Bojová vozidla pro války budoucnosti

Future Protected Vehicle
Foto: Koncept válčení blízké budoucnosti podle BAE Systems / BAE Systems

Jak může vypadat válčení v 21. století? Třeba tak, jak již nějaký čas nastiňuje projekt Future Protected Vehicle (FPV) od zbrojařského gigantu BAE Systems. Výsledkem projektu FPV má být určení vývojových směrů v konstrukci zcela nové generace pozemních bojových prostředků. BAE Systems prostudovala stovky konceptů a návrhů možných budoucích zbraňových systémů. Výsledkem bádaní je sedm vojenských vozidel vybavených skutečně převrtanými vojenskými technologiemi. Můžeme zmínit například elektronickou maskovací barvu, mikrovlnné zbraně, plovoucí elektromagnetický pancíř nebo systém pro redukcí tepelných stop vozidel. Pojďme si nyní všech sedm konceptů představit.

Sedm konceptů pro bojiště blízké budoucnosti

POINTER UGV (Značkovač UGV): Pozemní autonomní robot je vybaven čtyřmi "kráčejícími" pásovými končetinami. Robot je navržen jako ozbrojený doprovod vojáků při patrolách. V případě potřeby poskytne palebnou podporu nebo poslouží jako pozorovací a bojová stanice hlídající přístupové cesty či horské průsmyky.

Pointer UGV

Foto: Čtyřnohý robot Pointer UGV může dokonce kráčet za vojáky v nepřístupném terénu / BAE Systems

WRAITH (Přízrak): Průzkumné vozidlo kategorie "stealth" pro operace za nepřátelskou linií. Stroj využívá pokročilé maskování ve viditelném (elektronický inkoust) i infračerveném světle (ADAPTIV). Potlačena je také v maximální míře zvuková stopa vozidla.

Hlavní výzbroj tvoří výkonný mikrovlnný emitor, jenž je schopen vyřadit nepřátelskou elektroniku na dlouhé vzdálenosti. Vědci z BAS Systems počítají s instalací biometrických senzorů. Vozidlo tak dostane schopnost rozpoznávat obličeje a další fyzikální projevy člověka. Ideální pro zjišťování „nestandardního“ chování podezřelých osob.

Wraith

Foto: Tajemný Wraith bude operovat na území protívníka / BAE Systems

BEARER (Doručitel). Vysoce adaptabilní nákladní vozidlo. Smyslem stroje je logistická podpora vojáků v poli a odvoz zraněných z bojiště.

Bearer

Foto: Vozidlo Bearer bude sloužit jako logistická platforma / BAE Systems

CHARGER (Válečný oř) : Kombinace tanku a buldozeru. Tento 30 tunový tank je vybaven obrovskou radlicí schopnou zbořit dům nebo vyorávat zakopané miny. Vyzbroj je tvořená kanónem nebo minometem a vertikálními šachtami pro vypouštění řízených raket - například AGM-114 Hellfire.

Pancéřová ochrana je tvořenou dvojitou vrstvou pancíře. Mezi vnějším a vnitřním pancířem je mezera o velikosti několik desítek centimetrů. V případě zvýšeného rizika může, pomocí výkonných elektromagnetů, vnější štít levitovat nad vozidlem. Při případném zásahu tak levitující štít absorbuje veškeré poškození, aniž je zasažena samotná struktura vozidla.

Charger

Foto: Těžký kalibr! Charger bude střílet řízené rakety z veritkálních šachet na zádi / BAE Systems

RAIDER (Jezdec): Robotické auto o hmotnosti dvou tun, které může být řízeno na dálku nebo operovat zcela nezávisle. Úkolem je ozbrojené hlídkování a přímé útoky s ostatními vozidly v rojnici.

Raider

Foto: Rychlé, obratné s velkou palebnou sílou. Takové je útočné vozidlo Raider / BAE Systems

SAFEGUARD (Ochranná stráž): Podpůrné vozidlo určené jako základní a velitelský prvek mechanizované pěchoty. Kombinuje v sobě silnou pancéřovou ochranu s pokročilým velitelským a řídicím systémem. Ve vnitřních prostorách stroje je místo pro osm členů výsadků nebo pro malá robotická vozidla, typu Pointer UGV.

ATLAS (Atlas - první obratel páteře): Jedná se o dopravní prostředek určený pro jízdu v konvoji. Řízení auta je zcela elektronické. Odpadají mechanické části propojující volant a kola.

Ve vozidle je inteligentní pomocník řidiče, který pomáhá řídit auto. Řídicí systém má také mód automatické činnosti, kdy pomocí kamer s extrémně vysokým rozlišením je schopen zcela autonomně následovat ostatní vozidla nebo pěší jednotky. 

Bude dobré stát na správné straně

BAE Systems v těchto sedmi konceptech promítl své vize a nápady, na kterých bude v nejbližší i vzdálenější budoucnosti pracovat. Kromě jiného lidé z BAE Systems rovněž pracují na technologii, která bude získávat vody ze vzduchu (pomocí kondenzace) nebo na systému „Power in Structure“. Poslední jmenovaná technologie zajistí skladování a distribuci elektrické energie skrze samotnou kostru vozidla (pancíř, podlaha, vnitřní příčky).

Nejvíce fascinující vizi je však maskovací elektronický inkoust. Speciální elektronická barva bude mít schopnost dynamicky měnit své maskovací vzory, podle okolního prostředí.

Ačkoliv jde samozřejmě pouze jen o vize a návrhy, uvedené koncepty a technologie ukazují, kudy se bude vývoj zbraňových systémů v BAE Systems vyvíjet. Uvidíme, zda se některá z těchto vizí dostane z obrazovek počítačů do reálného života.

Zdroj: Gizmag

Nahlásit chybu v článku


Související články

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...

Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě

Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové ...

Není úniku - bezpilotní letadla samy rozpoznají sledované osoby

Dnešní článek asi všechny nepotěší, některé dokonce vyděsí. Ten, kdo se bojí, že svět jednou ovládne ...

VIDEO: Voják budoucnosti na francouzský způsob

Všechny vyspělé armády světa pracují na svém vojákovi budoucnosti. Nejdále jsou s vývojem, jak se dá ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    12:14 18.12.2012

    Taky mám R.F. velmi rád... :D Identifikace stačí v nějákém tom poloautomatickém módu, kdy cíl ještě musí odklepnout operátor systému, sedící někde v teple svého domova na ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky mám R.F. velmi rád... :D

    Identifikace stačí v nějákém tom poloautomatickém módu, kdy cíl ještě musí odklepnout operátor systému, sedící někde v teple svého domova na Floridě.

    Kdyby bylo vyloženě nezbytné dostat se do nějákého "autonomního stadia", šly by k tomu využít třeba přímo vysílačky vojáků, zálohované ještě něčím podobným, jako jsou RFID čipy s větším odpovídacím dosahem.Skrýt celý příspěvek

  • hrrrrr
    16:36 01.04.2012

    Marinaci - Robert Fabian :-)

    Marinaci - Robert Fabian :-)

  • Jakub
    17:27 06.12.2011

    No neviděl bych to zase tak černě. Vím, že to nemá nic společného, ale vemte si, jaké systémy pro rozeznání člověka již existují ...Zobrazit celý příspěvek

    No neviděl bych to zase tak černě. Vím, že to nemá nic společného, ale vemte si, jaké systémy pro rozeznání člověka již existují http://www.youtube.com/watch?v... Skrýt celý příspěvek

  • falcon
    10:43 04.12.2011

    Problém identifikace zbraňových systémů a vojáků na bojišti patří k největším vůbec již řadu let a zřejmě ještě řadu let bude. Tak, jak je to tady popisováno, že spíš zbožné přání, ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém identifikace zbraňových systémů a vojáků na bojišti patří k největším vůbec již řadu let a zřejmě ještě řadu let bude. Tak, jak je to tady popisováno, že spíš zbožné přání, než blízká realita. Potřebné a naprosto spolehlivé technologie v této oblasti budou k dispozici možná tak za 30 až 40 let. Možná. Kdo si vezme na triko vysoce pravděpodobné omyly a střelbu do vlastních řad? Rozpoznání vojáka podle zbraně je blbost. Musí na sobě mít nějaké to IFF zařízení, optikou, i když kvalitní, to nejde. Možná tak v laboratorních podmínkách, ale ne na bojišti, kde se práší, je mlha, uměle se zadýmuje, prší, sněží a kdoví co ještě. Já bych se v tomto případě držel radši při zemi, než létal někde v oblacích.Skrýt celý příspěvek

  • zbyněk wampa
    23:09 02.12.2011

    2Martin: Já si to celkem dokážu představit, spojenecký voják bude mít zařízení pro vysílání signálu, které umožní robotům jej rozpoznat a nezaměřit jako nepřítele :) Jan: Myslím, ...Zobrazit celý příspěvek

    2Martin: Já si to celkem dokážu představit, spojenecký voják bude mít zařízení pro vysílání signálu, které umožní robotům jej rozpoznat a nezaměřit jako nepřítele :)
    Jan: Myslím, že rozpoznávání podle zbraní by bylo dosti ošemetné. Někdo může v rámci sebeobrany přijít o svou zbraň a bude nucen použít protivníkovu a to by bylo pro něj velice osudné :))Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    20:18 02.12.2011

    V tom je opravdu problém, ale robot nemusí být zcela autonomní. Pokud někdo na vojáky začne střílet, může robot určit směr střelby (takové technologie již existují) a do toho ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom je opravdu problém, ale robot nemusí být zcela autonomní. Pokud někdo na vojáky začne střílet, může robot určit směr střelby (takové technologie již existují) a do toho prostoru začne střílet.

    Pokud bude mít robot kamery s obrovským rozlišením, může podle nějakých algoritmů rozpoznat zbraň (Kalašnikov) v lidských rukou. Takového člověka bude pokládat za nepřítele.

    Může také fungovat jako zbraňová platforma na dálkové ovládání. Voják pouze laserem zaměří pozice nepřátelských bojovníků a zmačkne „Enter“. O ostatní (rozpoznání a zaměření nepřítele) se postará robot.Skrýt celý příspěvek

  • Martin
    16:05 02.12.2011

    Nedokážu si představit jak nějakej robot rozliší vlastního vojáka od nepřítele. Dobrej nápad to je ale je to vážně vzdálená budoucnost.

    Nedokážu si představit jak nějakej robot rozliší vlastního vojáka od nepřítele. Dobrej nápad to je ale je to vážně vzdálená budoucnost.

Načítám diskuzi...