Mezinárodní společenství vysílá vojáky do afrického státu Mali

Islámisté Mali
Foto: Ozbrojení islamisté, kontrolující sever Mali / dw.de

Rada bezpečnosti vyslovila ve čtvrtek jednomyslně svůj souhlas s vysláním mezinárodních jednotek do Mali. Podpořila tak rozhodnutí vlád afrických států, sdružených v Hospodářském společenství západoafrických států (EKOWAS), které se již v první polovině listopadu dohodly na společném vojenském zásahu proti islamistům, ovládajícím od letošního dubna severní oblasti této země.



Informovala o tom agentura Reuters s tím, že operace proti ozbrojencům z teroristické organizace Al Káida a dalších militantních islamistických hnutí nezačne dříve, než v září příštího roku.

Jak tato agentura dále uvedla, přijatá rezoluce opravňuje africké intervenční síly, známé pod označením AFISMA, operovat v této zemi po dobu jednoho roku. V jejím rámci bude v Mali nasazeno 3 300 vojáků. Jejich úkolem bude vytlačit islamisty ze severních oblastí země, na nichž vyhlásili svůj nikým neuznaný stát a také pomoct při výcviku malijské armády a policejních sil.

Reuters současně zdůraznil, že zatím není dořešena otázka financování celé operace. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon se totiž vyslovil proti tomu, aby byla přímo financována z prostředků OSN. Je proto pravděpodobné, že její zajištění bude záviset na dobrovolných příspěvcích členských států OSN.

Foto: Mali leží v severoafrickém vnitrozemí / Wikipedia

Reuters přitom upozorňuje na skutečnost, že tím, že Organizace spojených národů nebude operaci přímo financovat, neponese odpovědnost za to, pokud se intervenční jednotky ve snaze zabít, co nejvíce islamistických ozbrojenců, dopustí porušování lidských práv.

Podle zvláštního představitele ruského prezidenta pro spolupráci se zeměmi Afriky Michaila Margelova se „operace zjevně neobejde bez nákladů, především v souvislosti s tím, že v jejím důsledku vzroste počet uprchlíků z oblasti.“ Uvedla to ruská tisková agentura RIA. Jak tato agentura s odvoláním na Marcelova dále napsala „světové společenství dospělo k závěru, že vojenský zásah v Mali je krajně nezbytný.

Video: K zahraniční intervenci se vyjádřili před pár týdny i místní velitel teroristické organizace Al Káida. Podle něj obyvatelé Mali nepotřebují zahraniční intervenci, všechny problémy jdou vyřešit podle něj mírovou cestou. / YouTube

Příslušníci mise AFISMA přitom nebudou jedinými zahraničními vojáky, kteří budou v Mali v blízké budoucnosti působit. Počátkem prosince schválili ministři zahraničí zemí Evropské unie vyslání  200 vojenských instruktorů do této země. Jak RIA uvedla s odvoláním na dokument, vydaný po skončení schůzky, „členové mise nebudou mít žádné výkonné pravomoci a nebudou se účastnit vojenských operací.

Situace v Mali se zkomplikovala po pádu režimu Muammara Kaddáfího v Libyi. V důsledku tohoto vývoje do Mali uprchlo velké množství příslušníků kmene Tuaregů, kteří měli v libyjské společnosti za Kaddáfího vlády privilegované postavení a po jeho svržení se obávali pronásledování.

V důsledku jejich masového přílivu do severních oblastí Mali se v zemi rozhořela občanská válka. V dubnu pak Tuaregové využili nestabilní situace v zemi po státním převratu a na severu země vyhlásili nikým neuznaný separatistický stát Azavad.

Zdroj: Reuters, RIA, RIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly v Tatarstánu radikální islamisty

Teroristické útoky radikálních islamistů nehrozí jen západní Evropě a Spojeným státům, ale i Rusku. ...

Egyptské bezpečnostní síly zasáhly proti radikálním islamistům

Egyptské bezpečnostní síly tuto středu zadržely 12 militantních islamistů, které podezřívají ...

Útok na konzulát v Benghází odhalil slabiny americké armády v regionu

Útok militantních islamistů na americký konzulát v Benghází, ke kterému došlo letos 11. září a při ...

Z izraelské letecké základny zmizely motory stíhaček F-16

Následující zprávu si izraelská armáda za rámeček rozhodně nedá. Čtvrteční izraelské noviny přinesly ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David
    19:41 24.12.2012

    Tak co se týče té Libye - ta byla dosti atypická. Většinu oné relativně moderní libyjské těžké techniky zlikvidovala letadla států NATO, kdyby toho nebylo, tak by povstalci moc ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak co se týče té Libye - ta byla dosti atypická. Většinu oné relativně moderní libyjské těžké techniky zlikvidovala letadla států NATO, kdyby toho nebylo, tak by povstalci moc úspěchů nedosáhli. A hodně techniky bylo mimo v důsledku embarga, hodně se na všem projevil fakt, že libyjská armáda se v té době pustila do reorganizace a plánovala rozsáhlé přezbrojení. V případě Mali problém není v technice, jako spíš v nedostatečné morálce a nízké taktické úrovni, pak se výhoda kvalitní výzbroje ztrácí
    Tuaregové - ti mně vždy zajímali (fantaskní pověst, že jsou to potomci ztracené římské legie mne fascinovala). Vždy to byli velice dobří válečníci - to je vidět i dnes. A mimochodem jejich úlohu bych nepřeceńoval - jak je i zde zmíněno, je špatné je házet do jednoho pytle s islamisty - to byli jen krátkodobí spojenci a již dnes to jejich spojenectví je prakticky pryč. A co se týče Nigeru, někdy jen kroutí hlavou nad tím, že mezinárodní společenství jinde zasahuje prakticky hned - a tady ignoruje stav, který se blíží genocidě.Skrýt celý příspěvek

  • bark
    10:34 24.12.2012

    David - ano, ale moderní výzbroj nepomohla ani současné libyjské vládě. Traduje se, že na jih od Tripolisu byla zničena kolona obrněných vozidel vedených katarskými poradci a že to ...Zobrazit celý příspěvek

    David - ano, ale moderní výzbroj nepomohla ani současné libyjské vládě. Traduje se, že na jih od Tripolisu byla zničena kolona obrněných vozidel vedených katarskými poradci a že to trvalo jen několik hodin :). Vláda pak otevřeně uplácela náčelníky kmenů, aby zůstali stranou.

    Nicméně, např. vláda v Nigeru musela vzpouru Tuaregů potlačit nějen několikanásobným přečíslením, ale i ničením duarrů - trvalejších sídel v údolí Nigeru a internací rodinných příslušníků (čtete správně - koncentráky).

    Pokud trochu rozumíte kmenovým vztahům, tak v Nigeru žijí především tkzv. Imrad - co jsou víceméně usedlé kmeny, silně promíšené s černochy a jsou v tuarežské společnosti něco jako nejnižší kasta - vládnoucích rodů tam moc není.
    Ale v Alžírsku, Libyi a částečně v Mali žijí také kmeny nazývané Imažiren, co jsou především válečníci a vedoucí rody jejich společnosti. Nejde samozřejmě o názvy kmenů, ale o název postavení v jejich společnosti. Je to složité...Tuaregové na severu se i viditelně liší - jsou bílí jako Evropané a nepodobají se ani Arabům. Na jihu jsou silně promíšení s černochy a jsou de facto černoši. Na východě jsou promíšení s Araby...Jde o fascinující národ.Skrýt celý příspěvek

  • David
    10:13 23.12.2012

    Z hlediska čistě technického vnímám jako zajímavé to, že malijská armáda disponuje řadou zbraní z přebytků české armády, příp. i jiných středoevropských zemí - letouny MiG-21 a ...Zobrazit celý příspěvek

    Z hlediska čistě technického vnímám jako zajímavé to, že malijská armáda disponuje řadou zbraní z přebytků české armády, příp. i jiných středoevropských zemí - letouny MiG-21 a L-39, tanky T-55AM2, vozidla BMP-1, vrtulníky Mi-24 a další. Ale zdá se, že i tato relativně slušná výzbroj ústřední vládě není moc platná.Skrýt celý příspěvek

  • bark
    10:16 22.12.2012

    Tato intervence nebude nikdy trvale úspěšná, ani v případě angažovanosti NATO, pokud nebude vhodný funkční politický program. Tím je bohužel jediná věc - uznání státu nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tato intervence nebude nikdy trvale úspěšná, ani v případě angažovanosti NATO, pokud nebude vhodný funkční politický program.

    Tím je bohužel jediná věc - uznání státu nebo hluboké autonomie Tuaregů s podporou Alžírska (1), Maroka, Mali a Čadu. A samozřejmě inaktivace islamistů v Libyi(2) a vyřešení prostého faktu, že podobně jako Kurdové tito nemají vlastní stát (kromě de facto nezávislého severního Iráku a podobné zony v Sýrii). A to bude vždy problém, ať to zabalíte do jakéhokoliv hávu.

    Tuarežští vůdci udělali samozřejmě velikou chybu, že se spojili v Mali s islamisty. Důvod se jim jevil pragmatický - Tuaregové jsou skvělými vojáky (4), ale nemají moderní výzbroj a z větší části jsou kočovníci. Ovšem po úspěšném převratu je islamisté(2) vyšťouchli z měst a odstavili od moci. Nějak ve sdělovacích prostředcích všal tato věc je opominuta.

    -----

    (1) - nevybíravá podpora extrémních sil v Libyi ze strany NATO v počátcích povstání je přímou příčinou problémů v Mali. NATO, režimy v Zálivu a Egypt podporovali bez výběru úplně všechny - podobný nesmysl, jako se stal před léty v Afghánistánu.
    (2) - Alžírsko v podstatě podporuje hlubokou autonomii na svém území v oblasti saharského Ahaggaru za předpokladu, že se připojí i sousední státy, kde tuarežské kmeny žijí. Jde totiž také o to, že jde o silné spojence sekulární alžírské vlády, která má s islamisty dost vlastních problémů. Mj. se to neliší o Kaddáfího úvahy.
    (3) - tvoří je jen z malé části Tuaregové. Hlavně se jedná o arabsko-berberské a místní smíšené kmeny. Tuaregové jsou nábožensky velice vlažní a některé kmeny dokonce nevyznávají islám, ale jsou animisté.
    (4) - o tom se přesvědčili kromě francouzských kolonizátorů také nedávno povstalci v Libyi. Kaddáfí je na území Libye pozval a učinil z nich elitní jednotky obávané i v Egyptě. Nynější libyjská vláda nemá nad nimi a jimi obývaném území dodnes kontrolu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...