Válka proti Íránu dávno začala

Mosad
Foto: Mosad logo: Mosad, neboli Institut pro výzvědné a zvláštní úkoly, je izraelská zahraniční rozvědka. / Wikipedia

Je ráno 29. Listopadu 2010, když profesor Madžíd Šaríarí sedá do auta a chystá se vyrazit do práce. Špičkový expert v oblasti jaderné fyziky, oddělování izotopů a laseru netuší, že běží poslední minuty jeho života. V okamžiku, kdy zavřel dveře a chystal se nastartovat, přijel k jeho vozu motocykl se dvěma muži a jeden z nich hbitě nalepil bombu na sklo vozidla. Následoval výbuch a byl konec…

Íránská oficiální místa samozřejmě neváhala a z vraždy svého předního jaderného odborníka obvinila USA a Izrael, konkrétně tedy CIA a Mosad. Ti samozřejmě podobná obvinění buď popírají (tzv. přijatelné popření), nebo je nekomentují. Je však patrné, že jisté známky, nebo, chcete-li modus operandi likvidačních operací, odpovídají operacím Mosadu, popsaným v minulosti.

Je známo, že již nejméně od 70-let minulého století, byly izraelskými tajnými službami prováděny operace, které měly za cíl likvidovat vůdce teroristických organizací (tzv. dekapitace – utnutí hlavy organizace), nebo vnášet do jejich řad strach, v rámci psychologických operací (lohamah psychologit).

Jako příklad si můžeme připomenout vraždu Alího Hassana Salameha, teroristy, který měl přezdívku “Černý princ” a kterého zabila bomba v Bejrútu, nebo Chalíla Al-Wazíra, kterému se říkalo Abů Džihád, či Kamala Násira a dalších.

 

Mosad

Foto: Když se íránský atomový expert Madžíd Šaríarí chystal odjet do práce, zastavil u jeho vozu motocykl se dvěma muži. Jeden z nich mu na sklo předních dveří hbitě přilepil bombu. Výbuch profesora Šaríarího na místě usmrtil. / PressTV.ir 



Tyto “vysoce citlivé” operace má na starosti divize speciálních operací Mosadu, jejímž příslušníkům se říká “Kidon”, neboli bodák, či bajonet. Podle dostupných informací jde o tým o 40-50 lidí různých odborností, od expertů na výbušniny po specialisty na sledování či likvidaci cílů. Tým podle některých zdrojů vznikl jako reakce na útok na izraelské sportovce, ke kterému došlo na olympiádě v Mnichově v roce 1972 a jeho úkolem byla likvidace pachatelů.

Nejčastěji popisované schéma likvidačních operací Mosadu je použití malých, avšak vysoce účinných bomb, umístěných v automobilech či telefonech. Oblíbenou, avšak méně spolehlivou metodou je otrava cílové osoby jedem (např. ricin), nebo plynem. V 90-tých letech se objevily informace, že na vývoji jedů pro “speciální účely”, se podílejí vědci z prestižního Izraelského institutu biologického výzkumu v Ness Ziona.

Iran

Foto: Íránský president Mahmůd Ahmadínežád na návštěvě jaderné laboratoře Natanz, která je trnem v oku nejen Izraeli, ale I většině západních zemí. / Kancelář Íránského prezidenta

Na samotné operaci přímo na místě se podílí tým agentů o 5-7 lidech. Do cílové země většinou přijíždí každý zvlášť, na falešné pasy a z různých částí světa. Cílová osoba je nejprve sledována. Je podrobně mapováno jaké má zvyky, či s kým, kdy a kde se stýká. Je-li akce potvrzena, samotnou “exekuci” provádějí většinou dva školení agenti. Když je po všem, opouštějí zemi, ve které operace proběhla, stejně nenápadně, jako když celá akce začínala.

Uvádí se, že úspěšnost těchto operací je asi 81 %. To není sice málo, není to však ani nijak uspokojivé. Zvlášť, když se obětí útoku stanou nevinné osoby. A právě podobné přehmaty způsobily, že byla divize speciálních operací načas rozpuštěna.

Pak ale přišlo 11. září 2001 a bezpečnostně politická situace ve světě se radikálně změnila. V roce 2002 byl do čela služby jmenován Meir Dagan, který prohlásil, že “Není žádný důvod, aby Abdulláhové a Muhammadi v Damašku, Teheránu a Bejrútu, měli lepší spánek než jejich bratři v Gaze.” Od té doby izraelské zpravodajské služby ve spolupráci s izraelskou armádou (IDF) zlikvidovali vice než šest desítek teroristů. Bylo jasné, že “Kidoni” jsou opět ve hře.

Mosad Foto: Meir Dagan, bývalý ředitel Mosadu. Tvrdí se o něm, že to byl právě on, kdo po 11. září 2001 obnovil činnost speciální jednotky, zvané Kidon. / The Telegraph

Od roku 2007 se pozornost izraelských agentů upírá na Írán a jeho atomové vědce. Kromě profesora Šaríarího, byl zabit také Masúd Mohammadí, vedle jeho auta vybuchla bomba, Ardešír Hoseinpůr, který byl otráven plynem a několik dalších. Íránská oficiální místa obviňují Mosad, že se za účelem vražd atomových vědců, spojil s opoziční skupinou Íránští lidoví mudžahedýni, kteří plní funkci tzv. “sajanů”, neboli místních spolupracovníků Mosadu.

A tak, zatímco v Perském zálivu probíhají námořní manévry íránských i amerických sil a kolem diplomatických stolů znějí slova o sankcích a možném útoku na Írán, pro Izrael tajná válka v Íránu dávno začala.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Atmosféra kolem Íránu dále houstne

Události kolem íránského jaderného programu se začínají čím dál více dramatizovat. Nejnověji přidal ...

Jak bude vypadat izraelský útok na Írán?

Napětí v oblasti Blízkého východu neustále roste. Některé země se obávají snahy Íránské islámské ...

Úvaha nad bojeschopností íránského letectva

V posledních dnech celý svět s napětím sleduje vývoj v Hormuzském průlivu. Írán hrozí, že na další ...

Protiletadlová obrana Íránu ve světle posledních událostí

Nedávno jsme si představili v souvislosti s krizí v Hormuzském průlivu íránské letectvo. Nyní je na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Lordick
    18:54 24.06.2013

    Izraelci se chovají jako páni všeho. Jejich praktiky a praktiky USA sou horší než kde jakého totalitního režimu. Viz 11 záři a bombový útok na dvojčata krytý Usamou(agentem CIA) ...Zobrazit celý příspěvek

    Izraelci se chovají jako páni všeho. Jejich praktiky a praktiky USA sou horší než kde jakého totalitního režimu. Viz 11 záři a bombový útok na dvojčata krytý Usamou(agentem CIA) který si teď bůh ví kde užívá důchod. "Telo nikdo neviděl nenatočil nevyfotil, z jedny která utok provedla je většina mrtvá. Umřela při "havárii" vrtulníku. No jo to je tak když banky vládnou světu a politici jsou jen nastrčený loutky a dávají iluzi demokracie a možnosti volit a něco změnit.Skrýt celý příspěvek

  • Allí
    17:31 19.03.2012

    Skvělý článek. Díky za něj.

    Skvělý článek. Díky za něj.

Načítám diskuzi...