Akinci: Nejpokročilejší bojový dron je z Turecka
- 8. 2. 2021
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Istanbulská společnost Baykar Technologies je připravena spustit sériovou výrobu nového tureckého průzkumného a úderného dronu Akinci. Prvními uživateli bude turecká, ukrajinská a ázerbájdžánská armáda.
Podle tureckých médií dron Akinci prošel všemi nezbytnými testy a je připraven pro sériovou výrobu. Turecká armáda drony Akinci zavede do výzbroje ještě letos. Turecko se tak po Spojených státech a Izraeli stane teprve třetí zemí schopnou vyrábět tuto třídu (MALE) bojových dronů.
Testovací prototypy pohání dva ukrajinské turbovrtulové motory AI-450T od společnosti Ivčenko – Progress. AI-450T má výkon 346 kW (450 koní). Podle ukrajinských médií společnost Ivčenko – Progress do Turecka v letech 2018 a 2020 vyexportovala 12 těchto motorů.
Sériové drony pro tureckou armádu získají turecké pístové motory PD-222 od společnosti TEI. Motory jsou schopny poskytovat trvalý výkon 149 kW, ve výšce 20 000 stop 126 kW a ve výšce 30 000 stop (9144 m) již jen 75 kW. Hmotnost motoru je 165 kg.
V případě zájmu lze Akinci vybavit také motory o výkonu 559 kW (750 koní), pravděpodobně ukrajinské výroby.
Únavové testy draku dronu Akinci; větš foto / Baykar Technologies
Dvoumotorový Akinci dokáže ve vzduchu zůstat 24 hodin a vystoupat do výšky až 40 000 stop (12 192 metrů). Dron o rozpětí 20 metrů pojme užitečný náklad 1350 kg, konkrétně 450 kg ve vnitřním prostoru a 900 kg na závěsnících na trupu a křídlech. Maximální vzletová hmotnost je 5500 Kg. Cestovní rychlost je 240 km/h, maximální 361 km/h. Tyto takticko-technické údaje platí pro motory AI-450T. Dron lze vybavit tureckým radiolokátorem typu AESA (Active Electronically Scanned Array), elektrooptickým senzorem a prostředky elektronického boje.
Akinci využívá systémy strojového učení. Hlavním úkolem těchto systémů je vyhledávat v datech senzorů (zejména v radarových a optických snímcích) možné cíle, klasifikovat je, navrhnout použití munice a zaměřit cíl. Podle tiskové zprávy strojové učení umožní odhalit cíle neviditelné pro lidské oko – v podstatě stačí několik „podezřelých“ pixelů.
Pro boj s vzdušnými cíli dron získá turecké řízené střely Bozdoğan a Gökdoğan. První jmenovaná je infračervená střela krátkého dosahu, druhá pak radiolokačně naváděná střela středního dosahu. Obě zbraně budou tvořit hlavní výzbroj vzduch-vzduch tureckých F-16.
Dokument o klíčovém produktu tureckého zbrojního průmyslu
V případě munice vzduch-země lze použít turecké naváděné pumy MAM-L, MAM-C a Bozok, dále 70mm laserem naváděné střely Cirit, laserem naváděné protitankové střely L-UMTAS, satelitem naváděné pumy JDAM (Mk-81, Mk-82 a Mk-83), pumy Mk-82 s křídly (obdoba amerických JDAM-ER) nebo střely s plochou dráhou letu SOM s doletem až 250 km.
Akinci pojme také až deset kamikadze dronů Alpagu, které jsou schopny používat taktiku rojení (swarming). Turecko úspěšně nasadilo drony Alpagu ve válce na Náhorním Karabachu.
Jak je z výčtu použitých zbraní patrné, Akinci se stane zdaleka nejlépe vyzbrojeným bojovým dronem se schopností útočit na strategické cíle, jako jsou místa velení a řízení, komunikační centra, klíčové prvky infrastruktury nebo postavení protivzdušné obrany. Střely SOM lze také nasadit proti lodím.
Dron má trojnásobně zálohované systémy řízení letu a umí komunikovat s řídícím střediskem přímo i přes satelit. Podle výrobce dron zvládá plně autonomní starty, přistání, parkování nebo pojíždění po vzletové dráze.
Listopadový letový test
Ukrajinský portál Defense Express uvedl, že „Akinci je vybaven autonomním řídicím systémem, který dokáže drona zamířit na cíl a bez zásahu člověka se vrátit na základnu. Je také vybaven vestavěným systémem elektronického boje a radarovou stanicí.“ Pokud lze slova brát doslovně, dron Akinci umí zamířit a zničit cíl bez zásahu operátora.
Pokud je to pravda, Turci si tedy nedělají žádné „etické“ starosti s „roboty zabijáky“, jako západní státy. Západní státy odmítají vyvíjet robotické zbraně, které bez zásahu člověka dokážou objevit, zaměřit a zahájit palbu na cíl.
Podle ukrajinského portálu je dron prvním produktem turecko-ukrajinské obranné iniciativy Black Sea Shield. Oba státy v rámci iniciativy hodlají vyvíjet a vyrábět pokročilé zbraňové systémy, včetně přesné munice a raketových zbraní. Jak jsme uvedli v úvodu, ostatně Ukrajina hodlá také nakoupit drony Akinci.
Firma Baykar Technologies se svými drony zažívá nebývalý úspěch, a to díky úspěšnému bojovému nasazení dronů Bayraktar TB2 v Sýrii, Libyi a Náhorním Karabachu. Ostatně na základě úspěchu tureckých dronů se rovněž Velká Británie rozhodla vyvinout a zavést dron stejné kategorie.
Střela SOM dokáže ničit také námořní cíle
„Úředníci na obraně se domnívají, že Ázerbájdžánem nasazené levné turecké drony během šestitýdenní podzimní války rozhodly o porážce Arménů,“ napsal v této věci britský list Guardian.
„Kořeny těchto dronů pocházejí z turecké inovace. Neměli přístup k vynikajícím zahraničním programům, ale [Turecko] udělalo to, co jsme dříve dělali sami dobře – inovovali,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.
Turecko, jako jiné velmoci, využívá své zbraňové systémy v rámci navazování strategických vztahů s dalšími zeměmi. Příkladem je turkický národ Kazachstán, který uvažuje o nákupu nejnovějších modelů dronů Bayraktar TB2, místo původně zamýšlených čínských.
„Ministerstvo obrany Kazachstánu může nakoupit několik desítek víceúčelových útočných bezpilotních tureckých prostředků dronů Bayraktar TB2 poté, co dron předvedl kolosální převahu v konfliktu na Kavkaze, úspěšně zvládl přidělené úkoly a ukázal se prakticky zcela nezranitelný vůči moderním prostředkům protivzdušné obrany,“ napsala kazachstánská média.
Zdroj: Defense Express, Daily Sabah
Související články
Turecké chápání demokracie. Proč Erdoğan uspěl?
Američtí novináři se v průběhu nočního pokusu o převrat 15. - 16. července 2016 přiznávali, že ...
- 26.07.2016
- 20 komentářů
- Alexander Starun
Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka
Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...
- 22.11.2018
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2
Podle tiskové zprávy ukrajinského koncernu UkrOboronProm ukrajinská armáda převzala první turecké ...
- 22.03.2019
- 79 komentářů
- Jan Grohmann
Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir
Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...
- 15.06.2020
- 132 komentářů
- Jan Grohmann
Turecko si vybralo ukrajinský motor od firmy Motor Sič pro svůj plánovaný bitevní vrtulník ATAK-2, který vyvíjí společnost Turkish Aerospace Industries (TAI). První let ATAK-2 je ...Zobrazit celý příspěvek
Turecko si vybralo ukrajinský motor od firmy Motor Sič pro svůj plánovaný bitevní vrtulník ATAK-2, který vyvíjí společnost Turkish Aerospace Industries (TAI). První let ATAK-2 je naplánován na jaro 2023. Turecko si údajně objedná jednu z nejnovějších variant turbohřídelového motoru Motor-Sich TV3-117.
https://mil.in.ua/uk/news/ture... Skrýt celý příspěvekTy satelitem naváděné pumy jsou naváděné pomocí GPS, žádný naváděcí satelit Turecko nemá. A vojenský stupeň GPS jim mohou Američani vždycky vypnout. Civilní pak není dostatečně ...Zobrazit celý příspěvek
Ty satelitem naváděné pumy jsou naváděné pomocí GPS, žádný naváděcí satelit Turecko nemá. A vojenský stupeň GPS jim mohou Američani vždycky vypnout. Civilní pak není dostatečně přesný. Ale mohli by přeladit a poprosit Rusy, Glonass to zvládne taky - i s tím vypnutím, pokud nebudou "hodní".Skrýt celý příspěvek
Myslím, že ve větě " Na obranu Pantsiru, masakrovaných Tureckými drony Bayraktar, byly povolány Mig 29, které tuto hrozbu eleminovaly" je uvedeno vše o různých wunderwaffen. Totiž, ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že ve větě " Na obranu Pantsiru, masakrovaných Tureckými drony Bayraktar, byly povolány Mig 29, které tuto hrozbu eleminovaly" je uvedeno vše o různých wunderwaffen. Totiž, že armády musí být komplexní systém, jinak nemají s vyspělejším protivníkem šanci.Skrýt celý příspěvek
Ty rotující vrtule budou generovat pořádně velký radarový odraz a nijak netlumené výfuky torbopropů zase infra stopu. Takže žádný stealth to nebude. Turci vyrábějí v licenci ...Zobrazit celý příspěvek
Ty rotující vrtule budou generovat pořádně velký radarový odraz a nijak netlumené výfuky torbopropů zase infra stopu. Takže žádný stealth to nebude.
Turci vyrábějí v licenci stroje F-16 a také komponenty na F-35. V obou případech dostali z USA know-how a technologie. Takže záhada technologického pokroku je vysvětlená.Skrýt celý příspěvekNajpokročilejší bojový dron? S autorom teda nesúhlasím. V čom je Akinci pokročilejší oproti dajme tomu Reaperu, Heronu alebo Hermesu? Výkonovo sú viac menej rovnaké. Samozrejme je ...Zobrazit celý příspěvek
Najpokročilejší bojový dron? S autorom teda nesúhlasím. V čom je Akinci pokročilejší oproti dajme tomu Reaperu, Heronu alebo Hermesu? Výkonovo sú viac menej rovnaké.
Samozrejme je zaujímavé, že Turecko ide veľmi rýchlo dopredu vo vojenskej technike, ale stále sa majú čo učiť. Aj USA a Izrael majú za sebou roky vývoja. Najpokročilejší bojový dron to je, ale ak by tak v Turecku.Skrýt celý příspěvekdron má výhodu že je mrňous a pokud má rušičku, tak se na něj optikou něco blbě navádí, ale vývoj jde dopředu, takže všeho do času...
dron má výhodu že je mrňous a pokud má rušičku, tak se na něj optikou něco blbě navádí, ale vývoj jde dopředu, takže všeho do času...
Baykar Akinci - rozpětí 20m, délka 12,5m Bayraktar TB2 - rozpětí 12m, délka 6,5m MQ-9 - rozpětí 20m, délka 11m Zlin Z242- rozpětí 9,34m, délka 6,94m L-159-rozpětí 9,54m, délka ...Zobrazit celý příspěvek
Baykar Akinci - rozpětí 20m, délka 12,5m
Bayraktar TB2 - rozpětí 12m, délka 6,5m
MQ-9 - rozpětí 20m, délka 11m
Zlin Z242- rozpětí 9,34m, délka 6,94m
L-159-rozpětí 9,54m, délka 12,73m
toliko k tomu mýtu o prccíchSkrýt celý příspěvekTo je jen jedna strana rovnice, velikost, a co bezny dostup z ktereho jsou vedene akce? Jak vysoko, na jak dlouho a cim ovesena dokaze vyletet L-159, a z jake vysky bude vest utoky ...Zobrazit celý příspěvek
To je jen jedna strana rovnice, velikost, a co bezny dostup z ktereho jsou vedene akce? Jak vysoko, na jak dlouho a cim ovesena dokaze vyletet L-159, a z jake vysky bude vest utoky dron? Taky kolik tepla (a niz nad zemi) vyprodukuje F124 a kolik v clanku diskutovane pistaky?
Treba MQ-9 je typicky dron pro stredni vysky, co odfiltruje kanonovou vyzbroj / stingry atd. uz jen z pozice dostupu. Docela by me zajimalo jaka bude bezna operacni vyska Akinci a kolik dalsich prostredku si jen diky tomu ani neskrtne, kde sahnout is na L-159 by i kvuli jine taktice nasazeni sanci meli.
PS: Obecne samozrejme souhlasim, dron neni zadny drobecek.Skrýt celý příspěveknejde o to co dokáže L-159, tu jsem jen uvedl jako rozměrový příklad. Ony ty drony se doposud prosadily především tam, kde byla slabá protivzdušná obrana a slabé REB schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek
nejde o to co dokáže L-159, tu jsem jen uvedl jako rozměrový příklad.
Ony ty drony se doposud prosadily především tam, kde byla slabá protivzdušná obrana a slabé REB schopnosti armád.
Potíže nastávají spíše se systémy a lá IAI Harpy. Což jsou nízkoletící drobečkové.Skrýt celý příspěvekL-159 má maximální výškový dostup někde kolem 13 200 m Dolet bez přídavných nádrží je udáván cca 1570 km Dolet s přídavnými nádržemi 2530 km. Tabulkové hodnoty. Výškový dostup ...Zobrazit celý příspěvek
L-159 má maximální výškový dostup někde kolem 13 200 m
Dolet bez přídavných nádrží je udáván cca 1570 km
Dolet s přídavnými nádržemi 2530 km.
Tabulkové hodnoty.
Výškový dostup Akinci je udáván podle článku cca 12 000 m
a dálkový bude tak kolem 300 - 400 km. U většiny bojových dronů to tak bývá.
Ona i ta škála munice není zas tak odlišná.
L-159 může nést (Mark 82, Mark 82 AIR, Mark 83, GBU-12, GBU-16, CBU-87, AGM-65 a pak nějaké ty raketomety a hlavňovou výzbroj + AIM-9P-4)
Takže reálně ona ta L-159 není zas tak špatný stroj nebo neschopný stroj, jen se na ní podepsali neduhy doby kdy vznikala a tehdejší chybná rozhodnutí. Není to žádný ultymátní stroj, ale také to není nic neschopného. Jen to už je potřeba modernizovat.
Každopádně to co jsem napsal je reálně nic neříkající. V obou případech se jedná o naprosto odlišné druhy zbraní. L-159 půjde horko těžko nasadit podobně jako dron, není na to stavěná byť za jistých okolností a po úpravách by to teoreticky zvládla, ale proč, když jsou tu drony. Na druhou stranu, málokterý dron dnes zvládne dát přímou palebnou podporu pozemním jednotkám. Málokterý dron dokáže útočit na cíle vzdálené víc jak 300 km od řídícího střediska atd. atd. A proč by to vlastně ten dron měl umět? Drony slouží ve velké míře jako vzdušní snipeři. Pošlete je do určité oblasti, kde budou ve velké výšce kroužit 10, 12, 15 možná více hodin a čekat na svou příležitost, vyhledávat cíl a pak po vyhodnocení teprve zaútočí tak aby způsobil co největší ztráty protivníkovi. Jsou to ideální stroje pro opotřebovávací válku, kdy místo drahého letounu, které by to měli taky zvládat, použijete poměrně levný stroj, jehož případná ztráta vás nebude tak trápit, a zbytek letectva se může soustředit na úkoly, které jsou pro něj daleko více vhodné. Jako třeba útoky na strategické cíle v maximální hloubce nepřátelského území, přímá podpora pozemních sil, do kterých se zapojí i další armádní systémy jako REB atd.
Dále je to ideální stroj ve chvíli, kdy ani jedna strana nedisponuje aspoň průměrně schopným letectvem a PVO. Prostě drony mají své místo v armádě, ale ne na úkor jiné techniky, protože nejsou, zatím, navrženy tak aby jí nahradili, ale pouze doplnili.
Takže zde nelze efektivně porovnávat stroje mezi sebou, protože každý z nich má v rámci armády jinačí primární určení, které je dáno jejich schopnostmi, výkony a dalšími parametry.Skrýt celý příspěvekCo si představujete pod takovým pojmem "poskytovat přímou palebnou podporu"? Jako že L-159 bude pozemní cíle kropit kanónem plamen nebo neřízenými 70mm raketami nebo hloupými ...Zobrazit celý příspěvek
Co si představujete pod takovým pojmem "poskytovat přímou palebnou podporu"? Jako že L-159 bude pozemní cíle kropit kanónem plamen nebo neřízenými 70mm raketami nebo hloupými pumami? Je vám jasné že přes extrémní složitost provedení takovéhoto náletu ve spojení s extrémnímu vystavení se prostředkům nepřítele je účinek na cíl obvykle zcela nedostatečný. Buď se netrefíte, nebo použitá munice nemá dostatečnou ničivou sílu.
Takže se dostáváme k racionálnímu způsobu přímé podpory a to použití naváděné munice v lepším případě (drony) s využitím integrovaného střeleckého kontejneru nebo v horším případě(L-159) s využitím laserového pozemního navedení z dostatečného odstupu. Tedy se bavíme o střel´ách kategorie Hellfire nebo naváděných pumách. A přesně v tomto L-159 nemá proti těmto velkým dronům co nabídnout, neb i kdyby měla integrovánu tuto munici tak ji unese v nejlepším případě stejně, ale spíše méně než tento dron. A co je na tom nejsmutnější je, že ten dron vydrží i s municí operovat v dané oblasti vzdálené těch 300 km v řádu 6-10 h, kdežto L-159 tam v nejlepším případě vydrží tak hodinu a pak se musí vrátit kvůli nemožnosti tankovat za letu. Navíc L-159 aby plně naložené municí někam doletělo a hlavně tam chvíli vydrželo musí letět pomalu a to max 400-500 km/h, což je v nejlepším případě pouze dvojnásobná rychlost proti dronu.
Tedy udržovat nad danou oblastí letecké krytí je s L-159 velmi náročné na množství letadel (proto jsme jich také měli 72 ks) Reálně co by pokryly 4 velké drony bude muset zajišťovat minimálně 10 ks L-159 a tomu odpovídající pozemní zázemí, neboť většinu času stráví neúčelným pendlováním sem a tam.Skrýt celý příspěvekPavka: No napsal jste to sice hezky, bohužel se ale jedná jen o vaše představy a věci vytržené z kontextu. 1) Ano i v dnešní době se přímá podpora provádí i pomocí hlavňové ...Zobrazit celý příspěvek
Pavka:
No napsal jste to sice hezky, bohužel se ale jedná jen o vaše představy a věci vytržené z kontextu.
1) Ano i v dnešní době se přímá podpora provádí i pomocí hlavňové výzbroje a neřízených raket a bomb se submunicí. Je to naprostý standard ve většině armád, protože se jedná nejjednodušší způsob jak pokrýt plošné cíle. A nebojte se vojáci, velitelé a GŠ si uvědomují samotná rizika takového způsobu nasazení a počítají s ním. Proto se taky v armádě, nebo spíše armádách, provádí něco jak výcvik, a zároveň se samotné použití jakékoli zbraně provádí na základě taktiky, strategie či samotných operačních postupů, kde jsou všechny tyto rizika a jiné věci zahrnuty a dále na základě rozkazů, kdy velitel vyhodnotí situaci a podle toho rozhodne zda se provede útok takový nebo makový. Takže ano, i v dnešní době se cvičí a plánuje se takový způsob nasazení, protože čím víc schopností armáda má, tím víc možností má jak úkol splnit.
Drony tuto možnost stále zatím nemají.
2) Ovšem díky pokroku v technologiích se provádí i druhý způsob nasazení.
Ovšem i tyto úkoly se provádějí na základě rozkazů a vyhodnocení velitele. Nefunguje to tak, že si dron nebo L-159 krouží nad bojištěm a bombarduje si cíle jak chce. V tuto chvíli jsou tyto stroje primárně závislí na pozemních návodčích, kteří vybírají aktuální cíle a na ty se pak vede útok.
Takže ani zde L-159 nemá žádné větší omezení vůči dronům. Naopak má výhodu v tom, že může oproti dronu být ve vzduchu dřív, v místě potřeby dřív, vypotřebovat svou munici, vrátit se rychleji na základnu přezbrojit a znovu se vrátit na bojiště. Operační možnosti L-159 jsou stále větší než nějakého dronu. Při přímé podpoře potřebujete stroj, který bude schopen účinně pendlovat bojiště základna. Ono totiž těch útoků nepovedete jeden, ale několik. A v tuto chvíli je vám schopnost 6-10 hodin kroužit nad bojištěm naprosto k ničemu. Nebo jak si to představujete? Že ten dron vypotřebuje ty své 4 střely a pak děj se vůle boží? Jak dlouho může asi trvat než se kdejaký dron tím svým pomalým letem dostane zpět na základnu, dojde k přezbrojení, a tím svým pomalým letem dostane zpět na bojiště? Přesné číslo nevím, ale určitě to bude víc než v případě L-159 a na bojišti minuty hrají velice důležitou roli.
Takže i zde v přímé podpoře daleko účinněji nasadíte a využijete L-159 než nějaký dron.
A ne tady se nebavíme o střelách HELLFIRE. Většina zemí NATO využívají k této činnosti bomby GBU-12 nebo GBU-16, popřípadě jiné. Takže to, že L-159 mají absenci v používání střel HELLFIRE není nic závažného. Ovšem do budoucna to bude v rámci L-159 chtít rozšířit výzbroj o pumy typu SDB II, GBU-53/B, britské Brimstone nebo nějaký podobný ekvivalent, či o kamikadze drony. Ovšem to je otázka budoucí modernizace L-159. Ovšem v době vzniku L-159 většina těchto zbraní neexistovala nebo byla teprve ve stádiu vývoje a to stejné platí pro střely HELLFIRE, kdy minimálně polovina jejich ekvivalentů co se používá dnes tehdá nebyly. A platí to i pro další škálu munice, která se do výzbroje dostala až v posledních 5-ti letech.
Dále na více pancéřované cíle má používat L-159 střely AGM-65.
No ten váš závěr, že 4 velké drony nahradí 10 L-159 je docela komický a praktický vycucaný z prstu. Jedná se jen o vaši fantazii.
Realita je ovšem někde jinde.
Když se podíváme na základní parametry a schopnosti třeba dronu popsaném v tomto článku, tak ve vnitřní pumovnici unese cca 450 kg, to je jedna bomba a na vnějších závěsnících cca 900 kg to jsou tak 4 ks bomby. To je dohromady 5 bomb. A máte vyplýtvané veškeré užitečné zatížení co dron unese. Takže nejspíše poletí bez nějakých vlastních senzorů, AESA radaru atd. atd. S tím, že díky své omezené rychlosti a letovým výkonům, bude trvat daleko delší dobu než jej budete moci vrátit zpět na bojiště. L-159 teoreticky dokáže unést to stejné dle konfigurace její užitečná nosnost je až 2340 kg. Takže u obou platí ty stejné věci. To co ponesou se bude odvíjet od toho co po nich kdo bude chtít.
Takže ten váš příměr je špatný. Aby jste nahradil 10 L-159 bude potřebovat minimálně 20 nějakých větších dronů, aby jste byl schopen vyrovnat hendikep o kterém jsem psal výše. A i tak nebudete schopen pokrýt veškeré potřeby, které armáda bude potřebovat, jak jsem psal výše.
Takže abych to shrnul.
Já chápu, že někdo prostě nemá rád L-159 bůh ví proč a L-159 není žádná hitparáda. Její výkony jsou průměrné a má několik nedostatků vyplývajících z doby kdy vznikala.
Ale stále je to stroj, který dokáže plně pokrýt veškeré potřeby AČR.
Když bude potřeba přímá palebná podpora hlavňovou nebo neřízenou municí, proti plošným, ale i bodovým cílům. Zvládne to. Dron ne.
Když bude potřeba provádět přesné údery, zvládne to, stejně jako dron s tím, že na rozdíl od dronu lze L-159 rychleji přezbrojit a vrátit zpět na bojiště, což je při přímé podpoře velice důležitá vlastnost. Tohle drony zatím neumí.
Když bude potřeba vést koordinovaný útok na řídící středisko dronů, které je vzdálené cca 200 - 300 km od bojové linie, zvládne L-159 provést tento útok? Ano zvládne, za jistých okolností a při správném použití ano.
Zvládne dron útok na letiště vzdálené 300 - 500 za bojovou linii, kde se nachází L-159? Nezvládne. Řídicí střediska totiž samotná musí být umístěná v dostatečné vzdálenosti od frontové linie aby se nevystavili nebezpečí.
Atd. atd.
Z toho také vyplívá, že drony nic nenahrazují a neslouží k nějaké náhradě. Pouze doplňují.
Já chápu že mnozí jsou nadšeni schopnostmi dronů na základě záběrů z Náhorního Karabachu, ale doporučuji se nad těmi záběry trochu zamyslet.
Když se totiž na ně podíváme tak vidíme co? Všechno, nebo spíše valná většina jsou bodové útoky na statické cíle. Ani jeden ze záběrů neukazuje, že by ty drony sloužili v danou chvíli k přímé podpoře. Navíc jednalo se o nasazení proti armádě bez pořádné PVO, REB, letectva atd.
Porovnejte to z útoky Iránských dronů na Izrael. Kdy Izrael dokáže velice efektivně vést obraný boj jak proti samotným dronům tak proti jejich řídicím střediskům. A to jak pomoci svých vlastních dronů tak letectva.
Samotný boj je prostě složitá věc a o účinnosti samotných zbraní rozhoduje obrovské množství proměnných, a armády během toho se snaží využít vše co mají k dispozici.Skrýt celý příspěvek
Mně teda docela uniká, proč se tady vede absurdní diskuze, kde se porovnává dron s letounem. Když chce někdo vést efektivně válku, musí mít jak dron, tak i něco na palebnou přímou ...Zobrazit celý příspěvek
Mně teda docela uniká, proč se tady vede absurdní diskuze, kde se porovnává dron s letounem. Když chce někdo vést efektivně válku, musí mít jak dron, tak i něco na palebnou přímou palebnou podporu s velmi rychlou reakcí.
Zásadní výhodou resp důvodem k provozování velkých dronů je možnost extrémně dlouhých misí se vzdálenou obsluhou. Když to sestřelí, tak se z hangáru vypustí další a jede se dál. Když sestřelí letoun, tak je pilot v háji. Buď mrtvý a nebo se z něho stane zajatec, kterého třeba v rámci propagandy veřejně dekapitují.
Jedná se o rozdílné platformy s rozdílnými úkoly, které se sice v některých úkolech překrývají, ale stejně je dnes potřeba obojí.Skrýt celý příspěvek
Útočné drony opravdu nejsou žádní drobečkové. Jsou to poměrně velké stroje a některé dokonce vyžadují mít zpevněnou letištní plochu. Stále je to technika, která má svá omezení a ...Zobrazit celý příspěvek
Útočné drony opravdu nejsou žádní drobečkové. Jsou to poměrně velké stroje a některé dokonce vyžadují mít zpevněnou letištní plochu. Stále je to technika, která má svá omezení a limity.
Ale na ty konflikty, na které se Turecko chystá a kde je bude používat jsou naprosto dostačující, dalo by se říct spíše 100% vyhovující a při správném použití a nasazení to může být rozhodující zbraň.Skrýt celý příspěvek
...nejpokročilejší dron? To je s prominutím stejný blábol jak "nejlepší auto"... co určuje to, co činí dron nejpokročilejší? Škála zbraní? Míra autonomie? Combat range? Výdrž ve ...Zobrazit celý příspěvek
...nejpokročilejší dron? To je s prominutím stejný blábol jak "nejlepší auto"... co určuje to, co činí dron nejpokročilejší? Škála zbraní? Míra autonomie? Combat range? Výdrž ve vzduchu a s jakým nákladem a v jaké výšce? Stealth parametry? Schopnost spolupráce s pilotovanými stroji? Schopnost autonomních vzletů a přistání z letadlových/vrtulníkových lodí? Schopnost tankování ve vzduchu? Odolnost proti REB?
A v tomto všem je tento turecký dron nejlepší, ano?
...notakurčitěěééé!Skrýt celý příspěvekZaostáváme už za Tureckem, kdo by to byl řekl, ...
Zaostáváme už za Tureckem, kdo by to byl řekl, ...
Tak to by byli Turci fakt neschopní, kdyby jsme v technice nezaostávali. Je jich 80 milionů, nadbytek úrodné půdy jim umožňuje plnou soběstačnost v potravinách a navíc je ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to by byli Turci fakt neschopní, kdyby jsme v technice nezaostávali. Je jich 80 milionů, nadbytek úrodné půdy jim umožňuje plnou soběstačnost v potravinách a navíc je exportují. Jsou velice dobře zásobeni surovinami a v některých patří mezi špičku v zásobách. Počet práceschopné populace + hromady suroviny + perfektní lokalita resp přístup k moři a ovládání průlivu k Černému moři.... Je prostě nemožné, aby se nerozvíjeli. Růst průmyslu teprve přijde. Stále jsou orientování především na auta. Pro zajímavost, ve firmě máme motorgenerátor o výkonu 1000 kVA z Turecka.Skrýt celý příspěvek
Jsem zvědav jestli se konečně někdo probudí v Aeru z vlhkého snu a co nejdříve zařízne vývoj bitevní verze L-39NG. Mimochodem tento turecký stroj má již mnohem lepší taktické ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem zvědav jestli se konečně někdo probudí v Aeru z vlhkého snu a co nejdříve zařízne vývoj bitevní verze L-39NG. Mimochodem tento turecký stroj má již mnohem lepší taktické parametry než L-159A. Zde asi není třeba dokola opakovat že u ní se hned na prkně vědělo, že nic neunese, i s tím ničím nikam nedoletí a i s tím ničím tam poletí pomalu.Skrýt celý příspěvek
který výrobce cvičných letounů nedělá pro zákazníka i lehkou bitevní, nebo-li COIN verzi?
který výrobce cvičných letounů nedělá pro zákazníka i lehkou bitevní, nebo-li COIN verzi?
když je těch výrobců málo, jak to že se Alcy prakticky nikam neprodaly? (Irák je bral z nouze, protože čekal na jihokorejské FA 50, amíci zase jako cvičné cíle pro výcvik)
když je těch výrobců málo, jak to že se Alcy prakticky nikam neprodaly? (Irák je bral z nouze, protože čekal na jihokorejské FA 50, amíci zase jako cvičné cíle pro výcvik)
Asi to vyznělo trochu pejorativně, ale to proto že mě to mrzí o to víc, neb Aero má ´´předpoklady proto, aby velký a hlavně bojový dron uskutečnilo. Jde i o to, že jsou dost velcí ...Zobrazit celý příspěvek
Asi to vyznělo trochu pejorativně, ale to proto že mě to mrzí o to víc, neb Aero má ´´předpoklady proto, aby velký a hlavně bojový dron uskutečnilo. Jde i o to, že jsou dost velcí a renomovaní, takže jim co se týče výzbroje v USA Izraeli ale i jinde zvednou telefon, nehledě na zbrojní licence. V tomto bodě totiž mají naše ostatní UAV startupy značnou nevýhodu.
Inu nezbývá než sledovat kolik v příštích 5-10 letech prodá Turecko svých dronů a kolik prodá Aero všech variant L-39NGSkrýt celý příspěvekObecné mě mrzí, že české firmy se tomuto segmentu vyhýbají. Přitom zde máme hodně dobrý základ. Teoreticky bychom si měli být schopni vyvinout i vlastní střely Delilah. Jenže u ...Zobrazit celý příspěvek
Obecné mě mrzí, že české firmy se tomuto segmentu vyhýbají. Přitom zde máme hodně dobrý základ.
Teoreticky bychom si měli být schopni vyvinout i vlastní střely Delilah. Jenže u nás neexistuje nic jako je americká Darpa, která by spolupracovala s firmami a vysokými školami.Skrýt celý příspěveknení zde poptávka, pokud se zbraňový systém nevyskytne v armádě země, je jen malá šance na export. A AČR vždy dostanet patřičnou výstroj až výzbroj, až když vyjde z módy. Pěkným ...Zobrazit celý příspěvek
není zde poptávka, pokud se zbraňový systém nevyskytne v armádě země, je jen malá šance na export. A AČR vždy dostanet patřičnou výstroj až výzbroj, až když vyjde z módy. Pěkným příkladem může být to, že čeští vojáci si museli na misích v Afghanistánů vozdila kategorie MRAP pronajmout, aby měli v čem jezdit. Drony z kategorie "modelářských letadel" má také pouze ze zahraničí.Skrýt celý příspěvek
Najpokročilejší bojový dron ? A čo X 47B , RQ 170 , Taranis a Nauron ? Určite bude veľkou hrozbou pre štáty ako Arménsko ale nie pre štáty disponujúce letectvom.
Najpokročilejší bojový dron ? A čo X 47B , RQ 170 , Taranis a Nauron ? Určite bude veľkou hrozbou pre štáty ako Arménsko ale nie pre štáty disponujúce letectvom.
Nechápu Rusko Turecký vztah. Zdá se mi, nebo ,,spolu" bojují v Libyi, Sýrii, .... A teď Turecko pomalu dodává drony na Ukrajinu. Proč Rusové riskují a staví 4 reaktory JE ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu Rusko Turecký vztah.
Zdá se mi, nebo ,,spolu" bojují v Libyi, Sýrii, .... A teď Turecko pomalu dodává drony na Ukrajinu.
Proč Rusové riskují a staví 4 reaktory JE Akkuyu?
(Ruskem zainvestovaná, skoro 50% vlastněná a provozovaná JE)
Jeden by řekl, že se nebojí. že o tu investici přijdou....Skrýt celý příspěvekten vztah je jednoduchý.. Rusko potřebuje peníze.
ten vztah je jednoduchý.. Rusko potřebuje peníze.
Ale ne, jen si porcují medvěda a ze zbytku světa mají prču.
Ale ne, jen si porcují medvěda a ze zbytku světa mají prču.
No , jako porcování medvěda to není ani omylem . Spíš je to nelítostný okopávání kotníků a měření pindíků v oblasti světového nezájmu , kde Rusko působí až překvapivě impotentně A ...Zobrazit celý příspěvek
No , jako porcování medvěda to není ani omylem . Spíš je to nelítostný okopávání kotníků a měření pindíků v oblasti světového nezájmu , kde Rusko působí až překvapivě impotentně
A tomu zbytku světa je to skoro ukradený , nebo z toho má prču :-)Skrýt celý příspěvek
Realpolitika Sovětský svaz taky dodával ropu do západní Evropy a za západní peníze zbrojil proti Západu. Což se děje pořád. To samé vztah zemí Jihovýchodní Asie vůči Číně. No a to ...Zobrazit celý příspěvek
Realpolitika
Sovětský svaz taky dodával ropu do západní Evropy a za západní peníze zbrojil proti Západu. Což se děje pořád.
To samé vztah zemí Jihovýchodní Asie vůči Číně.
No a to samé Turecko / RuskoSkrýt celý příspěvek
Zdá sa, že karabažský scenár je už na východe Ukrajiny neodvratný: https://bulgarianmilitary.com/...
Zdá sa, že karabažský scenár je už na východe Ukrajiny neodvratný: https://bulgarianmilitary.com/...
Bulharské mu webu nemôžeš moc veriť, oni milujú ničím nepodložené senzacie 10x viac ako my..
Bulhari majú reálne minimum info z Turecka z prvej ruky..Bulharské mu webu nemôžeš moc veriť, oni milujú ničím nepodložené senzacie 10x viac ako my..
Bulhari majú reálne minimum info z Turecka z prvej ruky..Turecko si dovoli to, co mu dovoli Putin. Ukrajinci by samozrejme strasne chteli vratit Donbas a vyhnat rusy z Krymu, ale uspesne opakovani scenare ma naprosto nulovou sanci na ...Zobrazit celý příspěvek
Turecko si dovoli to, co mu dovoli Putin. Ukrajinci by samozrejme strasne chteli vratit Donbas a vyhnat rusy z Krymu, ale uspesne opakovani scenare ma naprosto nulovou sanci na uspech.Skrýt celý příspěvek
V Karabachu sa jasne ukázala prevaha dronov nad ruskou technikou. Naopak, Ukrajincj majú teraz obrovskú šancu, zvlášť keď už sú známe parametre zajatého Pantsiru. A proti ...Zobrazit celý příspěvek
V Karabachu sa jasne ukázala prevaha dronov nad ruskou technikou. Naopak, Ukrajincj majú teraz obrovskú šancu, zvlášť keď už sú známe parametre zajatého Pantsiru. A proti Hellfireom rusi ešte protizbraň nenašli. Pokiaľ sa Ukrajinci správne zkoordinujú, majú šancu oslobodiť aj Krym.Skrýt celý příspěvek
.... skôr si myslím, že Kremľu ten Donbas nechajú ako kosť v krku.... Ukrajinci by viac jeho získaním stratili, ako získali.... Pre Ukrajinu bude najlepšie ekonomicky sa ...Zobrazit celý příspěvek
.... skôr si myslím, že Kremľu ten Donbas nechajú ako kosť v krku.... Ukrajinci by viac jeho získaním stratili, ako získali.... Pre Ukrajinu bude najlepšie ekonomicky sa pozviechať, znížiť korupciu, zlepšiť vládu zákona a tak budú dávať najavo svoj progres. Úplne sa odpútať od mentality skorumpovanej ZSSR.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...