Suchoj T-50 pro Brazílii?
- 16. 10. 2013
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy zakazují vývoz supermoderních stíhaček F-22A Raptor do jiných zemí. Naopak Rusové svou nejmodernější stíhačku 5. generace Suchoj T-50 intenzivně nabízejí i jiným zemím. Aktuálně se nachází v centru jejich pozornosti Brazílie, která hodlá modernizovat nejen své vojenské letectvo, ale i vojenské průmyslové kapacity.
Brazilský program F-X2
V nejbližších dnech navštíví Brazílii ruská vojenská mise s velice lákavou nabídkou. "Během jednání v Brazílii jsme připraveni nabídnout okamžitě k prodeji jak moderní letadla Su-35, tak i společný vývoj stíhačky nové generace T-50,“ citovala zdroj z delegace ruská tisková agentura RIA Novosti.
V Brazílii již od roku 2007 běží program F-X2 (původně F-X), jehož cílem je najít náhradu za stárnoucí francouzské stíhačky Dassault Mirage 2000, konkrétně má vojenské letectvo zájem o 36 moderních nadzvukových stíhaček.
Program byl neustále odkládán a upřesňován kvůli rozpočtovým problémům. Nyní je však brazilská vláda pevně rozhodnuta vybrat do konce letošního roku vítěze tohoto programu.
Původně se brazilského programu F-X/F-X2 zúčastnila šestice stíhaček. Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon a právě Suchoj Su-35 však Brazilci již z programu vyřadili. V programu F-X2 zůstavají švédský Saab JAS 39 Gripen E, francouzský Dassault Rafale a americký Boeing FA-18E/F Super Hornet.
Brazilská vláda dala jasně najevo, že program FX-2 již nebude nijak upravovat. Na druhou stranu má také zájem vybudovat vojenské průmyslové kapacity, které by z dlouhodobého hlediska umožnily vývoj vlastních nadzvukových bojových letounů.
Brazílie schválila v roce 2008 Národní obranou strategii NDS (National Defence Strategy) a také Národní strategii rozvoje NSD (National Strategy of Development), kde jasně říká, že pro bezpečnost země je důležitá nezávislost ve vývoji moderních zbraní. "Chceme-li mít silnou obrannou strategii, musí to být ve spolupráci se silnou rozvojovou strategií naší obranné průmyslové základny. Důraz je především kladen na technologickou nezávislost," prolásil loni generál Aprígio Eduardo de Moura Azevedo, velitel brazilských vzdušných sil.
Americký skandál se špehováním nahrává Rusům
Zdá se, že Rusové přišli s nabídkou v pravý čas. Skandál týkající se špehování cizích zemí americkými tajnými službami zasáhl i Brazílii. Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) údajně sledovala komunikaci brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové a mexického prezidenta Enriqueho Peňi Nieta.
Přitom brazilská vláda již naznačila zájem o stroje F/A-18E/F Super Hornet, zejména poté, co americká vláda povolila transfer některých nejmodernějších technologií do Brazílie. Rusové nyní samozřejmě chtějí využít negativních emocí brazilské vlády a společnosti vůči americké vládě a obrátit pozornost ruským směrem.
Na druhou stranu mají Brazilci také své obchodní zájmy ve Spojených státech. Pentagon plánuje nakoupit pro afghánské letectvo dvacet brazilských bitevníků A-29 Super Tucano.
Ostatně, oboustrannou výhodnou spolupráci připomíná rovněž firma Boeing, jež vyrábí stíhačky F/A-18 E/F Super Hornet. "Bez ohledu na to, jak oprávněné je brazilské rozhořčení nad epizodou s NSA, lidé nesmějí zapomenout ani na výhody, které partnerství tohoto druhu může poskytnout," uvedl nejmenovaný úředník Boeing, jehož citoval magazín Defence Talk.
Ať tak, nebo tak, ruská nabídka musí jít mimo program F-X2. Ač je Su-35 nemodernější stíhačkou tzv. 4+ generace, Brazilci se hlavně zaměří na perspektivní stíhačku T-50. Mohou se tak zařadit po bok Indie, která má v úmyslu využít T-50 jako základní konstrukci pro vývoj perspektivních bojových letounů FGFA (Fifth-Generation Fighter Aircraft) a FPF (Future Prospective Fighter).
Zdroj: RIA Novosti, Defence Talk
Související články
A-29 Super Tucano - bitevní vrtulový letoun pro US Air Force
Ve Spojených státech pravě skončil program LAAR (Light Attack and Armed Reconnaissance), který měl ...
- 02.01.2012
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Vývoj brazilského letounu KC-390 úspěšně pokračuje
Vývoj brazilského dopravního letounu KC-390 vstupuje do další fáze. Brazilské armádní ...
- 10.09.2012
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Bitevní A-29 Super Tucano pro Afghánistán
Americká firma Sierra Nevada Corporation (SNC) znovu vyhrála s letadlem A-29 Super Tucano soutěž na ...
- 02.03.2013
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Závěrečné testy ruské stíhačky T-50
Ruské letectvo ve třetím čtvrtletí tohoto roku získá první letadlo 5. generace T-50. Stíhačka ...
- 08.08.2013
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Souhlas, "definitivní rozhodnutí" mělo padnout v r. 2009 - a jaký rok že je? Navíc se zase mluví o dalším nákupu olétaných Mirage-2000 od SAE nebo Kataru. Podle mne bylo chybou, že ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas, "definitivní rozhodnutí" mělo padnout v r. 2009 - a jaký rok že je? Navíc se zase mluví o dalším nákupu olétaných Mirage-2000 od SAE nebo Kataru. Podle mne bylo chybou, že se před lety, když ještě běžela výroba, nenakoupily nové Mirage-2000 v nějaké nejmodernější verzi. Moderní letouny, jako Rafale atd. jsou pro Brazílii prostě drahé. Ale celé to taky vypovídá o tom, že Brazílie stále ještě není onou velmocí, za kterou se někdy vydáváSkrýt celý příspěvek
Brazilci nové letouny řeší nespočet let a jediné k čemu se nakonec zmohli bylo 12 starých Mirage-2000 vyřazených Francouzi,takže zrovna u nich bych na T-50 nesázel.Dříve se hodně ...Zobrazit celý příspěvek
Brazilci nové letouny řeší nespočet let a jediné k čemu se nakonec zmohli bylo 12 starých Mirage-2000 vyřazených Francouzi,takže zrovna u nich bych na T-50 nesázel.Dříve se hodně mluvilo o Rafale výměnou za jejich trasnportní KC-390.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...