Konec éry těžkých tanků? Evropa hledá nový směr

Konec éry těžkých tanků? Evropa hledá nový směr
Skica tanku nové generace / PGZ (Zvětšit)

Válka na Ukrajině ukazuje, že tank není mrtvý – umírá však koncept hlavního bojového tanku MBT (Main Battle Tank). Tanky nové generace musí být výrazně odlišné od současných MBT – musí dramaticky snížit svou bojovou hmotnost a zároveň zvýšit taktickou mobilitu.

Zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že hmotnost tanku není jen logistickým parametrem – ovlivňuje samotný způsob myšlení o válce. MBT o hmotnosti přes 60 tun jsou sice symbolem síly, ale zároveň i výrazem myšlenkové setrvačnosti. O tanku se stále uvažuje v kategoriích „čelní střet, průlom, váha“. Jenže tank reaguje pomalu, vyžaduje dlouhou přípravu, spolehlivou infrastrukturu a nasazení v předem daných koridorech – podle únosnosti mostů, půdy nebo možností logistiky.

Stačí se podívat na Ukrajinu. Autor si dobře pamatuje, jak veřejnost děsily představy „tisíců ruských tanků“ valících se na Evropu. Dnes končí velká část těchto strojů na šrotišti – zničena FPV drony za zlomek ceny. Tanky sice mohou ovládnout prostor, ale jen pokud se do něj vůbec dostanou. A to nemusí být vůbec snadné. Podle generála Waldemara Skrzypczaka, bývalého velitele polských pozemních sil, je na východoevropském bojišti celoročně přístupných jen 20–25 % území pro tankové a mechanizované jednotky. Zbývajících 75–80 % se podle sezóny a srážek mění v prostor, který je pro těžké stroje typu Abrams nebo Leopard 2 často neprůchodný.

Naproti tomu lehčí tank o hmotnosti například 40 tun – pokud si zachová stejnou palebnou sílu a ochranu (například díky bezosádkové věži a dvoučlenné osádce) – mění samotnou roli tanku na bojišti. Místo stroje závislého na silnicích a mostech se stává rychle nasaditelným a flexibilním prostředkem schopným zaskočit nepřítele. Nejde už o těžkou dominanci, ale o volbu směru, rychlosti a načasování. Umožňuje průniky nečekanými osami, využití slabých míst v obraně (často tam, kde se stýkají dvě sousední jednotky) a manévr v terénu, který je pro klasické MBT nedostupný.

Bojiště tak přestává být arénou čelních střetů pancíře s pancířem. Rozhoduje pohyb, tempo a schopnost přizpůsobit se prostředí. Lehký tank není zjednodušený MBT – je to nová zbraň pro nový typ války, která nabízí jiné způsoby vedení boje a jinou taktiku rozhodování.

Tento posun ve způsobu myšlení o tanku – od těžké průlomové síly k lehčím, adaptabilním a digitálně propojeným platformám – začíná postupně pronikat i do oficiálních evropských obranných iniciativ. Právě tímto směrem míří nové projekty financované z Evropského obranného fondu, jejichž cílem je buď navrhnout tank budoucnosti od základů, nebo modernizovat ty současné s využitím modulárních technologií.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Evropské tankové formace budoucnosti MGCS

Německý ministr obrany Boris Pistorius a jeho francouzský kolega Sébastien Lecornu upevnili plány ve ...

PREMIUM Francie může vyvinout vlastní bojový tank v rámci projektu MGCS

V dubnu podepsaly Francie a Německo memorandum o porozumění ve věci vývoje pozemního bojového ...

PREMIUM Francie: Role tanku je zásadní, armáda potřebuje MGCS

Projekt rodiny bojových vozidel MGCS (Main Ground Combat System), znovu nastartován po podpisu ...

PREMIUM MGCS-Projekt Company GmbH: Nový podnik zajistí vývoj nové generace bojových vozidel MGCS

Německý spolkový kartelový úřad (Bundeskartellamt) v pátek schválil založení společného podniku ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.