Syrská záhada bojeschopnosti v souvislosti s možnou intervencí

syrský voják
Foto: Syrský voják během Operace Pouštní štít, ilustrativní foto / U. S. Military, Wikipedia

Média už dlouhé měsíce přinášejí znepokojující informace o nepokojích v Sýrii. Tamní vláda v čele s Bašárem al-Asadem s pomocí armády vojensky potlačuje nepokoje a podle mnohých médií velmi tvrdě zasahuje proti povstalcům. Logicky se tak naskýtá otázka možné vojenské intervence, ale do ní se i přes nafouklá prohlášení pochopitelně nikomu moc nechce.

Arabské jaro

Na konci roku 2010 se začala zvedat vlna odporu proti vládnoucím kruhům v celé řadě arabských zemí na severu Afriky a v oblasti Blízkého východu. Většinou muslimští povstalci začali vystupovat proti vládám svých států a podněcovat obyvatelstvo k řadě revolucí. Revoluce se šířily velice rychle a tak jsme mohli sledovat pády dlouhodobých hlav států, jako například Tuniska nebo Egypta.

V některých zemích vlády proti počínající revoluci zasáhly dostatečně rychle a razantně, jako například v Íránu, jinde nepokoje, demonstrace a povstání probíhají prakticky neustále. Jednou vládou, která se rozhodla revoluci ve vlastní zemi razantně zasáhnout (a to zřejmě i přes oběti na civilním obyvatelstvu) je ta syrská. I přes tvrdé represe se však režimu Bašára Al-Asada očividně nedaří situaci zvládat a některá média již hovoří takřka o občanské válce.

Video: Realita války v Sýrii / YouTube

Oproti Libyi však nepanuje žádná západní iniciativa v přímé vojenské podpoře syrských povstalců proti místní vládě. Jedním z faktorů je bezesporu také vojenská síla Sýrie, kterou má být podle řady analytiků podstatně silnější a modernější, než tomu bylo v případě režimu Kaddáfího. Nelze pak ani opomenout fakt, že jednotliví představitelé opozice nejsou zkoordinovaní a údajně mezi některými z nich panuje odpor proti pomoci ze západu.

Větší vojenská síla

Sýrie má nebo by mohla mít, respektive měla k dispozici 304 000 vojáků, přičemž dalších 340 000 může v případě potřeby povolat z řad záložáků – a v tom je ten problém. Samozřejmě nikdo si není jistý, v jakých počtech osob ani techniky se syrská armáda nachází.

Pozemní složky mají ve své výzbroji téměř 5 tisíc tanků a více než 4 000 různě vyzbrojených bojových pěchotních vozidel a obrněnců mnoha typu (podle některých zdrojů až 6 000). Pěší jednotky disponují neupřesněným množstvím granátometů a protitankových střel. Nezanedbatelnou sílu má dělostřelectvo. To může nasadit až několika tisíci děl různého typu.

I v případě letectva se předpokládají nemalé počty. V tomto ohledu navíc situace značně komplikují ještě více nepřesné odhady o bojeschopnosti, modernizačních programech, případně nových letounech.

DOPORUČUJEME: Fáze syrského konfliktu a mediální obraz  na On War, On Peace

Uvádí se totiž, že Syřané mají k dispozici 450 až 750 bojových letounů pro bojové, cvičné i transportní účely. Vedle toho nelze opomenout ani zhruba až 200 vrtulníků, jež mohou fungovat pro potřeby zásobování, dopravy jednotek, tak přímou leteckou podporu pozemních vojsk.

Video: Syrská protiletadlová obraná představuje nebezpečného protivníka / YouTube

V případě Sýrie navíc není možno realizovat tak snadno bezletovou zónu. K jejímu zavedení je totiž potřeba nejen neutralizovat letectvo ale také pozemní protiletadlové systémy. A těch má Sýrie opravdu hodně. Vedle starších typů se jedná například o ruské systémy TOR-M1 nebo Pantsir-S1. Ty mohou být v kombinaci s výkonným systémem S-300 a dalšími rakety země-vzduch velmi nebezpečné.

A nakonec tu máme také námořnictvo, jež vedle fregat, bojových člunů a min kladoucích lodí disponuje také systémy pro ochranu pobřeží. Mezi ně patří vedle starých sovětských systémů také nedávno zavedený Bastion-P, jež chrání pobřeží po celé jeho délce. Syrské námořnictvo má tak možnost takticky se stáhnout k blízkosti svého pobřeží pod ochranná křídla systému Bastion-P a velmi tvrdě možnému protivníkovi vzdorovat.

Nejistota, riziko a podpora Ruska s Čínou

Z výše uvedeného tedy musí být jasné, že jakákoliv intervence do Sýrie se setká zřejmě s tvrdším odporem, než tomu bylo v případě Libye. Samozřejmě za předpokladu, že by se vládnoucí straně podařilo udržet armádu v bojeschopném stavu, což je zejména v posledních týdnech velice diskutabilní.

konflikt v Sýrii

Foto: Koláž ze zachycených fotografií během nepokojů v Sýrii / Omar, Wikipedia

Další faktory jsou samozřejmě politické a ekonomické. Za Sýrií stojí Rusko a Čína, jež navíc do Sýrie dodávají zbraně. Mnozí také zpochybňují údajná zvěrstva na civilním obyvatelstvu a povstalce pokládají za nepřátele. Navíc syrská vládnoucí strana očividně nevidí jediný důvod, proč musí své místo přenechat jiným, zvláště když zavádí (byť názory jsou různé) tolik požadované reformy.

Rusko má navíc v Sýrii svou námořní základnu, ke které poslalo posily. Údajně mají dohlédnout na bezpečnost ruských občanů v oblasti. Snad každému je však jasné, že tímto Rusko jasně říká, že nehodlá stáhnout do pozadí. Zároveň s tím čelí obviněním, že do Sýrie nadále prodává zbraně.

Úplně na závěr samozřejmě nelze opomenout ani další dva důvody, proč nezasahovat. Západu by to nepřineslo žádný přímý užitek a naopak v době úspor a ekonomických krizí vyžadovalo zvýšené výdaje na armádu. Samozřejmě v poslední době řada politiků prohlašuje intervenci za možnou nebo dokonce nutnou, ale na tom není nic zvláštního.

Nakonec tu samozřejmě panuje strach, že intervence jen zhorší situaci v daném regionu a o to, po historických zkušenostech, nemá nikdo zájem…

Určitě si rádi poslechneme jaký je Váš názor na situaci v Sýrii nebo případnou vojenskou intervenci.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protiletadlová obrana Íránu ve světle posledních událostí

Nedávno jsme si představili v souvislosti s krizí v Hormuzském průlivu íránské letectvo. Nyní je na ...

Válka proti Íránu dávno začala

Je ráno 29. Listopadu 2010, když profesor Madžíd Šaríarí sedá do auta a chystá se vyrazit do práce. ...

Povolání "génius"

Izraelské letectvo řešilo problém. Piloti bojových vrtulníků si stěžovali, že je během intenzivního ...

Sýrie uvedla do provozu dvě baterie protilodního systému Bastion

Zatímco celý svět sleduje další kroky Íránu, Sýrie zvyšuje svou obranyschopnost. Kontroverznímu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Deadog
    08:46 21.06.2012

    a jeste chci napsat k tem vasim , prizpevkum , to: raw a smallgryzlly , intervence v Libyi mela jednu zasadni trhlinu ,ze za ni nenasledovala pozemni intervence ,pritomnost vojaku ...Zobrazit celý příspěvek

    a jeste chci napsat k tem vasim , prizpevkum , to: raw a smallgryzlly , intervence v Libyi mela jednu zasadni trhlinu ,ze za ni nenasledovala pozemni intervence ,pritomnost vojaku XFOR by zajistila do doby voleb a uklidneni situace poradek a odzbrojila by revolucni milice a k te vasi poznamce o zapadnim politickem systemu , proboha vzdyt jim ho nikdo nenuti , nikde ani v Iraqu ani v Afganistanu nikdo nerekl tak a ted tady bude parlamentni demokracie ,lidi si tam proste zvolili strany ,ktere sou prozapadni a ty to zavedly ,protoze na svete zatim neexistuje lepsi politicky system.
    Nenechme je to resit samotne ,protoze zabijeni lidi neni pripustne nikde na svete ,jak se lisi Asad od Hitlera ?zabijeni deti je nejvetsi zverstvo ,a mi to vadi ,urcite nejsem samSkrýt celý příspěvek

  • Deadog
    08:32 21.06.2012

    podle me by v Syrii uz davno zasahli, jenomze se nevi co by z toho vyvodili rusove ,zastavili by plyn?ropu? nebo by se dokonce postavili za Asada? Nemyslim ze tady panuje strach ze ...Zobrazit celý příspěvek

    podle me by v Syrii uz davno zasahli, jenomze se nevi co by z toho vyvodili rusove ,zastavili by plyn?ropu? nebo by se dokonce postavili za Asada? Nemyslim ze tady panuje strach ze Syrske zastarale techniky ,par masivnich naletu a sou na kolenou , kdyby byl Asad tak silny jak tady rikate uz by to davno zvladnul ,to podle me znamena ze ten odpor je tam opravdu silny a kdyby se zaclo s bombardovanim sesypal by se jak domecek s karet ,myslim ze je to jeho nocni mura ,musel se hodne snazit aby Rusaky premluvil at mu pomuzou ,zrejme nejaka mega zbrojni zakazkaSkrýt celý příspěvek

  • smallgryzlly005
    07:52 21.06.2012

    Podle mého názoru na blízkém východě a v Africe nikdy nebude fungovat "západní" politický systém, tudíš i kdyby se západ vojensky angažoval dopadlo by to stejně jako v Libii (jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mého názoru na blízkém východě a v Africe nikdy nebude fungovat "západní" politický systém, tudíš i kdyby se západ vojensky angažoval dopadlo by to stejně jako v Libii (jak už tady bylo řečeno)Skrýt celý příspěvek

  • raw
    07:36 21.06.2012

    oprava: minimalne ZA 500 let

    oprava: minimalne ZA 500 let

  • raw
    07:35 21.06.2012

    Intervence zapadu by dopadla stejne jako v Lybii, vitezstvi nabozenskych extremistu a nasledne vlny emigrantu do EU. Ne, dekujeme. V tomhle regionu nebude demokracie zapadniho ...Zobrazit celý příspěvek

    Intervence zapadu by dopadla stejne jako v Lybii, vitezstvi nabozenskych extremistu a nasledne vlny emigrantu do EU. Ne, dekujeme. V tomhle regionu nebude demokracie zapadniho strihu fungovat minimalne 500 let, dle muslimskeho kalendare je rok 1433, to docela odpovida mentalite ... musi projit renesanci a ta nemuze zacit zvenci. Nechme je at si to vyresi sami.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2