Stovky střel JASSM-ER pro polské letectvo

Stovky střel JASSM-ER pro polské letectvo
F-16C nesoucí střelu JASSM-ER (2018) / 40th Flight Test Squadron (Zvětšit)

Dne 28. května 2024 byla podepsána smlouva na nákup několika stovek střel dlouhého doletu AGM-158B-2 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile - Extended Range) pro polské letectvo. Dodávky se uskuteční v letech 2026 až 2030.

Zástupci polského ministerstva obrany, včetně ministra obrany Wladyslawa Kosiniak-Kamysze, podepsali se zástupci americké vlády akceptační dopis s nabídkou LOA (Letter of Offer and Acceptance) na nákup již třetí várky střel rodiny JASSM pro polské letectvo. Podpisem LOA Polsko oficiálně přijímá dříve dojednanou americkou nabídku a podmínky obchodu.

Jak se uvádí v komuniké polské Agentury pro vyzbrojování, jedná se o „několik set střel“ verze AGM-158B-2 JASSM-ER za 735 milionů USD (16,7 miliardy Kč). Dříve v březnu 2024 americká agentura DSCA schválila potenciální prodej 821 střel JASSM-ER za 1,77 miliardy USD (40,3 miliardy Kč). Nejlepší odhad tedy je: Aktuálně Polsko nakoupí zhruba 350 střel JASSM-ER. Víceletá nabídka DSCA umožní další střely nakoupit později bez nutnosti podstoupit nové kolo schvalovacího procesu.

„Před týdnem byl představen průzkumný systém Barbara, který radikálně mění průzkumné schopnosti polské armády. Jedná se o sledování, o informace o narušení vzdušného prostoru, a to na stovky kilometrů. Dnes došlo k podpisu smlouvy v hodnotě 735 milionů dolarů. Další mnohamilionová dohoda na nákup střel vzduch-země JASSM-ER pro polskou armádu. Střely z této rodiny jsme již nakoupili v letech 2014 a 2018. Střely polská armáda používá, ale toto je zatím největší nákup. Půjde o několik stovek střel vzduch-země s doletem kolem 1000 kilometrů. Nejedná se o řešení a nákup taktického charakteru. Je to nákup strategického charakteru,“ řekl Kosiniak-Kamysz a dodal:


Testovací vypuštění JASSM-ER (2018); větší foto / USAF

„Jedná se o strategické vybavení polské armády, které mění naši pozici a naše schopnosti ve vzdušném prostoru. Naše schopnosti v oblasti odstrašení a obrany. Jedná se rozhodně o klíčovou dohodu. Chtěl bych poděkovat panu [americkému] velvyslanci za takovou vytrvalou podporu republiky. Za to, že je vždy s námi, že dohlíží a prosazuje tyto možnosti nákupu pro polskou armádu z americké strany. (...) Již v roce 2026 budou první dodávky zařazeny do výzbroje polské armády. Od tohoto senzorického prvku, což je Barbara, přecházíme k efektorům, což jsou střely vzduch-země dlouhého doletu. To je naše trvalé spojenectví se Spojenými státy. Znovu ji potvrzujeme. Znovu nakupujeme vybavení, které se nevyrábí v Polsku a které je nejmodernější. To mění tvář polské armády. Pro polskou armádu je to něco jako game changer. Jsou skutečným potvrzením naší spolupráce a našeho spojenectví.“

Již v roce 2014 Varšava koupila 40 AGM-158A JASSM s doletem 340 kilometrů. Dodávky proběhly v letech 2016 a 2017. V prosinci 2018 druhá smlouva pokryla dodávku 70 střel AGM-158B JASSM-ER s doletem minimálně 926 kilometrů (v praxi přes 1000 kilometrů).

Nyní v polském letectvu nesení a odpal JASSM/JASSM-ER zajišťuje 48 víceúčelových F-16C/D. Se zahájením dodávek 32 letounů F-35A Husarz se počet nosičů zvýší na 80. V posledních týdnech americké ministerstvo zahraničí schválilo také prodej dalších typů letecké výzbroje do Polska. Patří mezi ně střely AIM-9X Sidewinder, AIM-120C-8 AMRAAM a AGM-88G AARGM-ER.


Přeprava střel JASSM pomocí C-5 Galaxy. Všimněte si masivních přepravních pouzder. I za tyto pouzdra musí zákazník zaplatit. Stejně jako za let C-5 nebo menšího C-17.

Co se týče ceny JASSM-ER. Podle amerických rozpočtových dokumentů jednicová cena (Unit Cost) AGM-158B-2 JASSM-ER je 1,2 milionu USD. Jednicová systémová cena (Gross/Weapon System Unit Cost), zahrnující vše, co je nutné ke střelám JASSM-ER bezpodmínečně nakoupit a zajistit (náhradní díly, testovací a kontrolní přístroje, skladovací a manipulační technika, makety, výcvikové pomůcky, simulátory, software, počítačová technika, náklady na bezpečnou přepravu, technická podpora, školení atd.) lze zjistit prostým dělením nabídkové ceny DSCA a počtem střel. Jednicová systémová cena JASSM—ER je tedy 2,1 milionu USD.

Podle rozpočtových dokumentů Pentagonu dojde v letošním roce k objednávce 550 střel rodiny JASSM: 330 kusů AGM-158B-2, 120 kusů AGM-158B-3 a 100 kusů AGM-158D za celkovou systémovou cenu 916 milionů dolarů. Prostým dělením nám jednicová systémová cena vychází na 1,6 milionu USD. Přitom jednicová cena AGM-158B2/B3 je cca 1,2 milionu dolarů, výkonnější AGM-158D 1,6 milionu USD. To je cena pro americkou vládu a americké letectvo. Zahraniční zákazníci, zejména noví uživatelé JASSM-ER, musí zaplatit za další služby a systémy.


Rozpočtové dokumenty amerického letectva pro běžící fiskální rok 2024 ukazují několik zajímavých informací. Kromě tempa roční výroba cca 550 JASSM, také počet celkově vyrobených JASSM včetně letošního roku, tedy zhruba 10 000 střel JASSM; větší foto / USAF

Pro upřesnění: AGM-158B-2 je model AGM-158B s aktualizovanými komponenty, zapalovačem, novým satelitním navigačním systémem odolným proti rušení, upravenými křídly a novou řídící jednotkou MCU (Missile Control Unit). Verze B-3 je doplněna o přijímač vojenského GPS signálu M-Code (Military Code). M-Code je specifický způsob vysílání a modulace navigačního signálu. Byl navržen pro zvýšení bezpečnosti, přesnosti, spolehlivosti a odolnosti proti rušení a spoofingu.

AGM-158D také patří do rodiny JASSM-ER. Kromě toho ale má oboustranný satelitní datalink WDL (Weapon Data Link), který umožňuje střelu po odpálení přeprogramovat na jiný cíl, například pokud se původní cíl přemístil nebo se objevil hodnotnější cíl. Ostatně střela na maximální vzdálenost letí více než hodinu. Naopak u střel AGM-158B-2/B-3 je nutné informace o cíli zadat nejpozději během letu, kdy jsou střely fyzicky připevněné pod křídly letadla.

Američané tedy Polsku nedávají to nejmodernější. Na druhou stranu, také Německo, Nizozemsko, Japonsko, Finsko nebo Austrálie – tedy další nejbližší američtí spojenci – získají AGM-158B-2, nebo dokonce „jen“ AGM-158B.

Dolet JASMM-ER, tedy řady B-2, B-3 a D, je kolem 1000 kilometrů. Maximální dolet ale často není využíván k ničení cílů na maximální vzdálenost, ale spíše ke „kličkování“ a hledání slabých míst v protivzdušné obraně (PVO) nepřítele.

Samozřejmě se nabízí otázka, jak si AGM-158B-2 povede proti ruským prostředkům elektronického boje (EB). Začněme tím, že střely JASSM-ER používají nezarušitelnou inerciální navigaci a v koncové fázi se navádí pomocí pasivního infračerveného senzoru se schopností strojově analyzovat scénu a objekty, a dokonce vybírat přesné místo zásahu.


Umístění JASSM pod křídlo F-16; větší foto / USAF

Rušit činnost satelitní navigace není problém, výkonný vysílač na zemi je vždy výkonnější a blíže než satelit na oběžné dráze. Pozemní rušič ale umí efektivně pracovat jen na relativně malou vzdálenost. Moderní řízené střely jako JASSM-ER navíc signál ze satelitní navigace používají jen ke zpřesnění inerciální navigace, takže ztráta signálu v koncové fázi letu nemá až takový dramatický dopad.

JASSM-ER letí rychlostí 800 až 900 kilometrů za hodinu – 100 kilometrů uletí za sedm a půl minuty. To bude přesnost (americké) inerciální navigace – kdy nepřátelské prostředky EB budou chránit pouze okolí strategického objektu – ještě dostačující. Přesnost chytré munice při výpadku signálu GPS se při vývoji amerických zbraní testuje a pochopitelně přesná čísla nejsou publikována.

Navíc prostředky EB lze snadno – pokud jsou k dispozici potřebné prostředky elektronického průzkumu, jako je například český systém Vera-NG – odhalit. V praxi rušení signálu GPS zkusily v roce 2003 Iráčané. Irácké rušiče se pak brzy staly obětí amerických bomb.

Signál GPS ve velkém rušili pomocí systémů Krasucha-4 Rusové při amerických/britských/francouzských úderech na Sýrii v dubnu 2018. A právě kvůli výše zmíněné kombinaci navádění střel (americký Tomahwk, britsko-francouzský Storm Shadow) nebylo rušení příliš efektivní. Rusové měli k dispozici pochopitelně více než jeden rušič.


Dolet 1000 kilometrů umožní zasáhnout cíle v Moskvě. Z vzdušného prostoru Ukrajiny lze zasáhnout cíle až k řece Volha; větší foto / Mapy.c

Na druhou stranu, to, že Američané zavádějí aktualizovanou a ještě odolnější vojenskou navigaci s M-Code signálem do střel JASSM-ER, má také svůj důvod.

Závěrem: Vždy záleží na umístění a výkonu/módů rušiče a jejich počtů vůči útočníkovi a na umístění bráněného cíle/oblasti. V rámci státní PVO bude rozdíl bránit plošně velká území nebo pouze vybrané strategické cíle. V rámci vojskové PVO se zpravidla nepředpokládá použití drahé munice jako JASSM, ale jednodušší munice, jako jsou klouzavé pumy GBU-53/B StormBreaker a JDAM (Joint Direct Attack Munition).

Nicméně pokud někdo ladí své rušiče proti satelitně naváděným pumám JDAM, tak zavedení munice s dalšími senzory (StormBreaker) opět mění pravidla hry. Navíc aktuálně Američané masivně zavádějí pumy JDAM doplněné o laserové navádění.

Ale i vojsková PVO má své limity, protože musí s rušičem být dále od přední linie, jinak s ní moderní dělostřelectvo rychle zatočí. Jak ale ukazuje Ukrajina, podmínkou je dostupná munice k přesnému ničení. Technologie tedy jsou, vhodná munice také… jen je vše nutné mít v potřebných počtech. A to rozhodně není banální problém, především při dlouhodobé opotřebovací válce, která může trvat mnoho let nebo dokonce dekád. Pak i hloupé dělostřelecké granáty a pumy mají cenu zlata.

Zdroj: Defence24, James Town

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bombardéry B-2 odpálily střely JASSM-ER s doletem 900 kilometrů

V prosinci minulého roku stealth strategické bombardéry B-2 Spirit poprvé odpálily střely s plochou ...

PREMIUM Střely JASSM-XR s doletem 1900 kilometrů pro Polsko

Polský premiér Mateusz Morawiecki při nedávné návštěvě Spojených států projevil zájem o letecké ...

Této řeči Rusko rozumí: Polsko koupí 821 střel s plochou dráhou letu AGM-158B-2 JASSM-ER

Americká Agentura pro obrannou bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

PREMIUM Polsko od USA koupí střely dlouhého dosahu JASSM-ER za 735 milionů dolarů

Polsko koupí americké střely dlouhého dosahu vzduch-země JASSM-ER. Hodnota této smlouvy o nákupu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    20:55 29.05.2024

    Poláci by mohli mít ještě větší ambice. Mají podobný finanční objem ekonomiky jako Írán, který má vlastní vývoj podobných zbraní a daří se mu i přes sankce, co teprve Polsko v ...Zobrazit celý příspěvek

    Poláci by mohli mít ještě větší ambice. Mají podobný finanční objem ekonomiky jako Írán, který má vlastní vývoj podobných zbraní a daří se mu i přes sankce, co teprve Polsko v otevřeném prostředí bez sankcí.Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
    19:56 29.05.2024

    Další z vynikajících -podle mého gusta tedy - článků. Přehledně čtivě na popis těchto raket na pozadí USA->PL dodávek , jak se odlišují verze, cenové záležitosti. Ty ceny bych ...Zobrazit celý příspěvek

    Další z vynikajících -podle mého gusta tedy - článků.
    Přehledně čtivě na popis těchto raket na pozadí USA->PL dodávek , jak se odlišují verze, cenové záležitosti.
    Ty ceny bych vyzdvihnul - vždy jsem se trochu plácal v cenách zbrojních kšeftů - kolik tedy stojí jeden(-na) transportér, kulomet, spacák, radar, sanitka, granát řízený , raketa neřízená, houfnice, padák, ... co je v tom zahrnuto , pak ještě přepočítávat z doláčů nebo jurášků na naši pevnou korunu.
    Zde velmi jasně a přehledně (samozřejmě ne s přesností na haléře) - kolik stojí jedna raketa té a té verze, samotná raketa, raketa i se "zázemím", logicky vysvětleno, zdůvodněno, autor si musel dát práci s pozjišťováním a přepočítáním, aby to takto stručně jasně nám předložil.
    Jistěže - pokud bychom debatovali, zda do ceny zahrnout náklady za dopravu a pobyt polského náměstka ministra při jeho cestách do USA a u výstavby skladišť pro rakety i asfalt na odbočnou cestu z hlavní silnice k nim, nebo ne, mohli bychom o cenách debatovat do nekonečna ... .
    Úvahy o zarušitelnosti navádění - opět věcné a logické, žádné nabubřelé žvásty ve stylu opěvování zázračných schopností raket vůči zaostalé ruské PVO - a informace o opatřeních proti rušení (a opatřeních proti opatřením proti ... ).
    Vložit jeden papalášský odstavec autor neodolal, ale ani v něm nejsou žádné nabubřelosti, snad jen umírněné "radikální změna schopností", a "něco jako game changer" (takže ani ne úplný game changer). No a fráze o trvalém spojenectví se Sovětským svazem a nikdy jinak a poděkování jeho velvyslanci, totiž sorry se Spojenými státy (už je to pětatřicet let, už bych si to neměl plést, že?). Ale jinak i tento odstavec je spíše věcný a informativní - kolik co nakoupili a nakupujou.
    Někde takové nicneříkající fráze tvoří celý článek nebo většinu.
    Takže za mě poděkování autorovi, že jsem se zase dověděl něco, o co se zajímám.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:00 29.05.2024

      Jen bych připomenul, že na téma JASSM a Polsko je to hned několikátý článek, co nevidět jich bude více, než objednaných střel.

      Jen bych připomenul, že na téma JASSM a Polsko je to hned několikátý článek, co nevidět jich bude více, než objednaných střel.

      • JerzyŔ
        21:31 29.05.2024

        Souhlasím, i jsem si na některé kliknul, a je to i u jiných zbraní/zbraňových systémů, zvláště když by se mohlo rýsovat, že bychom mohli nějaký nakoupit, čti utratit za něj peníze, ...Zobrazit celý příspěvek

        Souhlasím, i jsem si na některé kliknul, a je to i u jiných zbraní/zbraňových systémů, zvláště když by se mohlo rýsovat, že bychom mohli nějaký nakoupit, čti utratit za něj peníze, to se furt opakuje stále to stejné, a jak je skvělý a pořízení je pro obranu a mír a demokraciji důležité až nezbytné a když ho náhodou koupíme, což je zřídkavé, tak ještě pár článků, aby nám bylo opravdu jasné, jak jsme udělali fajn (je to fajn fajn fajn), a pak ticho.
        Ale tady tento článek oceňuji, prostě mi sednul, mojí vnímavosti, chápavosti, tomu, co požaduji a často postrádám od - jak to nazvat - novinářské práce.
        Obsahově i po stránce čtivosti.
        Jsou autoři, kdy jsem po přečtení zamotaný a zjišťuji, že vím stejný kulový jako předtím, a znovu se článkem přelouskávám nebo ho zahodím, tady ne. Přečetl jsem ho jedním dechem.Skrýt celý příspěvek

  • Schräge Musik
    19:22 29.05.2024

    Velmi výkonná zbraň v dostatečném počtu. Výborná akvizice a razantní nárůst úderné síly polského letectva. Polští daňoví poplatníci mohou být spokojeni.

    Velmi výkonná zbraň v dostatečném počtu. Výborná akvizice a razantní nárůst úderné síly polského letectva. Polští daňoví poplatníci mohou být spokojeni.

  • Splasher
    15:29 29.05.2024

    A my nejsme schopni dokoupit ani základní výzbroj pro naše Gripeny :/

    A my nejsme schopni dokoupit ani základní výzbroj pro naše Gripeny :/

    • toustr
      12:08 30.05.2024

      Stačí se podívat na předchozí vedení MO a člověk najednou nemá důvod se divit.

      Stačí se podívat na předchozí vedení MO a člověk najednou nemá důvod se divit.

  • Radek618
    14:28 29.05.2024

    Americké systémy jsou sice vybaveny inerciální navigací, která by měla být odolná proti rušení, nicméně i přesto se Rusům na Ukrajině snaží snižovat poměrně dost efektivitu přesně ...Zobrazit celý příspěvek

    Americké systémy jsou sice vybaveny inerciální navigací, která by měla být odolná proti rušení, nicméně i přesto se Rusům na Ukrajině snaží snižovat poměrně dost efektivitu přesně naváděných zbraní a to právě pomocí ručení GPS. Je mi jasné, že přesná zbraň, která bude mít zarušené GPS bude mít vždycky menší přesnost, než ta bez zarušeného GPS, přesto jsem, ale nečekal, že rozdíl bude tak velký. Nejvíc se to projevilo u GLSDB, které bylo kvůli tomuto dosti kritizováno a je označováno jako nepřesné. Jak si to vysvětlujete? V případě potřeby dodám odkazy, jen se mi to teď nechce hledat, za to se omlouvám. Děkuji za vysvětlení.Skrýt celý příspěvek

    • markus223
      15:02 29.05.2024

      Problém s přesností u GLSDB byl způsobený tím, že se booster nedokázal správně oddělit od zbytku střely.

      Problém s přesností u GLSDB byl způsobený tím, že se booster nedokázal správně oddělit od zbytku střely.

      • Radek618
        21:57 29.05.2024

        To dává smysl, nicméně jsem slyšel, že s podobným problémem se potýká i Exalibur. Píše se o tom např. tady ...Zobrazit celý příspěvek

        To dává smysl, nicméně jsem slyšel, že s podobným problémem se potýká i Exalibur. Píše se o tom např. tady https://www.washingtonpost.com...
        Ještě jsem našel tady zdroj, který není za paywallem, nicméně nevím jak je spolehlivý: https://defence-blog.com/us-ma...
        Píše se tam "The success rate for U.S.-designed Excalibur shells, for example, fell to less than 10 percent hitting their targets before Ukraine’s military abandoned them last year, the assessments revealed. "
        Takže to co říkáte může hrát roli, ale budou v tom i jiné faktory, které ovlivňují i otestované systémy a systémy, kde není problém s boosterem a oddělováním od zbytku střely.
        Mně z toho vyplývá, že inerciální navigace není tak efektivní, jak bylo zamýšleno. Pokles na 10 procent je výrazný.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      15:02 29.05.2024

      GLSDB je pomerne novinka.. neprešla si bežnými vojenskými skúškami.. Presne tak si to vysvetľujem.. SDB je tam 1 verzia a tá bola nahradená SDB II práve kvôli tomu, že si u 1 ...Zobrazit celý příspěvek

      GLSDB je pomerne novinka.. neprešla si bežnými vojenskými skúškami..

      Presne tak si to vysvetľujem..

      SDB je tam 1 verzia a tá bola nahradená SDB II práve kvôli tomu, že si u 1 sťažovali na to rušenie.. a nielen na to.. že pri určitých poveternostných podmienkach nevedeli presne zasiahnúť..
      to isté má problém JDAM a JDAM-ER kity.. Ukrajina dostáva tie kity staršie - menej odolné a horšie inerciálne zameriavače..

      Ak tie použijú na zasiahnutie cieľov na fronte - tam Ukrajinci nemajú problém.. ako náhle chcú poslať JDAM-ER na 30-40km za frontu tak netrafia..

      Prečo? lebo je to kluzák a na tú vzdialenosť tá staršia verzia už nedokáže zasahovať bodovo..Skrýt celý příspěvek

      • Radek618
        21:59 29.05.2024

        Takže jestli to chápu, tak je to kombinací neověřené technologie a zastaralé inerciální navigace, děkuji za odpověď.

        Takže jestli to chápu, tak je to kombinací neověřené technologie a zastaralé inerciální navigace, děkuji za odpověď.

        • Josse
          07:45 30.05.2024

          Vše co se posílá z usa na ukrajinu jsou zbraně vyvinuté nejpozdeji v 80.

          Vše co se posílá z usa na ukrajinu jsou zbraně vyvinuté nejpozdeji v 80.

Načítám diskuzi...