Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože
- 3. 2. 2016
- 147 komentářů
- Dagmar Guhryová
Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak tato bude dále eskalovat a jak skončí, je ve hvězdách. Leccos lze odvodit, leccos si můžeme poskládat jako puzzle dohromady, ale protože nejsme spekulanti ani pochybní analytici, jichž se vynořilo neskutečné množství v porevoluční době jako hub po dešti, soustředíme se v rámci objektivity na prostou zpravodajskou činnost „z té druhé strany“, vždyť nás vždy učili, že dopřát sluchu a prostoru musíme všem zúčastněným. Úsudek nechť si při zdravém rozumu a spravedlivém svědomí učiní každý sám. A tak je tento příspěvek prvním z řady dalších, jež budou z oné „druhé“ strany následovat.
Podle ministerstva zahraničí Turecka mělo narušit ruské letadlo Su-34 vzdušný prostor země 29. ledna v 11:46 (12:46 MSK), navzdory tomu, že bylo opakovaně varováno tureckými radarovými stanicemi rusky i anglicky. Ministerstvo zahraničí ještě téhož dne večer k sobě povolalo ruského velvyslance, aby mu předalo ostrý protest a vyjádřilo odsouzení v této věci.
Setkání potvrdil tiskový atašé velvyslanectví RF v Ankaře Igor Mitjakov, avšak nic bližšího o obsahu rozhovoru nesdělil. Nicméně v prohlášení ministra zahraničí Turecka nezaznělo přesné určení místa, kde mělo k narušení dojít.
„Veškerá prohlášení turecké strany týkající se tohoto případu, řečeno diplomatickým jazykem, neodpovídají skutečnosti,“ zdůraznil zdroj ruského ministerstva zahraničí, „žádné materiály ani údaje o tom, že ruské letadlo údajně narušilo turecký vzdušný prostor, turecká strana velvyslanectví RF v Ankaře nepředala.“
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov označil prohlášení turecké strany za ničím nepodloženou propagandu a sdělil, že ani ruské prostředky protivzdušné obrany v Sýrii, ani syrské radiolokační prostředky kontroly vzdušného prostoru žádné narušení syrsko-turecké hranice nezaznamenaly.
Že se již beztak napjaté vztahy mezi Tureckem a Ruskem ještě více přiostří, lze bezpochyby očekávat. Důkazem to je pohrůžka „strašlivými“ následky, již Turecko adresovalo Rusku. Kromě toho ministerstvo obrany vyhlásilo zvýšenou vojenskou pohotovost a piloti tureckých vzdušných sil obdrželi povolení sestřelit bez příkazu i souhlasu velení všechny narušitele vzdušné hranice státu.
Svou podporu Turecku a pokárání Ruska zveřejnilo vzápětí i NATO prostřednictvím generálního tajemníka Jense Stoltenberga: „Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že takové porušování se nebude opakovat.“
Na odvetná opatření ruské strany se nečekalo příliš dlouho, ta totiž vydala pokyn k přesunu čtyř nejmodernějších bojových letounů Su-35S na syrskou základnu v Latákíji, kde v současnosti „parkuje“ více než 70 letounů a vrtulníků.
„Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky,“ upozorňuje list Kommersant.
Od roku 2011 došlo již k několika incidentům na turecko-syrské hranici mezi syrským a tureckým letectvem, posléze i ruským (např. 3. října 2015 Su-30SM, 16. října 2015 sestřeleno bezpilotní letadlo ruské výroby bez identifikačních znaků), které rozproudily napjatý dialog mezi politickými reprezentacemi zúčastněných států.
Z poslední doby však máme doposud jistě v živé paměti sestřelení ruského nadzvukového dvoumístného bombardéru Su-24M raketou vzduch-vzduch vystřelenou ze stíhací F-16C tureckých vzdušných sil 24. 11. 2015 za narušení vzdušného prostoru Turecka během intervenční akce poblíž syrsko-turecké hranice.
Prezident Putin se tehdy k pohybu zmiňovaných letadel vyjádřil následovně: „Účastnili se operace, kterou je boj s ISIL, severní Lázikija je hornatou částí, ve které jsou soustředěni bojovníci, převážně pocházející z Ruské federace. V tomto smyslu plnili svůj bezprostřední úkol spočívající v preventivních úderech na pozice teroristů, kteří se každou vteřinu, prostě kdykoli mohli vrátit do Ruska. Jsou to samozřejmě lidé, které můžeme naprosto jasně zařadit mezi mezinárodní teroristy.“
Na základě vyšetřování, do nějž se zapojily i státy NATO, víme, že bombardér přeletěl hranici na několik sekund. Zasažen byl při návratu na základnu asi kilometr od tureckých hranic již nad syrským územím. Následky ovšem byly fatální.
Posádka se sice katapultovala, ale pilot, podplukovník Oleg Peškov, se při seskoku dostal do palby syrských Turkmenů poblíž vesnice Bayir Bucak a byl při seskoku zabit ještě na padáku, dle videa snad odkonce dobit až po doskoku turkmenskými radikály.
Navigátor a operátor zbraňových systémů, kapitán Konstantin Murachtin byl zachráněn ruským komandem a syrskými vojáky, které přepravovaly na záchrannou misi dva transportní vrtulníky Mil Mi-8AMTŠ . Jeden z nich musel ostřelován nouzově přistát a přitom zemřel ruský voják Alexandr Pozynič.
Poté došlo k ostré „kulometné“ palbě státníků a diplomatů, jejíž průběh netřeba líčit, neb se tím zabývala média po několik týdnů.
A jak to tak bývá, jedna strana tvrdila to, druhá zase ono: Tiskový mluvčí turecké armády uváděl, že se v blízkosti trecké hranice pohybovaly dva letouny, k nimž prý bylo vysláno předem několik varování před průnikem do tureckého vzdušného prostoru. Přesto byl turecký vzdušný prostor narušen. Ruská strana příjetí varování odmítla stejně jako sestřel letounů nad Tureckem.
Svým názorem přispěl i generál Thomas McInerney, bývalý zástupce náčelníka štábu US Air Force, který byl přesvědčen, že se Turecko dopustilo vážné chyby, když v blízkosti hranic se Sýrií sestřelilo Su-24, chybovalo prý ve svých výpočtech: „Prohlédl jsem si radarové záznamy. Ruské letadlo bylo v tureckém vzdušném prostoru 20-40 sekund, více ne, podle mých výpočtů bylo letadlo sestřeleno při rychlosti 400-500 uzlů (740,8 - 925,9 km / h), pohybovalo se v úhlu 180 stupňů, což znamená, že na jihu Sýrie. …Sloužil jsem v NORAD (United Aerospace Defense Command Severní Amerika) na Aljašce, a během čtyř let jsme měli velký počet takovýchto prostupů v oblasti, ale neudělali bychom nic takového.“
Výsledkem tohoto zásahu proti ruskému bombardéru byly následující kroky: zrušení setkání na mezistátní úrovni, zvýšená bojová pohotovost, drastické omezení obchodních kontaktů, pohybu osob za turistikou, studiem i za prací aj.
Situaci v té době vystihl ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek vcelku trefně: „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů a můžeme se ocitnout ve střetu mezi sebou samými.“
Zdroje: Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации vybrané tiskové zdroje RF: TACC, РИА Новости, Российская газета, Коммерсант
Související články
Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb
Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...
- 19.01.2016
- 201 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl
Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...
- 28.01.2016
- 149 komentářů
- Jan Grohmann
Války našeho věku
Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...
- 29.01.2016
- 15 komentářů
- Matej Kandrík
Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S
Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...
- 02.02.2016
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
S těmi shíity na ústupu bych to nevidě až tak moc dramaticky. Írán díky zrušení embarga je naopak na vzestupu. A v podstatě dnes výrazně ovlivňuje dění v Iráku, protože po pádu ...Zobrazit celý příspěvek
S těmi shíity na ústupu bych to nevidě až tak moc dramaticky. Írán díky zrušení embarga je naopak na vzestupu. A v podstatě dnes výrazně ovlivňuje dění v Iráku, protože po pádu velké části jeho sunnitského území do rukou IS je dnes Irák více šíitský než kdy v minulosti. Šíité se začínají ozývat i v dříve sunity řízených zemích (Jemen, SA...). Skoro mi přijde, že Sýrie je naopak výjimka, což ale není až tak překvapivé. Mám dojem, že v defenzivě naopak začíná být SA jakožto dominantní sunitská síla. Snaží se díky tomu posilovat své pozice, kde to jen jde. Včetně myšlenek na vyslání vojáků právě do Sýrie (osobně doufám, že pokud SA anebo Turecko skutečně přistoupí na ofenzivu do Sýrie, smázne je Rusko z oblohy i ze země; klidně bych jim v tom pomohl... a to nejsem kdovíjaký zastánce Assada ani ruské intervence).Skrýt celý příspěvek
Shania: dík, mrknu na to. On je tam někdo, kdo si nechce upevnit moc v regionu? Šííte jsou všude v útlumu, tak se nedivím, že se brání proti Sunnitům. US takhle pomohla k ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: dík, mrknu na to.
On je tam někdo, kdo si nechce upevnit moc v regionu? Šííte jsou všude v útlumu, tak se nedivím, že se brání proti Sunnitům.
US takhle pomohla k výcviku a zbraním více skupinám, které jsou dnes na seznamech teroristů. A pořád se nepoučí, na hrubý pytel patří hrubá záplata.Skrýt celý příspěvekShania: Nemyslel jste sunity (na začátku druhého odstavce)? Sýrie je proxy konflikt. Jenže ne Západu a Ruska, jak je to mnohdy prezentováno, nýbrž Saudské arábie a Íránu. ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Nemyslel jste sunity (na začátku druhého odstavce)?
Sýrie je proxy konflikt. Jenže ne Západu a Ruska, jak je to mnohdy prezentováno, nýbrž Saudské arábie a Íránu. Polívčičku si pochopitelně přihřívá kde kdo...Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: zkoukni si moje posty u merkavy (pár dní zpět) a najdeš tam zdroje. Šíty mnohem víc zajímá boj o moc s Iranem než ISIS, takže mužeš očekávat další a další vlny ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: zkoukni si moje posty u merkavy (pár dní zpět) a najdeš tam zdroje.
Šíty mnohem víc zajímá boj o moc s Iranem než ISIS, takže mužeš očekávat další a další vlny islamistů (tzv mladých můžů bez prace a budoucnosti) kterých mají opravdu hodně. Takže poměr zahraničních bojovníku na obou stranách jen a jen poroste... a odnesou to Syřani a my, protože uprchlická vlna bude pokračovat.
US toho asi moc nevycvičili, protože případní zájemci prostě mají jiné priority než bojovat proti ISIS. Ale to je prostě problém Amíků a ne místních, že mají blbou strategii.Skrýt celý příspěvekShania "Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze." Stejná odpověď jako kdybyste položil otázku co je AČR? Možná jste si nevšiml, ale armáda Sýrie ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
"Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze."
Stejná odpověď jako kdybyste položil otázku co je AČR?
Možná jste si nevšiml, ale armáda Sýrie bojuje již 5 let proti terorismu a fundamentálním islamistům.Skrýt celý příspěvekShania: evidentně, protože nemáme tolik informací co vy, pokud je tam mnohem více íranců, tak sem s nějakým odkazem ať nám tu rozšíříte rozhled, od toho tu ta diskuse je. Možná ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: evidentně, protože nemáme tolik informací co vy, pokud je tam mnohem více íranců, tak sem s nějakým odkazem ať nám tu rozšíříte rozhled, od toho tu ta diskuse je.
Možná také asi půjde o to tolik skloňované mezinárodní právo, které tu spousta lidí zmiňovalo v diskusích o Ukrajině, íránci a rusové jsou tam "na pozvání." Jako šííty je určitě znepokojuje co se tam děje, pokud by IS & spol zesílil, tak se mohou vrhnout i na ně. A jak se tam chovají? ...určitě ne tak jako Turci v Arménii, toho už by tu byla plná média a na státní televizi by kvůli tomu nedávali ani předpověď počasí.
Pokud máte další otevřené zdroje na internetu, tak neváhejte něco poslat, více by mně zajímal výčet i z druhé strany, kolik oveček třeba vycvičily USA, i když tvrdí, že jejich program výcviku zkrachoval.Skrýt celý příspěvekSyrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze. Menší procento IRGC? ORBAT pro nynější ofenzivu je: - 4th Division (at least two brigades, though both ...Zobrazit celý příspěvek
Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze.
Menší procento IRGC?
ORBAT pro nynější ofenzivu je:
- 4th Division (at least two brigades, though both consisting of NDF battalions)
- 2 brigades of Hezbollah
- 6 brigades of IRGC and Hezbollah/Iraq
A i zformování NDF má na svědomí IRGC a jiný název pro NDF je Hyzbalah Syria.
Ale pořád mi uniká, proč se tak zarytě držíte toho, že Iranci mají jen malou roli v tomto konfliktu, když ve skutečnosti jen díky nim se režim vůbec udržel.Skrýt celý příspěveksemtam: Shania chtěl potvrdit, že se toho účastní i menší procento z IRCG a ve svých zájmových oblastech i Hezbollah. :-) Nynější ofenzívu má pod palcem syrská armáda s poradci. ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: Shania chtěl potvrdit, že se toho účastní i menší procento z IRCG a ve svých zájmových oblastech i Hezbollah. :-)
Nynější ofenzívu má pod palcem syrská armáda s poradci. A už se na obklíčení podílí i Kurdové.Skrýt celý příspěvekShania: koukám, že je máte všechny "spočítané" zajimal by mne zdroj ohledně činnosti IRGC a Hezbollahu v okolí Aleppa, co vim tak, přes zimu se velká část IRGC stáhla do Íránu. ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: koukám, že je máte všechny "spočítané" zajimal by mne zdroj ohledně činnosti IRGC a Hezbollahu v okolí Aleppa, co vim tak, přes zimu se velká část IRGC stáhla do Íránu.
Potíž tohoto druhu konfliktu je v tom, že všichni čistí všechny. Vidět to bylo i v Jugoslávii. O nastolení pořádku nikdo z "nevměšujicích" se sousedů nestál.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: 3,5 mil je počet civilistů žijících na území držené rebely okolo Aleppa, do toho ISIS ani Kurdy nepočítám. Vzhledem k tomu, že oblasti etnicky čistí IRGC a ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: 3,5 mil je počet civilistů žijících na území držené rebely okolo Aleppa, do toho ISIS ani Kurdy nepočítám.
Vzhledem k tomu, že oblasti etnicky čistí IRGC a Hezbolah, tak hádej kam půjdou až rebelové ztratí kontrolu.Skrýt celý příspěvekShania: to už takové válkách bývá, že to odnesou nejvíce ti, kteří válku nechtějí. Tech 3,5 milionu je jen odhad upraveny o to kdo ty statistiky dělá. Kolik z nich je spokojeno s ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: to už takové válkách bývá, že to odnesou nejvíce ti, kteří válku nechtějí. Tech 3,5 milionu je jen odhad upraveny o to kdo ty statistiky dělá. Kolik z nich je spokojeno s tím, že jsou pod nadvládou IS a rebelů a kolik z nich by rádo bylo zpět pod Asada už neříká nikdo.
KOLT: máte na mysli ty 4 miliony, které vyhnalo sunitsko turecké nevměšování se do syrského konfliktu?http://zpravy.e15.cz/zahranicn... Skrýt celý příspěvekA to nemluvíme o těch, kteří jsou v uprchlických táborech a kteří by se po válce i klidně vrátili, jenže díky postupu SyAA a RA nebudou mít kam, takže raději zamíří do Evropy :-( ...Zobrazit celý příspěvek
A to nemluvíme o těch, kteří jsou v uprchlických táborech a kteří by se po válce i klidně vrátili, jenže díky postupu SyAA a RA nebudou mít kam, takže raději zamíří do Evropy :-( Čímž ani tak moc nenadávám Rusku, je naše blbost, že je sem pustíme. Spíš upozorňuju na to, že imigrační vlna může být ještě mnooohem horší. Přičemž Syřané, na rozdíl od hromady ekonomických migrantů, mají aspoň jakýs-takýs legitimní nárok na statut emigranta z bezpečnostních důvodů...Skrýt celý příspěvek
Seawolf: ano, způsob statistiky si rusové upravují, tak aby to vypadalo megalomansky, tyto sklony mají ve všem. Fakta si tu, konec konců, upravují všichni podle sebe, USA a NATO ...Zobrazit celý příspěvek
Seawolf: ano, způsob statistiky si rusové upravují, tak aby to vypadalo megalomansky, tyto sklony mají ve všem. Fakta si tu, konec konců, upravují všichni podle sebe, USA a NATO nevyjímaje (stačí se podívat na wikileaks jak vlastně vypadá pravda).
Vážně si pořád ještě někdo myslí, že "chirurgické nálety" něco vyřeší?
Je tam tolik mobilních a flexiblních cílů, že to nepomůže, všichni vědí, že IS a ostatní podobné složky vytlačí jen pozemní operace, kdo ji tam vede? Zatím jen Asad a Kurdové. Kurdům pomáháme, ale na druhé straně musíme opatrně, protože to si zase koledujeme o to, že Erdogan nám pošle "dárečky" do Evropy (minulý týden se provalilo, že EU stejně jen vydírá).
Vy víte kdo vlastně je v Allepu? Jsou tam snad květinové děti a pořádají Woodstock?
To že je Allepo blíže než území ovládané ISIL tak se to musí vyřešit, nelze jít dál a riskovat odříznutí vlastních jednotek. Osobně si myslím, že odříznutí spojení s Tureckem pomůže v odříznutí hada od hlavy v podobě logistiky pro IS.
Z Allepa už větišna lidí dávno prchla do Turecka, zůstávají hlavně sympatizanti.
Uzavření přístupových cest se dá předpokládat jako dočasné, tak tomu bylo už dříve při bojích o místa západněji v Syrii, jen se o tom moc nepsalo.
Takové uzavření je nutné k vytvoření evakuačního koridoru je tam zapotřebí vybudovat kontrolně propouštěcí místa, aby podchytili "bad boys" protože když utečou ze Syrie tak se nevrátí domů, ale vynoří se zase o kus dále, klidně na jiném kontinentu. Takhle tu "cestují" nejrůznější "bojovníci za svobodu" po celém blízkém východě. Klidně se může stát, že utečou do Turecka a tam nafasují loď do Řecka a tam už jsou u nás.
Vojensky se rusové s Asadem chovají jinak než USA, nehodlají utrácet za drahé pumy. Řeší problém s tím čeho mají dostatek.
Pro srovnání se podívejte jak těžce zaplatily USA dobývání Falludži. Pravidla nasazení sil měli takové, že "ručníkář" beze zbraně na ulici byl v klidu, nesměli na něj střílet, tak si vesele přecházeli z domu do domu a v domech měli schované zbraně. Výsledkem byly ztráty vlastních sil. Na velké ohledy je tam už pozdě, ty města jsou dávno vybydlené a budovy zralé na srovnání se zemí. Už jde jen o to, aby se přestalo střílet.
Frantíci tam nezvládli absolutně nic, jediný kdo tam mohl něco účinně udělat jsou USA, ale do chvíle než se do toho vrhla neřízená munice rusů, moc ani nechtěli něco dělat, sledují tam opačné cíle, pořád spoléhali, že nědko odstraní Asada, je to jeden z jejich cílů, pro ně je to jejich "cesta pro stabilizaci regionu." Už se jim to "povedlo" v Afghanistánu, Iráku, tak proč ne v Syrii.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Tentokrát jsi to popsal skoro přesně. Díky aktuálním "chirurgickým" náletům Rusů na Aleppo se tlačí extrémní vlna uprchlíků z Aleppa na Tureckých hranicích. ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Tentokrát jsi to popsal skoro přesně. Díky aktuálním "chirurgickým" náletům Rusů na Aleppo se tlačí extrémní vlna uprchlíků z Aleppa na Tureckých hranicích.
Uznávám, že Frantíci ani USA nezvládli za ty 3 roky zmasakrovat tolik civilistu kolik Rusové za 4 měsíce.
Především v Aleppo je evidentně přecpáno islamisty z IS.
Ještě detail: NATO počítá za útok v Sýrii jeden bojový let ( i více strojů najednou ) útočících na jeden bod. A Rusové počítají každou bombu kterou podvěsili pod letadlo. Takže "lehký" matematický nepoměr.Skrýt celý příspěvekShania: Otázkou je, co je efektivnější? Rozhodně ne o co tam celou dobu provozuje koalice USA. Kde jsou dnes frantíci s nálety nebo něčím podobným, kde britové, právě to jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Otázkou je, co je efektivnější? Rozhodně ne o co tam celou dobu provozuje koalice USA. Kde jsou dnes frantíci s nálety nebo něčím podobným, kde britové, právě to jsou státy, které měly ještě v minulém století tyto území ve svých državách.
Když srovnáte čas, po který tam Rusko působí oproti tomu jak dlouho se tam "nevměšuje" USA, k tomu připočtěte na jedné straně ochotu s tím alespoň něco udělat oproti neochotě a propagačním náletům do pouště. IS ani "umírněná opozice" zkrátka nikdy nebudou partneři euroatlantické civilizace.
Až letošní migrace do Evropy a intervence Ruska rozhýbala akce. Spíše se divím, že se novináři více neptají USA co tam vlastně celou tu dobu dělají? :-DSkrýt celý příspěvekčlánek o ničem, popisující to co bylo jinde i tady už stokrát popsané, s rozsáhlou diskuzí diskutující to, co tady bylo už stokrát odiskutováno ze všech možných stran pískoviště s ...Zobrazit celý příspěvek
článek o ničem, popisující to co bylo jinde i tady už stokrát popsané, s rozsáhlou diskuzí diskutující to, co tady bylo už stokrát odiskutováno ze všech možných stran pískoviště s bábovičkami a skluzavkou...
TO se skutečně neděje ve světe vojenství a mezin. vztahů nic zajímavějšího?
Co třeba situace kolem palestinské vesnice Kabátija?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...