Tisíce bojových dronů pro polskou armádu

Foto: Taktické bezpilotní letadlo Los na cvičení ANAKONDA 2016; větší foto / WB Electronics
Taktické bezpilotní letadlo Los na cvičení ANAKONDA 2016; větší foto / WB Electronics

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit tisíce taktických útočných dronů, především od domácích výrobců. Polský průmysl nabízí jak tzv. opožděnou munici (loitering munition), tak i větší taktické drony vybavené přesnými zbraňovými systémy vzduch-země.

Polské ministerstvo obrany hlavní sílu bezpilotních vzdušných prostředků UAV (Unmanned Aerial Vehicle), neboli dronů, vidí především v možnosti jejich masového nasazení. Masové (a koordinované) nasazení se týká především rostoucí kategorie dronů pro použití na taktické úrovni - ty navíc přestávají být pouze senzory, ale stávají se také aktivními prvky ničení jednotek nepřítele.

Příkladem této kategorie je americký dron RQ-7 Shadow s maximální startovací hmotností 170 kg.

RQ-7 dokáže používat střely Fury (vychází z francouzské munice LMM) a Pyros s doletem několik kilometrů. Střely lze vybavit průbojnou hlavicí k penetraci horního pancíře obrněných vozidel.

“Plánujeme nakoupit tolik bezpilotních systémů, kolik budou naše vojenské formace potřebovat k plnění svých úkolů. Jde o masovou zbraň - její účinnost je závislá na masovosti použití. Bavíme se tady o tisíce exemplářích, jak pro jednotky operačního nasazení, tak pro teritoriální obranu,” říká polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

Polský ministr si prohlédl nejnovější polské drony na polygonu Vojenského technického institutu pro vyzbrojováni WITU (Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia). Právě výrobkům polského průmyslu bude při nákupu dáváná, pokud to bude možné, přednost. 

Ukázka polských dronů na testovacím polygoně WITU.

Průmysl našich severních sousedů mimo jiné předvedl opožděnou munici Warmate od firmy WB Electronics, opožděnou munici s kolmým startem Dragonfly (WITU) nebo taktický dron Los schopný nést přesnou munici vzduch-země.

Dragonfly a Warmate mají hmotnost 5 kg. Obsluhu tvoří jeden nebo dva vojáci, kteří mohou přenášet několik dronů s několika typy bojových hlavic - tříštivo-trhavé, termobarické nebo průbojné.

Warmate se podobá malému letadlu, se skládacími křídly a tlačnou vrtulí. Dosah je 20 km a výdrž ve vzduchu 30 min. Dron se vypouští z obdélníkového tubusu pomocí pneumatického mechanismu.

Anténa, ovládací tablet, pneumatický katapult a dron Warmate. / WB Electronics 

Dalším kamikadze dronem je kvadrokoptéra Dragonfly od institutu WITA. Dragonfly měří na délku 90 cm při hmotnosti 5 kg. Po rozložení ramen s rotory je šířka dronu 70 cm. Dosah Dragonfly je 10 km a výdrž ve vzduchu 20 min.

Warmate a Dragonfly lze osadit několika typy bojových hlavic (do 1 kg) a jednou nebojovou (pro výcvik a průzkum) od institutu WITU. K dispozici jsou tříštivo-trhavé hlavice GO-1 HE a GO-2 HE (smrtelnost do cca 10 m), termobarická GTB-1 FAE a průbojná GK-1 HEAT schopná penetrovat až 240 mm válcované oceli.

Kamikadze drony Warmate a Dragonfly tak teoreticky dokáží vyřadit i nejmodernější tanky a mohou nahradit mnohem těžší a dražší protitankové řízené střely.

Dron Los na výstavě MSPO 2015; větší foto / Archív autora

“Použití dronů v zastavěném prostředí umožní vojsku vést boj mimo přímou viditelnost. Zastavěné prostředí je komplikované a vedení války v tomto prostředí je obtížné, ale díky schopnosti bodového úderu rostou možnosti vojsk. Myslíme si, že průbojné hlavice naší konstrukce mohou zastoupit i řízené protitankové střely,” objasňuje výhody "kamikadze dronů" plukovník Jacek Borkowski, ředitel WITU.

Větším zástupcem taktických úderných dronů je typ Los od WB Electronics. Při ukázce na polygonu WITU byl dron vybaven dvojicí přesně naváděných pum LARUS od institutu WITU. Puma LARUS má hmotnost 5 kg a využívá systémy navádění a bojové hlavice z dronů Warmate a Dragonfly.

Prázdná hmotnost dronu Los je 85 kg a nosnost 55 kg. Rozpětí křídel je 6,4 m a délka 3,1 m. Dron startuje z pneumatického katapultu, který lze umístit na přívěs nebo na korbu lehkého terénního vozidla.

Hermes 450 (polský program Gryf) a v pozadí větší Hermes 900 (program Zefir); větší foto / Archív autora

Díky své nosnosti Los unese více než dvě pumy LARUS. Nicméně nosnost ukrajují i elektro-optické senzory, komunikační prostředky a další nebojové vybavení na palubě.

Podle Macierewicze jsou možnosti podobných dronů obrovské, především při bojích v zastavěných oblastech. Polská armáda se zajímá jak o malé kamikadze drony, tak i o větší úderný dron Los. Nicméně potrvá minimálně rok, než polské firmy rozjedou sériovou výrobu.

Polsko navíc plánuje v rámci programu Zefir pořídit bojové drony pro střední výšky a s dlouhou výdrží MALE (Medium-Altitude Long-Endurance) a v rámci programu Gryf menší taktické bojové drony.


Watchkeeper X (program Gryf) s municí LMM (Lightweight Multirole Missile) na výstavě MSPO 2016; větší foto / Archív autora

V případě programu Zefir polské ministerstvo obrany nakoupí čtyři sestavy po třech letounech. Hlavními uchazeči je americký typ MQ-9 Reaper a izraelský Hermes 900. První drony polská armáda obdrží po roce 2020.

Výsledkem programu Gryf bude zavedení 12 sestav taktických bojových dronů po čtyřech letounech. Hlavními adepty je Watchkeeper X od firmy Thales a Hermes 450 od izraelské firmy Elbit. Také tyto drony dorazí do polské armády po roce 2020.

Drony programů Zefir a Gryf polská armáda využije nejen ke sledovacím, průzkumným a zpravodajským operacím, ale také k ničení pozemních cílů pomocí přesně naváděné munice. 

Zdroj: Defence24 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

Polsko-ukrajinský bojový vrtulník pro střední Evropu

Podle polského ministra obrany Antoni Macierewice Polsko a Ukrajina diskutují o společném vývoji ...

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Bezpilotní letadla s lasery proti balistickým raketám

Americká agentura MDA (Missile Defense Agency) testuje možnosti využití bezpilotních letadel v rámci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...