Jižní Korea vyhlásila vlastní leteckou zónu
- 11. 12. 2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Krize v jihočínském moři se dále stupňuje. Jižní Korea vyhlásila vlastní „výsostnou“ leteckou zónu nad vodami jihočínského moře. Jihokorejská letecká zóna se přitom částečně překrývá s nedávno vyhlášenou čínskou zónou.
"Čína vyjadřuje lítost nad rozšířením jihokorejské identifikační zóny protivzdušné obrany," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hong Lei novinářům na pravidelné tiskové konferenci. Čína tlumočila své obavy Jižní Koreji a požádala, aby Soul postupoval "bezpečně a opatrně"
Jižní Korea v neděli oznámila rozšíření vlastní identifikační letecké zóny. Jihokorejci posunuli leteckou oblast, ve které se musí všechna letadla hlásit jihokorejským úřadům, o 240 kilometrů níže. Rozšířená zóna zahrnuje sporné ponořené skalisko (4,6 metrů pod vodní hlasinou), v Jižní Koreji nazýváné Ieodo, v Číně skála Suyan .
Ieodo/Suyan je podmořský útes, nad nímž drží Soul kontrolu. Na útesu je vybudována jihokorejská výzkumná stanice. Útes přitom Čína zahrnula do své nové identifikační zóny vzdušné obrany.
Mapa: Ieodo, skála Suyan / maps.google.com
Podle Číny se však na ponořený útes nevztahují územní spory, ale jedná se čistě o věc námořního práva. "V současné době neexistuje územní spor mezi Čínou a Jižní Koreou v této otázce," řekl Hong. Současně však poznamenal, že se útes nachází ve výlučné ekonomické zóně obou zemí.
Generálmajor Chang Hyok, starší pracovník jihokorejského ministerstva obrany úředník uvedl, že vyhlášení jihokorejské zóny je "naší nejvyšší prioritou, aby se zabránilo náhodným vojenským střetům v oblasti." Jihokorejská zóna se však netýká civilních letadel.
Čína 23. listopadu vyhlásila speciální leteckou zónu ve Východočínském moři. Všechna letadla vniknuvší do této zóny se musí hlásit čínským úřadům. Japonsko, Jižní Korea i Spojené státy již demonstrativně do čínské zóny poslali své vojenské letouny. Čínská protivzdušná obrana na letouny nijak nereagovala.
Vyhlášená čínská letecká zóna se dotýká územních zájmů Jižní Koreje, Japonska a Tchaj-wanu. Skrze bezpečnostní dohody jsou do územních sporů východoasijských států vtažené také Spojené státy.
Zdroj: Reuters, Defense Tech
Související články
Jižní Korea zrušila zakázku za 7,7 mld. dolarů
Jižní Korea se rozhodla zrušit smlouvu s Boeingem na dodávku stíhaček za 7,7 miliard dolarů a znovu ...
- 01.10.2013
- 10 komentářů
- Jakub Horníček
Noční můra NATO: Čína prodáva zbraně do Turecka
V posledních dnech a týdnech je v kuloárech NATO tématem číslo jedna záměr Turků nakoupit čínské ...
- 24.10.2013
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Čína vs. USA: Ubrání Spojené státy své lodě?
Spojené státy se s obavami dívají na nové protilodní zbraně Číny, jež mohou vážně ohrozit americké ...
- 15.11.2013
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Jižní Korea kupuje stíhačky F-35 Lightning II
Armáda jižní části Korejského poloostrova plánuje od firmy Lockheed Martin nakoupit 40 stíhaček F-35 ...
- 25.11.2013
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...