Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?
- 18. 5. 2017
- 90 komentářů
- Jan Grohmann
Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací zpravodajské agentury Reuters ale Berlín požádal Spojené státy o utajované informace o schopnostech stíhaček F-35. Berlín chce pochopit všechny technologické možnosti F-35 - poté případně přijmout rozhodnutí, zda stíhačky F-35 nakoupí.
Německé letectvo se v současné době opírá především o 125 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon, 64 úderných/útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení rádioelektronického boje Tornado ECR.
Německé stíhačky Tornado zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2025. Německo tak již nyní musí začít hledat adekvátní náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti.
Zastoupit Tornada mohou stroje Eurofighter. Současné německé stíhačky Eurofighter však mají jen omezené možnosti používat zbraně vzduch-země. Německo plánuje Eurofightery vylepšit na verzi Phase 3 Enhacement (P3E), která dovoluje použití nejmodernější výzbroje vzduch-země (Paveway IV, Brimstone 2, KEPD 350) i střely vzduch-vzduch Meteor.
Součástí vylepšení P3E je instalace radaru Captor E-Scan (AESA), který umožní vést simultánně boj vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle agentury Reuters ale německý program P3E nabírá zpoždění a není jasné, zda budou německé Eurofightery na tuto verzi vylepšeny.
Na pozadí problémů s letouny Eurofighter a nutností najít náhradu za letadla Tornado se Německo začíná zajímat o stíhačky F-35 Lightning II. Ty jsou primárně určeny pro vedení boje vzduch-země (náhrada za Tornado IDS) ale díky svému bohatému elektronickému vybavení i k vedení radioelektronického boje (náhrada za Tornado ECR).
Agentura Reuters měla šanci nahlédnout do žádosti zaslaném Berlínem do Washingtonu. Stojí v ní, že německé ministerstvo obrany provede “na konci letošního roku hloubkové hodnocení dostupných řešení na trhu, včetně stíhaček F-35."
V polovině roku 2018 německé letectvo dokončí podrobnou analýzu všech dostupných řešení (tedy především F-35 vs. Eurofighter) a následně Berlín přijme politické rozhodnutí, která bojová letadla nakoupí.
“Abychom pochopili nejmodernější technologie F-35, německé letectvo požádalo o informace o utajovaných schopnostech F-35 a speciálně o schopnostech senzorového vybavení, informačního managementu a operačních schopnostech,” cituje agentura Reuters žádost zaslánou německou vládou do Washingtonu.
Případný nákup F-35 jistě zvedne v Německu vlnu nevole, protože významná část stíhaček Eurofighter vzniká právě Německu. Zájem Berlína je o to více překvapující, protože v Německu sídlí mezinárodní firma Eurofighter Jagdflugzeug, která vyrábí stíhačky Eurofighter a nabízí je i zahraničním zájemcům - konkuruje tedy právě stíhačkám F-35.
Pro nákup F-35 ale mluví problémy s integrací zbraní vzduch-země do Eurofighterů a klesající cena F-35 - ta si již nezadá s cenou stíhačky Eurofighter a v budoucnu má dále poklesnout.
Navíc němečtí klíčoví spojenci - Velká Británie, Nizozemsko, Norsko, Itálie, Dánsko a Turecko, již stíhačky F-35 objednali. O nákup F-35 uvažuje také Belgie, Švýcarsko, Finsko, Řecko, Polsko, Španělsko a dokonce Rumunsko.
Principálně může Německo nakoupit několik desítek stíhaček F-35A Lightning (verze s klasickým startem a přistáním) jako náhradu za letouny Tornado IDS a Tornado ECR.
Zdroj: Defense News
Související články
Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1
Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka ...
- 08.02.2017
- 191 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačka F/A-18 Advanced Super Hornet proti F-35C
Podle magazínu Defense One firma Boeing spustila kampaň proti programu stíhaček F-35C Lightning II ...
- 04.04.2017
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Německá armáda radikálně posiluje
Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung německý Bundeswehr v následujících letech ...
- 24.04.2017
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Německo hledá novou útočnou pušku
Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek ...
- 03.05.2017
- 27 komentářů
- Michael Myklín
KOTL: přesně na toto narážím, jak píšete měli F15, F16, F18, A10 a F18SH a teď budou mít pouze trochu F22(kterých je ku celkovému počtu USAF málo) a hodně F35 no, které jedna ...Zobrazit celý příspěvek
KOTL: přesně na toto narážím, jak píšete měli F15, F16, F18, A10 a F18SH a teď budou mít pouze trochu F22(kterých je ku celkovému počtu USAF málo) a hodně F35 no, které jedna závada uzemní a které ještě nevíme jak jsou dobré na Air to Air combat, takže za mě bych ty F15 alespoň ponechal.
To samozdřejmě ano F35 ve stealth konfiguraci unese nejvíc, ale když má nést zbraně i externě tak o stealth přichází a je teď otázka co zvládne boj líp F15 naložená nebo F35 naložená(i externě), u bombardování je to jedno, ale A-A combat?Skrýt celý příspěvekTak Rusko určitě musí nějak reagovat na USA. Problém Evropy se datuje od konce 2.sv. války, těžko lze ekonomicky konkurovat nějaké mocnosti typu USA, když vývoj něčeho nového je ...Zobrazit celý příspěvek
Tak Rusko určitě musí nějak reagovat na USA. Problém Evropy se datuje od konce 2.sv. války, těžko lze ekonomicky konkurovat nějaké mocnosti typu USA, když vývoj něčeho nového je pořád dražší. Leda, že by se pár evropských států spojilo a dávalo do vývoje hodně peněz. Německo se ze známých důvodů drželo pozadu, myslím, že i brzdilo vývoj EF. V té době tam i zaznívaly hlasy, proč nekoupit Migy 29 od Ruska.
USA zas mají technologicky dobrý letoun s předstihem před ostatními, že by analogie s F16? Co tenkrát mohlo na západě z Evropy konkurovat, Saab 37 Vigen, Mirage F1, později Mirage 2000?Skrýt celý příspěvekLuky: Jen bych opravil, že Rusko se samo tlačí do pozice konkurenta USA. Dokonce tu byl někde článkek, kdy nějaký rus rozporoval užitečnost T-50 a chtěl místo toho nějakou levnou ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Jen bych opravil, že Rusko se samo tlačí do pozice konkurenta USA. Dokonce tu byl někde článkek, kdy nějaký rus rozporoval užitečnost T-50 a chtěl místo toho nějakou levnou rychlou stíhačku.Skrýt celý příspěvek
stirling: Airbus ale dělá, testují makety atd. Jen se čeká, co německá vláda (budou volby) a zda se dohodnou s Francií (byly volby) na financování projektu. Přeci jen, aby se ten ...Zobrazit celý příspěvek
stirling:
Airbus ale dělá, testují makety atd. Jen se čeká, co německá vláda (budou volby) a zda se dohodnou s Francií (byly volby) na financování projektu. Přeci jen, aby se ten projekt posunul do další fáze, je potřeba hodně financí, tak Airbus čeká. Němci by to utáhli sami (mají navyšovat rozpočet), ale politicky se jim francouzi hodí. Jim se zase hodí náhrada za Rafaly, stejně tak jako němcům náhrada za Typhoony (nebudou tady věčně). S těma F-35 jde hlavně o technologie a to i kdyby jich němci koupili pár desítek, pro meziobdobí, nebo jen místo Tornad.Skrýt celý příspěvekLuky: souhlas, že špičkové jsou teď ale není žádný výhled do budoucna, všichni ostatní už maji minimálně prototyp 5 generace v nějakém stádiu rozpracování. A usa už navyšuje balík ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: souhlas, že špičkové jsou teď ale není žádný výhled do budoucna, všichni ostatní už maji minimálně prototyp 5 generace v nějakém stádiu rozpracování. A usa už navyšuje balík na letoun 6. generace a v evropě se na ničema ještě ani nezačalo pracovat ba co dokonce ani nevzniká žádná dohoda, protože takový vývoj podobného stroje je už nad sílu jednotlivců viz prohlášení tuším saabu, že na novou generaci nemá prostředky. Nikdo netvrdí, že to musí tlačit, ale prostě začít něco dělat. ..Skrýt celý příspěvek
Je to spíš tím, že je Evropa o cca půl generace posunutá. USA měli F-16 a F-15 z konce 70tých let a ty jim dosluhují. Logicky museli dokončit nástupce v devadesátkách a tím zavedli ...Zobrazit celý příspěvek
Je to spíš tím, že je Evropa o cca půl generace posunutá. USA měli F-16 a F-15 z konce 70tých let a ty jim dosluhují. Logicky museli dokončit nástupce v devadesátkách a tím zavedli první 5. gen na začátku milenia. Další stroj 5. gen přichází teď, aby nahradil zbytek dosluhujících strojů.
Evropa ale v polovině devadesátek zaváděla svoji 4+ generaci. Nic ji tedy netlačilo do 5.gen, když se ještě zdaleka nevyčerpal potenciál nedávno zařazených konstrukcí. To je hlavní důvod a ne evropská neschopnost.
Vlastně je to i celkem výhodné....
Rusko a Čína jsou taky posunuté. Rusko je tlačeno konkurovat USA, tak na 5.gen tlačí víc. Čína zatím není schopná produkovat vlastní motory do 4gen a snaží se zavádět 5gen.
Evropa na tom není špatně. Rafale, EFT i GripenE jsou špičkové stroje.Skrýt celý příspěvekVlastne ostali len tri centra na svete, kde existuje vôľa vyrobit stihacie lietadlo 5. gen - USA, Rusko a Cina. V blizkej dobe na to budu mat kapacity realne len USA a Cina. Pri ...Zobrazit celý příspěvek
Vlastne ostali len tri centra na svete, kde existuje vôľa vyrobit stihacie lietadlo 5. gen - USA, Rusko a Cina. V blizkej dobe na to budu mat kapacity realne len USA a Cina. Pri Japonsku je otazne, do akej miery to mysli vazne a do akej je to len pokrova hra s USA. Europa je mimo. Uplne mimo. Ako sa moze v europe uvazovat o lietadle 6.gen, ked nedokaze vyrobit ani 5.gen? Ked to takto pojde dalej, tak patdesiatym druhym statom USA sa stane Europa :)Skrýt celý příspěvek
Pro ně je to logická cesta ohledně ekonomické stránky, ale pokud chce být evropa vojensky aspon trosku nezávislá tak by se mohla zmoct aspoň na vývoj jednoho modelu 5/6 generace, ...Zobrazit celý příspěvek
Pro ně je to logická cesta ohledně ekonomické stránky, ale pokud chce být evropa vojensky aspon trosku nezávislá tak by se mohla zmoct aspoň na vývoj jednoho modelu 5/6 generace, ale zatím to tak nevypadá. Spíše to čím dál více vypadá na totální dominanci na trhu pro f35 a to přitom ma byt strašný propadák co nedokáže letět v dešti...
Ona vlastně i f35 muze ukazovat duvod proc ve vývoj evropského letadla nové generace neverím. Když si vezmete kolik měla f35 stát a o kolik se to navýšilo pak do toho ty neustále blbosti o tom, že nemůže lítat v dešti a že je neohrabana, pomala, nic neunese nikam nedoletí atd tak v eu by ten projekt podle me zavreli tak po 5 letech ...Skrýt celý příspěvekStrategist, do jisté míry souhlasím s kritikou omezení počtu modelů. Pravdou nicméně je, že třeba USAirF i ve 4. generaci měla jen dva modely stíhaček – velkou F-15 a malou F-16. ...Zobrazit celý příspěvek
Strategist, do jisté míry souhlasím s kritikou omezení počtu modelů. Pravdou nicméně je, že třeba USAirF i ve 4. generaci měla jen dva modely stíhaček – velkou F-15 a malou F-16. Problém je, že v 5. generaci bude málo velkých letadel (F-22), protože jeden lidumil zavřel jejich linku :-/ Takže velkou část jejich úkolů přebírá malá F-35. A také je pravda, že krom toho měli USArmedF k dispozici ještě F-18, F/A-18SH a svého času i F-14 (a to nemluvím o A-10, kterou F-35 vlastně také nahrazuje).
Každopádně by bylo dobré, kdyby letadlo 5. generace (nebo 6., ať už to bude znamenat cokoliv...) v dohledné době vyvinul a začal vyrábět i někdo jiný za Západu než jen USA. Snad to klapne alespoň v tom Japonsku (třeba ve spolupráci s UK), dobré by bylo, kdyby i v Německu (s Frantíky, nebo klidně i UK), úplně nejvíc nejlepší, kdyby i ve Švédsku (Saab 41 Harpyjor ;-) ).
Ohledně nosnosti ve stealth konfiguraci – tam přeci F-35 dominuje jednoznačně, krom F-22 žádné zavedené stíhací letadlo nedokáže nést ve stealth konfiguraci vůbec nic ;-)Skrýt celý příspěvekjaponsky projekt, ak sa zrealizuje, tak ma viest k stihacu pre vybojovanie vzdusnej nadvlady (lebo amici odmietli dodat F22). ako viacucelovy stihac japonci nakupuju F35.
japonsky projekt, ak sa zrealizuje, tak ma viest k stihacu pre vybojovanie vzdusnej nadvlady (lebo amici odmietli dodat F22). ako viacucelovy stihac japonci nakupuju F35.
Je tu ještě jedna věc, bez tornád nebudou mít stroj schopný nest B61-12. Takže pokud Tornada nevydrží do té doby než zvládnout vyvinout náhradu a certifikovat ji jako nosič ...Zobrazit celý příspěvek
Je tu ještě jedna věc, bez tornád nebudou mít stroj schopný nest B61-12.
Takže pokud Tornada nevydrží do té doby než zvládnout vyvinout náhradu a certifikovat ji jako nosič jaderných bomb, budou mít problém.Skrýt celý příspěvekMatesaax:
Britové nakupují F-35 pouze pro námořnictvo. Pro vzdušné síly plánůjí připojení k nějakému projektu, pravděpodobně k japonskému.Matesaax:
Britové nakupují F-35 pouze pro námořnictvo. Pro vzdušné síly plánůjí připojení k nějakému projektu, pravděpodobně k japonskému.To ze Eurofightery neumeji utocit na pozemni cile bych nevidel jako nedostatek schopnosti nebo financi tuhle technologii vyvinout, ale pouze jako nedostatek vule vladnich ...Zobrazit celý příspěvek
To ze Eurofightery neumeji utocit na pozemni cile bych nevidel jako nedostatek schopnosti nebo financi tuhle technologii vyvinout, ale pouze jako nedostatek vule vladnich predstavitelu.
Navic porovnavat Eurofighter s F35 neni uplne fer. EF byl vytvorenej jako protivaha SU27. Tj. Pro vybojovani vzdusne nadvlady.
Kdybych byl v pozici Nemcu, tak bych vylepsil EF a koupil 10-20 F35 jako platformu pro senzory a elektronicky boj.
Vedle toho vyvinout viceucelovej stroj 6. Generace.
Politicky, technologicky a ekonomicky mi to prijde nejrozumnejsiSkrýt celý příspěvekNemecka vojenska doktrina Nemcov netlači do urychleneho nákupu F-35. Nemecko podla dnešnej ustavy nesmie viest nejake ozbrojene akcie pri ktorych by nepozorovane prenikalo na nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Nemecka vojenska doktrina Nemcov netlači do urychleneho nákupu F-35. Nemecko podla dnešnej ustavy nesmie viest nejake ozbrojene akcie pri ktorych by nepozorovane prenikalo na nebo "predpokladaneho ruskeho nepriatela". Pri obrane Nemecka si vystačia s Eurofightermi, este dalšich 20 rokov, lebo Rusi proste nebude mat dovtedy nič podobne F-35.
Druha vec je, že ak by to politika vyžadovala, F-35 v Nemecku možu byt aj zajtra. Proste požiadaju Američanov aby si tam Američania poslali svoje. Nemci maju čas si počkat na realne vystupy z uživania F-35 v inych štatoch EU. Podla mna kupovat F-35 je pre nich nevyhodne. A v ramci skupiny Airbus si môžu za 20 rokov vyprojetkovat vlastnu pokročilu mašinu. Či už to bude kopia F-35, alebo letadlo, ktore vyhne chybam F-35.Skrýt celý příspěvekSkelet: já to tak (primárně) myslel. I když schopnost vedení obrovských technologických projektů bude v USA i tak nad Evropou, i kdyby Evropa nebyla sluníčková.
Skelet: já to tak (primárně) myslel. I když schopnost vedení obrovských technologických projektů bude v USA i tak nad Evropou, i kdyby Evropa nebyla sluníčková.
fenri: ono to ani tak nebude o technických schopnostech Evropy, ale spíše o politickém ladění Evropy, kde se posledních dvacet tváříme, že armáda a válka neexistuje a celkově je ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: ono to ani tak nebude o technických schopnostech Evropy, ale spíše o politickém ladění Evropy, kde se posledních dvacet tváříme, že armáda a válka neexistuje a celkově je tohle mocinky fujky.Skrýt celý příspěvek
Svým způsobem je fascinující, že Eurofighter, jehož reálné (nikoliv ideové) kořeny lze najít v roce 1986 (ano, před více než 30 lety) dosud nedosáhl škály operační způsobilosti a ...Zobrazit celý příspěvek
Svým způsobem je fascinující, že Eurofighter, jehož reálné (nikoliv ideové) kořeny lze najít v roce 1986 (ano, před více než 30 lety) dosud nedosáhl škály operační způsobilosti a víceúčelovosti, kterou disponuje F-35. Svědčí to o Evropě a svědčí o dosud nepřekonané (a tipuji, že nějaký pátek to ještě potrvá) schopnosti USA ve vyvíjení extrémně sofistikovaných zbraňových systémů. Z hlediska rychlosti vývoje a "přepsání praviel hry" není F-35 zdaleka takový úspěch, jako F-22 (nabízí se otázka, zda je vlastně svědkem úpadku, či naopak F-22 byl extrémní sukces), přesto jde o projekt s výrazně větší dynamikou a funkčností, než je světový standard.Skrýt celý příspěvek
Je jasne,ze nakup dalších Eurofighteru by byl nejlevnější a nejednodussi reseni,ale na druhou stranu si musí Němci položit otázku zda ma kolem roku 2025 cenu investovat do ...Zobrazit celý příspěvek
Je jasne,ze nakup dalších Eurofighteru by byl nejlevnější a nejednodussi reseni,ale na druhou stranu si musí Němci položit otázku zda ma kolem roku 2025 cenu investovat do starnouciho Eurofighteru,když většina okolnich zemich prezbrojuje na moderní F-35.Příkladem jdou Nemcum napr.Italove a Britove,kteří kromě Eurofighteru kupuji i novou generaci v podobe F-35.Ostatne v podobne situaci bude i Francie,které by se take po roce 2030 hodil nejaky letoun nove generace,takže tady se vyložené nabízí spolupráce s Němci na novem bojovem letounu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...