US Army testuje robotické vozidlo Ripsaw
- 12. 5. 2015
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda, resp. Centrum pro vývoj, výzkum a konstrukci zbraní ARDEC (Armament Research, Development and Engineering Center) testuje bezosádkové pásové vozidlo Ripsaw. Tančík Ripsaw prokazuje během testů svou technologickou vyspělost a schopnost spolupracovat s klasickými obrněnými vozidly.
Tančík Ripsaw
Historie tančíku Ripsaw se začala psát již v roce 2001, kdy bratři Geoff a Michael Howeovi představili první prototyp unikátního robotického pásového vozidla. Bratři Howeovi, resp. jejich firma Howe and Howe Technologies, zaujali v roce 2006 s malým robotickým vozidlem na armádní soutěži DARPA Grand Challenge.
Firmě se podařilo získat pro další vývoj armádní peníze. Díky finanční podpoře firma v roce 2008 představila vojenské lehké pásové robotické vozidlo Ripsaw MS1 a o rok pozdějí větší, rychlejší a více modulárnější Ripsaw MS2 s lidskou posádkou.
Robotickou verzi MS1 testovala americká armáda, resp. centrum RDECOM (Research, Development and Engineering Command). Ripsaw MS1 však byla především testovací verze, z které se vyvinula, i na základně připomínek vojáků, MS2.
Vozidlo Ripsaw MS2 vyniká skvělými jízdními vlastnostmi. Tančík váží 4000 kg a dokáže přepravit náklad až do hmotnosti 900 kg – řidiče, senzory, zbraňové systémy, atd.
Díky dieselovému motoru o výkonu 485 kW (622 koní), lehké konstrukci a unikátnímu patentovaném podvozku dosahuje Ripsaw MS2 rychlosti až 100 km/h. Extrémní je také zrychlení (na vhodném povrchu) z 0 na 80 km/h (50 mil/h) za pouhých 5,5 sekund. Ripsaw je tak často nadneseně označován jako nejrychlejší tank na světě.
Unikátní patentovaný systém zavěšení pojezdových kol poskytuje vozidlu Ripsaw (a všem odvozeným civilním, policejním a vojenským verzím) skvělé jízdní vlastnosti.
Testování americkou armádou
Ripsaw je především unikátní pásovou platformou. V současné době centrum ARDEC (partnerské vývojové centrum RDECOM) pokračuje v testování tančíku Ripsaw. ARDEC představila nejnovější informace o testování vozidla ve dnech „otevřených dveří" ve svém výzkumném a výrobním závodě Picatinny Arsenal.
Otázkou však je, zda ARDEC testuje původní MS2 nebo firmou dále odladěnou vojenskou verzi. Připomeňme, že Howe and Howe Technologies na základě svého unikátního pasového podvozku nabízí civilním, policejním i vojenským zákazníkům celou rodinu pásových vozidel.
Novinářům bylo představen tančík Ripsaw s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí CROWS (Common Remotely OperatedWeapon Station) osazenou velkorážovým kulometem M2 (12,7 mm).
Podle Boba Testa, vedoucího inženýra oddělení pro dálkově ovládané zbraně v centru ARDEC, je vozidlo Ripsaw testováno společně s obrněnou technikou americké armády. Konkretně Ripsaw kooperoval s obrněným transportérem M113.
Ripsaw střílí z kulometu M2 na cíle vzdálené 700 m. / army.mil
Během testů se Ripsaw pohyboval 1000 m před transportérem M113. V transportéru se nacházel řidič a další voják, který na dálku řídil tančík Ripsaw i zbraňovou stanici CROWS. „Odstranili jsme měděný kabel a vytvořili jsme bezdrátové spojení, takže vozidlo a zbraň lze ovládat na dálku," řekl Testa.
Americká armáda v tančíku Ripsaw vidí možnost, jak přenést boj do větší vzdálenosti od vojáků. V ideálním scénáři vozidla Ripsaw, osazené zbraňovými systémy, průzkumným senzory (např. proti minám) nebo vybavením pro elektronický boj, pojedou několik stovek metrů nebo kilometrů před obrněnými vozidly s posádkou.
Vojáci v transportérech tak s dostatečným předstihem mohou objevit protivníka, případně s ním začít na dálku vést boj. Ztráta tančíku nebude navíc příliš bolet, už jen proto, že výrobní cena verze MS2 dosahuje „pouze" 750 000 dolarů (bez elektronické výzbroje) při současné máloseriové výrobě.
Zbraňová stanice ARAS pro bojové roboty
Cesta k ostrému nasazení je však dlouhá. Jedním z problémů je dálkově ovládaná zbraňová stanice CROWS. K přebíjení stanice je nutná lidská obsluha, což je samozřejmě (obecně) problém. ARDEC pracuje na řešení - dálkově ovládané robotické zbraňové stanici ARAS (Advanced Remote Armament System) s automatickým nabíjecím systémem.
ARAS ( Advanced Remote Armament System ) / ARDEC
ARAS lze osadit velkorážovým kulometem nebo granátometem. Nábojové schránky jsou umístěny v otočném karuselu (pod pancířem vozidla) u základny zbraně. Přebíjení zajišťuje speciální zdvihový mechanismus. Lze tak volit mezi různými druhy munice, včetně nesmrtící.
Ať vstoupí nebo nevstoupí Ripsaw do služby, jedno je jisté. V dohledné době a v současném společenském a politickém klimatu nebude Ripsaw (či jiné robotické vozidlo) nikdy autonomní bojový stroj – nikdy sám o sobě nerozhodne, zda zahájí palbu na člověka.
Ripsaw je platformou, kterou lze osadit řadou senzorů umožňující různý stupeň autonomie provozu, chování a pohybu. Robota bude ale vždy mentorovat a kontrolovat člověk.
„Existují určité oblasti, kde my a naši partneři vyvíjíme kapacity s cílem přidat další stupně dohledové autonomie pro zbraňové systémy. Jsme si však vědomi, že bude vždy nutné udržovat dohled nad zbraňovou stanicí, nad volbou cílů, sledování cílů i nad zmačknutím spouště," říká Testa.
Zdroj: US Army
Související články
ATLAS: Robotická soutěž pokračuje
Americká vojenská agentura DARPA představila pro soutěž DARPA Robotics Challenge (DRC) nový model ...
- 23.01.2015
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Nová generácia ruských robotov
Ruská federácia pokračuje vo vývoji viacerých druhov automatických zariadení s optimalizovaným ...
- 25.02.2015
- 7 komentářů
- Jakub Húserka
Robotický vírník CQ-10B Snowgoose
Americké velitelství pro speciální operace SOCOM (U.S. Special Operations Command) od roku 2005 ...
- 01.05.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Robotičtí zabijáci jinak
Vize zbraněmi vybavenými bezpilotními prostředky všeho druhu se stává realitou bojiště. Možnost ...
- 06.05.2015
- 1 komentářů
- Matej Kandrík
Načítám diskuzi...