Drony Akinci pro Ukrajinu: Ukrajinské letectvo podle tureckého vzoru?

Drony Akinci pro Ukrajinu: Ukrajinské letectvo podle tureckého vzoru?
Akinci s pumou Mk83 s naváděcí soupravou Gökçe / Baykar Makina (Zvětšit)

Ukrajina se zajímá o nové turecké dvoumotorové bojové drony Akinci. Potvrdil to Haluk Bayraktar, generální ředitel turecké společnosti Baykar Makina, v rozhovoru pro portál Rádio Svoboda. Výrobu dronů zajistí stavěná ukrajinská továrna v hodnotě 100 milionů dolarů.

Ukrajina nedává a nemůže dávat všechny své zdroje do probíhající ofenzívy. Kyjev také investuje do dlouhodobého rozvoje a budování svých ozbrojených sil.

Jedno je totiž jisté – po uzavření příměří nebo podepsání mírové dohody vojenský problém s Ruskem neskončí. Naopak. Moskva pojme příměří jako oddychový čas k obnovení svých vojenských sil a k přípravě dalšího vojenského výpadu západním směrem. Dokud bude existovat Rusko jako stát, bude vždy existovat ruská expanzivní politika.

Žádné dohody, vyjednávání, sliby ani hospodářská spolupráce ruskou expanzi nezastaví. Zastaví ji jediná věc. Vojenská síla. Ukrajina to plně chápe a připravuje se na to.

Páteří ukrajinského letectva se v následujících letech stanou víceúčelové stíhačky F-16 od evropských spojenců. Neméně důležitou složkou ukrajinského letectva se stanou turecké bojové drony.

Kromě již zavedeného Bayraktar TB2 se začíná mluvit o výkonnějším dvoumotorovém bojovém dronu Akinci. A není důvod neuvažovat o pořízení vyvíjeného tureckého proudového dronu Kizilelma. Jeho vstup do služby se očekává v roce 2025.

Pro úplnost připomeňme turecký program víceúčelové stíhačky páté generace TF-X. Letoun je vyvíjen především pro boj vzduch-vzduch. Mise vzduch-země zajistí především bojové drony Akinci a Kizilelma. Vstup do služby se očekává nejdříve v polovině 30. let 21. století, kdy TF-X začne nahrazovat turecké F-16.


Kizilelma

SPEKULACE: Autor tohoto textu podobu ukrajinského letectva vidí jako kombinaci víceúčelových stíhaček F-16 a dronů TB2/Akinci/Kizilelma. V případě Kizilelma půjde o robotické vedené letadlo (Loyal Wingman), jako je například americký MQ-28A Ghost Bat. F-16 v ukrajinském letectvu nahradí Su-27, MiG-29, turecké drony pak zejména bitevní Su-25. Pochopitelně nepůjde jen o pouhou náhradu, ale o výrazné rozšíření schopností.

Na stejnou kombinaci se spoléhá Turecko. Obě země ostatně pojí strategické partnerství a řada smluv o vojensko-průmyslové spolupráci. Lze tedy minimálně v oblastí výcviku a sdílení taktiky F-16 + TB2/Akinci/Kizilelma očekávat úzkou spolupráci mezi ukrajinským a tureckým letectvem.

K výše uvedenému existuje řada indicií:

Ukrajinské firmy dodávají motory pro turecké drony. Aktuálně vyvíjená podzvuková verze Kizilelma používá ukrajinské motory Ivčenko-Progress AI-25TLT, budoucí nadzvuková verze získá motory AI-322F s přídavným spalováním. Drony Akinci zase pohání dva ukrajinské turbovrtulové motory Ivčenko-Progress AI-450 o výkonu 2×560 kW.

Haluk Bayraktar v rozhovoru pro Rádio Svoboda připomněl dohodu o turecko-ukrajinské spolupráci podepsanou měsíc před ruskou invazi na Ukrajinu. Součástí dohody je mimo jiné výstavba továrny na výrobu tureckých dronů na Ukrajině.


Akinci; větší foto / Baykar Makina

„V květnu 2023 jsme zahájili naše investice na Ukrajině. Zahájili jsme proces výstavby [továrny] a podnikli nezbytné základní kroky. Výstavbu závodu dokončíme za rok a půl. To je naše očekávání. Všechno jde kupředu, továrna se staví, a jde o poměrně velkou investici. Na Ukrajině se chystáme investovat celkově 100 milionů dolarů,“ uvedl Haluk Bayraktar.

„Věříme v budoucnost Ukrajiny, věříme ve spolupráci našich zemí. Probíhá velká válka, takže není snadné provádět stavební práce podle našich představ. Investujeme však dál a věříme v budoucnost Ukrajiny, věříme ve spolupráci našich zemí. Toto investiční rozhodnutí bylo učiněno ještě před válkou mezi našimi zeměmi. Proto nezastavujeme to, co jsme začali, jen kvůli současné situaci, ale pokračujeme v práci,“ dodal Bayraktar.

Podle generálního ředitele Baykar Makina na Ukrajině existuje dceřiná společnost Baykar s 50 zaměstnanci. Ta neustále podporuje provoz dronů TB2 ukrajinského letectva. „Naše drony se aktivně používají na bojišti a daří se nám dobře udržovat naše systémy,“ uvedl Haluk Bayraktar.

Generální ředitel se také poprvé oficiálně vyjádřil k možné dodávce dronů Akinci na Ukrajinu: „Pokud jde o Bayraktar Akinci, tato otázka se, pokud vím, řeší. Ukrajinská armáda dobře ví, co vyrábíme a do čeho investujeme. Takže naším plánem je vyrábět [v ukrajinské továrně] všechny naše systémy.“


Akinci zasahuje cíl pomocí přesně naváděné pumy Mk-83/Gökçe

„Máme k tomu potřebná povolení. Proto můžeme Bayraktar TB2 kompletně vyrábět, nikoliv jen montovat. Můžeme zde také plně vyrábět Bayraktar Akinci. Máme k tomu povolení od naší vlády, což ukazuje, jak blízko jsme k realizaci. Ukrajina je první zemí s takovým povolením. Protože v obranné spolupráci potřebujete státní povolení a my toto povolení máme. Proto se otázka Akinciho zvažuje, tolik k tomu mohu říci,“ naznačil Haluk Bayraktar možné dodávky dronů Akinci do ukrajinského letectva.

Generální ředitel turecké firmy také v rozhovoru vyjádřil plnou podporu Ukrajině: „My, Baykar, plně podporujeme Ukrajinu. Jsme proti agresi. Naprosto respektujeme váš boj za nezávislost a suverenitu. Vynaložili jsme veškeré úsilí na podporu humanitární pomoci Ukrajině. Pořádali jsme letní tábory pro ukrajinské děti v Istanbulu. Humanitární pomoc jsme také rozváželi kamiony.“

Zavedením dronů Akinci se výrazně zvýší bojové schopnosti ukrajinského letectva. Podstatné nejsou ani tak takticko-technické parametry Akinci. Skutečně důležitá je munice − Akinci umí používat rozsáhlé portfolio špičkové a výkonné turecké letecké munice.

Turecký vojenský průmysl nabízí laserem i satelitem naváděné pumy využívající standardní alianční letecké bojové hlavice Mark 82 (230 kg), 83 (450 kg) a 84 (907 kg). Jde o obdoby amerických naváděných pum JDAM (Joint Direct Attack Munition), L-JDAM (Laser-JDAM) a Paveway.


Testovací odhoz pumy HGK-82

Turecká společnost TÜBİTAK nabízí naváděcí sady s prodlouženým doletem KGK (Kanatlı Güdüm Kiti). Podobně jako americká puma JDAM-ER (JDAM-Extended Range), KGK obsahuje rozkládací křídla a satelitní / inerciální navádění. KGK doručí bojové hlavice Mk82/83 na cíl vzdálený až 100 kilometrů, nebo téměř 40 kilometrů při odhozu z nízké výšky.

Akinci již provedl testovací odpal nadzvukové střely vzduch-země TRG-230 a přesně zasáhl cíl vzdálený 140 kilometrů (maximální dolet je 150 kilometrů). K vypuštění došlo z výšky 7600 metrů. Akinci unese dvě TRG-230. Střela využívá satelitní / inerciální, ale i laserové navádění.

Další velmi zajímavou a světově unikátní municí je nedávno představená mini střela s plochou dráhou letu Kemankes. Střelu vyvinula a vyrábí přímo firma Baykar. Pouze 30 kilogramů vážící střelu unese i menší dron TB2. Kemankes doručí šesti-kilogramovou bojovou hlavici na vzdálenost 200 kilometrů při letové rychlosti Mach 0,7.

Střela se tak hodí k ničení citlivých systémů, jako jsou radary protivzdušné obrany, nosiče a odpalovače střel země-vzduch nebo prostředky elektronického boje. Baykar v tiskové zprávě jako ukázkové cíle zmiňuje ruské systémy Pancir a TOR-M2.


Bayraktar TB2 odpaluje střelu Kemankes

Kemankes může ve vzduchu zůstat až jednu hodinu. To je důležité, neboť střela díky pokročilým senzorům poslouží také k průzkumným, sledovacím a zpravodajským účelům. Střelu lze tedy použít pro vyhledávání a zaměřování cílů. Například přímo v dopadové zóně pro další vlnu úderů.

Akinci unese i mnohem výkonnější střelu s plochou dráhou letu SOM (Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat). Ta na vzdálenost 250 kilometrů doručí tříštivo-trhavou nebo průbojnou bojovou hlavici o hmotnosti 230 kilogramů.

Pod křídla dronu Akinci lze zavěsit střely vzduch-vzduch s infračerveným a radarovým naváděním. Nejvýkonnější střela Gökdoğan s radarovým naváděním má dosah přes 100 kilometrů. Akinci lze vybavit radiolokátorem – může se tak z něj stát efektivní zbraň pro boj s vrtulníky nebo dokonce proti střelám s plochou dráhou letu.

Zdroj: Rádio Svoboda

Nahlásit chybu v článku


Související články

Akinci: Nejpokročilejší bojový dron je z Turecka

Istanbulská společnost Baykar Technologies je připravena spustit sériovou výrobu nového tureckého ...

Drony Akinci míří do turecké armády

Při slavnostním nedělním ceremoniálu turecká armáda převzala první drony Akinci. Tento nejvýkonnější ...

PREMIUM Bojový křest ukrajinského dronu Bayraktar TB2

Ukrajinská armáda již půl roku aktivně operuje s tureckými drony Bayraktar TB2 (Taktik Blok 2). ...

Drony Bayraktar TB2 na ukrajinském bojišti

Ukrajinci v bojích s ruskými útočníky úspěšně nasazují turecké bojové bezpilotní letouny Bayraktar ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Michaall
    16:34 06.10.2023

    Mohl by někdo vysvětlit, jak je to se stavbou zahraničních zbrojních továren na ukrajině, přeci si nemůžou být jistí že jim to rus neroztřílí, dohoda nedohoda(může říct že to byl ...Zobrazit celý příspěvek

    Mohl by někdo vysvětlit, jak je to se stavbou zahraničních zbrojních továren na ukrajině, přeci si nemůžou být jistí že jim to rus neroztřílí, dohoda nedohoda(může říct že to byl omyl nebo tak něco) taková stavba přeci nejde utajit at už na drony nebo jinou vojenskou techniku.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    12:59 03.10.2023

    Co se týče Loyal Wingmana pro české F-35. Zde asi není, co řešit. Bude to americká CCA (Collaborative Combat Aircraft ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týče Loyal Wingmana pro české F-35. Zde asi není, co řešit. Bude to americká CCA (Collaborative Combat Aircraft ).
    https://www.armadninoviny.cz/a...
    Co jsem někde slyšel (chvála Bohu), naše letectvo chce být "all-american". To platí o vrtulnících i letadlech.

    Jen prosím, žádné české cesty, hezky česky a zlaté české ručičky.

    Můj odhad (vlastně přání): Minimálně 12 CCA pro 213. letku, ideálně 24.

    Ano, je to předčasné řešit, ale ... s 24 českými F-35A jsme se taky strefili už v roce 2019. :)
    https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      16:55 03.10.2023

      To rozhodně platí jen o taktickém letectvu. U vrtulníků to tak není/nebude. Sokol se bude zcela jistě nahrazovat evropským vrtulníkem a dopravní letectvo nebude mít amerického nic. Zobrazit celý příspěvek

      To rozhodně platí jen o taktickém letectvu. U vrtulníků to tak není/nebude. Sokol se bude zcela jistě nahrazovat evropským vrtulníkem a dopravní letectvo nebude mít amerického nic.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        09:01 04.10.2023

        Také chýry idú, že bude 6 ks CH-47 Chinook. U lehkých vrtulníků si nějakou tu úlitbu Eurocopter umím představit.

        Také chýry idú, že bude 6 ks CH-47 Chinook. U lehkých vrtulníků si nějakou tu úlitbu Eurocopter umím představit.

  • CerVus
    15:54 02.10.2023

    Dros s proudovým pohonem.. to chce i AČR. A vzhledem k nedostatku kandidátů je asi tenhle Turek horkým kandidátem. MQ-28A je sakra drahá sranda pro AČR.

    Dros s proudovým pohonem.. to chce i AČR. A vzhledem k nedostatku kandidátů je asi tenhle Turek horkým kandidátem. MQ-28A je sakra drahá sranda pro AČR.

    • Scotty
      16:53 02.10.2023

      Tak až na to tak za deset až patnáct let dojde bude situace úplně jiná. Navíc takový stroj bude muset být plně kompatibilní s F-35....

      Tak až na to tak za deset až patnáct let dojde bude situace úplně jiná. Navíc takový stroj bude muset být plně kompatibilní s F-35....

      • liberal shark
        17:38 02.10.2023

        Co začít budovat odpovídající schopnost a jednotku ještě před zavedením F-35 s něčím levnějším? Na dron je lepší pohlížet ne jako na letadlo, ale spíš jako na munici. Bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

        Co začít budovat odpovídající schopnost a jednotku ještě před zavedením F-35 s něčím levnějším? Na dron je lepší pohlížet ne jako na letadlo, ale spíš jako na munici. Bude mít mnohem kratší životní cyklus.Skrýt celý příspěvek

        • CerVus
          18:04 02.10.2023

          Jako mě to také příjde krapet postavené na hlavu. Nejdřív chceme obsarožní dron, kde hlavní požadavek byla nejnižší cena a pak koukáme na kategorii těch nejdražších. Leda, že by ...Zobrazit celý příspěvek

          Jako mě to také příjde krapet postavené na hlavu. Nejdřív chceme obsarožní dron, kde hlavní požadavek byla nejnižší cena a pak koukáme na kategorii těch nejdražších. Leda, že by měl Scotty pravdu a během deseti let přišel na trh cenově přijatelný dron s proudovým motorem, link-16 nebo lépe MADL a širokou paletou certifikovaných zbraní, aby se vyrovnalo to, že aby byla 35 efektivní musí létat téměř neozbrojená.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            18:08 02.10.2023

            U Heronu nebyl nikdy požadavek nejnižší cena.

            U Heronu nebyl nikdy požadavek nejnižší cena.

          • Klimesov
            14:18 03.10.2023

            Heron měl sloužit u 533. praporu bezpilotních systémů. Ten je součástí 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Ten je součástí pozemních sil. Z toho vyplývají požadavky na výkon ...Zobrazit celý příspěvek

            Heron měl sloužit u 533. praporu bezpilotních systémů. Ten je součástí 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Ten je součástí pozemních sil.
            Z toho vyplývají požadavky na výkon stroje.

            213. letka je ovšem součástí vzdušných sil. Je to jinačí část AČR. Z toho také plynou jinačí požadavky na výkon stroje.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          18:11 02.10.2023

          Na UAV které bude schopné kooperovat s F-35 je zcela jistě třeba pohlížet jako na letadlo. Ty střední a malé jsou opravdu spíš spotřební zboží, ale jejich zavedení a provoz je jiná ...Zobrazit celý příspěvek

          Na UAV které bude schopné kooperovat s F-35 je zcela jistě třeba pohlížet jako na letadlo.
          Ty střední a malé jsou opravdu spíš spotřební zboží, ale jejich zavedení a provoz je jiná liga.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          14:20 03.10.2023

          Kam to něco levnější chcete zařadit v rámci leteckých sil AČR?
          Letectvo má odlišné požadavky na techniku jak pozemní síly.

          Kam to něco levnější chcete zařadit v rámci leteckých sil AČR?
          Letectvo má odlišné požadavky na techniku jak pozemní síly.

          • liberal shark
            14:48 03.10.2023

            I modré drony pro letectvo mohou být levnější nebo dražší. Jednotka je jasná - 213. letka. Vybudování schopností trvá léta, tak proč nezačít už dnes ? Morální životnost dronu bude ...Zobrazit celý příspěvek

            I modré drony pro letectvo mohou být levnější nebo dražší. Jednotka je jasná - 213. letka. Vybudování schopností trvá léta, tak proč nezačít už dnes ? Morální životnost dronu bude tak 10 let a pro začátek jich nemusí být moc.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            15:23 03.10.2023

            Asi protože, 213. letka je stále výcviková a pro provoz dronů momentálně nemá žádné předpoklady. Navíc ty drony v 213. letce mají fungovat ve spolupráci s F-35. Jak tohle chcete ...Zobrazit celý příspěvek

            Asi protože, 213. letka je stále výcviková a pro provoz dronů momentálně nemá žádné předpoklady. Navíc ty drony v 213. letce mají fungovat ve spolupráci s F-35. Jak tohle chcete cvičit, když F-35 ještě nejsou?
            Nakoupit drony pro letectvo, které je momentálně opravdu nemá jak využít není dobrý kauf.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            09:04 04.10.2023

            to Klimešov
            Lidi člověk nenabere a nevycvičí za tejden. A dron jde řídit i z Turbíka :-). Stačí nainstalovat vhodný terminál.

            to Klimešov
            Lidi člověk nenabere a nevycvičí za tejden. A dron jde řídit i z Turbíka :-). Stačí nainstalovat vhodný terminál.

          • Klimesov
            15:22 04.10.2023

            liberal shark Jako já vás chápu a v podstatě máte pravdu. Čím dřív se začne tím líp, ale i tak se obávám že dřív jak v roce 2030 se u nás nezačne, protože to do té doby jednoduše ...Zobrazit celý příspěvek

            liberal shark
            Jako já vás chápu a v podstatě máte pravdu. Čím dřív se začne tím líp, ale i tak se obávám že dřív jak v roce 2030 se u nás nezačne, protože to do té doby jednoduše nebude mít využití v rámci AČR. A AČR musí toho modernizovat a zlepšovat hodně.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      17:57 02.10.2023

      Po nákupu F 35 není MQ 28A ani náhodou drahou srandou.

      Po nákupu F 35 není MQ 28A ani náhodou drahou srandou.

      • CerVus
        21:56 02.10.2023

        No podle nákupu Austrálie i po odečtení třetiny ceny na vybavení stojí pomalu polovinu ceny F-35. Nejspíše bude dražší než T-7A, který by nam podle mě daval větší smysl.

        No podle nákupu Austrálie i po odečtení třetiny ceny na vybavení stojí pomalu polovinu ceny F-35. Nejspíše bude dražší než T-7A, který by nam podle mě daval větší smysl.

        • flanker.jirka
          12:12 03.10.2023

          Kupte si FA 50 a zrušte F 35, když chcete T 7. Do oblastí bojů budete potřebovat malé bezpilotní stealth letadla co by nosiče munice.

          Kupte si FA 50 a zrušte F 35, když chcete T 7. Do oblastí bojů budete potřebovat malé bezpilotní stealth letadla co by nosiče munice.

  • jj284b
    14:44 02.10.2023

    No myslim ze "Bitevny" dron, je presne to co by mohlo fungovat.. len treba zabezpecit, aby letovy software bol schopny lietat v malej vyske, to znamena vyhybat sa prekazkam tak ako ...Zobrazit celý příspěvek

    No myslim ze "Bitevny" dron, je presne to co by mohlo fungovat.. len treba zabezpecit, aby letovy software bol schopny lietat v malej vyske, to znamena vyhybat sa prekazkam tak ako to dokaze pilot..

    nie je to nerealna uloha.. F35 ci F16 Block 70 maju uz teraz automaticky "collision avoidance" system, ktory toto dokaze.. okrem toho ten dron by mohol fungovat aj ako nosic zbrani, pricom zameriavanie municie by mohli riesit ine drony..Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    13:29 02.10.2023

    Pro tento dron se chystá ještě další munice, která není na obrázku. Typicky třeba Akbaba = alternativa střely HARM. Bude k dispozici kompletní řada bomb Kuzgun, které mají dost ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro tento dron se chystá ještě další munice, která není na obrázku. Typicky třeba Akbaba = alternativa střely HARM. Bude k dispozici kompletní řada bomb Kuzgun, které mají dost zajímavé schopnosti - varianta pro elektrický boj nebo varianta protilodní střely. A fakt by mě nenapadlo, že někdy dron z Turecka dokáže odnést a shodit bunker buster (SARB-83).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...