Drony Akinci míří do turecké armády
- 30. 8. 2021
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Při slavnostním nedělním ceremoniálu turecká armáda převzala první drony Akinci. Tento nejvýkonnější dron od turecké společnosti Baykar unese špičkovou výzbroj, včetně střely s plochou dráhou letu s dosahem 250 km.
Akinci slavnostně vstoupil do služby na vojenském letišti ve městě Corlu, evropské části Turecka. Na této základně v posledních letech probíhalo testování dronu Akinci. Zařazení do služby se zúčastnili čelní představitelé turecké vlády a armády, včetně tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana.
Oproti původním testovacím modelům sériové provedení doznalo několik změn – maximální vzletová hmotnost vzrostla z 5500 kg na 6000 kg a užitečná nosnost z 1350 kg na 1500 kg. Podobně výkonný americký dron MQ-9 Reaper má maximální vzletovou hmotnost 4760 kg a nosnost na zbraňových závěsnících 1400 kg.
Akinci je výkonnější a modernější verzí exportně velmi úspěšného dronu Bayraktar TB2. Ten byl exportován na Ukrajinu, do Kataru, Ázerbájdžánu a Polska. O dron projevuje zájem také Saúdská Arábie, Lotyšsko a Albánie.
Včera turecká média oznámila prodej dronů Bayraktar TB2 do Iráku. Počet nakupovaných dronů není znám. Bagdád ale současně nakoupí 12 tureckých bitevních a průzkumných vrtulníků T129 ATAK a šest tureckých mobilních systémů elektronického boje (EB) Koral. Právě systémy Koral ve spolupráci s drony Bayraktar TB2 umožnily překonávat ruské systémy protivzdušné obrany (PVO) Pancir v Libyi. Koral zaměřoval ruské radiolokátory, rušil je a současně maskoval operace tureckých dronů.
Slavnostní ceremoniál zavedení dronů Akinci do výzbroje turecké armády
V roce 2022 navíc vzlétne vylepšený Bayraktar TB3 určený pro tureckou lehkou letadlovou loď TCG Anadolu.
V každém případě Turecko, společně se Spojenými státy a Izraelem, patří mezi země s nejvyspělejšími bojovými drony. „Ti [USA a/nebo Izrael], kteří nám před deseti lety takové stroje odmítli prodat, nyní hovoří o přelomových tureckých bezpilotních letounech, které prokázaly své schopnosti v boji,“ uvedl v neděli Erdogan s tím, že (kromě výše jmenovaných) mnoho dalších zemí „čeká ve frontě“ na turecké drony. Jak cituje Daily Sabah Selcuka Bayraktara, technologického ředitele firmy Baykar, podařilo se podepsat deset smluv (zřejmě nejen prodejních, ale i o společném záměru atd.) se zahraničními zákazníky. „To nám umožnilo zajistit 70 % našich příjmů z exportu,“ zdůraznil Bayraktar.
Akinci je unikátní zejména svou schopností nést tureckou střelu s plochou dráhou letu SOM (Stand-off Mühimmat Seyir Füzesi) s dosahem 250 kilometrů. Střela má hmotnost 600 až 650 kg (podle verze), délku čtyři metry a hmotnost bojové hlavice 230 kg. Bojová hlavice je tedy dvakrát menší než u americké střely Tomahawk.
Při testovacím letu Akinci s pumou NEB (Nüfuz Edici Bomba; 870 kg) zůstal ve vzduchu 13 hodin.
Existují několik verzí – základní SOM-A je satelitem / inerciálně naváděná střela určena k ničení statických cílů. Pozice cíle se zadávají do střely před výstřelem a v průběhu letu již není možné cíl změnit.
SOM-B1 má navíc infračervený senzor a schopnost podle infračervených snímků (pomocí strojového učení) vyhodnocovat terén a objekty. Se střelou je možné komunikovat pomocí datalinku. SOM-B2 má navíc tandemovou průbojnou hlavici určenou k ničení „tvrdých“ cílů. A nakonec ve vývoji je protilodní varianta SOM-C1/C2.
Samotný dron Akinci bez zavěšené munice (jen v průzkumné konfiguraci) může zůstat ve vzduchu (při optimálních podmínkách) téměř 26 hodin a vystoupat do výšky 11 600 metrů.
TCG Anadolu ponese nejen drony Bayraktar TB3, ale i perspektivní turecké proudové drony MIUS.
Slavnostního nedělního ceremoniálu se zúčastnili také zástupci ukrajinského průmyslu a vlády. Ukrajina totiž pro drony Akinci dodává turbovrtulové motory Ivčenko-Progress AI-450. Turecko již od roku 2018 nakoupilo minimálně 12 těchto motorů. V nejvýkonnější verzi AI-450 má výkon 560 kW (750 koní). Současně Ukrajina hodlá drony Akinci nakoupit pro své ozbrojené síly.
Firma Baykar a její špičkové drony jsou zdrojem velké turecké národní hrdosti. Samotné drony jsou pak symbolem obrovského technologického pokroku Turecka a také vyspělosti tureckého zbrojního průmyslu, který Turecko buduje od konce 70. let. Podle tureckého prezidenta domácí obranný průmysl bude tahounem každého dalšího úspěchu, kterého Turecko v následujícím období dosáhne. „Snížení vnější závislosti obranného průmyslu na 20 % z 80 % v tak krátkém čase, je jedním z největších úspěchů v historii naší republiky,“ poznamenal Erdogan.
„Každý, kdo chce v našem regionu přesunout, byť jen malý kámen, se bude muset nejprve podívat na Turecko, požádat o jeho souhlas a vyhodnotit jeho přístup k míru a stabilitě,“ poznamenal turecký prezident.
Dron MIUS bude operovat z lehké letadlové lodi TCG Anadolu; větší foto / Foto: Baykar
Samotní turečtí analytici však upozorňují, že drony nejsou samospasné řešení – jejich účinnost se projeví pouze ve spolupráci s dalším podpůrnými systémy, jako jsou například systémy EB Koral. Tyto pozemní komplexy dokážou na vzdálenost až 250 km „působit“ mimo jiné na radiolokátory PVO a „umést“ tak cestu pro použití bojových dronů.
Turecko ale nemíní ve vývoji špičkových bojových dronů polevit – v roce 2023 se očekává vzlet prvního demonstrátoru proudového dronu MIUS (Muharip İnsansız Ucak Sistemi). Sériové modely mají létat nadzvukovou rychlostí, pojmout 1500 kilogramů munice a vést boj proti vzdušným, pozemním a hladinovým cílům.
Drony MIUS, Byraktar TB3 i protilodní verze střely SOM jasně ukazují na zájem Turecka rozšiřovat svůj vliv ve Středomoří.
Zdroj: Daily Sabah
Související články
Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir
Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...
- 15.06.2020
- 132 komentářů
- Jan Grohmann
Akinci: Nejpokročilejší bojový dron je z Turecka
Istanbulská společnost Baykar Technologies je připravena spustit sériovou výrobu nového tureckého ...
- 08.02.2021
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Dron Bayraktar TB2 jako symbol polsko-tureckého přátelství
Polsko získá 24 tureckých bojových dronů Bayraktar TB2. Podle tureckého vojenského experta Arda ...
- 21.06.2021
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Špičkové schopnosti polských bojových dronů Bayraktar TB2
Polská armáda získá 24 tureckých bojových bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 260 až 270 milionů ...
- 12.07.2021
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Je vyslovenou ostudou Evropy jako celku že tu ještě nemáme celou paletu dronů, když zemičky jako je Izrael nebo Turecko v pohodě zvládají vývoj i středních a velkých typů. Tady se ...Zobrazit celý příspěvek
Je vyslovenou ostudou Evropy jako celku že tu ještě nemáme celou paletu dronů, když zemičky jako je Izrael nebo Turecko v pohodě zvládají vývoj i středních a velkých typů. Tady se místo toho dělají samé demonstrátory na ověření technologií, ale i tyhle programy se tak vlečou, že než se jejich technologie ověří, tak jsou zastaralé.
Přitom v ČR máme know how i technologickou základnu na to postavit něco podobně velkého jako turci ve vlastní režii a kdybychom si nakrásně řekli (ani ty motory bychom nemuseli kupovat, bývalá Waltrovka stále vyrábí modernizovaný M601 pod novým označením H80/85 a TEORETICKY by se mohlo navázat a dovyvinout M602), že nechceme utrácet za vlastní řídící systém (a že i ten umíme), tak bychom stoprocentně sehnali partnera, který by nám s tím pomohl (třebas Izrael). A ukazuje se, že drony jsou pro toho, kdo je ochoten prodávat, velice výdělečná komodita, po které je celosvětově hlad.Skrýt celý příspěvekNa co se v ČR ještě čeká? Na nějaký "eurodron"??? Polsko kupuje TB2 a není samo. Cena je příznivá a sami si takovou techniku, zatím, vyrobit neumíme.
Na co se v ČR ještě čeká? Na nějaký "eurodron"??? Polsko kupuje TB2 a není samo. Cena je příznivá a sami si takovou techniku, zatím, vyrobit neumíme.
Ak je to v Cesku ako u nas, ze 75% techniky je po dobe zivotnosti, tak sa este asi nacakate.
Ak je to v Cesku ako u nas, ze 75% techniky je po dobe zivotnosti, tak sa este asi nacakate.
Upgrade - osobne som pesimista v otázke modernizácie ossr...ale nemyslím že 75% techniky po životnosti je správny údaj...to číslo bude o dosť nižšie...
Upgrade - osobne som pesimista v otázke modernizácie ossr...ale nemyslím že 75% techniky po životnosti je správny údaj...to číslo bude o dosť nižšie...
Janusinko tu dal minule odkaz na pdf.
https://www.mosr.sk/data/files...
Strana 86 - Počty kľúčovej techniky OS SR po dobe životnosti.Janusinko tu dal minule odkaz na pdf.
https://www.mosr.sk/data/files...
Strana 86 - Počty kľúčovej techniky OS SR po dobe životnosti.Upgrade - aha,no podstatné je to slovo -kľúčová- technika ... pokiaľ sa jedná o techniku ako migy,bvpčká,radary a tanky tak to je pochopiteľné... lebo osobné vozidlá boli pomenené ...Zobrazit celý příspěvek
Upgrade - aha,no podstatné je to slovo -kľúčová- technika ... pokiaľ sa jedná o techniku ako migy,bvpčká,radary a tanky tak to je pochopiteľné...
lebo osobné vozidlá boli pomenené (hyundai,škoda),terénne vozidlá (LandRover,ford,),taktické (iveco),nákladné (aktis,tatra) + zuzany,blackhawky,spartany...Skrýt celý příspěvek
je docela zvláštní, že ČR jako velmoc ve výrobě UL a rozvinutým leteckým průmyslem nedokáže něco tak poměrně jednoduchého, jako je "velký" dron, vyrábět.
je docela zvláštní, že ČR jako velmoc ve výrobě UL a rozvinutým leteckým průmyslem nedokáže něco tak poměrně jednoduchého, jako je "velký" dron, vyrábět.
Zaspal si dobu. UL a športové lietadlá vyrába kadekto. Len na Slovensku sú traja výrobcovia. Okrem toho, problém asi nie je ani tak samotný HW, ako SW
Zaspal si dobu. UL a športové lietadlá vyrába kadekto. Len na Slovensku sú traja výrobcovia. Okrem toho, problém asi nie je ani tak samotný HW, ako SW
kdekdo je určitě nevyrábí, v ČR hodně, v SR také. V ČR je i výroba motorů. SW je též ne tak velká překážka, složitější může být integrace zbraní. Spíš bude problém v penězích, ...Zobrazit celý příspěvek
kdekdo je určitě nevyrábí, v ČR hodně, v SR také. V ČR je i výroba motorů. SW je též ne tak velká překážka, složitější může být integrace zbraní. Spíš bude problém v penězích, vývoj musí profinancovat výrobce a nést riziko, že si to pak nikdo neobjedná, AČR asi nedá na stůl balík peněz a neřekne vyvíjejte toto a toto. Ve státech jako Turecko to tak ale klidně může fungovat, že vývoj profinancuje armáda nebo stát.Skrýt celý příspěvek
Dobrý den pánové, hezký dron určitě bude konkurencí pro ty americké a izraelské. Bayraktar TB 2 bych si dokázal představit i v AČR. Naše armáda nesmí usnout na vavřínech pár ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý den pánové,
hezký dron určitě bude konkurencí pro ty americké a izraelské. Bayraktar TB 2 bych si dokázal představit i v AČR. Naše armáda nesmí usnout na vavřínech pár povedených projektů z posledních let a modernizovat a zbrojit. Bohužel ani dnes všichni nepoužívají rozum a cit a rozumí jen řinčení zbraní.Skrýt celý příspěvekJá si myslím, že Bayraktar bychom neměli kupovat. Pokud drony, pak jedině Izrael/USA, nic jiného. Nejsme Ukrajina, abychom kupovali to nejlevnější v segmentu, my si můžeme dovolit ...Zobrazit celý příspěvek
Já si myslím, že Bayraktar bychom neměli kupovat. Pokud drony, pak jedině Izrael/USA, nic jiného. Nejsme Ukrajina, abychom kupovali to nejlevnější v segmentu, my si můžeme dovolit si připlatit... jen mít ministra a vládu, co si to prosadí.Skrýt celý příspěvek
Nezapomeňte na Polsko, které je také kupuje a to na armádě nijak nešetří.
Nezapomeňte na Polsko, které je také kupuje a to na armádě nijak nešetří.
Dovolím si zde na svou obhajobu zanechat dva údaje HDP na člověka (neberme v potaz paritu). 15 692,51 USD (2019) Polsko 23 494,60 USD (2019) Česko Jak ke zřejmé, Polsku jsme ujeli ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si zde na svou obhajobu zanechat dva údaje HDP na člověka (neberme v potaz paritu).
15 692,51 USD (2019) Polsko
23 494,60 USD (2019) Česko
Jak ke zřejmé, Polsku jsme ujeli vysloveně rychlíkem a jen tak nás opravdu nedoženou. Pokud si Polsko může dovolit provozovat stále schopné F-16, nové F-35 a drony k tomu (a to nejsou ani 4x tak větší co do počtu obyvatel než my) a to všechno v poměrně slušných počtech, pak se ptám: proč my toho schopni nejsme a proč nemáme lepší stroje, když máme mnohem větší finanční flexibilitu? Rozhodně nekřičím po stovce F-35, ale opravdu je to tak těžké najít peníze na 2 letky? To opravdu nejsou peníze na olétané Herculesy jako má Polsko? To nejsou peníze na MQ-9, nebo aspoň na Bayraktary? Máme větší potenciál, ale chováme se jako banda šupáků, co čekají na zázrak (samozřejmě jsem pyšný být Čechem, ale tato vlastnost mě opravdu mrzí).Skrýt celý příspěvekNedovolil by som si tvrdiť, že výkonnosť českej prípadne slovenskej ekonomiky je taká, že by sme si nemohli dovoliť kúpiť Reapera. Stoja aj s vybavením približne toľko, čo 1 ks ...Zobrazit celý příspěvek
Nedovolil by som si tvrdiť, že výkonnosť českej prípadne slovenskej ekonomiky je taká, že by sme si nemohli dovoliť kúpiť Reapera. Stoja aj s vybavením približne toľko, čo 1 ks F-35 alebo F-16 v plnej paľbe. Skôr si kladiem otázku, načo by vám/nám to bolo mať globálny dron. To chceš útočiť na nejakú dedinu v Kirgistane alebo čo?Skrýt celý příspěvek
Miroslav To už se ale točíme v kruhu "proč toto, když tohle je levnější". To si můžeme položit otázku "proč F-16 nebo F-35, když neodpovídající letadlo zachytí i stará F-5". Úplně ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
To už se ale točíme v kruhu "proč toto, když tohle je levnější". To si můžeme položit otázku "proč F-16 nebo F-35, když neodpovídající letadlo zachytí i stará F-5". Úplně stejný případ je s Bayraktar/Reaper, myslím samozřejmě výkon, ne stáří ;). V případě konfliktu se můžeme spolehnout akorát tak na sebe a budeme tak silní, jako je naše výzbroj. Takto sofistikované systémy nikdo nedodá na lusknutí prstu... většinou se pohybujeme v rozmezí 3-5 let.Skrýt celý příspěvektoustr: Ja to rozumiem. Ide však o to, že Reaper je stroj ktorého potenciál nevyužijete. Povieš si, že napríklad Holandsko tiež má taký stroj. Ok, ale Holandsko má však zámorské ...Zobrazit celý příspěvek
toustr: Ja to rozumiem. Ide však o to, že Reaper je stroj ktorého potenciál nevyužijete. Povieš si, že napríklad Holandsko tiež má taký stroj. Ok, ale Holandsko má však zámorské územia kde môže teoreticky takto zasiahnuť do pár hodín. Ale načo by to bolo nám/vám? Taký Bayraktar by celkom postačoval (aj keď osobne pokladám Turecko za nespoľahlivého partnera). Je to však ideálny prostriedok na výcvik pre prípad obstarania lepších dronov v budúcnosti. Taktiež ak hovoríš o spoľahnutí sa na seba, tak si treba uvedomiť, že Reaper sa nedá prevádzkovať bez podpory USA.Skrýt celý příspěvek
toustr - no ukrajina nie ste,ale neviem či by ste na reaper naškriabali...a aj tá otázka priplatenia je otázna (netreba mať veľké oči) možno miesto jedneho bmw je lepšie mať šesť ...Zobrazit celý příspěvek
toustr - no ukrajina nie ste,ale neviem či by ste na reaper naškriabali...a aj tá otázka priplatenia je otázna (netreba mať veľké oči) možno miesto jedneho bmw je lepšie mať šesť octávii...Skrýt celý příspěvek
Já Bayraktaru ohledně ochrany před rušením apod. nevěřím. Prostě Turci nemají dostatečné technologie, prostředky a zkušenosti jako Izrael a USA. Ano, k průzkumu a útokům proti ...Zobrazit celý příspěvek
Já Bayraktaru ohledně ochrany před rušením apod. nevěřím. Prostě Turci nemají dostatečné technologie, prostředky a zkušenosti jako Izrael a USA. Ano, k průzkumu a útokům proti mužíkům v poušti ok, ale nedávám jim moc šancí v konfliktech vyšších intenzit.Skrýt celý příspěvek
toustr - no ochrana pred narušením môže byť sebelepšia,lenže čo z toho ak to dopadne ako v gruzínsko vs rusko ...vtedy ak sa nemýlim mali izraelci poskytnúť rusom prístup k ...Zobrazit celý příspěvek
toustr - no ochrana pred narušením môže byť sebelepšia,lenže čo z toho ak to dopadne ako v gruzínsko vs rusko ...vtedy ak sa nemýlim mali izraelci poskytnúť rusom prístup k softvéru a zarušeniu gruzinských uav...takže zase sme pri politike...Skrýt celý příspěvek
Bayraktar bych vzal jako odrazový můstek pro výstavbu dronového vojska. Za solidní peníze je tam možnost si to osahat až až. Samozřejmě by to nesmělo dopadnout jako obvykle, že ...Zobrazit celý příspěvek
Bayraktar bych vzal jako odrazový můstek pro výstavbu dronového vojska. Za solidní peníze je tam možnost si to osahat až až. Samozřejmě by to nesmělo dopadnout jako obvykle, že milý Bayraktar by setrval ve výzbroji 20let a nic jiného by se nekoupilo.Skrýt celý příspěvek
Tak pořád bude mít Reaper jednu obrovskou výhodu - díky zabezpečenému satelitnímu spojení mají možnost kontroly z druhého konce světa. Kdežto Turecké drony mohou operovat "pouze" ...Zobrazit celý příspěvek
Tak pořád bude mít Reaper jednu obrovskou výhodu - díky zabezpečenému satelitnímu spojení mají možnost kontroly z druhého konce světa. Kdežto Turecké drony mohou operovat "pouze" pár set km daleko.Skrýt celý příspěvek
To je by som povedal, že zásadná nevýhoda. Nemožnosť obsluhy cez satelitnú sieť zvyšuje riziko rušenia signálu nepriateľom a tiež lokalizáciu a následné zničenie operačného centra. ...Zobrazit celý příspěvek
To je by som povedal, že zásadná nevýhoda. Nemožnosť obsluhy cez satelitnú sieť zvyšuje riziko rušenia signálu nepriateľom a tiež lokalizáciu a následné zničenie operačného centra. Treba však povedať, že Turecko ani inú možnosť nemá lebo satelitnú sieť ovládajú prakticky 3 štáty (GPS - USA, Glonass - Rusko, Galileo - EÚ)Skrýt celý příspěvek
Odkedy sa navigačné satelity používajú na komunikáciu a dokonca diaľkové riadenie?
Odkedy sa navigačné satelity používajú na komunikáciu a dokonca diaľkové riadenie?
Navigácia : Adaptívny konfigurovateľný vstavaný INS/GPS H-764 obsahuje štandardný navigátor DoD Tri-Service Embedded GPS/INS (EGI), ktorý je určený na použitie v taktických ...Zobrazit celý příspěvek
Navigácia : Adaptívny konfigurovateľný vstavaný INS/GPS H-764 obsahuje štandardný navigátor DoD Tri-Service Embedded GPS/INS (EGI), ktorý je určený na použitie v taktických lietadlách, transportoch a vojenských vrtuľníkoch. Honeywell H-764 EGI pre vojenské lietadlá poskytuje používateľom presné a nezávislé informácie o zotrvačnej polohe pre navigáciu, zameranie a referenciu polohy.
Objavili sa správy, že Rusko v Sýrii zámerne rušili GPS signál práve pre elimináciu amerických dronovSkrýt celý příspěvekMiroslav: tezke ale resitelne. Kdyz znam pozici startu a umim skenovat smer, cas, rychlost, vysku, do toho mam 3D mapu terenu a senzory, tak pri trochu vetsim vypocetnim vykonu tu ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: tezke ale resitelne. Kdyz znam pozici startu a umim skenovat smer, cas, rychlost, vysku, do toho mam 3D mapu terenu a senzory, tak pri trochu vetsim vypocetnim vykonu tu polohu zjistim. Rusit GPS na velke plose a vysce skoro nejde, jde samozrejme uplne vypnout.Skrýt celý příspěvek
Jura: Asi preto to nie je vôbec jednoduché... Napríklad GPS bez korekcii ktoré eliminujú časové odchýlky (Einstenova teória relativity) by mala odchýlku rádovo desiatky metrov. A ...Zobrazit celý příspěvek
Jura: Asi preto to nie je vôbec jednoduché... Napríklad GPS bez korekcii ktoré eliminujú časové odchýlky (Einstenova teória relativity) by mala odchýlku rádovo desiatky metrov. A to je dosť aj pri aute, nie to ešte pri presnom bojovom systémeSkrýt celý příspěvek
to co popsal Jura byla relativně běžně užívaná navigace, a používala se i ve střelách AGM-86 a BGM-109. S GPS je to pohodlnější, ale jde to i bez toho.
to co popsal Jura byla relativně běžně užívaná navigace, a používala se i ve střelách AGM-86 a BGM-109. S GPS je to pohodlnější, ale jde to i bez toho.
Skelet: Netvrdím, že to nejde. Tvrdím, že je to technicky zložité a teda nie každý to dokáže. Či to dokáže Turecko, to som si nie celkom istý. Ale zase nevylučujem
Skelet: Netvrdím, že to nejde. Tvrdím, že je to technicky zložité a teda nie každý to dokáže. Či to dokáže Turecko, to som si nie celkom istý. Ale zase nevylučujem
Pokud se nepletu tak US drony využívají komerční satelitní konstalace jako Intelsat, Viasat, Inmarsat a brzo Starlink etc. Tak pokud by chtěli tak asi není zas takový problém si ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se nepletu tak US drony využívají komerční satelitní konstalace jako Intelsat, Viasat, Inmarsat a brzo Starlink etc. Tak pokud by chtěli tak asi není zas takový problém si Satcom do dronů instalovat.Skrýt celý příspěvek
Len ako sa dá na to spoliehať v prípade konfliktu.
Len ako sa dá na to spoliehať v prípade konfliktu.
Jednoducho - na.obežnej drahé je cca 4800 satelitov, pred 5 rokmi ich bolo 2400.. o ďaľších 5 rokov asi presiahne 10 000.. Z tých cca 7500 nových, ktoré tam pribudnú od roku 2015 ...Zobrazit celý příspěvek
Jednoducho - na.obežnej drahé je cca 4800 satelitov, pred 5 rokmi ich bolo 2400.. o ďaľších 5 rokov asi presiahne 10 000..
Z tých cca 7500 nových, ktoré tam pribudnú od roku 2015 do roku 2025 bude drvivá väčšina schopná dron na diaľku riadiť..
Drvivá väčšina týchto satelitov, ktoré pribudli a pribudnú sú americké, prípadne ich spojencov..
Tak si to zrátajme - budeš mať tisíce až jednotky desaťtisíc satelitov (SpaceX chce 30 000 satelitov) a jedine ako ich odstavíš je, že by si spravil Kesslerov efekt - teda celú obežnú dráhu poslal troskami..
No lenže vtedy aj ty prídeš o možnosť využívať satelity..
To ti bude načo potom??
Hlavne keď USA sa snažia všemožne všetky svoje bojové prostriedky upraviť na boj v prostredí kde bude 100% rušenie satelitov..Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...