USA vysílá k Severní Koreji bezpilotní letouny
- 7. 10. 2013
- 3 komentářů
- Jakub Horníček
Z Japonska začne příští rok vysílat americká armáda k hranicím Severní Koreje bezpilotní letadla Global Hawk. Tuto skutečnost oznámili veřejnosti minulý týden američtí a japonští úředníci.
Podle deníku Washington Post plánuje americké letectvo US Air Force vyslat dva až tří průzkumné stroje Global Hawk na blíže nespecifikované základny v Japonsku. Informaci o nasazení přinesli nejvyšší představitelé americké administrativy - státní tajemník John Kerry a ministr obrany Chuck Hagel po návštěvě Japonska.
Bezpilotní stroje směřující k hranicím Severní Koreje lze chápat i jako signál vyslaný Číně. Právě vláda v Pekingu nelibě nese, že si chce Japonsko pořídit vlastní výkonné průzkumné letouny Global Hawk. Tím by totiž získalo extrémně výkonný nástroj ke sledování pohybu čínských námořních a vzdušných sil kolem sporných území – především ostrovů Senkaku.
Foto: Pozemní personál provádí předletovou přípravu na základně Beale. / USAF
Letectvo USA již provozuje stroje Global Hawk na Guamu v Pacifiku, avšak z této základny je Severní Korea na hranici jejich efektivního doletu. Díky letadlům Global Hawk v Japonsku získají Američané lepší situační povědomí o Severní Koreji a současně mocný průzkumný nástroj v dané oblasti .
Americká bezpilotní letadla včetně Global Hawk operovala nad Japonskem již v roce 2011. Měla za úkol shromažďovat data po tragické havárii v elektrárně Fukušima, k níž došlo následkem ničivých vln tsunami.
Foto: Snímek pořízený RQ-4 Global Hawk v severní Kalifornii / USAF
RQ-4 / MQ-4 Global Hawk vyrábí Northrop Grumman a jde o nejpokročilejší bezpilotní letoun ve výzbroji USA se skvělými letovými výkony – dostup více než 18 000 metrů, dolet 16 700 kilometrů a výdrž ve vzduchu 28 hodin.
Pravou silou Global Hawku jsou však špičkové průzkumné a komunikační systémy. Letoun dokáže pořídit denní a infračervené snímky i real-time video ve velkém rozlišení. Součástí elektronického vybavení je rovněž moderní radarová a komunikační (satelitní) technika.
Připomeňme, že oblast jihovýchodní a východní Asie je mnohými vojenskými a ekonomickými odborníky považována za hlavní centrum mocenského boje mezi světovými velmocemi. O své místo na slunci si zde "měří své síly" třeba Indie, Čína, Rusko, Japonsko a Spojené státy. Navíc jim sekunduje řada menších států, jako jsou Severní a Jižní Korea, Tchaj-wan, Filipíny, Vietnam nebo Thajsko.
green_korytnacka: Prečo si myslis že to už neurobily? Lebo podla simulacie by ich vojna zio severnou koreou stala nieco medzi 35 až 50 tisic vojakov. A to si dnes usa nemoze ...Zobrazit celý příspěvek
green_korytnacka:
Prečo si myslis že to už neurobily? Lebo podla simulacie by ich vojna zio severnou koreou stala nieco medzi 35 až 50 tisic vojakov. A to si dnes usa nemoze dovolit. Preto dufaju že sa južna korea o sever postara.Skrýt celý příspěvekJaponci by tak získali extrémně výkonný nástroj ke sledování pohybů japonských námořních a vzdušných sil kolem sporných území
Předpokládám, že Japonci vědí, kde jsou......Japonci by tak získali extrémně výkonný nástroj ke sledování pohybů japonských námořních a vzdušných sil kolem sporných území
Předpokládám, že Japonci vědí, kde jsou......
Načítám diskuzi...