čínou a Pákistánem, které v době studené války odebíraly zbraně z USA. Po jejím konci však nastal postupný příklon k západním zemím, jenž vyvrcholil utvořením protičínského bezpečnostního paktu Quad (Quadrilateral Security Dialogue) mezi Austrálií, Indií, Japonskem a Spojenými státy.

Indická reputace jako hodnověrného regionálního partnera se opírá o obrannou spolupráci se státy, jako jsou Filipíny nebo Vietnam. Všechny pojí obava z rostoucích čínských ambicí v Jihočínském moři. Indický vývoz indicko-ruských protilodních a protizemních střel BrahMos, který z těchto obav těží, může dosáhnout do doku 2025 až pěti miliard dolarů. Až 65 % jejich komponentů ovšem tvoří ruské výrobky, což odporuje americké politice vůči Rusku. Pokud Spojené státy uvalí sankce CAATSA na Indii, riskují její ztrátu jako strategického spojence proti Číně a pomohou prohloubení jejích vztahů s Moskvou. V opačném případě oslabí účinnost sankcí a poskytnou dalším zemím návod, jak se postihům plynoucím z CAATSA vyhnout.

Odhlédneme-li od protiletadlových systémů S-400, najdeme na druhé straně několik příkladů zemí donucených ruské zbraně nekoupit. Dostupné zdroje uvádí Indonésii, která v červenci 2020 odvolala svůj zájem o 11 ruských stíhacích letounů Su-35 v hodnotě 1,14 miliardy dolarů. Indonéští představitelé tuto změnu svým ruským protějškům údajně zdůvodnili americkou hrozbou sankcemi CAATSA. Podobně mohl probíhat i americký tlak na Egypt při schůzi v říjnu loňského roku, během které se hovořilo o CAATSA. Káhira informovala o přerušení rozhovorů o nákupu Su-35 začátkem tohoto roku. Přímá zmínka CAATSA je však v kontextu obranných obchodů velmi vzácná, jelikož se nikdo vystavení potažmo podvolení se americkému nátlaku obvykle nechlubí.

Pro úplnost doplňme, že Indonésie i Egypt mají ve výzbroji značné množství amerických zbraní. Pozastavení dodávek náhradních dílů z USA by způsobilo výpadek ve schopnostech jejich obranných sil. Americké sankce se tak zdají padat na úrodnou půdu v zemích, které využívají zbraně vyráběné v USA, které nemají zásadní geopolitický význam a které neusilují o větší nezávislost v obranné a zahraniční politice.

Z uvedených případů se vymyká Nigérie, která v roce 2014 přišla o dodávku amerických vrtulníků kvůli porušování lidských práv. Nigerijci se následně dohodli s Ruskem o koupi dvanácti helikoptér Mi-35. Polovina z nich již byla dodána. O polovině se stále diskutuje, protože za ní Nigérie není z důvodu uvalení amerických sankcí na ruské zbrojní závody schopna zaplatit. Toto není ojedinělý problém. Podle informací z roku 2018 dluží zákazníci Rosoboronexportu, ruské společnosti s monopolem na vývoz obranné techniky, 13 miliard dolarů z důvodu neschopnosti za doručené zbraně zaplatit nebo z důvodu pozastavení finanční transakce bankami kvůli americkým sankcím.

Moskva se snaží proti americkým sankcím bránit. Ruské zbrojní závody od roku 2020 nemusí zveřejňovat své finanční záznamy. Přístup k informacím o státních obranných zakázkách byl omezen z důvodu ochrany ještě nesankciovaných obranných společností. Turecký příklad ukazuje, jak Rusko využívá protizápadních nálad. Zbraně nabízí zemím, které chtějí diverzifikovat dodavatele pro své ozbrojené síly a přestat odebírat pouze ze Západu. Dohody o společné výrobě, jako v případě střel BrahMos, dokládají, že je Moskva připravena se dělit o své technologie a hospodářské výhody.

Nejpalčivějším problémem zůstává uskutečnění platební transakce. Platba za ruské zbraně totiž typicky probíhá v dolarech, což ale americké sankce znemožňují. Rusko-čínský finanční systém jako alternativa k dolarovému zůstane téměř jistě v následujících dekádách utopií. Platba v národních měnách se nabízí pouze v  případě, že ruské podniky mají od cílové země co koupit. Co by Rusko dělalo s miliardami filipínských peso, když si za ně nemůže nic pořídit? Vysoké poplatky za směnu do jiné měny tento přístup téměř vždy diskvalifikují.

Barterový obchod umožňuje americké sankce sice obejít, hodí se však jen pro jednorázové transakce a nenabízí dlouhodobé řešení. Jak dlouho by ruské zbrojní závody byly ochotné přijímat za své letouny malajský palmový olej, indonéský kaučuk nebo íránskou ropu? Praktickým řešením se může stát obchod přes prostředníka, v jehož rámci např. Nepál nakoupí ruské vrtulníky od Číny nebo Indie, čímž se vyhne přímé transakci s ruským závodem. Zajímavou alternativu představuje i platba v kryptoměnách navázaná na cenu určité komodity, např. zlata. Tak či tak, byznys si svou cestu nakonec vždycky najde.

Zdroje: RAND, Novyje Izvestija, AeroTime Hub, Defense World, Turkish Minute

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija-2019: Oslava ruské obrněné techniky

Od 25. června do 30. června probíhá tradiční vojensko-technické fórum Armija-2019 v Moskvě. Fórum ...

Armija-2019: Ruské letectvo koupilo 76 stealth letadel Su-57

Na probíhající vojenské výstavě Armija-2019 ruské ministerstvo obrany u domácího průmyslu objednalo ...

Ruská Armija-2020: Miliardy za letadla a konec Armaty v roce 2040

Ruské ministerstvo obrany u státní korporace Rostec na probíhající vojenské výstavě Armija-2020 ...

Novinky z ruské vojenské výstavy Armija-2021

V minulém týdnu skončila hlavní část letošního ročníku vojensko-technického fóra Armija-2021. Kromě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • 3180
    12:52 22.01.2022

    Na oplátku RUS: Evropo nepodporuj USA, nekupuj od nich zbraně, neumožňuj jim budovat na svém území vojenské základny... Neuvalíme sice bezzubé sankce, jen pošleme plyn soudruhům ...Zobrazit celý příspěvek

    Na oplátku RUS: Evropo nepodporuj USA, nekupuj od nich zbraně, neumožňuj jim budovat na svém území vojenské základny... Neuvalíme sice
    bezzubé sankce, jen pošleme plyn soudruhům z Číny za lepší peníz... A vy v Evropě si ekologicky vozte plyn z USA za super ceny... A pak bude válka... No doufám, že ne...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      15:29 22.01.2022

      zjevne ten plyn z USA se za dnesni ceny dovazet vyplati, kdyz se tak deje. Rusko at si plyn strci kam chce a pojde hlady. Rusak vykopal valecnou sekeru, musime se branit a nefnukat ...Zobrazit celý příspěvek

      zjevne ten plyn z USA se za dnesni ceny dovazet vyplati, kdyz se tak deje. Rusko at si plyn strci kam chce a pojde hlady. Rusak vykopal valecnou sekeru, musime se branit a nefnukat ze si priplatime. Svoboda neco stoji, ale dnes se da jeste zajistit levne. Proc to ale vysvetluju rudochovi ?, hazim hrach na stenu...Skrýt celý příspěvek

      • Knight
        18:19 22.01.2022

        Ten plyn jedine sa oplatí dovážať pre USA však dokázali/dokážu zarábať až 3* oproti krajinám čo majú dlhodobú zmluvu s Ruskom o dodávke plynu

        Ten plyn jedine sa oplatí dovážať pre USA však dokázali/dokážu zarábať až 3* oproti krajinám čo majú dlhodobú zmluvu s Ruskom o dodávke plynu

        • Ján Paliga
          20:17 24.01.2022

          Prečo by sme mali financovať nové ruské plynové polia v zložitejších geologických štruktúrach s vyšším rizikom a platiť za plyn viac ako Čína? Tá platí bagateľ, viď môj príspevok ...Zobrazit celý příspěvek

          Prečo by sme mali financovať nové ruské plynové polia v zložitejších geologických štruktúrach s vyšším rizikom a platiť za plyn viac ako Čína? Tá platí bagateľ, viď môj príspevok vyššie....Skrýt celý příspěvek

      • danny
        19:35 22.01.2022

        Jura99: Ne, neděje se tak v nijak masivním měřítku. Že se teď náhodou do EU dostalo víc Amerického plynu bylo způsobeno velmi neobvyklou situací na trhu, kdy cena v Evropě na ...Zobrazit celý příspěvek

        Jura99: Ne, neděje se tak v nijak masivním měřítku. Že se teď náhodou do EU dostalo víc Amerického plynu bylo způsobeno velmi neobvyklou situací na trhu, kdy cena v Evropě na chvíli vyletěla nad nabídku z Asie.
        Možná tě to překvapí, ale ten plyn dost často od toho Rusáka nakupují i v USA, aby mohly plnit např. dodávky Polákům.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          07:17 23.01.2022

          vsak o tom pisu, zkratka zaplatime o neco vic, ale rusak pojde hladem. EU si to muze dovolit, staci chtit.

          vsak o tom pisu, zkratka zaplatime o neco vic, ale rusak pojde hladem. EU si to muze dovolit, staci chtit.

    • danny
      19:32 22.01.2022

      3180: Rus by takovou ptákovinu nikdy neřekl, protože je velmi vzdálená jakékoli realitě. Rusko může do Číny vozit jen tolik plynu, kolik zvládne přepravit Sílou Sibiře a pak ze ...Zobrazit celý příspěvek

      3180: Rus by takovou ptákovinu nikdy neřekl, protože je velmi vzdálená jakékoli realitě. Rusko může do Číny vozit jen tolik plynu, kolik zvládne přepravit Sílou Sibiře a pak ze zkapalňovacích terminálů na Sachalinu. A to ani zdaleka nenahradí objem plynu, který teče trubkama do Evropy. Stavba jakékoli plynové infrastruktury se odepisuje řadu let. To není spotřební zboží. Stejně, jako koukal jistý pan podnikatel, když s hodně silnými řečmi a zkušenostmi z autobusové dopravy naskočil na koleje.
      Ta rovnice samozřejmě platí i obráceně. Spojené státy nejsou schopny vyprodukovat plyn, který by nahradil ruský. A i kdyby byly, není jak ho přepravit, i kdyby se rozhodly, že budou Evropu dotovat, místo aby jej za tržní cenu vozily do Asie (což je fakt utopie). A i kdyby dopravily, tak zase není jak ho rozdistribuovat po Evropě. A než tomu tak bude, uplyne pár let.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        14:09 23.01.2022

        Navíc Čína nechce být na ruském plynu závislá a tak od Ruska nekoupí víc, než nějakých 25% své spotřeby. Aby Rusko nemohlo diktovat ceny nebo používat plyn jako politický ...Zobrazit celý příspěvek

        Navíc Čína nechce být na ruském plynu závislá a tak od Ruska nekoupí víc, než nějakých 25% své spotřeby. Aby Rusko nemohlo diktovat ceny nebo používat plyn jako politický nátlak.

        Rusko si zařezává slepici, která mu snáší zlatá vajíčka.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          14:19 24.01.2022

          Ale oni by koupili klidně víc. Jenže jak ho dostat tam, kde je potřeba? Power Of Siberia 2 má plánované zprovoznění až v r. 2030 a vzhledem k tomu, že má vést až do Indie, tak se ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale oni by koupili klidně víc. Jenže jak ho dostat tam, kde je potřeba? Power Of Siberia 2 má plánované zprovoznění až v r. 2030 a vzhledem k tomu, že má vést až do Indie, tak se nebojím, že by se Čína bála nějaké závislosti. Vždyť do toho sami sypou peníze.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            20:20 24.01.2022

            "A nejvíce se rozvíjející trh s plynem (Indie – Pákistán – Írán) je už obsazen (pro nás uzavřen) Čínou – například regionální plynovod už není rusko-čínský, jak jsme plánovali, ale ...Zobrazit celý příspěvek

            "A nejvíce se rozvíjející trh s plynem (Indie – Pákistán – Írán) je už obsazen (pro nás uzavřen) Čínou – například regionální plynovod už není rusko-čínský, jak jsme plánovali, ale pákistánsko-čínský. A Čína nemá v úmyslu nás tam pustit, k čemuž má k dispozici minimálně dvě silné páky ekonomického vlivu. To je neskrývané přerozdělení světového trhu s plynem, které bude pokračovat nejdéle do roku 2020, a po jeho ukončení získá trh stabilní podobu pro následujících 20 až 30 let. Pro Rusko to může představovat katastrofou – naše těžba a prodej plynu činí 32 % světového trhu, u ropy jen 13,5 % (což je mimochodem 34 % našeho exportu), a proto jsme jen řadový hráč, k tomu ještě kvůli výměně starých těžebních souprav závislý, a to opět na Číně, které jsme přenechali vedoucí roli v našem ropném servisním sektoru (o čemž křičely všechny regionální noviny, ale mlčely centrální sdělovací prostředky). Nebudeme mít kam prodávat svůj plyn – nebo ho budeme nuceni poskytovat Číně vlastně zadarmo a ona ho využije pro hry na vnějších trzích (pro vnitřní trh má vlastní a závislost Číny na našem plynu nepřipadá v úvahu)."

            http://tapolitika.cz/ze-sveta/... Skrýt celý příspěvek

    • petres
      08:52 23.01.2022

      No Američané nesedí pasivně, ale jednají: https://www.irozhlas.cz/zpravy... Samozřejmě cena bude jiná, ale vyplatí se. Putin ...Zobrazit celý příspěvek

      No Američané nesedí pasivně, ale jednají:
      https://www.irozhlas.cz/zpravy...
      Samozřejmě cena bude jiná, ale vyplatí se. Putin bude zbaven vyděračského potenciálu a bude se muset krotit ve svých ambicích. Pokud ne, obyčejný Rus mu ještě větší propad životní úrovně spočítá.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      20:15 24.01.2022

      "...jen pošleme plyn soudruhům z Číny za lepší peníz..." Ruský denník Vedomosti publikoval článok, kde porovnával exportné ceny Gazpromu pre európsky trh a čínsky trh, kam ide ...Zobrazit celý příspěvek

      "...jen pošleme plyn soudruhům z Číny za lepší peníz..."

      Ruský denník Vedomosti publikoval článok, kde porovnával exportné ceny Gazpromu pre európsky trh a čínsky trh, kam ide plynovod Sila Sibíri. Gazprom má pre Čínu takú cenu, že je pre ňu smiešna a výrazne nižšia ako pre Európu. Prečo by teda Európa mala financovať nové ruské ložiská plynu a budeme za plyn platiť viac ako Čína?Skrýt celý příspěvek

  • martinko68
    08:40 21.01.2022

    když ono zatím stále platí že v USA se může zbrojit i jíst , v Rusku si musí vybrat . Při dnešních cenách vývoje i výroby vojenské techniky je důležité sledovat ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

    když ono zatím stále platí že v USA se může zbrojit i jíst , v Rusku si musí vybrat . Při dnešních cenách vývoje i výroby vojenské techniky je důležité sledovat ekonomické parametry každého programu a více kusů a více investorů znamená zlevnění techniky . Rusko má extrémní neschopnost uplatit techniku kterou by dodávalo jen vlastní armádě . Vývoj letounu 5 generace chtělo kooperovat s Indií , proč asi ?
    Docela se tady musím pousmát s tou Čínou , je vcelku známé že Izrael za peníze pomohl ČLR s mnoha projekty , třeba zrovna v leteckém a raketovém průmyslu , to jsou tací bratři s USA . ČLR pomohla zejména nenažranost západních investorů a tam jednou svět bude bolet hlava daleko víc než s tím Ruskem , teda jestli už nebolí : - )Skrýt celý příspěvek

  • J.Kolousek@post.cz
    17:58 20.01.2022

    Civil: Pokud chcete příště něco tvrdit,je třeba si dané věci ověřit.Ukázalo se třeba, že při Jomkipurské válce polovinu zásahů izraelských tanků způsobila tanková střelba, zejména ...Zobrazit celý příspěvek

    Civil: Pokud chcete příště něco tvrdit,je třeba si dané věci ověřit.Ukázalo se třeba, že při Jomkipurské válce polovinu zásahů izraelských tanků způsobila tanková střelba, zejména ze 115mm kanónů tanků T-62, druhé místo zaujaly RPG a až třetí opěvovaný protitankový raketový komplet 9M14M Maljutka.Nevím,jak Vy,ale já jsem měl možnost si na trenažeru si s nimi zacvičit a není to nic lehkého-udržet a vést střelu chce obrovské hodiny nácviku..Naopak,jako tankista jsem si mnohokrát zastřílel s tanku plnou ráži a to je úplně něco jiného než vodit na drátě Maljutku.Také jsem se musel nasmát,jak někde vychvalovali sovětské infrapřístroje na noční -mám s tím osobní zkušenosti ze 70 let-velice špatná viditelnost jak u řidiče tanku (většinou řidič křičel do sluchátek,že nic nevidí a kolik rát jsme skončili v příkopu,tak střelce tanku TPN1-psalo se videlnost 800 m,což se se dle mých zkušeností nezakláda na pravdě.Pokud jsem při noční střelbě (pouze VH 20 mm,viděl na 200 m byl jsem rád.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    08:57 20.01.2022

    Teď proběhlo tiskem, že po letech vyjednávání Saudská Arábie nakonec nekoupí S-400, ale místo něj čínský HQ-17AE. Předpokládám, že i za tohle mohou zlí Američané a jejich sankce. ...Zobrazit celý příspěvek

    Teď proběhlo tiskem, že po letech vyjednávání Saudská Arábie nakonec nekoupí S-400, ale místo něj čínský HQ-17AE. Předpokládám, že i za tohle mohou zlí Američané a jejich sankce. Zákeřně nutí zákazníkům cizí zboží. A nemá to nic společného s kvalitou a cenou ruských systémů...Skrýt celý příspěvek

    • The88
      02:16 21.01.2022

      Turecko zase preslo z Cinskych HQ-x na S-400. Je to politika, Cina sili a arabove si toho vsimaji.

      Turecko zase preslo z Cinskych HQ-x na S-400. Je to politika, Cina sili a arabove si toho vsimaji.

  • Oliver
    00:53 20.01.2022

    zajímavý článek, úroveň AN šla opravdu nahoru. Za mě jedno velké + Tady je vidět že globální systém nastolený Amerikou umí být dobrý sluha ale zlý pán. Nejotřesnější je že někdo ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavý článek, úroveň AN šla opravdu nahoru. Za mě jedno velké +

    Tady je vidět že globální systém nastolený Amerikou umí být dobrý sluha ale zlý pán. Nejotřesnější je že někdo byť stát se statusem supervelmoci může mluvit do obchodů třetích zemí. Velký stát ty sankce nepoloží, ale proti menším/středním kterých je valná většina jsou jak pomalu neprostupný val. Ale nic není věčné a čím víc svých schopností tahat za nitky systému tím víc bude růst opozice a schopná alternativa se objeví.
    Na jednu stranu jsou ty sankce ultimátní, pomalu jako byl v začátcích penicilin proti bakteriím, ale čím víc budou využívat "těžký kalibr" tím spíš se vyvine rezistence.
    Problém ruského prodeje je hlavně hrdost, mohli by použít čínskou měnu která je hodně stabilní, ale... Nu a pak je tu ještě euro, otázka je jak moc mají na euro vliv v zámoří.
    Ty přetrvávající platby v dolaru jsou bizarní když euro je léta prověřené a moc nekolísá. Zajímalo by mě jak velký problém by byl pro nigerijce prodat suroviny za euro či libru a tím zaplatit Rusku.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      07:45 20.01.2022

      Čínská měna není stabilní. V Číně se nafoukla realitní bublina proti které byla ta americká nic a obrovské množství peněz je v bezcenných developerských projektech (to jsou ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Čínská měna není stabilní. V Číně se nafoukla realitní bublina proti které byla ta americká nic a obrovské množství peněz je v bezcenných developerských projektech (to jsou ta města duchů, postavená jen jako investice, bez lidí, bez vodovodu, bez elektřiny...).

      A vypadá to, že bublina začíná praskat, první byl Evergrande, po něm následovaly další společnosti. V realitním byznysu je 25% čínského HDP. Čínská aktiva a čínská měna je riskantní jak bitcoin.Skrýt celý příspěvek

      • The88
        02:20 21.01.2022

        To je na jednu stranu pravda, na stranu druhou to Cina ma sanci ustat lepe, nez otevrena trzni ekonomika - mohou daleko vice manipulovat financnim trhem a vlada primo ci neprimo ...Zobrazit celý příspěvek

        To je na jednu stranu pravda, na stranu druhou to Cina ma sanci ustat lepe, nez otevrena trzni ekonomika - mohou daleko vice manipulovat financnim trhem a vlada primo ci neprimo ovlada mnoho vyznamnych firem.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:23 21.01.2022

          Spíš přesně naopak. Státní dirigismus dovede situaci do naprostého extrému. V liberální ekonomice by z prodělečného obchodu investoři vycouvali dřív, než všichni zkrachují. Ztráty ...Zobrazit celý příspěvek

          Spíš přesně naopak. Státní dirigismus dovede situaci do naprostého extrému.
          V liberální ekonomice by z prodělečného obchodu investoři vycouvali dřív, než všichni zkrachují. Ztráty by byly, ale ne fatální.
          Ve státně dirigistickém budou ztráty drtivé, ledaže by se naše odvážný vůdce, který by prodělečný obchod utnul. Ale to neudělá, protože se bojí následků.Skrýt celý příspěvek

          • The88
            02:45 23.01.2022

            "V liberální ekonomice by z prodělečného obchodu investoři vycouvali dřív, než všichni zkrachují." To prave neni uplne pravda - viz realitni bublina v USA, dot com bublina, atd. ...Zobrazit celý příspěvek

            "V liberální ekonomice by z prodělečného obchodu investoři vycouvali dřív, než všichni zkrachují."
            To prave neni uplne pravda - viz realitni bublina v USA, dot com bublina, atd. Souhlasim, ze ztraty budou v Cine v souctu vyssi, nez kdyby to nechali trznim mechanizmum. Ale predejdou tvrdemu krachu, coz muze byt ze spolecenskeho pohledu lepsi (pokud udrzi rust zivotni urovne). Lidi obecne maji radsi stabilitu, nez skoky a pady.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:18 23.01.2022

            V těch USA to sice byl pád, ale nebyl na nulu. Ty domy, které stavěli, byly sice díky podpoře hypoték předražené a zahučelo v nich dost peněz, ale měly reálnou hodnotu. Menší, než ...Zobrazit celý příspěvek

            V těch USA to sice byl pád, ale nebyl na nulu. Ty domy, které stavěli, byly sice díky podpoře hypoték předražené a zahučelo v nich dost peněz, ale měly reálnou hodnotu. Menší, než v době nafukující se bubliny, ale pořád hodnotu.
            Města duchů v Číně nemají hodnostu žádnou. Jsou fakt jak bitcoin, funguje to, dokud jsou lidé to kupovat, jakmile přestanou, nezbude vůbec nic.

            Problém je, že tato prázdná výstavba generuje čínské HDP a slouží jako úložiště peněz drobných investorů. Je to sice v tuto chvíli už celé na dluh, ale zatím to funguje. Zatím to lidé ještě pořád kupují.

            Až to praskne, bude to bolet, bohužel i nás. Stavebnictví představuje 29% čínského HDP a odhadem 20% budov je prázdných, postavených jen za účelem uložení peněz. To máš 6% HDP. Roční růst čínského HDP je okolo 4%, když odečtu prázdné domy, jsem v mínusu.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      08:59 20.01.2022

      Rusové jsou hrdí a proto trvají na platbách v dolarech. Jak tu napsal Klimes: "Můžeš mi to nakreslit, protože jinak to asi nepochopím?".

      Rusové jsou hrdí a proto trvají na platbách v dolarech. Jak tu napsal Klimes: "Můžeš mi to nakreslit, protože jinak to asi nepochopím?".

    • danny
      15:43 20.01.2022

      Spojené státy se v tom nijak neliší od svých předchůdců. Starověkého Říma nebo Velké Británie. Tyto říše byly schopny nastavit předchůdce dnešních globálních platebních systémů a ...Zobrazit celý příspěvek

      Spojené státy se v tom nijak neliší od svých předchůdců. Starověkého Říma nebo Velké Británie. Tyto říše byly schopny nastavit předchůdce dnešních globálních platebních systémů a také z nich profitovaly. Není na tom nic nemorálního, naopak, řadě menších, podvolujících se entit to za předpokladu, že nejde se supervelmocí do střetu a chápe její vektory zájmů, značně prospívá a umožňuje prosperovat. Nepříjemná situace nastává pouze ve chvíli, kdy se absolutní nebo relativní síla supervelmoci dostane do deprese, která vyvolává vnitřní pnutí.
      Ano, supervelmoc si může mluvit do čeho chce. Má k tomu dostatečný kapitál, vojenskou moc a příslušné nástroje. Základní vyjednávací jednotkou pravdy je CSG kolem letadlové lodi. K nástrojům patří monetární nástroje v podobě ruky na tlačítku od hodnoty dolarových rezerv, řízení hlavní rezervní měny světa, držení největšího mezinárodního transakčního systému (SWIFT), držení téměř monopolních karetních systémů a hostování clearingových center pro vypořádání dolarových plateb (většina meziměnových transakcí prochází přes dolarový clearing). No a v neposlední řadě ovládání největších světových burz cenných papírů a komodit. Takže fakt ne, není to ho hrdosti. Je to o tom, že se systémy, které by umožňovaly obchodování omezeného počtu měn a přitom se vyhýbaly dolaru postupně vznikají, ale je to běh na dlouhou trať. Je jasné, že finanční instituce, které by zvažovaly, že do takových alternativních systémů vstoupí, budou pod hrozbou vyloučení ze Swiftu, což by pro ně mělo katastrofální dopady. Pro Nigejice je rozhodně jednodušší prodat Rusku suroviny za protihodnotu v naturáliích, než provést obchod přes Euro. Jednou z mála možností, jak se vyhnout dolaru, je např. provedení obchodu přes Íránskou ropnou burzu, která se záměrně vyhýbá dolaru a umožňuje provést kontrakty přes riál, euro, jüan, jen a rubl. Ale nese to sebou zase jiná rizika. Nějaké odkazy na zdroje zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    22:49 19.01.2022

    Přidám malý a jen osobní názor. Svět je něco jako moje třída ze základní školy. Byli zde šprti starající se o svůj rozvoj a budoucí ekonomické blaho - a takové státy jsou i dnes. ...Zobrazit celý příspěvek

    Přidám malý a jen osobní názor. Svět je něco jako moje třída ze základní školy.
    Byli zde šprti starající se o svůj rozvoj a budoucí ekonomické blaho - a takové státy jsou i dnes. Nemíchají se dění okolo sebe - Německo.
    Byla zde silná aliance okolo jednoho vůdce - jakoby NATO- všichni se kamarádili dobrovolně a cítili jeho ochranu a i on to takto chápal.
    A taky jeden silný jedinec, kterého se všichni báli. Nikdy se s ničím nepáral - jakoby Rusko.
    Jednou se tento silný jedinec dostal do křížku se spolužákem z druhé třídy (klučina co 2x propadl) - Čína. Ostatní se ho báli, už byl chlap, silný a vyspělý.
    A tento jedinec, když už to při jednom konfliktu vypadalo hodně bledě, měl 2 možnosti - buď se vzdát a nechat se deklasovat navždy a nebo bojovat i s vědomím, že dostane nakládačku s nejistým výsledkem.
    A on si vybral - bez varování natáhl direkt tomu velkému klučinovi z vedlejší třídy. Okamžitě dostal co proto. Pamatuju si, jak měl červenou tvář od ran.
    Ale v tu chvíli se ani vůdce aliance nechtěl s ním pustit do křížku, pač věděl, že hned bude pálit natvrdo bez varování a nevadí mu prohra. Aliance kamarádů najednou ztratila jistotu, kterou doteď měla. A jedinec dostal jistotu sama sebe.
    A jedinec sbíral skalpy dál. Šel vždy o příčku výš. Žádné nadávky, výhružky - klidná řeč a hned bomba na bradu. Podal si největšího kápa z vedlejší třídy a pak jednoho hodně ostrého ...

    Proč to píšu. On byl jak Rusové. Není v zájmu NATO, ani EU, aby Rusko začalo ekonomicky strádat, ne-li se rozpadat. Nikdo nechce, aby došlo k nekontrolovatelnému rozprodeji zbraní a rozpadu Ruska, pač by to znamenalo místní konflikty a nekontrolovatelného zacházení se zbraněmi HN. Slabé Rusko využije Čína a za Uralem žije opravdu málo lidí. Čína by dostala hodně zdrojů, nerostných i plochy pro produkci potravin.
    A silnější Čína je to, co jako NATO už teď nechce. Protože jak vidíme, nemá problém s otevřenou agresivitou na mezinárodním poli nebo komukoliv, kdo jí vzdoruje. Zastání se malinkatá Litva od EU nedočkala a NATO - nevím o tom. Každý hájí ekonomické zájmy své země a do otevřeného sporu nikdo nepůjde.

    Limitujme Rusko, ale nesmíme z něj udělat slabého jedince. Nevím kdo má větší reálnou šanci na prohranou válku, jestli Ukrajina nebo Taiwan /chudé Filipíny, atd.

    Nezahánějme nikoho do kouta, protože ten, kdo může ztratit vše, obětuje vše a nebude se dívat na následky. Ukrajina není proti Rusku bez Šance ( Finové nám v minulosti ukázali, že šance je).

    Ale Kdo byl někdy v Kievě - a já hodněkrát a viděl na hlavním náměstí cca 40 sekund MB 63AMG, nejnovější úpravy BMW... myslíte že ti chudí kluci ze západu Ukrajiny chtějí umřít na frontě místo a za bohaté kluky, co je rodiče z armády vyplatí a dostanou papíry na zdravotní neschopnost.
    Nezpochybňuji právo na územní celistvost, ale společnost na Ukrajině je bohužel kapitola sama pro sebe. Smutná a s potřebou hluboké reformy...Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      23:44 19.01.2022

      Takže Rusko se bude vůči nám chovat nepřátelsky, zatímco my se budeme starat aby Rusko nestrádalo a nestalo se slabým? To má být vtip? Je jenom na Rusku jestli bude ekonomicky ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže Rusko se bude vůči nám chovat nepřátelsky, zatímco my se budeme starat aby Rusko nestrádalo a nestalo se slabým? To má být vtip?
      Je jenom na Rusku jestli bude ekonomicky strádat.

      Rusko má zásoby nerostných surovin někde na úrovni Saudské Arábie, přesto zůstává středně zaostalou zemí. Putin mohl už 20 let pracovat na tom, aby toto bohatství využil k ekonomickému pozvednutí země: mohl jít cestou ekonomických reforem, sociálních reforem, a spolupráce se Západem.

      Místo do ekonomiky Putin investuje do armády, místo toho aby uspokojil chudé vrstvy ekonomicky krmí je nacionalistickými pocity o velikosti Ruska kterého se všichni bojí, a z původně přátelských sousedních zemí udělal nepřátele.

      Co si v Rusku nadrobili, to mají.Skrýt celý příspěvek

    • padre
      00:02 20.01.2022

      Pamatuji si jak ten chasník ,který jak říkáte měl kdysi tvář červenou od ran ,sfackoval a skopal v roce 1968 padesátkrat menšího kluka ,který chtěl jen žít svůj život mimo ...Zobrazit celý příspěvek

      Pamatuji si jak ten chasník ,který jak říkáte měl kdysi tvář červenou od ran ,sfackoval a skopal v roce 1968 padesátkrat menšího kluka ,který chtěl jen žít svůj život mimo chasnikuv pouliční gang. A k tomu obětování bych vás chtěl upozornit že množství mladých ukrajincú ze známých kyjevskych rodin zahynulo na Rusko/Luhansko,Dombasko/ - Ukrajinské frontě na rozdíl od synáčků moskevských oligarchů ,kteří se bez problému vykoupili z ruské armády. Krví platí chudí i bohatí Ukrajinci ,protože když je válka za svobodu proti cizímu proti agresorovi ,tak se na nějaké papíry na neschopnost nehraje.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      18:43 20.01.2022

      Víš co ? Jdi do řiti. Ostatním se omlouvám, ale když čtu rusofilní příspěvky, kterých jsou v těchto dnech plné diskuse a když čtu tyto logikou chabé názory, jak je např. zdrojem ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš co ? Jdi do řiti. Ostatním se omlouvám, ale když čtu rusofilní příspěvky, kterých jsou v těchto dnech plné diskuse a když čtu tyto logikou chabé názory, jak je např. zdrojem napětí sama Ukrajina, začínají se mi roztáčet ruce.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:38 19.01.2022

    A ještě mě napadlo - tak ať Rusko recipročně pohrozí zemím, že když budou kupovat americké zbraně, tak přijdou o přístup k ruským hightech a o možnost obchodovat rublem!!!

    A ještě mě napadlo - tak ať Rusko recipročně pohrozí zemím, že když budou kupovat americké zbraně, tak přijdou o přístup k ruským hightech a o možnost obchodovat rublem!!!

    • GlobeElement
      15:36 19.01.2022

      Neuč orla létat. Rusko již tradičně neprodává téměř žádné průmyslové výrobky nikomu, kdo nakupuje americké zbraně. Ono je tedy neprodává ani těm, co americké zbraně nenakupují, ...Zobrazit celý příspěvek

      Neuč orla létat. Rusko již tradičně neprodává téměř žádné průmyslové výrobky nikomu, kdo nakupuje americké zbraně.

      Ono je tedy neprodává ani těm, co americké zbraně nenakupují, ale o tom řeč nebyla.Skrýt celý příspěvek

      • martinko68
        12:09 21.01.2022

        Rusko by rádo a kdo se tady rozčiluje na USA , tak si vzpomente na Turecko , které spolupracuje i s Ruskem a stejně Ukrajině dodá drony i přes ruské protesty . Ono moc výrobků co ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusko by rádo a kdo se tady rozčiluje na USA , tak si vzpomente na Turecko , které spolupracuje i s Ruskem a stejně Ukrajině dodá drony i přes ruské protesty . Ono moc výrobků co může Rus nabídnout světu není i když i v jednoduchosti je kouzlo .Skrýt celý příspěvek

        • The88
          02:48 23.01.2022

          USA toho taky moc nedodavaji. Ale to, co dodavaji jsou obvykle klicove "soucastky". Hlavne vsak maji policko-ekonomickou silu vynutit respektovani svych opatreni. Kdyz USA zakazou ...Zobrazit celý příspěvek

          USA toho taky moc nedodavaji. Ale to, co dodavaji jsou obvykle klicove "soucastky". Hlavne vsak maji policko-ekonomickou silu vynutit respektovani svych opatreni. Kdyz USA zakazou dovoz plysaku do Finska, tak se tam dovazet nebudou. A je jedno, zda se v Americe vyrabi plysaci...Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:31 19.01.2022

    ...repertoár se rozšiřuje.. ...když si v minulosti v Izraeli, v Iráku atd západní technika namazala tu ruskou na chleba, tak za to mohly arabské posádky. A qni náhodou to ...Zobrazit celý příspěvek

    ...repertoár se rozšiřuje..
    ...když si v minulosti v Izraeli, v Iráku atd západní technika namazala tu ruskou na chleba, tak za to mohly arabské posádky. A qni náhodou to nesvědčilo o kvalitě sovětských/ruských zbraní.
    A teď když státy ruší objednávky ruských verglů, tak za to může americké mračení.
    Zkrátka, tady fakt nět zapádnovo analóga...!Skrýt celý příspěvek

    • Civil
      16:36 19.01.2022

      Fakt, ze si ruske Maljutky a Shilky pochutnaly na tancich a letadlech zamlcime?

      Fakt, ze si ruske Maljutky a Shilky pochutnaly na tancich a letadlech zamlcime?

      • Torong
        16:49 19.01.2022

        Tak zrovna Maljutky v Yom kippuru zažily docela slušný debakl. Vystříleli jich tisíce, ale efektivita skoro nulová. Přečti si knihu o Yomm Kippurské válce, kde pamětníci píší o ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak zrovna Maljutky v Yom kippuru zažily docela slušný debakl. Vystříleli jich tisíce, ale efektivita skoro nulová. Přečti si knihu o Yomm Kippurské válce, kde pamětníci píší o tom, jak měli tanky omotané kilometry naváděcích kabelů pro Maljutky, ale tanky zůstaly bez zásahu. V PVO máš ale pravdu. Ale nebyly to maljutky ale hlavně tehdy nové KUBy, Volchovy (zásadně zmodernizovaný S 75 Dvina) a Něvy. Oběť Izraelských pilotů, ale nebyla marná, protože po této drsné zkušenosti Izraelci a Američané vyvinuli zbraně a taktiky pro SEAD. A zřejmě to byl i impuls pro vývoj stealth letadel.Skrýt celý příspěvek

        • Civil
          16:59 19.01.2022

          https://en.wikipedia.org/wiki/... In total, Saggers knocked out more than 800 Israeli tanks and other combat vehicles during the war Mas pravdu, raketa ...Zobrazit celý příspěvek

          https://en.wikipedia.org/wiki/...
          In total, Saggers knocked out more than 800 Israeli tanks and other combat vehicles during the war
          Mas pravdu, raketa uplne na hovno.Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            18:00 19.01.2022

            Jo, ono je to na wiki, tak to musí být pravda... Mimochodem, podívej se na zdroj toho údaje, samozřejmě ruský.... Všechny protitankové střely první generace, které střelec ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo, ono je to na wiki, tak to musí být pravda... Mimochodem, podívej se na zdroj toho údaje, samozřejmě ruský....

            Všechny protitankové střely první generace, které střelec vizuálně naváděl na cíl, byly dost k ničemu. Nejen ruské. Ukázalo se, že i když při výcviku dosahovaly slušné přesnosti, v bojové situaci to bylo jinak.

            Izrael ztratil celkem 1.000 tanků, zničených nebo dočasně vyřazených z boje. Pozdější analýzy ukázali, že většinu izraelských ztrát způsobila palba egyptských tanků. Na řízené střely a pancéřovky toho připadá výrazně méně.Skrýt celý příspěvek

          • Civil
            18:44 19.01.2022

            Rus pise "800 Israeli tanks and other combat vehicles"
            Co se ciste tanku tyka strana 82 dole
            https://www.cia.gov/readingroo...

            Rus pise "800 Israeli tanks and other combat vehicles"
            Co se ciste tanku tyka strana 82 dole
            https://www.cia.gov/readingroo...

          • StandaBlabol
            19:30 19.01.2022

            Jenže tanky byly hlavním a prakticky jediným cílem pro Maljutky, protože Izrael nepoužíval BVP. Takže 800 je nesmysl. Ta zpráva uvádí, že 6 - 25% z 500 ztracených a poškozených ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže tanky byly hlavním a prakticky jediným cílem pro Maljutky, protože Izrael nepoužíval BVP. Takže 800 je nesmysl.
            Ta zpráva uvádí, že 6 - 25% z 500 ztracených a poškozených tanků (tady bych naopak řekl, že Izrael ještě zkresloval vlastní ztráty směrem dolů) připadá na Maljutky. Takže 30 až 125 poškozených a zničených tanků. A to není tolik vzhledem k intenzitě bojů a velikosti konfliktu. Jenže zpráva je sice tajná a CIA, ale pochází z roku 1975 a další výzkumy ještě více účinek těch střel zpochybňovaly. Takže pravda bude blíž těm 6% procentům...Skrýt celý příspěvek

          • ruleta
            20:35 19.01.2022

            "Fakt, ze si ruske Maljutky a Shilky pochutnaly " versus "In total, 8 tanks were definitely destroyed by Saggers, 11 had multiple hits, and 18 others were possibly destroyed by ...Zobrazit celý příspěvek

            "Fakt, ze si ruske Maljutky a Shilky pochutnaly " versus "In total, 8 tanks were definitely destroyed by Saggers, 11 had
            multiple hits, and 18 others were possibly destroyed by Saggers." Dle Wannera, Krvavý Jom Kippur bylo na egyptské frontě nasazeno přes 2500 Saggerů. Dále, dle stejného zdroje Izrael ztratil trvale 400 tanků, 600 bylo poškozeno.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            21:08 19.01.2022

            Milý Civile, takže mi chceš tvrdit, že prakticky všechny ztracené Izraelské tanky má na svědomí maljutka, jo? Buď té lásky a přečti si něco o tom. Ano, maljutka byla skutečně ...Zobrazit celý příspěvek

            Milý Civile, takže mi chceš tvrdit, že prakticky všechny ztracené Izraelské tanky má na svědomí maljutka, jo? Buď té lásky a přečti si něco o tom. Ano, maljutka byla skutečně střela na hovno.Skrýt celý příspěvek

          • Civil
            22:50 19.01.2022

            Pro mistni deticky: combat vehicle muze byt vsechno od M3, M5, M9 po M113. Skoro 40 ze 400 znicenych je slusnych 10%. Vsimnete si take, ze vyrazene z boje, ale pozdeji opravene ...Zobrazit celý příspěvek

            Pro mistni deticky: combat vehicle muze byt vsechno od M3, M5, M9 po M113.
            Skoro 40 ze 400 znicenych je slusnych 10%.
            Vsimnete si take, ze vyrazene z boje, ale pozdeji opravene zprava neuvadi.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:27 21.01.2022

            Civile, pokud bylo skutečně použito 2500 Maljutek a bylo zničeno 40 tanků, pak to není 10%, ale 1,6%, co se efektivity týče. Pro dětičky ze základní školy. Kdyby měl Izrael jen 1 ...Zobrazit celý příspěvek

            Civile, pokud bylo skutečně použito 2500 Maljutek a bylo zničeno 40 tanků, pak to není 10%, ale 1,6%, co se efektivity týče.

            Pro dětičky ze základní školy. Kdyby měl Izrael jen 1 tank, proti tomu tanku bylo vypáleno 100 Maljutek, tank byl zničen. Jaká je účinnost protitankových střel?

            100%, nebo 1%?Skrýt celý příspěvek

          • Civil
            08:40 21.01.2022

            OMFG, ocividne mas problem s pochopenim psaneho textu. Na wiki je rusky zdroj, ktery tvrdi, ze bylo zniceno 800 tanku a bojovych vozidel. CIA potvrdilo, ze cca 40 z toho byly ...Zobrazit celý příspěvek

            OMFG, ocividne mas problem s pochopenim psaneho textu.
            Na wiki je rusky zdroj, ktery tvrdi, ze bylo zniceno 800 tanku a bojovych vozidel.
            CIA potvrdilo, ze cca 40 z toho byly tanky. Samozrejme netvrdim, ze celkovych 800 podle CIA sedi.
            Jsi jenom dalsi decko, ktere tvrdi, ze byly zniceny pouze a jenom tanky.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    12:58 19.01.2022

    Na celé věci je "zábavné", že vlastně i ruský obchod se zbraněmi, který se odehrává v dolarech, pomáhá americké ekonomice. Spojené státy totiž utrácejí více, než vyprodukují. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Na celé věci je "zábavné", že vlastně i ruský obchod se zbraněmi, který se odehrává v dolarech, pomáhá americké ekonomice.
    Spojené státy totiž utrácejí více, než vyprodukují. Ale jelikož je dolar světové platidlo a kvůli rostoucímu obchodu (a bohatnutí světové ekonomiky) je po něm neustálá poptávka, tak Washington může tisknout dolary, prakticky jak je libo.
    Jen v roce 2021 tak ostatní svět Washingtonu "přispěl" 1,7 biliony dolarů.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      14:15 19.01.2022

      Tohle je tak velká zkratka, až to vlastně není pravda. 1) Když se tiskne měna "jak je libo", výsledkem je hyperinflace. Viz. Venezuela, pomalu se tomu blíží i Turecko. Každá ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle je tak velká zkratka, až to vlastně není pravda.
      1) Když se tiskne měna "jak je libo", výsledkem je hyperinflace. Viz. Venezuela, pomalu se tomu blíží i Turecko. Každá centrální banka si musí pečlivě hlídat, že peněžní báze odpovídá skutečné potřebě pěněz. Tolik k oblíbené hlouposti ruských trollů, že si americká vláda si natiskne tolik peněz, kolik chce.
      2) Žádné peníze se netisknou, mezinárodní obchod probíhá bezhotovostně. Celé se to děje tak, že FED jen připíše komerční bance "virtuální peníze" - zvýší kredit.
      3) Takto "natištěné peníze" nejsou příjmem americké vlády, ale zůstávájí v bilanci FEDu. Takže vláda tím nemůže financovat svůj dluh - další oblíbený nesmysl ruských trollů.Skrýt celý příspěvek

      • OndraV.
        19:10 19.01.2022

        Problem je, ze o množství dolaru v oběhu nerozhoduje Amerika, peníze tiskne banka, ale to ovšem ani z daleka není v rukou či majetkem státu … Navíc Amerika, jako i mnoho jiných ...Zobrazit celý příspěvek

        Problem je, ze o množství dolaru v oběhu nerozhoduje Amerika, peníze tiskne banka, ale to ovšem ani z daleka není v rukou či majetkem státu …

        Navíc Amerika, jako i mnoho jiných zemi, včetně nás, už davno své platidla (oběživa, peníze) nekryje ničím jiným než svým závazkem ze opravdu ten kousek plastu (papírku) má státem slíbenou v danou dobu danou hodnotu…Skrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          19:33 19.01.2022

          To není problém, právě naopak. Nezávislost centrálních bank na vládě zajišťuje stabilitu měny. Díky ní se prakticky vymítil strašák hyperinflace, aspoň v rozvinutím světě. Děje se ...Zobrazit celý příspěvek

          To není problém, právě naopak. Nezávislost centrálních bank na vládě zajišťuje stabilitu měny. Díky ní se prakticky vymítil strašák hyperinflace, aspoň v rozvinutím světě. Děje se to jen tam, kde si vláda (vládce) vzal právo na tisk peněz zpět. A tam to pak dopadá jako ve Venezuele.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        23:53 19.01.2022

        Dá se to postavit opravdu tak, že na jedné straně je FED, a na druhé všechny vlády světa (VČETNĚ USA), které si od FEDu nakupují oběživo? Pokud FED aktiva, která získal prodejem ...Zobrazit celý příspěvek

        Dá se to postavit opravdu tak, že na jedné straně je FED, a na druhé všechny vlády světa (VČETNĚ USA), které si od FEDu nakupují oběživo?
        Pokud FED aktiva, která získal prodejem dolarů, drží a v podstatě jimi kryje dolar, přijde mi to jako fér systém.Skrýt celý příspěvek

      • LAMP
        11:02 22.01.2022

        "Žádné peníze se netisknou (...) FED jen připíše komerční bance virtuální peníze"
        Úžasnej argument...

        "Žádné peníze se netisknou (...) FED jen připíše komerční bance virtuální peníze"
        Úžasnej argument...

      • The88
        03:18 23.01.2022

        Ad 3): A) In 2015, the Federal Reserve earned a net income of $100.2 billion and transferred $97.7 billion to the U.S. Treasury and 2020 earnings were approximately $88.6 billion ...Zobrazit celý příspěvek

        Ad 3):

        A) In 2015, the Federal Reserve earned a net income of $100.2 billion and transferred $97.7 billion to the U.S. Treasury and 2020 earnings were approximately $88.6 billion with remittances to the U.S. Treasury of $86.9 billion.

        B) Aktiva FEDu:
        U.S. Treasury Securities $4959.03 bln.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    12:46 19.01.2022

    Po druhé světové válce – v padesátých a šedesátých letech dvacátého století – panovala ve světě dominance USA podepřena vojensky, ekonomicky i politicky. Americký dolar vystřídal v ...Zobrazit celý příspěvek

    Po druhé světové válce – v padesátých a šedesátých letech dvacátého století – panovala ve světě dominance USA podepřena vojensky, ekonomicky i politicky. Americký dolar vystřídal v pozici vůdčí světové rezervní měny britskou libru. Absolutní ovládnutí světové ekonomiky značně napomohly velmi chytře vymyšlené programy, jako např. Marshallův plán.

    Brettonwoodský systém z roku 1944 určil dolar za hlavní světovou měnu, jedinou směnitelnou za zlato a tato směnitelnost fungovala až do roku 1971 (USA zjistili, že je v oběhu násobně více peněz, než zlata, které by ho kryly), kdy byla zrušena. Od sedmdesátých let se mluví o jistém poklesu americké hegemonie, který probíhá dodnes. Hlavní diskuse jsou nad tím, jak dlouho bude pokračovat, zda ji někdo nahradí nebo převládne kooperace.

    V důsledku fungování USD jako hlavní světové měny požívají Spojené státy řady obchodních a finančních výhod. Mají snazší financování schodků běžného účtu půjčováním si za výhodnějších podmínek, profitují na používání dolaru v obchodování surovinami a zbožím, neboť kursové riziko je takto přenášeno na třetí země a mají přínos z ražebného.
    Nahromadění značných devizových rezerv převážně držených v USD vyvolává u zemí s těmito rezervami obavy ze znehodnocení americké měny. Tyto obavy plynou jednak z trvalých schodků běžného účtu USA , navíc americká vláda použila již několikrát kvantitativní uvolňování. To pomáhá monetizaci amerického dluhu a růstu inflace + ztrátě hodnoty mezinárodních dolarových rezerv, což bolí právě přebytkové země.

    Spojené státy byly v dobách absolutní ekonomické hegemonie považovány za záruku férového přístupu subjektů na finanční trhy a transparentního fungování světových ekonomických toků. Zvláště od devadesátých let se však čím dál častěji uchylují k využívání své pozice k podpoře vlastních zájmů a deformování volného trhu. To může být v důsledku velmi nebezpečné, protože to snižuje důvěru v systém, jako takový a poškozené tlačí do hledání alternativ.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      13:21 19.01.2022

      Nejsou to jen USA. Peněžní systém po II. světové válce byl, jak píšeš, nastaven na dodržování zlatého standardu. Všechny měny zapojené do MMF měly mít veškeré své peníze podloženy ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejsou to jen USA.

      Peněžní systém po II. světové válce byl, jak píšeš, nastaven na dodržování zlatého standardu. Všechny měny zapojené do MMF měly mít veškeré své peníze podloženy zásobami zlata a nebo USD a USA měly mít svůj dolar podložený zlatem. Takže všechny měny byly ve skutečnosti podloženy zlatem.
      A to i socialistické země. Na bankovkách bylo napsáno: "Bankovky jsou kryty zlatem a ostatními aktivy Státní banky československé".
      Dnes jsou peníze kryty jen aktivy, tedy úvěry. Ale všichni víme, že hodnota úvěrů není 100%, část nebude nikdy splacena. Navíc, hodnota úvěru je nominální, nikoli absolutní a s přibývajícím objemem peněz v ekonomice klesá. 1000 dolarů dnes není to samé, co 1000 dolarů před deseti lety nebo za deset let. Ale ten úvěr je pořád na 1000 dolarů.

      Posledních asi 20 let nás ekonomové přesvědčovali o tom, že zlatý standard je špatný a inflace dobrá. Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží. Fakt, že dnes lidé směřují své úspory všude možně, jen ne do peněz a jsou ochotni nakupovat i čistě virtuální kryptoměny, kterým věří více, než oficiálním platidlům, nic hezkého o budoucnosti peněžního systému neříká.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        14:30 19.01.2022

        Globe: ale podstata mého příspěvku není o zlatém standardu. Ale o ekonomické hegemonii, nastavení dolaru do pozice světové rezervní měny a celosvětovou důvěru v USA jako garanta ...Zobrazit celý příspěvek

        Globe: ale podstata mého příspěvku není o zlatém standardu. Ale o ekonomické hegemonii, nastavení dolaru do pozice světové rezervní měny a celosvětovou důvěru v USA jako garanta fungování volného trhu. Dominantni postavení USA a ovladani transakčních systému dává USA ohromnou moc. Na druhé straně nadužívání ekonomických nástrojů k tlaku na rivaly a v poslední době i technologické a ekonomické konkurenty oslabuje důvěryhodnost této autority.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          15:08 19.01.2022

          V okamžiku, kdy USA opustily zlatý standard ztratil dolar své zaručené postavení. Dnes je používán jen proto, že mu uživatelé věří, ne proto, že by jeho hodnota byla něčím ...Zobrazit celý příspěvek

          V okamžiku, kdy USA opustily zlatý standard ztratil dolar své zaručené postavení. Dnes je používán jen proto, že mu uživatelé věří, ne proto, že by jeho hodnota byla něčím zaručena.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            16:30 19.01.2022

            No, pořád je to hlavní světová rezervní měna. Viz. výše zmiňovaný brettonwoodský systém. Mezi tím se ustavila většina platebních nástrojů a institucí, nad kterými USA vykonávají ...Zobrazit celý příspěvek

            No, pořád je to hlavní světová rezervní měna. Viz. výše zmiňovaný brettonwoodský systém. Mezi tím se ustavila většina platebních nástrojů a institucí, nad kterými USA vykonávají faktický dozor. Zkus poslat peníze z Polska do Indie nebo do Brazílie jinak, než přes dolarový clearing.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            16:53 19.01.2022

            danny: Ale to je pořád o tom, co píše GlebeElement. O důvěře v dané platidlo. Takové Rusko mělo stejné množství času na to, aby byl Rubl na stejné úrovni. Kde jsou Američané dnes a ...Zobrazit celý příspěvek

            danny:
            Ale to je pořád o tom, co píše GlebeElement. O důvěře v dané platidlo. Takové Rusko mělo stejné množství času na to, aby byl Rubl na stejné úrovni. Kde jsou Američané dnes a kde Rusové?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            18:39 19.01.2022

            Toronto: píšeš nesmysly. SSSR nebyl nikdy přijmut jako plnohodnotný partner do globálního ekonomického systému a pod sankcemi byl od svého vzniku. Rubl nebyl uznávan ani jako ...Zobrazit celý příspěvek

            Toronto: píšeš nesmysly. SSSR nebyl nikdy přijmut jako plnohodnotný partner do globálního ekonomického systému a pod sankcemi byl od svého vzniku. Rubl nebyl uznávan ani jako konvertibilní měna a Sověti museli platit v naturaliich. Území a ekonomika SSSR byly zdecimované válkou. Navíc nějaká šance na nenásilne nástupnictví po Velké Británii bylo nemyslitelné. A navíc, já uvedena fakta k dolaru nesypu jako nějaký hejt, jen doplňuji informace k článku a vysvětluju, proč si vše v něm popsané USA mohou dovolit. Mají prostě zcela jedinečné a neotřesitelné postavení.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            23:58 22.01.2022

            Jestli je zde něco nesmysl, tak leda to o "sssr pod sankcemi" a že "nebyl přijmut jako partner". Jedinou sankcí, která se v době studené války uplatňovala vůči sssr byl zákaz ...Zobrazit celý příspěvek

            Jestli je zde něco nesmysl, tak leda to o "sssr pod sankcemi" a že "nebyl přijmut jako partner". Jedinou sankcí, která se v době studené války uplatňovala vůči sssr byl zákaz obchodu se zbraněmi a novými technologiemi, které by byly vojensky využitelné (což ovšem russověti obcházeli buď špionáží nebo relativně prostým nákupem přes třetí země). Přičemž žádné významnější sankce (krom symbolických typu bojkot olympiády) uplatnit ani nedal, protože míra obchodní výměny mezi západními spojenci a východním blokem byla minimálně do 80. let mizivá sama o sobě. A to, že sssr "nebyl přijmut" zcela odviselo od toho, že by musel sám chtít být "přijmut" a také něco pro to udělat". Například účastnit se světových jednání GATT (o omezení cel), případně požádat o členství v MMF a splnit předepsané podmínky členství, tedy například poskytovat informace o své ekonomice a o své měně. Nic z toho sssr nečinil, v izolaci setrvával dobrovolně (a my s ním nedobrovolně). Úplným nesmyslem je to o té "decimaci ekonomiky sssr". Německá ekonomika byla také zdecimována, přesto SRN dokázalo škody odstranit, postavit ekonomiku rychle na nohy a ze západoněmecké marky udělat měnu, která byla žádána stejně jako dolar, britská libra nebo švýcarský frank.Skrýt celý příspěvek

  • Petr xx
    12:34 19.01.2022

    Tento článek je zase tak z 10% pravdivý, autor zřejmě hodně chodí na ruské fóra- jinak nedovedu představit. Ruské zbraně, včetně již zastaralé stíhačky SU-35 maj základ v dobách ...Zobrazit celý příspěvek

    Tento článek je zase tak z 10% pravdivý, autor zřejmě hodně chodí
    na ruské fóra- jinak nedovedu představit. Ruské zbraně, včetně
    již zastaralé stíhačky SU-35 maj základ v dobách SSSR.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      10:14 20.01.2022

      Podezírat redakci Armádních novin z neumírněné konzumace ruské propagandy, to už chce hodně silnej matroš. Nedovedu si představit, že by se člověk tak moc odtrhl od reality bez ...Zobrazit celý příspěvek

      Podezírat redakci Armádních novin z neumírněné konzumace ruské propagandy, to už chce hodně silnej matroš. Nedovedu si představit, že by se člověk tak moc odtrhl od reality bez použití nějakých psychoaktivních látek.Skrýt celý příspěvek

  • theo
    10:56 19.01.2022

    No politiku USA riadia záujmy najväčších firiem a finančných inštitúcií. Boj s korupciou a za demokraciu je len to pozlátko , ktoré máme vidieť . V skutočnosti vonkajšia ...Zobrazit celý příspěvek

    No politiku USA riadia záujmy najväčších firiem a finančných inštitúcií.
    Boj s korupciou a za demokraciu je len to pozlátko , ktoré máme vidieť . V skutočnosti vonkajšia politika USA posledných cca 30 rokov nie je politika radového američana , ale politika silných ekonomických hr´áčov čo je predsa bojom za slobodu a demokraciu amerického a svetového kapitálu . Huráa !!!Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
      12:19 19.01.2022

      Tak jooo, pojdme na dren. Pokud je USA pozlatko, vedena zajmy "nejvetsich firem" a "financnich institucii" (odbocka ...zajimalo by mne co nejvetsi firmy a financni skupiny treba ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jooo, pojdme na dren. Pokud je USA pozlatko, vedena zajmy "nejvetsich firem" a "financnich institucii" (odbocka ...zajimalo by mne co nejvetsi firmy a financni skupiny treba sledovaly v Afganistanu anebo treba v Syrii, Kosovu....nebo v Africe u lidozroutu) a boj s korupci a demokracii tam patri tez - pak tedy nevim - kde by presne patrila takova Cina a Ruska Federace :D Jakoze jestlize zapad, USA jsou/jsme totalni pokrytci zmanipulovani "inštitúciemi" a vlivem "najväčších firiem" ....tak obcan Ruske Federace/Ciny, ktery nema ani to pozlatko v podobe volby, svobody vyjadrovani a mnohdy ani to cestovani (mensiny v Cine) ...je co? :DSkrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      23:13 19.01.2022

      " V skutočnosti vonkajšia politika USA posledných cca 30 rokov nie je politika radového američana , ale politika silných ekonomických hr´áčov čo je predsa bojom za slobodu a ...Zobrazit celý příspěvek

      " V skutočnosti vonkajšia politika USA posledných cca 30 rokov nie je politika radového američana , ale politika silných ekonomických hr´áčov čo je predsa bojom za slobodu a demokraciu amerického a svetového kapitálu . "

      A ako je ruská politika okupácie susedných krajín politikou radového občana a zvyšovania jeho životnej úrovne? To by ma celkom zaujímalo.... Občan v Rusku nepotrebuje moc a dobývať susedné krajiny.... potrebuje mať perspektívu zvyšovania svojej životnej úrovne....Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    09:35 19.01.2022

    Jinak s tou Nigérií to taky bude jinak, než se píše v článku. Ne, že není schopna zaplatit za první dodávku kvůli uvalení sankcí. Nigérie vrtulníky objednala a Rusko dodalo prvních ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak s tou Nigérií to taky bude jinak, než se píše v článku. Ne, že není schopna zaplatit za první dodávku kvůli uvalení sankcí. Nigérie vrtulníky objednala a Rusko dodalo prvních 6 ks ještě před platností CAATSA. Po jejím zveřejnění Nigérie z toho obchodu vycouvala, protože si nechce pohněvat USA, od kterých na boj s islamisty čerpá milionové dotace a v USA nakupuje ubraně za stovky milionů. Prostě si to s Američany nechtějí rozházet, žádné sankce uvaleny nebyly.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    08:26 19.01.2022

    Na tomto všetkom je zrejme "kto je kto" Ak sú Rusi super a neviem akou super veľmocou, prečo neuvalia embargo na štáty, ktoré kupujú zbrane z USA :))

    Na tomto všetkom je zrejme "kto je kto" Ak sú Rusi super a neviem akou super veľmocou, prečo neuvalia embargo na štáty, ktoré kupujú zbrane z USA :))

    • GlobeElement
      08:34 19.01.2022

      Protože není potřeba, nekvalitní a neúčinné americké zbraně nejsou pro Rusy žádnou konkurencí a žádným nebezpečím.

      Protože není potřeba, nekvalitní a neúčinné americké zbraně nejsou pro Rusy žádnou konkurencí a žádným nebezpečím.

    • Klimesov
      08:38 19.01.2022

      Protože Rusové mají Putina, který je šachový velmistr, nejlepší v plavání, matice, karate, judu, kung-fu, hraní piškvorek, tetrysu, skákání v pytli atd. atd., a má ochočeného ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože Rusové mají Putina, který je šachový velmistr, nejlepší v plavání, matice, karate, judu, kung-fu, hraní piškvorek, tetrysu, skákání v pytli atd. atd., a má ochočeného gargoyla na kterém lítá do vesmíru na schůzky s Aštarem Šeranem, Vtahem a Ježíšem.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        09:38 19.01.2022

        Vyhráls.

        Vyhráls.

        • Klimesov
          10:55 19.01.2022

          Já nevyhrál. Vyhrála jen ruská propaganda ad-absurdum, politika stavěná na kultu osobnosti a samozřejmě satira. :-)

          Já nevyhrál. Vyhrála jen ruská propaganda ad-absurdum, politika stavěná na kultu osobnosti a samozřejmě satira. :-)

          • Harvest
            13:20 19.01.2022

            Kult osobnosti ma však jeden vážny zadrhel. Co nastane keď ta osobnosť na ktorej je vybudovaný celý systém zomrie?

            Kult osobnosti ma však jeden vážny zadrhel. Co nastane keď ta osobnosť na ktorej je vybudovaný celý systém zomrie?

          • ruleta
            13:27 19.01.2022

            Jo, to je problém nástupnictví. Demokracie to vyřešila pomocí svobodných voleb a dělbou moci. Diktátoři to řeší podle svého rozumu. Jeden z toho udělá rodinnou firmu (dynastie v ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo, to je problém nástupnictví. Demokracie to vyřešila pomocí svobodných voleb a dělbou moci. Diktátoři to řeší podle svého rozumu. Jeden z toho udělá rodinnou firmu (dynastie v Sýrii), druhý neudělá nic a systém se zhroutí a restartuje popřením všeho co se stalo a zastřelením/zavřením předchozí garnitury. Jsem zvědav jak toto vyřeší car Putin.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            13:36 19.01.2022

            Putin to řešit nemusí. Je nesmrtelný.

            Ona existuje ještě další možnost - výběr nástupce. Tak to udělali v Kazachstánu, i když se to úplně nepovedlo.

            Putin to řešit nemusí. Je nesmrtelný.

            Ona existuje ještě další možnost - výběr nástupce. Tak to udělali v Kazachstánu, i když se to úplně nepovedlo.

          • Harvest
            13:46 19.01.2022

            Reálne žiadny nástupca Vladimíra Vladimíroviča neexistuje, Medvedev není moc obľúbená figúrka a nikoho iného tam proste nevidím. Možno Lavrov? Alen ten možno bude konvalinky čuchat ...Zobrazit celý příspěvek

            Reálne žiadny nástupca Vladimíra Vladimíroviča neexistuje, Medvedev není moc obľúbená figúrka a nikoho iného tam proste nevidím. Možno Lavrov? Alen ten možno bude konvalinky čuchat zospodu skorej nez Putin. Tam bude o trón ešte tuhy boj medzi oligarchiou. Som aj zvedavý ako sa zachová Kadirov, či nedá Rusom pápá.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            14:04 19.01.2022

            A on je to větší problém než se zdá. Pokud se v Rusku najde odpovídající nástupce, který bude provádět tutéž politiku jako nyní, tak to bude vypadat pořád jako teď. Ale pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

            A on je to větší problém než se zdá.
            Pokud se v Rusku najde odpovídající nástupce, který bude provádět tutéž politiku jako nyní, tak to bude vypadat pořád jako teď.
            Ale pokud se nenajde, tak to tam může smrdět další občanskou válkou, dalším rozpadem a další nestabilitou na východě. Což v případě Ruska je velký špatný, protože se jedná o jadernou velmoc a nejhorší scénář by právě byl, kdyby se v Rusku jednotlivé zájmové skupiny začali řezat hlava nehlava.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            15:14 19.01.2022

            Nejpravděpodobnější scénář je nástup nějakého dnes nenápadného aparátčíka, který si dneska nenápadně buduje pozici a nikdo si ho nevšímá. Jako se kdysi vynořil Chruščov nebo ...Zobrazit celý příspěvek

            Nejpravděpodobnější scénář je nástup nějakého dnes nenápadného aparátčíka, který si dneska nenápadně buduje pozici a nikdo si ho nevšímá.

            Jako se kdysi vynořil Chruščov nebo Gorbačev.

            Nový vládce si ovšem patrně bude chtít zabezpečit moc, což bude znamenat obnovu současných kádrů. A s tím bude spojena změna politiky, těžko říct, jakým směrem. Stalin měl politiku vůči západu konfrontační, ale do přímého střetu nešel. Chruščov se snažil o mír, ale málem způsobil jadernou válku. Na každý pád jeho politika byla hodně odlišná. A Gorby měl taky hodně odlišný přístup od Brežněva (Andropova, Černěnka).

            Na post vládce postsovětské říše si svého času věřil Lukašenko, i když jeho šance jsou spíše v záporných číslech.Skrýt celý příspěvek

          • ruleta
            15:57 19.01.2022

            Ten problém s nástupnictvím u diktátorů je, že situace není předvídatelná. My víme co se stane. Babiš vyhraje/prohraje volby, vyhraje/prohraje Fiala ... prostě více jaké jsou ...Zobrazit celý příspěvek

            Ten problém s nástupnictvím u diktátorů je, že situace není předvídatelná. My víme co se stane. Babiš vyhraje/prohraje volby, vyhraje/prohraje Fiala ... prostě více jaké jsou možnosti. U diktátorů Putinova typu .... je mlha, nikdo nic neví.

            Timothy Snyder má na toto téma luxusní přednášku, věnujte cca 60 minut, otvírá oči.

            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • padre
            18:38 19.01.2022

            Pozor,Navalnyj už je v prezidentské přípravce….a jestli mu vydrží zdraví a podaří se mu zlehka polechtat ruské imperiální ego,tak by to mohlo klapnout…

            Pozor,Navalnyj už je v prezidentské přípravce….a jestli mu vydrží zdraví a podaří se mu zlehka polechtat ruské imperiální ego,tak by to mohlo klapnout…

          • GlobeElement
            19:34 19.01.2022

            Padre, od pádu cara se vládcem Ruska/SSSR nestal nikdo, kdo nebyl ve vládnoucím aparátu. Navalnyj je mimo, to by musela být revoluce.

            Padre, od pádu cara se vládcem Ruska/SSSR nestal nikdo, kdo nebyl ve vládnoucím aparátu. Navalnyj je mimo, to by musela být revoluce.

          • Ján Paliga
            23:15 19.01.2022

            @ Harvest

            Konečne pochovajú tú sušienku v mauzóleu a nahradia ju novým Vodcom....?

            @ Harvest

            Konečne pochovajú tú sušienku v mauzóleu a nahradia ju novým Vodcom....?

          • padre
            00:09 20.01.2022

            GlobeElement …..pozor , v Rusku je možné úplně všechno….:-)) …na Putina by ještě rok před jeho jmenováním Jelcinem nikdo nevsadil ani fenik…:-))

            GlobeElement …..pozor , v Rusku je možné úplně všechno….:-)) …na Putina by ještě rok před jeho jmenováním Jelcinem nikdo nevsadil ani fenik…:-))

          • GlobeElement
            07:49 20.01.2022

            Ale Putin nebyl disident. Byl to aparátčík.

            Ale Putin nebyl disident. Byl to aparátčík.

      • Torong
        13:23 19.01.2022

        Zapmněl jsi, že jezdí na medvědu...

        Zapmněl jsi, že jezdí na medvědu...

        • Klimesov
          14:10 19.01.2022

          A jo na medvěda jsem zapomněl. A co vím tak dokáže jezdit i na delfínovi, lítat na orlovi a podobně.

          A jo na medvěda jsem zapomněl. A co vím tak dokáže jezdit i na delfínovi, lítat na orlovi a podobně.

          • GlobeElement
            15:15 19.01.2022

            Tak orel, nebo gargoyle?

            Tak orel, nebo gargoyle?

          • Klimesov
            06:47 20.01.2022

            GlobeElement
            To záleží na okolnostech. Jak zrovna chce propaganda Putina vyobrazit.

            GlobeElement
            To záleží na okolnostech. Jak zrovna chce propaganda Putina vyobrazit.

  • Klimesov
    08:03 19.01.2022

    Nejspíš, možná, údajně, podle všeho, vypadá to tak... atd. atd. Článek je založen na spekulacích a jde o názor autora. Nicméně ano USA využívá všech možných nástrojů pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejspíš, možná, údajně, podle všeho, vypadá to tak... atd. atd.
    Článek je založen na spekulacích a jde o názor autora.

    Nicméně ano USA využívá všech možných nástrojů pro prosazování svého vlivu nebo spíše pro prosazování mezinárodního práva, který vznikl na základě dřívějších dohod mezi jednotlivými státy napříč OSN a jiných mezinárodních institucí a samotných států. Co je na tom tak moc špatného?
    Co je špatného na tom, že USA všemožně tlačí na Rusko aby dodržovalo smlouvy, které samo podepsalo a garantovalo že je bude dodržovat, jako třeba Budapešťské memorandum a podobně?
    Co je špatného na tom, že USA tlačí na Čínu aby respektovala pravidla mezinárodního obchodu a všech smluv, a odrazovala jí od její touhy ovládnout mezinárodní námořní trasy, což by znamenalo že by to byla Čína která by diktovala podmínky? Uvědomujete si, že to ovlivňuje i vaše životy?
    Jako Čína, Rusko, Irán a jiné země mají možnost volby. Buď budou spolupracovat s USA, s námi a budou více respektovat úmluvy, které podepsali a nebo se postaví do role opozice a budou ze sebe dělat rádoby protiváhu.

    A co se týče Turecka v Sýrii. Jako nezlobte se na mně, ale to co se tu zase píše to jsou fakt perly. Turecko operuje v Sýrii s vysloveným souhlasem samotných Rusů. Bylo to Rusko, které se velkohubě postavilo do role ochránce Sýrii, a které po celou dobu brzdilo, odmítalo jakýkoli návrh na řešení občanské války v Sýrii ze strany západních zemích. Rusové odmítly spolupracovat se západem jen proto aby udrželi u moci Assada a tím si udrželi vliv v Sýrii. Rusové se spolčili s Tureckem a dovolili Turkům vojenské operace v Sýrii jen proto aby si tam udrželi vliv.Skrýt celý příspěvek

    • Jecchuss
      08:14 19.01.2022

      Vy budete mít celkem komplikovaný život, pokud nerozumíte psanému slovu… Článek ty není hodnotící, ale konstatující. On zkrátka neříká, jestli ty US sankce nebo hrozba sankcemi ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy budete mít celkem komplikovaný život, pokud nerozumíte psanému slovu…

      Článek ty není hodnotící, ale konstatující. On zkrátka neříká, jestli ty US sankce nebo hrozba sankcemi jsou dobré/špatné, spravedlivé/nespravedlivé. Jen je konstatuje a popisuje jejich princip a uplatňování na příkladech různých zemí.

      No s o Turecku v Sýrii tam není ani slovo. Jen o ˇRusku v Sýrii…Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        08:33 19.01.2022

        Aha. No to jsem ale hlupák že :D :D nerozumím psanému slovu :D :D I když vlastně napsal jsem tři odstavce že. První odstavec hodnotí článek. Druhý odstavec hodnotí debatu pod ...Zobrazit celý příspěvek

        Aha. No to jsem ale hlupák že :D :D nerozumím psanému slovu :D :D
        I když vlastně napsal jsem tři odstavce že.
        První odstavec hodnotí článek. Druhý odstavec hodnotí debatu pod článkem. Třetí odstavec hodnotí konkrétní argumenty v debatě pod článkem. :-)
        Takže ano. Nechápu psaný text. Je to tak, ale vlastně úplně jinak. :D :D

        Ach jo. :D :DSkrýt celý příspěvek

  • samoempire
    23:34 18.01.2022

    Na ilustrační obrázek dala redakce MIG-35. Tak mě napadlo. Jak to s ním vypadá. Ruská armáda má asi 30 ks. Nevím jestli se jedná o novo výrobu nebo předělaní draků někdy z 90. let. ...Zobrazit celý příspěvek

    Na ilustrační obrázek dala redakce MIG-35. Tak mě napadlo. Jak to s ním vypadá. Ruská armáda má asi 30 ks. Nevím jestli se jedná o novo výrobu nebo předělaní draků někdy z 90. let. Podle mého názoru si můžeme tohle letadlo škrtnou z potenciálnych konkurentů na světových trzích. Nemáte někdo další informace.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      00:16 19.01.2022

      Prerábky starších strojov dostal Egypt. Bolo prezentované, že Egypt kúpil MiG-35, v skutočnosti šlo o MiG-29M2, čo je v podstate 29-ka s technológiou 35-ky. Prvé sériové 35-ky už ...Zobrazit celý příspěvek

      Prerábky starších strojov dostal Egypt. Bolo prezentované, že Egypt kúpil MiG-35, v skutočnosti šlo o MiG-29M2, čo je v podstate 29-ka s technológiou 35-ky. Prvé sériové 35-ky už ruské letectvo má, ale myslím, že s nimi nejak vážne nerátajú lebo z nich vytvorili nejakú akrobatickú leteckú skupinuSkrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      09:27 19.01.2022

      Migů-35 objednalo Rusko zatím 6 kusů, většinu ve cvičné verzi. Občas se objevuje info o těch 30 ks ve výzbroji. Jestli to není jen překlep, tak se nejspíš jedná o sérii ...Zobrazit celý příspěvek

      Migů-35 objednalo Rusko zatím 6 kusů, většinu ve cvičné verzi. Občas se objevuje info o těch 30 ks ve výzbroji. Jestli to není jen překlep, tak se nejspíš jedná o sérii modernizované verze Mig-29 SMT pro Alžír. Ten vrátil první várku a zbytek odmítl převzít, protože nebyl spokojený s kvalitou (koupili pak Su-30) a letadla zařadilo do výzbroje Rusko. Slouží u jednoho pluku (tzn. 24 ks) a s těma novýma 6ti by to dávalo 30 ks.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
    22:46 18.01.2022

    Všechno je jen o byznysu a prospěchu, není za potřebí si lhát. Pokud by USA dodávali třeba americké motory nebo radar do SU-57 (což v současné konstelaci není možné, vím to), ...Zobrazit celý příspěvek

    Všechno je jen o byznysu a prospěchu, není za potřebí si lhát. Pokud by USA dodávali třeba americké motory nebo radar do SU-57 (což v současné konstelaci není možné, vím to), samozřejmě by lobbovali i za SU. Částečně jim za to můžeme děkovat, že takhle mají páky na státy, které by se k nám teoreticky mohly postavit zády, na druhou stranu je mi jasné, že jsme ale "obětí" toho lobbingu už dlouho a ač jsem příznivcem F-35, zrovna u ní to bude nejpatrnější.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    20:18 18.01.2022

    Obecně je na čase přestat používat dolar a snížit tím vydírací potenciál. Co si myslet o USA, když uvalí sankce za vojenskou přítomnost Ruska v Sýrii, přitom USA tam má ilegálně ...Zobrazit celý příspěvek

    Obecně je na čase přestat používat dolar a snížit tím vydírací potenciál.
    Co si myslet o USA, když uvalí sankce za vojenskou přítomnost Ruska v Sýrii, přitom USA tam má ilegálně vojáky také. :-) To není o sankcích, to je o vydíracím potenciálu ve prospěch svých vlastních firem.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      20:40 18.01.2022

      To je přece pitomost. Platba v dolarech není povinná. Když Rusko nechce národní měny, mohou si dohodnout platbu v EUR, jenech, číských juanech, čemkoliv. Neschopnost některých ...Zobrazit celý příspěvek

      To je přece pitomost. Platba v dolarech není povinná. Když Rusko nechce národní měny, mohou si dohodnout platbu v EUR, jenech, číských juanech, čemkoliv. Neschopnost některých ruských zákazníků - Nigérie, Venezuela, Bělorusko - platit, je způsobená spíš tím, že nemají peníze.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      20:52 18.01.2022

      A v čem přesně by jsi chtěl platit?

      A v čem přesně by jsi chtěl platit?

      • Mickey
        23:51 18.01.2022

        Nepochybně v konvertibilních rublech.

        Nepochybně v konvertibilních rublech.

        • flanker.jirka
          12:20 19.01.2022

          Mickey
          To jste trochu upadl. :-)

          Mickey
          To jste trochu upadl. :-)

      • flanker.jirka
        12:21 19.01.2022

        Existuje na světě málo stabilních měn? Za vhodné bych počítal například švýcarské franky.

        Existuje na světě málo stabilních měn? Za vhodné bych počítal například švýcarské franky.

    • Miroslav
      22:05 18.01.2022

      Vieš prečo neboli za socializmu tie povestné banány? Lebo súdruhovia v Paname či Ekvádore nechceli za svoje ovocie cenné zlatom kryté kačky. Oni chceli tie fašistické bezcenné ...Zobrazit celý příspěvek

      Vieš prečo neboli za socializmu tie povestné banány? Lebo súdruhovia v Paname či Ekvádore nechceli za svoje ovocie cenné zlatom kryté kačky. Oni chceli tie fašistické bezcenné doláre ktoré náš štát nemal. Preto aj vláda vymyslela Tuzex aby vyzbierali valuty aspoň od obyvateľstva. A vieš prečo súdruhovia v južnej Amerike nechceli naše peniaze? No čo by si za ne tak kúpili? 1203-ky alebo Tatramatky? Oni chceli doláre lebo ich mohli vymeniť za čokoľvek a mohli si za ne kúpiť čokoľvek. Je to dané technologickou prevahou USA a silou americkej ekonomiky. A prečo sa dodnes obchoduje v dolároch a nie rubľoch? Mi napíš čo by si si ty ako obchodník za tie ruble kúpil.Skrýt celý příspěvek

      • samoempire
        23:28 18.01.2022

        Kromě toho celý mezinárodní obchod je nastavený na platbu v usd. To znamená, že banky můžou lehce vyměnit za jinou měnu nebo zlato. Funguje to elektronicky a bezchybně. Například i ...Zobrazit celý příspěvek

        Kromě toho celý mezinárodní obchod je nastavený na platbu v usd. To znamená, že banky můžou lehce vyměnit za jinou měnu nebo zlato. Funguje to elektronicky a bezchybně. Například i EU obchoduje s Čínou v dolarech. Je to výhodnější pro obě strany.
        Jinak taková perlička. Lukašenko navrhl Putinovi platbu za dodávky surovin v rublech. A hádejte co. Putin to odmítl. Lukašenko ví jak trolovat.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          00:18 19.01.2022

          Rusko nepotrebuje Ruble, Rusko potrebuje doláre aby mali za čo nakupovať západné technológie

          Rusko nepotrebuje Ruble, Rusko potrebuje doláre aby mali za čo nakupovať západné technológie

    • RiMr71
      14:43 19.01.2022

      "přestat používat dolar a snížit tím vydírací potenciál"

      ...ty se Jirko někdy tak bezelstně odkopeš až na to pyžámko s Leninem... :)

      "přestat používat dolar a snížit tím vydírací potenciál"

      ...ty se Jirko někdy tak bezelstně odkopeš až na to pyžámko s Leninem... :)

  • dusan1
    19:59 18.01.2022

    https://topwar.ru/191203-ameri... Stíhačky Su-35 pre Egypt by mohli ...Zobrazit celý příspěvek

    https://topwar.ru/191203-ameri...

    Stíhačky Su-35 pre Egypt by mohli skončiť v Iráne - za ropu. Logiku by to malo i keď Iránci boli doteraz k ruským ponukám dosť rezervovaní a nenaplnili ruské optimistické vízie o nákupoch desiatok nových bojových strojov (hlavne Su-35) a stovkách tankov (T-90).Skrýt celý příspěvek

    • danny
      20:17 18.01.2022

      Ochota Íránu nakupovat momentálně nejvíc povzbuzuje Izrael ...Zobrazit celý příspěvek

      Ochota Íránu nakupovat momentálně nejvíc povzbuzuje Izrael https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      20:15 19.01.2022

      No, ono ropu asi každý koupí, to jo, ale jednoduché a nekomplikované to asi nebude... neboli ztráty, ztráty samé ztráty...

      No, ono ropu asi každý koupí, to jo, ale jednoduché a nekomplikované to asi nebude... neboli ztráty, ztráty samé ztráty...

  • J.Kolousek@post.cz
    19:58 18.01.2022

    Pánové,všichni levičáci u nás v republice,ale i v Evropě,se dušují jak Rusko je ekonomicky silné.Tak se Vás všech ptám proč chlapci s Ruska taky nevydají sankční seznamy v reakci ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,všichni levičáci u nás v republice,ale i v Evropě,se dušují jak Rusko je ekonomicky silné.Tak se Vás všech ptám proč chlapci s Ruska taky nevydají sankční seznamy v reakci na americké embarga, na firmy a jména lidí,kteří obchodují s USA???Je to proto,že Rusko si hraje na něco,na co ekonomicky nemá a dlouho mít nebude.Proto nemůžu souhlasit s Vašim názorem o mírumilovnosti Vašeho jistě milovaného Ruska.Já dávám vždy přednost anglosaským zemím,protože zahraniční důvěra v tyto země je tak silná, že většina evropských a asijských zemí by chtěla, aby se o jejich bezpečnost postaraly Spojené státy. Němcům, Japoncům či Rusům lidé v důsledku nedávné minulosti věři daleko méně. V zemi (USA) vládne občanský etos. Zlořády a korupce se vyskytují, ale jsou potrestány. Američtí soudci a poroty nejsou na prodej, proto se šéfové narkomafií obávají vydání do USA. Ve světě na východ od nás (včetně Ruska) je největší překážkou rozvoje nezákonnost. Režimy jsou tam prolezlé korupcí. Bez nestrannosti politiků není demokratizace k ničemu. Ve volbách se jen střídají zkorumpovaní politikové u koryta.sankce proti USA zbrojním závodům v reakci na americké embarga.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      20:21 18.01.2022

      reciproční sankce rusové vydávali, ale týkalo se to pouze dovozu zboží do ruska.

      reciproční sankce rusové vydávali, ale týkalo se to pouze dovozu zboží do ruska.

      • HEKTOR
        20:40 18.01.2022

        flanker.jirka - hlavne toho luxusného,ktoré si bežný rus nemá šancu kúpiť...a zbohatlík si ho kúpi v zahraničí kde má ďalšiu usadlosť...

        flanker.jirka - hlavne toho luxusného,ktoré si bežný rus nemá šancu kúpiť...a zbohatlík si ho kúpi v zahraničí kde má ďalšiu usadlosť...

      • Torong
        20:53 18.01.2022

        A proč to nedělají i jinde?

        A proč to nedělají i jinde?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2