Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

doprovodu příslušníků EUTM
Foto: Ostraha hlavního velitelství operace EU TM Mali / Army.cz

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. Přesto je to obrovská země západní Afriky, která je v porovnání s námi víc než desetkrát větší. A právě v této zemi má nyní Armáda ČR nejvíc svých vojáků v Africe. Vlastně se dá říci, že je to první větší nasazení českých vojáků v novodobé historii AČR na tomto kontinentě. Od března letošního roku v Mali působí 32 příslušníků 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Účastní se zde výcvikové mise EUTM Mali, jejímž cílem je především výcvik a podpora malijské armády.

Naše hlavní úkoly

Češi v rámci EUTM dostali prestižní úkol. Četa výsadkářů z Chrudimi zde plní úkoly Force Protection hlavního velitelství operace EU TM Mali. Mezi jejich hlavní povinnosti tak kromě hotovosti QRF (Quick Reaction Forces - Síly rychlé reakce) a doprovodu příslušníků EUTM patří i ostraha celého objektu a všech příslušníků velitelství.

Má to určitá specifika. Předně, je to v Africe. I když hlavní boje se odehrávají dál na severu, stále to je tatáž země. Africká země, kde se situace může změnit ze dne na den. Ostraha jakéhokoliv objektu je tu proto dost jiná než například ostraha kasáren v České republice. Musíte být neustále pozorní, nesmíte se nechat ukolébat zdánlivým klidem a musíte být připraveni kdykoliv čelit jakémukoliv problému. To je hlavně psychicky velmi náročné…

AÄŒR Mali

Foto: Doprovod příslušníků EUTM / Army.cz

Českým výsadkářům v ostraze velitelství sekundují i vojáci malijské armády. Spolupráce s nimi je bezproblémová, své úkoly zvládají na jedničku. Pro ně je to ještě o větší prestiži. Už samotná příslušnost k malijské armádě je v očích běžných Malijců velmi ceněná. To, že se mohou podílet i na ostraze velitelství operace EUTM, tak považují za opravdový projev důvěry. Malijští vojáci se s těmi našimi rychle sblížili, někteří se dokonce snaží naučit základní česká slovíčka. Pro nás je však bambarština stále velkým oříškem…

Ale jak už bylo řečeno, ostraha velitelství je jen jednou ze tří oblastí, kterou čeští vojáci v rámci EUTM zabezpečují. Mezi další úkoly patří hotovost QRF. Ve dne v noci je jedno družstvo výsadkářů připraveno vyrazit kamkoliv v rámci operační oblasti. Na tento úkol jsou nejen dobře vycvičeni, ale také vybaveni. Mají k dispozici plně vybavená vozidla LR130 Kajman a také lehká pancéřová vozidla Iveco LMV. Ke standardní výzbroji výsadkářů patří i jejich osobní zbraně, jako jsou útočné pušky CZ 805 Bren A2, pistole Glock 17, ale také kulomety Mk48 Minimi nebo pušky SVDN Dragunov.

AÄŒR Mali Foto: Nácvik záchrany zraněného při dopravní nehodě / Army.cz

Vzhledem k charakteru QRF má každé družstvo minimálně jednoho kvalifikovaného specialistu CLS (Combat Life Saver), tedy vojáka vycvičeného pro poskytování lékařské pomoci. Vojáci jsou připraveni také jazykově, což je při mezinárodních akcích vždy nezbytně důležité. Výsadkáři jsou tak v rámci QRF připraveni na každou eventualitu a již to několikrát (zatím však jen při nácviku) také dokázali…

Posledním úkolem „Chrudimáků“ je doprovod představitelů EUTM Mali k plnění jejich povinností. Jezdí se tak nejen po Bamako, ale časté jsou i výjezdy do okolí. Vzhledem ke klidné bezpečnostní situaci v hlavním městě se na tyto eskorty používají nejčastěji civilní vozidla, která přeci jen mezi civilním obyvatelstvem nebudí takový rozruch. Přesto někdy přijdou na řadu i naše Kajmany. Jízda v těchto vozidlech je pak pro většinu příslušníků EUTM příjemnou změnou.

AÄŒR Mali Foto: Ostraha hlavního velitelství operace EU TM Mali / Army.cz

Neznámá Afrika

To všechno jsou ale standardní úkoly, na které jsou chrudimští výsadkáři zvyklí a které už nejednou v různých zahraničních misích plnili. Velkým přínosem a naprosto novou zkušeností je proto hlavně samotné nasazení v Africe. Je to první větší samostatný český kontingent na „černém kontinentě“, jak se Africe přezdívá. Veškerá výzbroj a výstroj, stejně tak i naše standardní operační postupy, tu projdou další novou zkouškou, která nám ukáže, jestli jsou naše postupy a vybavení správné, a na co se popřípadě více zaměřit při našem dalším nasazení. Proto poznat Afriku, její podnebí a zvyky, může být do budoucna nejen pro chrudimské výsadkáře, ale pro celou AČR jen přínosem.

Mali, stejně jakou celou Afriku, lze s předchozími misemi totiž jen stěží srovnávat. Jak prohlásil jeden z příslušníků čety, zástupce velitele družstva David B.: „I když jsme to tak trochu očekávali, musím přiznat, že podnebí v Mali je více agresivní než v Afghánistánu. Teploty jsou tu o něco vyšší, ve stínu je běžně kolem 40 °C. Také vlhkost je vyšší. Výrazně jiná je pak nadmořská výška. Na Shanku jsme byli v nějakých 2000 metrech, tady je to kolem 300 metrů.“ „V Afghánistánu jsme se aklimatizovali během týdne, tady nám to trvalo o něco déle…," dodává další z příslušníků družstva, starší specialista Dušan Š.

AÄŒR Mali Foto: Ostraha hlavního velitelství operace EU TM Mali / Army.cz

Kromě podnebí se výsadkáři musí také potýkat s dalšími nepříjemnostmi. Oblastí hlavního města Bamako, kde čeští výsadkáři působí, protéká řeka Niger. Nejen díky tomu spadá celé území do malarické oblasti. Před malárií, touto exotickou nemocí přenášenou komáry, se tak naši vojáci musí mít na pozoru a dodržovat určitá pravidla. Mezi ta hlavní patří kromě pravidelného užívání antimalarik i nošení dlouhých rukávů či používaní repelentů. „Stejně se těm malým potvorám nedá úplně vyhnout,“ prohlásil však jeden z chrudimských výsadkářů a má 100% pravdu. A to naši jednotku ještě čeká období dešťů, kdy aktivita komárů výrazně stoupá. Malárie, ale i další exotické choroby, jsou tak rizikem, se kterým je každý příslušník EUTM seznámen a svým způsobem i smířen.

Výsadkáři 43. výsadkového praporu z Chrudimi nemají za sebou ani polovinu mise. Čeká je ještě dlouhá doba, než se vrátí do svých kasáren, ke svým rodinám a přátelům. Po celou tuto dobu budou dál plnit svěřené úkoly tak, aby i v tomto zahraničním nasazení obstáli se ctí.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mezinárodní společenství vysílá vojáky do afrického státu Mali

Rada bezpečnosti vyslovila ve čtvrtek jednomyslně svůj souhlas s vysláním mezinárodních jednotek do ...

Francie vstoupila do občanské války o Mali

Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět ...

Mali je svobodné! No, anebo možná ne úplně.

Francouzská část operace v Mali již zřejmě končí, tedy alespoň podle vyjádření francouzských ...

Válka sklepů a skrýší se pomalu plíží Mali

O operaci Serval v Mali se stále mluví jako o úspěšné a francouzský prezident Francois Hollande ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Wheeler
    22:44 26.05.2013

    totalita: spamataj sa kamosko.
    Dan.persec: toto ste si mohli odpustit :)

    totalita: spamataj sa kamosko.
    Dan.persec: toto ste si mohli odpustit :)

  • Márty
    23:47 25.05.2013

    Pánové průnik islamizmu v extremní podobě už je jen toázka času myslím že ani né let nýbrž měsíců. Všichni pořád mluvíme o tom aby nepřišel někdo do Evropy , ale oni už zde jsou a ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové průnik islamizmu v extremní podobě už je jen toázka času myslím že ani né let nýbrž měsíců. Všichni pořád mluvíme o tom aby nepřišel někdo do Evropy , ale oni už zde jsou a až jich tu bude ještě více tak začnou nepokoje. Jenom se koukněte na počty přistěhovalců co tu jsou a to je EU ještě podporuje . A druhou věcí je co vám říká meinstrem media a co je realita (statisícové protesty ve španělsku , revoluce na islandu ) a média mlčí. Je tu jednoznačná cenzura pro skupiny které mají víšší zájmem než je blaho lidí. No a pak jsou tací co si myslí že zbraň vyřeší vše a máme tu válku ,největší stroj na peníze co hýbe světem. Chce se to pořádně rozhlédnout a koukat čí zájem to opravdu je být nasazování s OSN.Skrýt celý příspěvek

  • nesher
    13:30 24.05.2013

    To totalita Ne, pravda Rusáci naše vojáky nenutili bojovat v Afghanistánu, za to je nutili na hranicích střílet do vlastních lidí. Tak nevím co je horší. Ostatně, nevím jak na ...Zobrazit celý příspěvek

    To totalita
    Ne, pravda Rusáci naše vojáky nenutili bojovat v Afghanistánu, za to je nutili na hranicích střílet do vlastních lidí. Tak nevím co je horší. Ostatně, nevím jak na Slovensku, ale v ČR nás USA bojovat v Afghanistánu, Mali či kdykoli jinde nenutí. Naše účast je rozhodnutím české vlády a parlamentu a nikoli nařízením UV KSSS.Skrýt celý příspěvek

  • David Khol
    10:16 24.05.2013

    To nasazení je podle mne skutečně v zájmu ČR, takže s nám souhlasím. Pokud by islamisté v Mali zvítězili, nesmírně by to ovlivnilo celý region, vyvolalo by to nějakou řetězovou ...Zobrazit celý příspěvek

    To nasazení je podle mne skutečně v zájmu ČR, takže s nám souhlasím. Pokud by islamisté v Mali zvítězili, nesmírně by to ovlivnilo celý region, vyvolalo by to nějakou řetězovou reakci - a to by jistě mělo negativní vliv na Evropu včetně ČRSkrýt celý příspěvek

  • Dan.persec
    21:05 23.05.2013

    totalita: Čest soudruhu, běžte si stěžovat tou svou hungarštinou někam jinam, tady na to není nikdo zvědavej.

    totalita: Čest soudruhu, běžte si stěžovat tou svou hungarštinou někam jinam, tady na to není nikdo zvědavej.

  • totalita
    15:23 23.05.2013

    nj mozeme ich posielat aby umierali za zaujmy usa, a potom ich este nazveme hrdinami
     
    Příště volte opatrněji slova. Admin

    nj mozeme ich posielat aby umierali za zaujmy usa, a potom ich este nazveme hrdinami
     
    Příště volte opatrněji slova. Admin

  • Jarda P.
    11:22 23.05.2013

    totalita: Možná proto, že jsme byli hraniční země a vojáky jsme tu potřebovali pro případný vpád vojsk ze západu. Teď nám žádný vpád cizích vojsk nehrozí, tak můžeme vojáky ...Zobrazit celý příspěvek

    totalita:
    Možná proto, že jsme byli hraniční země a vojáky jsme tu potřebovali pro případný vpád vojsk ze západu. Teď nám žádný vpád cizích vojsk nehrozí, tak můžeme vojáky posílat kam chcem.Skrýt celý příspěvek

  • totalita
    10:45 23.05.2013

    dokonca ani ti zli rusi a varsavsky pakt nas nenutil ktomu co nas nuti NATO, vtedy nasi vojaci nemuseli nasadzovat krk v inych vojnach ako v ruskom afgane. Ale teraz kde je vojna ...Zobrazit celý příspěvek

    dokonca ani ti zli rusi a varsavsky pakt nas nenutil ktomu co nas nuti NATO, vtedy nasi vojaci nemuseli nasadzovat krk v inych vojnach ako v ruskom afgane. Ale teraz kde je vojna prchanu tam nasich vojakov a nas sa nikto nepytaSkrýt celý příspěvek

  • Sála
    10:45 23.05.2013

    pro fišera-co tam mají češi pohledávat?Třeba to, že jsou součástí nějakého společenství a to tam má co pohledávat, takže tam mají co pohledávat i češi. A ještě něco-raději ať ...Zobrazit celý příspěvek

    pro fišera-co tam mají češi pohledávat?Třeba to, že jsou součástí nějakého společenství a to tam má co pohledávat, takže tam mají co pohledávat i češi.
    A ještě něco-raději ať jsou naši vojáci v mali a pomáhají tam ve výcviku proti islamistům, než aby islamisti byli v čechách a pomáhali tam s výcvikem proti nám...
    ale to pomatenci jaky vy nikdy nepochopí
    Zapoměl ste také naše vojáky označil za okupanty, co?! Je mi z takových čechů špatně!Skrýt celý příspěvek

  • j. fišer, třebíč
    10:30 23.05.2013

    to je vynikající - naši hrdinové spolupracují s hrdiny v mali je to světový počin ale co mají co pohledávat češi v mali? čechai go home jak je to možné, že proti vůli občanů jsme ...Zobrazit celý příspěvek

    to je vynikající - naši hrdinové spolupracují s hrdiny v mali je to světový počin ale co mají co pohledávat češi v mali? čechai go home jak je to možné, že proti vůli občanů jsme se stali členy největší teroristické organizace světa
     
    Pane Fišere. Pokud chcete šířit nesmyslné, útočné a nicneříkající příspěvky, můžete, ale ne na Armádních novinách. Příště budeme podobné příspěvky rovnou mazat. Tady nejste proto, aby jste si vyléval své emoce do diskuze.  Pokud to nepomůže, již si u nás nezadiskutujete. Admin. Skrýt celý příspěvek

  • Karl von
    07:55 23.05.2013

    No kdo by nechtěl bejt v 5* hotelu s obslubou a hlídat vchod do něj. A myslím že ty fotky na střeše jsou trochu nadnesený , když ani na dveřích dole zbraň nemají. A prosim ...Zobrazit celý příspěvek

    No kdo by nechtěl bejt v 5* hotelu s obslubou a hlídat vchod do něj. A myslím že ty fotky na střeše jsou trochu nadnesený , když ani na dveřích dole zbraň nemají. A prosim ušetřete ostatní milého dojmu že 43.vp jsou specialove. Děkuji je to celkem nefer k ostatnim z 4.brn.Skrýt celý příspěvek

  • Dan.persec
    23:17 22.05.2013

    CLS není cvičen pro poskytování "lékařské pomoci", ale k přednemocniční stabilizaci pacienta a provádění nezbytných zachraňujících úkonů (kdyby poskytovali lékařskou pomoc, proč by ...Zobrazit celý příspěvek

    CLS není cvičen pro poskytování "lékařské pomoci", ale k přednemocniční stabilizaci pacienta a provádění nezbytných zachraňujících úkonů (kdyby poskytovali lékařskou pomoc, proč by se základní medicína studovala 6 let a ne 2 týdny?).Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    19:37 22.05.2013

    Jsem rád, že vojáci pomáhají vládě v Mali s výcvikem proti islamistům.
    Chrudimaci jsou vysíláni snad do zahraničních zásahových akcí, tak mě připadá divné, že tam pouze cvičí.

    Jsem rád, že vojáci pomáhají vládě v Mali s výcvikem proti islamistům.
    Chrudimaci jsou vysíláni snad do zahraničních zásahových akcí, tak mě připadá divné, že tam pouze cvičí.

  • obcan
    17:16 22.05.2013

    Zaujimave, som nevedel ze aj tam mate vojakov

    Zaujimave, som nevedel ze aj tam mate vojakov

  • Jan Grohmann
    14:38 22.05.2013

    Pro asdf. Jasný. Opraveno

    Pro asdf. Jasný. Opraveno

  • asdf
    14:27 22.05.2013

    "Přesto je to obrovská země východní Afriky..."

    Zaujimava novinka z oblasti geografie :)

    "Přesto je to obrovská země východní Afriky..."

    Zaujimava novinka z oblasti geografie :)

Načítám diskuzi...