Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože
- 3. 2. 2016
- 147 komentářů
- Dagmar Guhryová
Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak tato bude dále eskalovat a jak skončí, je ve hvězdách. Leccos lze odvodit, leccos si můžeme poskládat jako puzzle dohromady, ale protože nejsme spekulanti ani pochybní analytici, jichž se vynořilo neskutečné množství v porevoluční době jako hub po dešti, soustředíme se v rámci objektivity na prostou zpravodajskou činnost „z té druhé strany“, vždyť nás vždy učili, že dopřát sluchu a prostoru musíme všem zúčastněným. Úsudek nechť si při zdravém rozumu a spravedlivém svědomí učiní každý sám. A tak je tento příspěvek prvním z řady dalších, jež budou z oné „druhé“ strany následovat.
Podle ministerstva zahraničí Turecka mělo narušit ruské letadlo Su-34 vzdušný prostor země 29. ledna v 11:46 (12:46 MSK), navzdory tomu, že bylo opakovaně varováno tureckými radarovými stanicemi rusky i anglicky. Ministerstvo zahraničí ještě téhož dne večer k sobě povolalo ruského velvyslance, aby mu předalo ostrý protest a vyjádřilo odsouzení v této věci.
Setkání potvrdil tiskový atašé velvyslanectví RF v Ankaře Igor Mitjakov, avšak nic bližšího o obsahu rozhovoru nesdělil. Nicméně v prohlášení ministra zahraničí Turecka nezaznělo přesné určení místa, kde mělo k narušení dojít.
„Veškerá prohlášení turecké strany týkající se tohoto případu, řečeno diplomatickým jazykem, neodpovídají skutečnosti,“ zdůraznil zdroj ruského ministerstva zahraničí, „žádné materiály ani údaje o tom, že ruské letadlo údajně narušilo turecký vzdušný prostor, turecká strana velvyslanectví RF v Ankaře nepředala.“
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov označil prohlášení turecké strany za ničím nepodloženou propagandu a sdělil, že ani ruské prostředky protivzdušné obrany v Sýrii, ani syrské radiolokační prostředky kontroly vzdušného prostoru žádné narušení syrsko-turecké hranice nezaznamenaly.
Že se již beztak napjaté vztahy mezi Tureckem a Ruskem ještě více přiostří, lze bezpochyby očekávat. Důkazem to je pohrůžka „strašlivými“ následky, již Turecko adresovalo Rusku. Kromě toho ministerstvo obrany vyhlásilo zvýšenou vojenskou pohotovost a piloti tureckých vzdušných sil obdrželi povolení sestřelit bez příkazu i souhlasu velení všechny narušitele vzdušné hranice státu.
Svou podporu Turecku a pokárání Ruska zveřejnilo vzápětí i NATO prostřednictvím generálního tajemníka Jense Stoltenberga: „Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že takové porušování se nebude opakovat.“
Na odvetná opatření ruské strany se nečekalo příliš dlouho, ta totiž vydala pokyn k přesunu čtyř nejmodernějších bojových letounů Su-35S na syrskou základnu v Latákíji, kde v současnosti „parkuje“ více než 70 letounů a vrtulníků.
„Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky,“ upozorňuje list Kommersant.
Od roku 2011 došlo již k několika incidentům na turecko-syrské hranici mezi syrským a tureckým letectvem, posléze i ruským (např. 3. října 2015 Su-30SM, 16. října 2015 sestřeleno bezpilotní letadlo ruské výroby bez identifikačních znaků), které rozproudily napjatý dialog mezi politickými reprezentacemi zúčastněných států.
Z poslední doby však máme doposud jistě v živé paměti sestřelení ruského nadzvukového dvoumístného bombardéru Su-24M raketou vzduch-vzduch vystřelenou ze stíhací F-16C tureckých vzdušných sil 24. 11. 2015 za narušení vzdušného prostoru Turecka během intervenční akce poblíž syrsko-turecké hranice.
Prezident Putin se tehdy k pohybu zmiňovaných letadel vyjádřil následovně: „Účastnili se operace, kterou je boj s ISIL, severní Lázikija je hornatou částí, ve které jsou soustředěni bojovníci, převážně pocházející z Ruské federace. V tomto smyslu plnili svůj bezprostřední úkol spočívající v preventivních úderech na pozice teroristů, kteří se každou vteřinu, prostě kdykoli mohli vrátit do Ruska. Jsou to samozřejmě lidé, které můžeme naprosto jasně zařadit mezi mezinárodní teroristy.“
Na základě vyšetřování, do nějž se zapojily i státy NATO, víme, že bombardér přeletěl hranici na několik sekund. Zasažen byl při návratu na základnu asi kilometr od tureckých hranic již nad syrským územím. Následky ovšem byly fatální.
Posádka se sice katapultovala, ale pilot, podplukovník Oleg Peškov, se při seskoku dostal do palby syrských Turkmenů poblíž vesnice Bayir Bucak a byl při seskoku zabit ještě na padáku, dle videa snad odkonce dobit až po doskoku turkmenskými radikály.
Navigátor a operátor zbraňových systémů, kapitán Konstantin Murachtin byl zachráněn ruským komandem a syrskými vojáky, které přepravovaly na záchrannou misi dva transportní vrtulníky Mil Mi-8AMTŠ . Jeden z nich musel ostřelován nouzově přistát a přitom zemřel ruský voják Alexandr Pozynič.
Poté došlo k ostré „kulometné“ palbě státníků a diplomatů, jejíž průběh netřeba líčit, neb se tím zabývala média po několik týdnů.
A jak to tak bývá, jedna strana tvrdila to, druhá zase ono: Tiskový mluvčí turecké armády uváděl, že se v blízkosti trecké hranice pohybovaly dva letouny, k nimž prý bylo vysláno předem několik varování před průnikem do tureckého vzdušného prostoru. Přesto byl turecký vzdušný prostor narušen. Ruská strana příjetí varování odmítla stejně jako sestřel letounů nad Tureckem.
Svým názorem přispěl i generál Thomas McInerney, bývalý zástupce náčelníka štábu US Air Force, který byl přesvědčen, že se Turecko dopustilo vážné chyby, když v blízkosti hranic se Sýrií sestřelilo Su-24, chybovalo prý ve svých výpočtech: „Prohlédl jsem si radarové záznamy. Ruské letadlo bylo v tureckém vzdušném prostoru 20-40 sekund, více ne, podle mých výpočtů bylo letadlo sestřeleno při rychlosti 400-500 uzlů (740,8 - 925,9 km / h), pohybovalo se v úhlu 180 stupňů, což znamená, že na jihu Sýrie. …Sloužil jsem v NORAD (United Aerospace Defense Command Severní Amerika) na Aljašce, a během čtyř let jsme měli velký počet takovýchto prostupů v oblasti, ale neudělali bychom nic takového.“
Výsledkem tohoto zásahu proti ruskému bombardéru byly následující kroky: zrušení setkání na mezistátní úrovni, zvýšená bojová pohotovost, drastické omezení obchodních kontaktů, pohybu osob za turistikou, studiem i za prací aj.
Situaci v té době vystihl ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek vcelku trefně: „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů a můžeme se ocitnout ve střetu mezi sebou samými.“
Zdroje: Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации vybrané tiskové zdroje RF: TACC, РИА Новости, Российская газета, Коммерсант
Související články
Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb
Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...
- 19.01.2016
- 201 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl
Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...
- 28.01.2016
- 149 komentářů
- Jan Grohmann
Války našeho věku
Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...
- 29.01.2016
- 15 komentářů
- Matej Kandrík
Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S
Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...
- 02.02.2016
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
Rase: ten incident ještě zdaleka neskončil, naposledy došlé Su-35 jsou toho důkazem. Teď je otázka, kdo to jak myslí vážně. Jestli např. Rusové naschvál naruší vzdušný prostor ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: ten incident ještě zdaleka neskončil, naposledy došlé Su-35 jsou toho důkazem. Teď je otázka, kdo to jak myslí vážně. Jestli např. Rusové naschvál naruší vzdušný prostor Turecka a budou chtít zařídit vzdušný souboj. Pak samozřejmě popřou narušení vzdušného prostoru a domácí propaganda řekne, že zlí Turci opět zákeřně zaútočili na pokojně letící ruský bombardér v Sýrii, ale udatné stíhací letectvo RF jej ubránilo. Vtipné by bylo, kdyby zastaralá turecká F-16 sundala nejmodernější Su-35. Ale celkem bez legrace, je to hraní si se zapalovačem nad sudem benzínu, rozhodně bych turecko-ruské vztahy nepovažoval za něco, kde "není co psát". Také je to test soudržnosti NATO, všichni si myslíme, že testem je ochota jít bránit Pobaltí, ale bude NATO ochotné jít bránit Turecko? Navíc, když ruská propaganda pro domácí publikum šikovně vyrobí agresi a útok ze strany Turecka?Skrýt celý příspěvek
mate v texte jednu chybu - ten vrtulnik to schytal po pristani, Turkmeni uverejnili video ako nan odpaluju strelu TOW s naslednym zasahom.
mate v texte jednu chybu - ten vrtulnik to schytal po pristani, Turkmeni uverejnili video ako nan odpaluju strelu TOW s naslednym zasahom.
Pepa: Mě teda překročení nebo nepřekročení hranice sestřeleným Su-24 důležité přijde, bez ohledu na to, jestli Turci jen hledali příležitost dát Rusům za vyučenou. Existují nějaké ...Zobrazit celý příspěvek
Pepa: Mě teda překročení nebo nepřekročení hranice sestřeleným Su-24 důležité přijde, bez ohledu na to, jestli Turci jen hledali příležitost dát Rusům za vyučenou. Existují nějaké mezinárodní pravidla a pokud bojový letoun ověšený ostrou municí překročí hranici suverénního státu, musí počítat se sestřelem.
Též by mě zajímalo, jestli Turci předpokládali ruskou reakci (sankce, odliv turistů) a jestli jsou s ní spokojení. Proč nešli "ruskou" cestou, tedy dodat své spřátelené menšině na území Sýrie nějakou tu pokročilejší PLŘS, aby to vyřídila za ně? Případně dodat i obsluhu převlečenou do zelených montérek bez označení. Mělo by to lepší výsledek v tom, že Turci by byli nevinní a Rus by se bál bombardovat, když opozičník umí sestřelovat letadla.Skrýt celý příspěvekaž Turci uzavřou ruským lodím Dardanely, až zablokují zásobování ruské základny, až se přesunou turečtí vojáci do Azerbajdžanu, až budou mít rusové v Arménii bojovou pohotovost a ...Zobrazit celý příspěvek
až Turci uzavřou ruským lodím Dardanely, až zablokují zásobování ruské základny, až se přesunou turečtí vojáci do Azerbajdžanu, až budou mít rusové v Arménii bojovou pohotovost a začnou rachotit s tanky, tak pak bude o čem psát. Zatím je to jen rozmazavání jednoho incidentu.
Situace mohla velice snadno vyeskalovatSkrýt celý příspěvekSouhlas, že nic moc nového napsáno nebylo a souhlasím s pepou, každému je jasné, že narušení hranice byla jen záminka a proto rozbor jak dlouho letadlo tam vlastně bylo, jestli to ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas, že nic moc nového napsáno nebylo a souhlasím s pepou, každému je jasné, že narušení hranice byla jen záminka a proto rozbor jak dlouho letadlo tam vlastně bylo, jestli to bylo správné či snad jestli se někdo spletl... mě přijdou jako naprosté nepochopení situace či dokonce značnou naivitu.Skrýt celý příspěvek
prepáčte, ale postrádam tu zmysel tohoto článku, jeho uverejnenie...nepriniesol nič nové, nič, čo by sme už dávno nevedeli, toto všetko, aj ako súhrn už bolo dávno pred týmto, 250 ...Zobrazit celý příspěvek
prepáčte, ale postrádam tu zmysel tohoto článku, jeho uverejnenie...nepriniesol nič nové, nič, čo by sme už dávno nevedeli, toto všetko, aj ako súhrn už bolo dávno pred týmto, 250 000 x uverejnené kade tade, snáď aj v katolíckom týždenníkuSkrýt celý příspěvek
Já bych to tak nedramatizoval. Rusové bombardovali Turkmény, kteří jsou pod Tureckou ochranou obdobně jako saparatisti na Ukrajině pod ochranou Ruska. Na turecké varování, ať si ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych to tak nedramatizoval. Rusové bombardovali Turkmény, kteří jsou pod Tureckou ochranou obdobně jako saparatisti na Ukrajině pod ochranou Ruska.
Na turecké varování, ať si bombarduje koho chce, ale Turkmény na Turecké hranici nechá na pokoji Putin kašlal a dělal si co chtěl, tak mu Turci vysvětlili, že to myslí vážně a počítám, že už bude klid.
To jestli letadlo přeletělo hranice není ani tak důležité, Turci chtěli Rusům jedno sestřelit jako výstrahu a jen čekali na vhodnou příležitost.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...