Špionážní satelity a živý přenos z orbity
- 28. 12. 2011
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Na rozdíl od představ filmařů mohou špionážní satelity pořizovat pouze statické fotografie. Avšak pořídit živé video nebo videozáznam to už je větší problém. Nejen, že by satelit potřeboval obří optiku, ale musel by také synchronizovat svou rychlost s rotací Země (36 000 km/h) tak, aby zůstal nad jediným bodem - vzhledem k povrchu Země. V současné době pokud chtějí vojenští představitelé vidět živé video z určitého místa, musí se spoléhat na špionážní letadla. Jak víme z posledních událostí z Iránu, ani supermoderní neviditelná letadla nemusí být vždy stoprocentně spolehlivá.
Řešením živého přenosu z orbity se zaobírají výzkumníci z americké agentury pro vývoj pokročilých zbraňových systémů (DARPA). Navrhují využít superlehkou optiku složenou z pružné membrány (clony) a samotné záznamové aparatury uvnitř satelitu.
DARPA plánuje sestrojit špionážní družice s "pružnou clonou" o průměru 20 metrů. Clona neboli plocha, ze které se bude koncentrovat světlo do záznamové aparatury uvnitř samotného satelitu, bude rozprostřena mnoho desítek metrů před vlastním tělesem. K družici bude uchycena třemi rameny.
Pro srovnání, NASA během pár let vypustí do vesmíru nástupce slavného Hubblova teleskopu. Ponese jméno James Webb Space Telescope. Avšak jeho optika bude mít průměr 3x menší než v případě vojenského satelitu od agentury DARPA. Holt vojenské zájmy jsou důležitější než pozorování vzdáleného vesmíru.
Vojenský satelit s clonou o průměru 20 metrů dokáže například živě natáčet vozidla jedoucí rychlostí až 100 km/h. Z toho vyplývá požadavek agentury DARPA, aby optika měla rozlišení menší než 3 metry na jeden obrazový bod (pixel).
Nejprve ze všeho však bude třeba vyrobit menší 6 metrový prototyp, na kterém se odzkouší potřebné technologie. V další fázi se plánuje vyrobit letuschopný satelit s clonou o průměru 10 metrů. Družice již bude předobrazem budoucích satelitů a bude testována přímo na oběžné dráze.
Pokud půjde vše dobře, mohou se v budoucnu američtí velitelé těšit na živé přenosy z bojiště, prakticky z každého místa na světě. Navíc popsané technologii se meze nekladou. Budoucí družice tak mohou mít rozlišení mnohem lepší než 3 metry.
Zdroj: INNOVATION
Související články
Blue Devil 2 - vzducholoď pro bojiště zítřka
Vzducholodě se opět vracejí do módy. Nemá to nic společného s nostalgií po dávných časech, kdy obří ...
- 27.10.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku
Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...
- 24.11.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Bojová vozidla pro války budoucnosti
Jak může vypadat válčení v 21. století? Třeba tak, jak již nějaký čas nastiňuje projekt Future ...
- 02.12.2011
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Pravda či lež? Opravdu Irán sestřelil americké průzkumné letadlo?
Před pár dny íránské ministerstvo obrany ohlásilo sestřel amerického průzkumného letounu RQ-170 ...
- 07.12.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Toto mi príde oproti plánovaným výškovým vzducholodiam ako ešte drahší a krehkejší špás. Zaujma ma ako chcú vyriešiť ochranu, keď civilne dostupné lasery to budú veľmi ...Zobrazit celý příspěvek
Toto mi príde oproti plánovaným výškovým vzducholodiam ako ešte drahší a krehkejší špás. Zaujma ma ako chcú vyriešiť ochranu, keď civilne dostupné lasery to budú veľmi pravdepodobne schopné poškodiť. O vojenských laseroch, ktoré sú už dnes aj v prípade elektrických v kW výkonoch ani nehovorím.Skrýt celý příspěvek
cestina zna slovo HOLD jen jako poctu, kterou muzeme necemu vzdavat. Jako povzdech existuje podobne slovo, HOLT, vychazejici z nemeckeho HALT. Ktere se ve spouste mist v CR ...Zobrazit celý příspěvek
cestina zna slovo HOLD jen jako poctu, kterou muzeme necemu vzdavat. Jako povzdech existuje podobne slovo, HOLT, vychazejici z nemeckeho HALT. Ktere se ve spouste mist v CR dodneska pouziva prave ve vyznamu (na jinych mistech pouzivaneho) HOLT.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...