Stíhačka 6. generace od Northrop Grumman
- 22. 1. 2015
- 35 komentářů
- Jan Grohmann
Americká společnost Northrop Grumman se plánuje zúčastnit jako hlavní dodavatel vývoje stíhačky 6. generace pro americké letectvo (U.S. Air Force) a námořnictvo (U.S. Navy). Letectvo začíná pracovat na zcela nové generaci bojových letadel v rámci programu F-X a námořnictvo v rámci programu F/A-XX.
Informaci o zahájení vývojových prací na nové generaci stíhacích letadel oznámil Tom Vice, prezident letecké divize v Northrop Grumman. „Northrop Grumman se zúčastní soutěže na stíhačky nové generace," uvedl Vice s tím, že za tímto účelem ve firmě vznikla již speciální pracovní skupina.
Northrop Grumman patří společně s Lockheed Martin, Boeing a BAE Systems mezi hlavní dodavatelé zbraňových systémů Ozbrojeným silám Spojených států. Northrop Grumman dodal americkým ozbrojeným silám například strategický bombardér B-2 Spirit, průzkumný E-8C Joint STARS, bezpilotní RQ-4 Global Hawk nebo cvičný T-38 Talon.
Čistokrevný stíhací letoun však firma již několik desetiletí nevyvíjela. Posledními velkými programy byl v 60. až 70. letech vývoj a výroba lehkých stíhacích a útočných letadel Northrop F-5 Freedom Fighter, Grumman A-6 Intruder a především námořních Grumman F-14 Tomcat.
Současným americkým hegemonem ve vývoji a výrobě stíhacích letadel je se stroji F-35 Lightning II a F-22 Raptor Lockheed Martin. Druhým v pořadí je Boeing, který se stále snaží udržet výrobu stíhaček F/A-18 Hornet, resp. nejnovějšího provedení F/A-18E/F Super Hornet.
Northrop Grumman působí pro obě výše jmenované firmy jako důležitý subdodavatel. Vývoj vlastního stíhacího letounu po téměř 50. letech je však poměrně agresivní krok.
Vývoj stíhacího letadla je nesmírně komplikovaná a dlouhá záležitost. I když se zavádí v současné době letadla 5. generace do výzbroje, je nutné začít s vývojem nové generace již nyní. Podle plukovníka Toma Coglitora z Air Combat Command projdou programy F-X a námořní F/X-AA milníkem „A" (Miliesone A) v roce 2018.
Vývojové programy amerického ministerstva obrany mají tři základní dělící milníky – milestone A , milestone B a milestone C. Při překročení prvního milníku je již vyjasněn koncept nového systému (letadla) a také použité technologie – začínají se detailněji rozpracovávat jednotlivé technologie a také možné alternativy. Po překročení milníku „B" začíná samotný vývoj technologií (letadla). Po milníku „C" začíná výroba a dodávky nových zbraňových systémů.
Podoba letadla 6. generace zatím samozřejmě není známá. Několik rysů konstrukce je však možné určit již nyní. Nová generace stíhacích letadel nebude mít klasické ocasní plochy, alespoň podle současných představ Northrop Grumman. Typickým příkladem takových letadel je strategický bombardér B-2 Spirit.
„Dnes nevidíte žádné nadzvukové letouny bez ocasních ploch," vysvětluje Vice. „Proč? Protože to je velmi těžké! Ale uvažujte a pokročilých výpočtech, velmi vysoké rychlosti zpracování dat a nových materiálech – to je důvod proč je náš výzkum tak důležitý a co nám umožní vyvinout stíhačku nové generace v příštích 20. letech."
Mezi hlavní výhody bezocasých letadel patří nižší aerodynamický odpor a dobré charakteristiky „stealth".
Vice dále uvedl, že nová generace stíhaček bude velmi pravděpodobně volitelně bezpilotní nebo pilotovaná. Ale na upřesnění koncepce letadel 6. generace se dočkáme (snad) až v roce 2018.
Zdroj: DefenseNews
Související články
Thajsko se zajímá o česká letadla L-159 ALCA a L-39 NG
Aero Vodochody vede jednání s thajským ministerstvem obrany o náhradě thajských cvičných a bojových ...
- 19.12.2014
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
Problémy F-35 Lightning II s palubním kanónem
V programu stíhačky F-35 Lightning II se objevil nepříjemný problém. Chybějící software neumožňuje ...
- 04.01.2015
- 62 komentářů
- Jan Grohmann
FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy
Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ...
- 13.01.2015
- 74 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačka F-35 Lightning II připravená použít zbraně
V tomto roce Pentagon dokončí certifikaci všech zbraňových systémů určených pro letoun F-35 se ...
- 21.01.2015
- 96 komentářů
- Jan Grohmann
Charlie: Myslím, že jste to dobře vystihl. Ještě bych si dovolil doplnit, že výhoda F-35 daná jeho zapojením do "informačního systému bojiště" je opět plně využitelná jen v případě ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie: Myslím, že jste to dobře vystihl. Ještě bych si dovolil doplnit, že výhoda F-35 daná jeho zapojením do "informačního systému bojiště" je opět plně využitelná jen v případě USA a dalšími několika málo dobře vybavenými státy. Pro ostatní to moc velkou výhodou nebude, pokud mu informace neposkytne někdo z těch lépe vybavených spojenců. Tím se pochopitelně exportní potenciál stroje dále snižuje.Skrýt celý příspěvek
Ono rozčarování z F-35 u některých partnerů je celkem pochopitelné - F-35 tak, jak byl na začátku prezentován, měl být víceúčelový stíhací/útočný letoun, který měl nahradit ...Zobrazit celý příspěvek
Ono rozčarování z F-35 u některých partnerů je celkem pochopitelné - F-35 tak, jak byl na začátku prezentován, měl být víceúčelový stíhací/útočný letoun, který měl nahradit pokročilejší verze F-16, zavedený v mnoha letectvech napříč světem. Měl být levný, nenáročný na údržbu, schopný čelit moderním stíhačkám protivníka s tím, že je díky moderní konstrukci, stealth a elektronice překoná.
Nyní se začíná ukazovat, že jeho vlastnosti se v průbehu vývoje, zaměřeného zejména na VTOL/STOVL verzi pro marínu a Brity natolik "zkompromisovaly", že ta F-16 možná bude ve většině parametrů lepší - narozdíl od Američanů totiž většina uživatelů nebude mít na druhý sofistikovaný stroj, určený k vybojování vzdušné nadvlády. A když se tito uživatelé dívají kolem sebe, čím může disponovat protivník, vidí relativně lacino nakoupené těžké stíhací letouny vycházející ze Su-27, které tento drahý, o 40 let mladší stroj stále ve většině parametrů (nebo těch týkajících se vzdušného boje) překonávají. Otázky ohledně vhodnosti výběru jsou tedy na místě, zejména v atmosféře, kdy prohlášením Lockheedu už nikdo moc nevěří.
Že se nyní již začínají hledat směry pro vývoj další generace letounů je normální, funguje to tak vždy, zejména když je tu takový tlak na zvýšení sofistikovanosti. Spousta prototypů X je navíc jen zkušebních, jejich výrobce zkouší, jestli mu nějaké technologie budou fungovat v praxi. Navíc - Američané jsou si jistě vědomi všech problémů současné 5. generace svých letounů a mohou chtít urychlit vývoj jejich následovníků, minimálně proto, aby při modernizacích mohli použít novější technologie. Navíc tu je cenná zkušenost z vývoje a výroby obou těchto typů a obě zainteresované složky se nejspíš budou chtít vyhnout průšvihům, které se v jejich průběhu staly.
PAK-FA totiž vstoupí do výzbroje možná mnohem později a možná nebude ani tak výkonný jako F-22, ale to ani nepotřebuje - stačí mu, když bude mnohem levnější. Hlavním protivníkem totiž nebude F-22 (Rusko s Amerikou pravděpodobně do "horké" války nevstoupí), ale F-35, a na tu nejspíš stačí už deriváty Su-27. Navíc PAK-FA má výhodu právě v své opožděnosti - vcelku dobře ví, co bude v nejbližších dekádách jeho protivníkem, jak postupovala konkuence v průběhu vývoje svých typů, může použít špionáž k získání citlivých informací...
Pro fanoušky letectví, zklamané z "vyřazovací dekády", kdy výzbroj opustily výkonné studenoválečné typy (R.I.P. Corsairy, Intrudery, Tomcaty, Aardwarky), většinou bez náhrady, a letecký park řádně prořídl, tak začíná blýskat na lepší časy.Skrýt celý příspěvekstrikehawk: A vaše tvrzení: "X-47B je dron chápete ? Ne stíhačka." je podpořené čím? Proč by dron nemohl být stíhačka? Zvlášť, když se u stíhaček 6. generace předpokládá možnost ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk: A vaše tvrzení: "X-47B je dron chápete ? Ne stíhačka." je podpořené čím? Proč by dron nemohl být stíhačka? Zvlášť, když se u stíhaček 6. generace předpokládá možnost bezpilotní verse.Skrýt celý příspěvek
Arccos Odfiltrujte si 2 nebo 3 parametry vázané na stíhací roli a dostanete stejně znepokojivy výsledek. Navíc drtivá většina budoucích uživatelů a partnerů programu uvažuje s ...Zobrazit celý příspěvek
Arccos
Odfiltrujte si 2 nebo 3 parametry vázané na stíhací roli a dostanete stejně znepokojivy výsledek. Navíc drtivá většina budoucích uživatelů a partnerů programu uvažuje s používáním i v primárně stíhací roli (konkrétně Austrálie)
Vaš podnět je i částečně irelevantni protože článek hodnoti příslušnost F-35 ke kategorii letadel 5.generace podle kritérií obecně stanovených a typickych prave pro tuto generaci nikoliv schopnosti jako stíhacího letadlaSkrýt celý příspěvekA propo rad poskytnou další argumenty podpořené i americkými zdroji jakmile Todomatch uvede alespoň jeden smysluplny podnět. Zvasty typu ze AK je kopie Stg (z příspěvku ...Zobrazit celý příspěvek
A propo rad poskytnou další argumenty podpořené i americkými zdroji jakmile Todomatch uvede alespoň jeden smysluplny podnět.
Zvasty typu ze AK je kopie Stg (z příspěvku Todomatch pod jinou diskusí) nelze brát vůbec vážně a je to cilena provokace nebo totální neznalost.Skrýt celý příspěvekKOLT Argumenty říkáte? Dal jsem odkaz na konkrétní srovnání z pera renomovaného odborníka a reakce? Je zde nějaká smysluplna reakce, protiargument, zpochybnění toho či onoho ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Argumenty říkáte? Dal jsem odkaz na konkrétní srovnání z pera renomovaného odborníka a reakce? Je zde nějaká smysluplna reakce, protiargument, zpochybnění toho či onoho parametrů? Todomatch s mokrym hadrem na hlavě googluje a filtruje foto. Kdyby níže uvedení věnovali stejnou porci času přečtení alespoň jedné studie, zjistili by, ze rozbory jsou psany čisté z australského pohledu a jejich geopolitické situace a případným protivníkům. Je nasnadě, ze většina sousedů Austrálie má zavedeny pokročilé derivaty Su-27, které tento zdroj považuje za hrozbu australské národní bezpečnosti .Skrýt celý příspěvekTodomach: ať už mi obrázky říkají cokoliv, uložil jsem pochybnost a až příště budu pročítat auspower.net, budu na to nahlížet i z nového úhlu pohledu. :)
Todomach: ať už mi obrázky říkají cokoliv, uložil jsem pochybnost a až příště budu pročítat auspower.net, budu na to nahlížet i z nového úhlu pohledu. :)
to mattea: Šel jste na to lépe, ale i tak hned prvních třicet obrázků vypadá jako pozdravy z Ruska. Dál už je to lepší. Můj způsob spíš vyfiltroval, kde se kdo na tyhle strányk ...Zobrazit celý příspěvek
to mattea:
Šel jste na to lépe, ale i tak hned prvních třicet obrázků vypadá jako pozdravy z Ruska. Dál už je to lepší. Můj způsob spíš vyfiltroval, kde se kdo na tyhle strányk odvolává a třeba je v diskuzích odkazuje a to dalo prorušštější výsledky.Skrýt celý příspěvekAd. X-47B - omlouvám se za nepřesnost. X-47B vyrábí Northrop Grumman. Boeing má svůj vlastní vývoj, vyvíjí dron "Phantom Ray" založený na prototypu X-45C. Jak jsem se dočetl, v ...Zobrazit celý příspěvek
Ad. X-47B - omlouvám se za nepřesnost. X-47B vyrábí Northrop Grumman.
Boeing má svůj vlastní vývoj, vyvíjí dron "Phantom Ray" založený na prototypu X-45C.
Jak jsem se dočetl, v obou případech se má jednat o bezpilotní útočná a snad i stíhací letadla vybavená umělou inteligencí - na rozdíl od současných dronů tedy nebudou přímo ovládána nějakým operátorem, ale pouze dostanou zadání, které se následně budou snažit splnit - konkrétní detaily provedení už si ta éra rozhodnou sama.
Amíci se tím zabývají už velmi dlouho - např. ten zmíněný prototyp X-45 je starý už cca. 13 let.
Nevím jak vám, ale mě tohle zní jako letadla 6.generace.Skrýt celý příspěvekTodomach: zkusil jsem vyfiltrovat veškeré obrázky z ausairpower a nepřijde mi, že by drtivě převládaly fotky ruské techniky a ty západní pak byly nějak nelichotivé. ...Zobrazit celý příspěvek
Todomach: zkusil jsem vyfiltrovat veškeré obrázky z ausairpower a nepřijde mi, že by drtivě převládaly fotky ruské techniky a ty západní pak byly nějak nelichotivé. images.google.com -> vyhledat:* site:ausairpower.netSkrýt celý příspěvek
I kdyby ta tabulka na ausairpower ukazovala cokoliv, tak to nemá žádnou hodnotu. Předvádí totiž obvyklou a oblíbenou chybu - srovnává F-35 s letadly úplně jiné kategorie. Zatímco ...Zobrazit celý příspěvek
I kdyby ta tabulka na ausairpower ukazovala cokoliv, tak to nemá žádnou hodnotu. Předvádí totiž obvyklou a oblíbenou chybu - srovnává F-35 s letadly úplně jiné kategorie. Zatímco všchny ostatní stroje jsou určené pro vybojování vzdušné nadvlády, F-35 k tomu určená není a nikdy neměla být.
Příště ji zas někdo může srovnávat se strategickými bombardéry, to taky vyjdou hezká, příjemně se hodící čísla...Skrýt celý příspěvekto "strikehawk": Dron je obecný název pro bezpilotní letadlo, jakéhokoliv typu - pokud je bezpilotní, je to dron, takže i stíhačka 6.generace je dronem, pokud v ní nesedí pilot. ...Zobrazit celý příspěvek
to "strikehawk": Dron je obecný název pro bezpilotní letadlo, jakéhokoliv typu - pokud je bezpilotní, je to dron, takže i stíhačka 6.generace je dronem, pokud v ní nesedí pilot. ;-)Skrýt celý příspěvek
Northrop Grumman působí pro obě výše jmenované firmy jako důležitý subdodavatel. Vývoj vlastního stíhacího letounu po téměř 50. letech je však poměrně agresivní krok. Ano, už je ...Zobrazit celý příspěvek
Northrop Grumman působí pro obě výše jmenované firmy jako důležitý subdodavatel. Vývoj vlastního stíhacího letounu po téměř 50. letech je však poměrně agresivní krok.
Ano, už je to nějaká doba co naposled udělali stíhačku ale většina z vás zapoměla na její asi nejcenější kousek, který kdy udělala a udělá..... B-2 SpiritSkrýt celý příspěvekto strikehawk: Pokud jde o stránky www.ausairpower.net... , už delší čas sonduj odkud vítr fouká. Jsou velmi často silně proruské. Ne absolutně vždy (to by bylo podezřelé, cha, ...Zobrazit celý příspěvek
to strikehawk:
Pokud jde o stránky www.ausairpower.net... , už delší čas sonduj odkud vítr fouká. Jsou velmi často silně proruské. Ne absolutně vždy (to by bylo podezřelé, cha, cha), ale už hodně měsíců zpět jsem opakovaně narážel na zjevné vychvalování ruských letadel. Zajímalo by mě, co je to za oragnizaci, nebo sdružení. Zadejte si například heslo "ausairpower" v google v režimu obrázků. Když to projedete očima, musí vás trknout, že naprostá většina vylistovaných obrázků zobrazuje ruská sůčka, migy, tůčka, S-300, S-400 a jinou ruskou techniku. Když je tam západní technika, tak často v nějakém nelichotivém srovnání s tou ruskou. Ne všechno, co se objeví je přímo ze stránek "ausairpower", ale u těch obrázků, co jsou přímo z těch stránek je ten výskyt ještě vyšší. Je to taková trošku ruská australská stránka, nezdá se vám?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...