Scramble Magazine: Legendární stealth bombardéry F-117 Nighthawk v Sýrii

Scramble Magazine: Legendární stealth bombardéry F-117 Nighthawk v Sýrii
F-117 Nighthawk nad údolím Death Valley. Fotka byla pořízena 26. února 2019 / Richard VanderMeulen, Combat Aicraft (Zvětšit)

Podle nizozemského leteckého magazínu Scramble Magazine americké letectvo (USAF) v roce 2017 nasadilo v Sýrii čtyři stealth taktické bombardéry F-117 Nighthawk. Tyto ikonické stroje z války v Perském zálivu byly přitom vyřazeny z aktivní služby v roce 2008. USAF ale bombardéry F-117 neustále „tajně“ provozuje.

První prototyp F-117 vzlétl v roce 1981 a zařazení do služby se F-117 dočkal v roce 1983. USAF ale existenci letounu tajilo až do roku 1988. Ač má F-117 ve jméně „F“ jako „Fighter“, ve skutečnosti jde o útočný taktický bombardér. Hlavní výzbroj F-117 tvoří pumy s laserovým naváděním rodiny Paveway. Na konci své kariéry letoun získal také pumy se satelitním naváděním JDAM (Joint Direct Attack Munition).

Po vyřazení z aktivní služby v roce 2008 si USAF stále ponechávalo 52 bombardérů F-117 jako válečnou zálohu. Až na konci roku 2016, podle Zákona schvalující národní obranu NDAA (National Defense Authorization Act) pro rok 2017, se USAF rozhodlo postupně vyřadit všechny F-117 z výzbroje.

Vyřazování ale probíhá postupně, a to rychlostí čtyři letouny ročně. Pokud se tedy nic nezmění, vyřazování z výzbroje potrvá 14 let a poslední F-117 zůstanou ve výzbroji letectva ještě v roce 2030. Nyní USAF tedy skladuje 43 bombardérů Nighthawk (jedno letadlo bylo rozebráno). Podle různých odhadů je přitom neustále letuschopných čtyři až šest letounů. USAF ale počty uskladněných nebo provozuschopných F-117 nijak nekomentuje.

O letuschopnosti F-117 se mohla veřejnost přesvědčit opět na konci února, když magazín Combat Aircraft přinesl sérií fotek F-117 nad kalifornským údolím Death Valley. Bombardér z výšky kryla dvojice stíhaček F-16. Předtím byly F-117 vidět v roce 2016 ve výcvikovém prostoru Tonopah Test Range u letecké základny Nellis v Nevadě. Pro zajímavost uveďme, že nedaleko Tonopah Test Range se nachází slavná Oblast 51 (Area 51). Tonopah Test Range, letecká základna Nellis i Oblast 51 jsou součástí obřího výcvikového prostoru (11 740 km2) Nevada Test and Training Range.

Na základně Nellis jsou drženy všechny bombardéry F-117 v klimatizovaných hangárech. Podle USAF lze letadla reaktivovat a vrátit do aktivní služby během 30 až 120 dnů (podle délky uložení).

Jak upozorňuje magazín Combat Aicraft, není příliš jasné, proč jsou F-117 udržovány v provozu, především s ohledem na zavádění všestraných letounů F-35 Lightning II do výzbroje. Unikátní stealth bombardéry F-117 ale mohou sloužit k testování jiných vojenských systémů, ať už ve vzduchu, na zemi nebo ve vesmíru. Případně USAF stále potřebuje stealth platformy schopné používat laserem naváděné pumy (viz dále).

Jak jsme uvedli výše, taktické bombardéry F-117 měly být v roce 2017 nasazeny v Sýrii. Je však třeba zdůraznit, že pro toto tvrzení neexistuje žádné oficiální potvrzení a sami Nizozemci se odvolávají na „důvěryhodný zdroj“. Také Tyler Rogoway, známý vojenský novinář z webu The Drive, slyšel zvěsti o bojovém nasazení F-117 v Sýrii, ale opět bez jakéhokoliv přímého nebo nepřímého důkazu.


F-117 nad Death Valley

„V roce 2017, což dosud nezveřejnil další jiný zdroj, získal Scramble velmi spolehlivé informace, že nejméně čtyři F-117 byly nasazeny na Blízkém východě, neboť pro USAF vznikla operační potřeba opět přivést do provozu stealth F-117 pro zvláštní účely,“ uvedl nizozemský magazín Scramble Magazine na svém Facebookovém profilu.

„Jedno z nasazených letadel se dostalo do nouzové situace a přistálo nedaleko dočasné domovské základny, která se pravděpodobně nacházela v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech nebo v Kataru. Během tohoto extrémně tajného nasazení čtyři Nighthawky letěly přes Sýrii a Irák s pumami malého průměru (SDB) [GBU-39/B],“ uvedl magazín.

Existuje vůbec nějaký důvod nasazení F-117 v Sýrii? Teoreticky ano. Nové víceúčelové stealth letouny F-35 dokáží používat nejmodernější výzbroj vzduch-země, a to s laserovým i satelitním naváděním. Uběhne však minimálně ještě rok dva, než se americké letectvo odváží F-35 nasadit do složitých a náročných bojových operací, jako jsou letecké údery ve vzdušném prostoru, kde působí pokročilá protivzdušná obrana (PVO) nepřítele.


F-117 shazuje 900kg laserem naváděnou pumu GBU-27 Paveway III; větší foto / USAF

USAF sice provozuje 21 strategických bombardérů B-2 Spirit, ale kromě toho, že jde o nedostatkové a neuvěřitelně provozně drahé letouny, mohou používat jen satelitem naváděné pumy. Stejně tak stealth stíhačky F-22A Raptor pojmou jen satelitní JDAMy. Oba letouny jsou tedy schopné ničit pouze statické cíle.

Naproti tomu stealth F-117 může působit v prostředí s nepřátelskou PVO a provádět přesné letecké údery pomocí laserem naváděných pum. Taková schopnost se Američanům v Sýrii, kde působí moderní syrská a ruská PVO, nepochybně hodí. F-117 je jednoduše stále jediný opěračně nasaditelný stealth letoun ve výzbroji USAF, který pomocí laserových pum umí ničit pohyblivé nebo pomíjivé cíle.

Ostatně Nighthawk byla v podstatě stealth platforma vyvinutá speciálně pro shazování laserem naváděných pum Paveway. Kvůli stealth F-117 nemá radiolokátor a piloti nemohli nad nepřátelským územím vést komunikaci. Letoun také postrádá přijímač varující pilota před blížící se protiletadlovou střelou.

Nic z toho ale nedokazuje nasazení Nighthawků v Sýrii.

V každém případě se konec těchto ikonických taktických bombardérů nezadržitelně blíží. Úkoly Nighthawků v dalších letech převezmou stealth stíhačky F-35 Lightning II a nové stealth bombardéry B-21 Raider.

Zdroj: Combat Aicraft, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americká stíhačka 6. generace: konec stealth?

V současné době běží ve Spojených státech živá debata o možné podobě stíhačky, resp. víceúčelového ...

Stealth - chiméra nebo strategická výhoda?

Před několika dny ruský generálplukovník Igor Maltsev, bývalý náčelník štábu ruské protivzdušné ...

Stealth útočný bombardér F-117 definitivně končí

Americké letectvo (US Air Force) se rozhodlo definitivně vyřadit z výzbroje všech 52 útočných ...

F-35, PCA, B-21: Americká bojová letadla budoucnosti za stovky miliard dolarů

Rozpočtový úřad amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) vydal před týdnem rozpočtovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    16:48 08.03.2019

    ...to je prča... amíci vytáhnou prastealth exponáty z muzea a promenádují se s nimi nad výkladní skříní/testovacím polygonem ruské pozemní AA techniky :) Pokud je to ovšem celé ...Zobrazit celý příspěvek

    ...to je prča... amíci vytáhnou prastealth exponáty z muzea a promenádují se s nimi nad výkladní skříní/testovacím polygonem ruské pozemní AA techniky :)
    Pokud je to ovšem celé pravda... že...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    19:29 07.03.2019

    120 dní aby trvala reaktivacia lietadla? Američania sa teda majú čo učiť. Na východe Ukrajiny pár nasrdených baníkov reaktivovalo pomník T-34 za 20 minút a už 5 rokov s ním ...Zobrazit celý příspěvek

    120 dní aby trvala reaktivacia lietadla? Američania sa teda majú čo učiť. Na východe Ukrajiny pár nasrdených baníkov reaktivovalo pomník T-34 za 20 minút a už 5 rokov s ním odolávajú štvrťmiliónovej armáde. Aspoň tak rusofilná úderka zvestuje na diskusiách...Skrýt celý příspěvek

    • alexa123
      19:48 07.03.2019

      Pochopil som to tak, ze by si nemal problem sadnut v dnesnej dobe do T-34 a bojovat povedzme proti. Abrahmsu. Nech ti je zem lahka. Mozno ti dam kyticu na tvoj hrob.

      Pochopil som to tak, ze by si nemal problem sadnut v dnesnej dobe do T-34 a bojovat povedzme proti. Abrahmsu. Nech ti je zem lahka. Mozno ti dam kyticu na tvoj hrob.

      • dexnom
        20:00 07.03.2019

        Ale tak jako protipechotni mobilni delo....dejme tomu. Ty prapodivny vytvory IS z traktory, bagru atd jsme asi videli vsichni.

        Ale tak jako protipechotni mobilni delo....dejme tomu. Ty prapodivny vytvory IS z traktory, bagru atd jsme asi videli vsichni.

      • Miroslav
        20:19 07.03.2019

        Kto normálny tomu môže veriť, že je to možné? Ja rozhodne nie. Z mojej strany čistá irónia. Ale na diskusných fórach pomerne rozšírená historka. Partia hrdinských baníkov zložila z ...Zobrazit celý příspěvek

        Kto normálny tomu môže veriť, že je to možné? Ja rozhodne nie. Z mojej strany čistá irónia. Ale na diskusných fórach pomerne rozšírená historka. Partia hrdinských baníkov zložila z pomníka 70 rokov starý tank a ide bojovať proti fašistom. A napriek veľkej presile hrdinstvo bohatiera víťazí. Taká tradičná ruská epopeja...Skrýt celý příspěvek

        • Horse
          23:27 07.03.2019

          A tak madarom sa to v 2006 podarilo :) sice to nemalo funkcne zbrane, preslo to len 100m kym to zozralo vsetko palivo, ALE, islo to ...Zobrazit celý příspěvek

          A tak madarom sa to v 2006 podarilo :) sice to nemalo funkcne zbrane, preslo to len 100m kym to zozralo vsetko palivo, ALE, islo to :)

          https://www.google.com/amp/s/s... Skrýt celý příspěvek

        • technik
          09:31 08.03.2019

          Je vidět že o tom nic nevíš. Kdysi sem byl svědkem kdy starý pán povídal že tyto tanky z podstavců sundávali, jeřábem je naložili na podvaly a odvezli do sběrných středisek AČR, ...Zobrazit celý příspěvek

          Je vidět že o tom nic nevíš. Kdysi sem byl svědkem kdy starý pán povídal že tyto tanky z podstavců sundávali, jeřábem je naložili na podvaly a odvezli do sběrných středisek AČR, tam ty tanky se zvědavosti nalili naftou vyhodily palivové filtry a mašiny druhým tankem roztahavaly. Ty tanky normálně chytly a jezdily sice blbě ale jezdily. Už jsem to tu psal,osobně sem viděl pomnikovou T34 rozebranou na motoru a vačky naprosto bez hloubkové koroze pouze lehká liška. Největší problém těch motoru byly zarezly pístní kroužky ale válce a vše ostatní bylo na tu dobu nečinnosti v dokonalém stavu.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            09:51 08.03.2019

            To mi akože chceš tvrdiť, že s týmto tankom (aj keď dajme tomu relatívne pojazdnom) sa partia baníkov dokáže brániť regulárnej armáde so stovkami moderných tankov, húfnic, ...Zobrazit celý příspěvek

            To mi akože chceš tvrdiť, že s týmto tankom (aj keď dajme tomu relatívne pojazdnom) sa partia baníkov dokáže brániť regulárnej armáde so stovkami moderných tankov, húfnic, raketometov, vrtuľníkov a stíhačiek?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:52 08.03.2019

            Miroslav: byla by to hezká ironie, kdybys to nechal u původního vtípku. Když to začneš rozmazávat, tak jen ukazuješ, že toho moc nevíš. Nejvíc si pobavil tímhle: "že partia baníkov ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: byla by to hezká ironie, kdybys to nechal u původního vtípku. Když to začneš rozmazávat, tak jen ukazuješ, že toho moc nevíš. Nejvíc si pobavil tímhle: "že partia baníkov dokáže brániť regulárnej armáde so stovkami moderných tankov, húfnic, raketometov, vrtuľníkov a stíhačiek?"
            Myslíš tu moderní armádu, s tisícovkami kusů techniky zarostlé kopřivami a tak motivovanou, že při vyhlášení pohotovosti nastoupilo k útvarům 6 500 mužů ze 120 tisíc? A které jen na Krymu přešlo na stranu nepřítele 18 tis. z 21 tisíc námořníků? Obávám se, že proti takové síle se dá bojovat i s muzejní výzbrojí z dob třicetileté války.
            Podívej se, jak té profi armádě v Sýrii zatápěli borci s technicals, hells canony a různou domácí výrobou raket a min. Vedle toho je pomníková T-34 celkem ok:-)
            https://www.armadninoviny.cz/s...
            https://nazory.ihned.cz/koment...
            https://www.novinky.cz/zahrani...
            https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:05 08.03.2019

            danny
            No jasně a ty T72B3 do Doněcka jen zabloudily.....

            danny
            No jasně a ty T72B3 do Doněcka jen zabloudily.....

          • danny
            12:59 08.03.2019

            Scotty: jestli jsi nepostřehl, vůbec se nebavím o přímé/nepřímé účasti pravidelných/speciálních/zpravodajských/komerčních jednotek RF na Východě. Ani o dodávkách techniky. ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty: jestli jsi nepostřehl, vůbec se nebavím o přímé/nepřímé účasti pravidelných/speciálních/zpravodajských/komerčních jednotek RF na Východě. Ani o dodávkách techniky.
            Rozporoval jsem pouze nesmyslné narážky na partu horníků bojujících proti regulérní armádě s moderní výzbrojí. Ukrajinská armádě jaře 2014 je možné říct skoro cokoli, ale nic pozitivního.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            13:28 08.03.2019

            danny
            No romantické teorie o bojovnících s technikaly, T34 a kanóny z třicetileté války kteří stojí proti pravidelné armádě tu rozvíjíš ty.

            danny
            No romantické teorie o bojovnících s technikaly, T34 a kanóny z třicetileté války kteří stojí proti pravidelné armádě tu rozvíjíš ty.

          • Jura99
            13:36 08.03.2019

            Zvláštní historka, protože pomníky tanků ČSSR měly vyndané motory, právě kvůli obavě soudruhů z použití těchto tanků při povstání.

            Zvláštní historka, protože pomníky tanků ČSSR měly vyndané motory, právě kvůli obavě soudruhů z použití těchto tanků při povstání.

          • danny
            14:08 08.03.2019

            Scotty: ne, já tvrdím, že na jaře 2014 byla ukrajinská armáda demotivovaná troska s nulovým zázemím na Východě a jen zřídka kdy funkceschopnou technikou z dob SSSR. Bez prostředků ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty: ne, já tvrdím, že na jaře 2014 byla ukrajinská armáda demotivovaná troska s nulovým zázemím na Východě a jen zřídka kdy funkceschopnou technikou z dob SSSR. Bez prostředků pro její transport ze západní hranice na východ a s nekompetentním velením.
            T72-B3, dělostřelecké radiolokátory a drony se na scéně objevily až mnohem pozdeji.Skrýt celý příspěvek

        • Pauli
          10:49 08.03.2019

          Zase bych z toho nedělal taková Akta X. Viděl jsem fotky sundane is3, ale nakonec ji Ukrajinci ukořistili. Jinak na Ukrajině je, byla normálně povinná vojenská služba, jako kdysy ...Zobrazit celý příspěvek

          Zase bych z toho nedělal taková Akta X. Viděl jsem fotky sundane is3, ale nakonec ji Ukrajinci ukořistili. Jinak na Ukrajině je, byla normálně povinná vojenská služba, jako kdysy u nás. Takže i ti horníci by měli správně umět držet kvér. Nehledě na to, že dezerce v tisících lidech přiznává i ukrajinská armáda. Vzpomene si ještě dneska někdo na kluky z berkutu, pro které bylo po majdanu na Ukrajině životu nebezpečno? Nebo na Arťemovosk u Luhansku? Málo kdo....Skrýt celý příspěvek

          • logik
            12:56 08.03.2019

            Držet kvér jistě. Jenže někdo jim ten kvér (a taky ty T72-B3) musel dodat, že?

            Držet kvér jistě. Jenže někdo jim ten kvér (a taky ty T72-B3) musel dodat, že?

          • Rase
            13:02 08.03.2019

            Jak se vlastně bere neuposlechnutí povolávacího rozkazu? Počítají to jako dezerci, nebo jde o samostatnou kategorii

            Jak se vlastně bere neuposlechnutí povolávacího rozkazu? Počítají to jako dezerci, nebo jde o samostatnou kategorii

          • danny
            14:17 08.03.2019

            Rase: ze začátku to bylo kvalifikováno jako dezerce, později se to přestalo řešit. Dnes už snad stíhají jen trvalé opuštění jednotky. V některých mobilizačních vlnách byla ...Zobrazit celý příspěvek

            Rase: ze začátku to bylo kvalifikováno jako dezerce, později se to přestalo řešit. Dnes už snad stíhají jen trvalé opuštění jednotky.
            V některých mobilizačních vlnách byla úspěšnost jen v rozmezí 5-10%, takže později vojenská správa prováděla nábor rekrutů tak, že si pro ně prostě přišli.
            Aktuálně nevím, ale nedávno se kamarád, co vyhodil nejmíň tři povoláváky, vrátil z návštěvy rodičů a neměl problém. Ale těžko z toho usuzovat, je z větší vesnice. Ale každopádně přechod hranic atd... byl ok.Skrýt celý příspěvek

        • semtam
          17:55 10.03.2019

          Ty troli a trolení si musíme hold vymyslet, jinak to bohužel nejde.

          Ty troli a trolení si musíme hold vymyslet, jinak to bohužel nejde.

    • dexnom
      19:58 07.03.2019

      A munici k delu vyrabi Vasilij v sklepe vedle palenice na samohonku.

      A munici k delu vyrabi Vasilij v sklepe vedle palenice na samohonku.

      • danny
        12:41 08.03.2019

        Pokud tu namohonku pálí v muničce, tak je to dost možné.
        https://www.nbcnews.com/storyl...

        Pokud tu namohonku pálí v muničce, tak je to dost možné.
        https://www.nbcnews.com/storyl...

        • Czertik
          01:17 09.03.2019

          jenze ten tvuj link pise o ZNICENE minice, ne funkcni :). A navic tam musis dodavat i suroviny - a ty vyjma oceli/medi na civilnim trhu jen tak skutecne nekoupis.

          jenze ten tvuj link pise o ZNICENE minice, ne funkcni :). A navic tam musis dodavat i suroviny - a ty vyjma oceli/medi na civilnim trhu jen tak skutecne nekoupis.

    • palo satko
      09:32 08.03.2019

      Že to s tym exponatovym T 34 ide ti dokazuje toto video z Budapesti v roku ...Zobrazit celý příspěvek

      Že to s tym exponatovym T 34 ide ti dokazuje toto video z Budapesti v roku 2006.
      https://spravy.pravda.sk/svet/...
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
      00:47 09.03.2019

      Jiste, jen by me zajimalo kde ti banikovci :) sebrali morot a prevodovku do tecka, protoze stndardne ze tyhle veci z pomniku odmontovavaji :).

      Jiste, jen by me zajimalo kde ti banikovci :) sebrali morot a prevodovku do tecka, protoze stndardne ze tyhle veci z pomniku odmontovavaji :).

  • jj284b
    16:37 07.03.2019

    F35B mali za sebou bojove nasadenie v Syrii koncom roka 2018... podla hovorcu USMC, lietadla odlietali cca 1500 bojovych hodin nad Syriou a Avghanistanom, pricom len v Syrii mali ...Zobrazit celý příspěvek

    F35B mali za sebou bojove nasadenie v Syrii koncom roka 2018... podla hovorcu USMC, lietadla odlietali cca 1500 bojovych hodin nad Syriou a Avghanistanom, pricom len v Syrii mali 40 uderov na pozemne ciele...Skrýt celý příspěvek

    • alexa123
      18:54 07.03.2019

      ... odlietali cca 1500 bojových hodín nad Sýriou a Avghanistanom ... Sorry, ale aká je úloha super STEALTH lietadla kategórie F-35 v Afganistane, kde má Talibán v podstate nulovú ...Zobrazit celý příspěvek

      ... odlietali cca 1500 bojových hodín nad Sýriou a Avghanistanom ...

      Sorry, ale aká je úloha super STEALTH lietadla kategórie F-35 v Afganistane, kde má Talibán v podstate nulovú PVO (radary proti STEALTH a tým pádom aj PVO rakety proti lietadlám leitajúcim vo výške minimálne 12km)Skrýt celý příspěvek

      • dexnom
        19:49 07.03.2019

        Afghanistan je idealni pro testovani. F35 je stale ve vyvoji a tam nehrozi ze o nej prijdou oproti Syrii, kde navic maji rusove spoustu elektronickych udelatek a vetsi nasazeni ...Zobrazit celý příspěvek

        Afghanistan je idealni pro testovani. F35 je stale ve vyvoji a tam nehrozi ze o nej prijdou oproti Syrii, kde navic maji rusove spoustu elektronickych udelatek a vetsi nasazeni krom rizika ztraty prinasi i riziko "odposlechu" elektronickych charakteristik Ruskou armadou.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          20:21 07.03.2019

          Povedzme si úprimne, že Rusi by si nedovolili priamo zostreliť americké lietadlo aj keby mali možnosť.

          Povedzme si úprimne, že Rusi by si nedovolili priamo zostreliť americké lietadlo aj keby mali možnosť.

        • alexa123
          04:53 08.03.2019

          ... Afghanistan je idealni pro testovani... To akože v čom je ideálny? Aký je rozdiel medzi Afganistanom a púšťou Nevady alebo neviem kde to F-35 testujú? Jednoducho žiadny - púšť ...Zobrazit celý příspěvek

          ... Afghanistan je idealni pro testovani...

          To akože v čom je ideálny? Aký je rozdiel medzi Afganistanom a púšťou Nevady alebo neviem kde to F-35 testujú? Jednoducho žiadny - púšť ako púšť.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:36 08.03.2019

            ...imitace a realna operace. To je rozdil.

            ...imitace a realna operace. To je rozdil.

          • alexa123
            08:56 08.03.2019

            TH_HU ...imitace a realna operace. To je rozdil. Neviem ako ostatní, ale ja skutočne neviem, aký je rozdiel pri cvičných letoch nad púšťou v Nevade a púšťou v Afganistane s ...Zobrazit celý příspěvek

            TH_HU
            ...imitace a realna operace. To je rozdil.

            Neviem ako ostatní, ale ja skutočne neviem, aký je rozdiel pri cvičných letoch nad púšťou v Nevade a púšťou v Afganistane s nulovou PVO zo strany Talibanu. Čo je podľa Teba v tomto prípade imitácia a čo reálna operácia?Skrýt celý příspěvek

          • logik
            09:13 08.03.2019

            Alexa: asi tam ten rozdíl bude, když tam tahaj na vyzkoušení zbraně i rusové. Přinejmenším je rozdíl psychologický: jak danou situaci vnímá pilot a jak funguje ergonomie kokpitu v ...Zobrazit celý příspěvek

            Alexa: asi tam ten rozdíl bude, když tam tahaj na vyzkoušení zbraně i rusové.

            Přinejmenším je rozdíl psychologický: jak danou situaci vnímá pilot a jak funguje ergonomie kokpitu v situaci většího stresu. Dále pak realističnost reakcí protivníka, přecijenom jiné přírodní podmínky atd.... atd... atd....Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:47 08.03.2019

            Alexa123: pořád je zajímavé testovat reakci PVO, profilů letu, které odhalení komplikují, reakci Rusů na nejasné signály, co dalšího pošlou nebo aktivují při určitém typu aktivity ...Zobrazit celý příspěvek

            Alexa123: pořád je zajímavé testovat reakci PVO, profilů letu, které odhalení komplikují, reakci Rusů na nejasné signály, co dalšího pošlou nebo aktivují při určitém typu aktivity atd... Zároveň zajímavé cvičení posádek v orientaci mimo výcvikový prostor.Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            01:21 09.03.2019

            A pak, na co ostatni zapomeli - a to logistika. je prece jenom si zkouset udrzbu letadla, kdyz mas vyrobni fabriku doslova za rohem a pak si vse tahat pres cely ocean, a spravovat ...Zobrazit celý příspěvek

            A pak, na co ostatni zapomeli - a to logistika. je prece jenom si zkouset udrzbu letadla, kdyz mas vyrobni fabriku doslova za rohem a pak si vse tahat pres cely ocean, a spravovat to na zakladnach, kde neni tak pohodlne zazemi, jak pro stroje, tak i lidi.Skrýt celý příspěvek

      • jj284b
        21:32 07.03.2019

        no ale ze si odignoroval tu Syriu....

        no ale ze si odignoroval tu Syriu....

      • Shania
        10:53 09.03.2019

        F-35B tam litali v ramci nasazení bojové skupiny USMC. Stealth je az ten posledni benefit co ten stroj přinaší.

        F-35B tam litali v ramci nasazení bojové skupiny USMC. Stealth je az ten posledni benefit co ten stroj přinaší.

        • Starlight
          15:22 09.03.2019

          Shania, přesně tak! Letouny F-35B neprovedly nálet v Afghánistánu v rámci nějakého zkušebního programu. Letoun F-35B je už běžně zaveden do operačních jednotek. První operační ...Zobrazit celý příspěvek

          Shania, přesně tak! Letouny F-35B neprovedly nálet v Afghánistánu v rámci nějakého zkušebního programu. Letoun F-35B je už běžně zaveden do operačních jednotek. První operační letka (VMFA) dosáhla počáteční bojové způsobilosti IOC už v roce 2015.

          Pro srovnání ruský Su-57, jehož prototypy se na pár dní objevily v Sýrii (https://www.armadninoviny.cz/s... má podle posledních zpráv odhadovanou IOC někdy na rok 2028.

          Úder v Afghánistánu provedly letouny z odřadu letky VMFA-211, které odstartovaly z palubě vrtulníkové výsadkové lodě USS Essex (LHD-2), které plula v Arabském moři. Letouny přeletěly 700 mil přes moře, celý Pakistán a část Afghánistánu, kde poskytly pozemním jednotkám leteckou podporu.

          Letouny byly na misi vyzbrojeny 1000 lb pumami GBU-32 JDAM a podtrupovým kanonovým pouzdrem GAU-22 s kanónem ráže 25 mm. Na potahu letounu byly koutovými odražeči, takže stealth vlastnosti byl záměrně potlačeny. Po náletu letouny přistály na základně v Kandaháru a na mateřskou loď se vrátili až druhý den. Tam pokročovaly v hlídkové plavbě v rámci 13th MEU (námořní výsadkové uskupení), která od září 2018 do února 2019 působilo v prostoru operací CENTCOM.

          Tady je video, které z výsadkové lodi s F-35B uvolnil Pentagon: https://youtu.be/SE1ecog-q80...

          Podobný koncept nasazení z moře už od roku 2001 nad Afghánistánem aplikuje US NAVY při operacích z velkých letadlových lodí. Stejný koncept kombinující výsadkové lodě a předsunuté pozemní základny USMC použila u AV-8B během invaze do Iráku v roce 2003. Naopak v Afghánistánu USMC s letouny AV-8B dosud působila jen přímo z letišť v Afghánistánu. S novými F-35B mají díky letovým výkonům vyzbrojeného letounu více možnosti nasazení a jsou schopné působit hodně daleko od výsadkové lodi.Skrýt celý příspěvek

  • Michaall
    16:07 07.03.2019

    B-2 už je jen 20, 1 měl nehodu v roce 2008, jinak zajímavý článek

    B-2 už je jen 20, 1 měl nehodu v roce 2008, jinak zajímavý článek

  • Rase
    15:15 07.03.2019

    Osobně mám podezření, že F-117 byl používán i k ověření nějakých systémů použitelných pro B-21 Raider, případně pro letoun nové generace. Přeci jen před pár lety byly minimálně dva ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně mám podezření, že F-117 byl používán i k ověření nějakých systémů použitelných pro B-21 Raider, případně pro letoun nové generace. Přeci jen před pár lety byly minimálně dva stroje vidět létat nad testovacím prostorem Tonopah Test Range. V září 2017 a mluvilo se o tom, že v nedávné době došlo k dočasnému vyjmutí několika letounů a jejich zapojení do nespecifikovaného výzkumného programu. Pokud byly v roce 2017 v Sýrii, tak dost možná právě kvůli ověření nějakých systémů při ostrém nasazeníSkrýt celý příspěvek

    • dexnom
      19:53 07.03.2019

      Tak to je temer jiste. Laserove bomby umi v dnesni dobe velke mnozstvi letadel diky podvesnym zamerovacim kontejnerum, jejichz opticka kvalita je uplne jinde nez vybaveni ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to je temer jiste. Laserove bomby umi v dnesni dobe velke mnozstvi letadel diky podvesnym zamerovacim kontejnerum, jejichz opticka kvalita je uplne jinde nez vybaveni zastaraleho F-117.Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        22:02 07.03.2019

        čím víc nad tím přemýšlím, tím spíš se mi ten nápad poslat F-117 do Sýrie jeví jako výmysl. Zkrátka proč by posílali letoun, který je už vyřazován a tedy údržba a stav bude ...Zobrazit celý příspěvek

        čím víc nad tím přemýšlím, tím spíš se mi ten nápad poslat F-117 do Sýrie jeví jako výmysl. Zkrátka proč by posílali letoun, který je už vyřazován a tedy údržba a stav bude všelijaký - za možný pád těch pár svržených bomb nestojí.Skrýt celý příspěvek

        • cejkis
          23:11 07.03.2019

          Třeba na testování RCS vs. S400.

          Třeba na testování RCS vs. S400.

          • alexa123
            04:49 08.03.2019

            To akože testovať RCS technoloógie navrhnutej v minulom storočí proti S-400? Ak chcú Amici testovať RCS proti S-400, tak nech to testujú s F-22 resp. F-35. Pretože toto sú ...Zobrazit celý příspěvek

            To akože testovať RCS technoloógie navrhnutej v minulom storočí proti S-400? Ak chcú Amici testovať RCS proti S-400, tak nech to testujú s F-22 resp. F-35. Pretože toto sú lietadlá, ktoré sa dnes skutočne stretnú so S-400 a nie "vykopávka" z minulého storočia.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:38 08.03.2019

            Davalo by to smysl. Pokud by F117 litala nad Syrii a syrska PVO by to nezaznamenala, dalo by to odpovedi na otazky:

            ...smysl stealth?
            ...schopnosti S300, S400?

            Davalo by to smysl. Pokud by F117 litala nad Syrii a syrska PVO by to nezaznamenala, dalo by to odpovedi na otazky:

            ...smysl stealth?
            ...schopnosti S300, S400?

          • alexa123
            08:59 08.03.2019

            TF_HU ...smysl stealth? ...schopnosti S300, S400? Na tieto otázky sa treba opýtať Srbov, oni sú na F-117 odborníci s overenou praxou. A to sa im o S-300 resp. S-400 ani nesnívalo. Zobrazit celý příspěvek

            TF_HU
            ...smysl stealth?
            ...schopnosti S300, S400?

            Na tieto otázky sa treba opýtať Srbov, oni sú na F-117 odborníci s overenou praxou. A to sa im o S-300 resp. S-400 ani nesnívalo.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            09:15 08.03.2019

            alexa: Ano, Srbové dokázali, že jediný způsob, jak F117 sestřelit, je vědět kudy poletí, a navést na něj vizuálně raketu. Jen je třeba ověřit, že Ruská technologie nějak zázračně ...Zobrazit celý příspěvek

            alexa: Ano, Srbové dokázali, že jediný způsob, jak F117 sestřelit, je vědět kudy poletí, a navést na něj vizuálně raketu. Jen je třeba ověřit, že Ruská technologie nějak zázračně nepokročila....Skrýt celý příspěvek

          • demagog
            21:14 08.03.2019

            logik: A ako presne mali dokazat ze je to *jediny* sposob?

            logik: A ako presne mali dokazat ze je to *jediny* sposob?

          • Czertik
            01:35 09.03.2019

            Rase vzhledem k "rychlosti" vyrazovani - 4 ks rocne, me to prijdu ze se vyrazuji "strepy" a ne letadla (tj vse pouzitelne bylo z nich vymontovano a pouzije se ana udrzeni v provozu ...Zobrazit celý příspěvek

            Rase
            vzhledem k "rychlosti" vyrazovani - 4 ks rocne, me to prijdu ze se vyrazuji "strepy" a ne letadla (tj vse pouzitelne bylo z nich vymontovano a pouzije se ana udrzeni v provozu zbylych letadel).

            alexa
            RCS 0,01 je porad same, a je jedno, jestli ho dela f-117 nebo f-35. Jde o t overit, jestli tak maly cil dokaze s-300/400 zachytit :).

            demagog
            i sami srbove prziznaly, ze ho sestreli jen diky tomu ze vedeli kudy lita (tj trasu) a ze ho sestrelili vicemeńe nahodou.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            09:43 09.03.2019

            demagog: Snažili se ho sestřelit všemi možnými způsoby, a povedl se jen tento....

            demagog: Snažili se ho sestřelit všemi možnými způsoby, a povedl se jen tento....

          • demagog
            19:01 10.03.2019

            logik: 1. vsetky mozne sposoby urcite nevyskusali, ale len tie ktore boli pre nich realizovatelne. 2. stale to nedokazuje platnost vaseho povodneho tvrdenia. Vo vseobecnosti plati, ...Zobrazit celý příspěvek

            logik:
            1. vsetky mozne sposoby urcite nevyskusali, ale len tie ktore boli pre nich realizovatelne.
            2. stale to nedokazuje platnost vaseho povodneho tvrdenia. Vo vseobecnosti plati, ze to ze nieco je jediny sposob sa experimentom dokazuje dost tazko.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...