Speciální jednotky se připravují na válku v Severní Koreji

Foto: Vojáci Jižní Koreje; ilustrační foto / ROK
Foto: Vojáci Jižní Koreje; ilustrační foto / ROK

Jihokorejské a americké speciální jednotky se připravují na partyzánskou válku uvnitř Severní Koreje. V rámci každoročního obřího cvičení Foal Eagle se operátoři obou zemí učí, jak proniknout skrze demilitarizovanou zónu a jak vytvořit místní odbojovou organizaci. Informaci přinesl ruský server Russia Today (RT), který citoval lednové číslo magazínu Special Warfare americké armády.

Společné cvičení Foal Eagle probíhá již od roku 1997. Letošní cvičení je naplánováno na přelom února a března. V minulém roce se gigantického cvičení účastnilo 10 tisíc amerických a 200 tisíc jihokorejských vojáků.

 

Cvičení má mimo jiné simulovat jedny z nejhorších možných scénářů vývoje na Korejském poloostrově. Jedním z nich je vážná diplomatická krize nebo zhroucení Kim Čong-unova režimu. V druhém případě je velmi pravděpodobné, že v Severní Koreji vypukne ozbrojený boj o moc.

 

V případě krize jsou americká a jihokorejská armáda připravená poslat do Severní Koreje speciální týmy, schopné vytvořit místní odbojovou organizaci. Podobný výcvik je již součástí několika cvičení Foal Eagle.

 

Během minulého cvičení Foal Eagle se na partyzánskou válku v Severní Koreji připravovaly dva dvanáctičlenné týmy americký operátorů a a stejný počet jihokorejských protějšků.

 

Zařazení jihokorejských vojáků do infiltračních týmů je klíčové. Mnoho členů jihokorejských komand „má ještě rodiny na severu, s kterými mohou mít nebo nemusí mít kontakt,“ cituje RT magazín. Je do dobrý předpoklad pro budování „silných vztahů, které přesahují severokorejskou ideologii a mohou sloužit jako základ pro rozvoj loajální odbojové organizace.“

 

V případě vypuknutí konfliktu se ale Severní Korea stane pro speciální síly tvrdým oříškem. Na rozdíl od Iráku nebo Afghánistánu se nemohou Spojené státy nebo Jižní Korea spoléhat na svou absolutní vzdušnou převahu.

 

Severokorejská vzdušná obrana nemůže vážně ohrozit nejmodernější západní stíhačky a bombardéry. Na druhou stranu, Severní Korea disponuje silným a početným protiletadlovým dělostřelectvem – od velkorážních kulometů, přes rychlopalné kanóny až po protiletadlová děla. Takové prostředí je velkou hrozbou pro bitevní letouny, bezpilotní letadla nebo dokonce vrtulníky.

 

Jestliže pohyb v odepřené oblasti s místní odbojovou sílou povede ke kontaktu s nepřítelem, pak kapacity, jako jsou rychlé reakční síly, snadno dostupná nepřímá palba nebo podpora ze vzduchu budou spíše výjimkou, než pravidlem,“ cituje RT Special Warfare.

 

Rovněž odsun zraněných se stane vážným problémem. V Afghánistánu trvá odsun zraněného pomocí vrtulníku průměrně pouze 42 minut. V případě Severní Koreje však půjde o dny nebo dokonce týdny.

 

Podobná cvičení samozřejmě Severní Korea nelibě nese. Minulý týden označila letošní cvičení Foal Eagle jako „vážnou provokaci“ a požadovala cvičení zrušit. Pokud cvičení proběhne, vztahy Severní a Jižní Koreje se „dostanou do slepé uličky a nepředstavitelného holocaustu.“

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jižní Korea zrušila zakázku za 7,7 mld. dolarů

Jižní Korea se rozhodla zrušit smlouvu s Boeingem na dodávku stíhaček za 7,7 miliard dolarů a znovu ...

USA vysílá k Severní Koreji bezpilotní letouny

Z Japonska začne příští rok vysílat americká armáda k hranicím Severní Koreje bezpilotní letadla ...

Jižní Korea kupuje stíhačky F-35 Lightning II

Armáda jižní části Korejského poloostrova plánuje od firmy Lockheed Martin nakoupit 40 stíhaček F-35 ...

Jižní Korea vyhlásila vlastní leteckou zónu

Krize v jihočínském moři se dále stupňuje. Jižní Korea vyhlásila vlastní „výsostnou“ leteckou zónu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...