Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?

Odpalovací vozidlo komplexu S-400 Triumf; větší foto / Vitalij Kuzmin; CC BY-SA 4.0 

Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad možností uvalení sankcí na Saúdskou Arábii ze strany Spojených států kvůli plánům Rijádu nakoupit od Moskvy systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400. „Doufám, že na nás [Saúdskou Arábii – pozn. red.] nikdo neuvalí sankce,“ prohlásil Qarmali. Akvizice ruských systémů S-400 je totiž jednou ze čtyř vojenských dohod, které vzešly z historicky první návštěvy saúdského krále Salmána bin Abd al-Azíze Ruska a s tím spojeného setkání s tamním prezidentem Vladimirem Putinem v říjnu minulého roku.

Vzájemné saúdsko-americké vztahy jsou v poslední době zatěžkány dalšími neshodami, jako je „dohoda století“, neboli mírový plán administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu, či rozhodnutí Rijádu zapojit se a investovat do Čínsko-pákistánského hospodářského koridoru (CPEC), který je součástí čínské nové hedvábné stezky, tedy iniciativy One Belt, One Road. 

Ústředním bodem „dohody století“, je soustředit se nejprve na program hospodářského rozvoje pásma Gazy, a to stejným způsobem, jakým pokračuje rozvoj Západního břehu Jordánu. Palestinci ale musí souhlasit s trvalou izraelskou kontrolu nad Jeruzalémem, s velkými izraelskými osadami a s vlastní omezenou svrchovaností. S tím ale nesouhlasí například Saúdská Arábie, ale i Egypt.

Problematické se zdá být také zapojení Saúdské Arábie v konfliktu v Jemenu, kterému Spojené státy dosud spíše opodál přihlížejí, a které vyústilo v blokování dodávek americké přesně naváděné munice v hodnotě dvou miliard dolarů americkým Senátem v červnu tohoto roku.

Snaha diverzifikovat dodávky vojenských technologií však není u Rijádu nic nového, a i přesto zůstává Washington hlavním dodavatelem armádního vybavení Saúdské Arábii. Trump již několikrát dal veřejně znát, že je Saúdská Arábie nadále strategicky důležitým partnerem Spojených států na Blízkém Východě.

Prohlášení saúdského velvyslance Qarmaliho navíc přišlo den poté, co Washington oznámil nové sankce uložené čínské armádě kvůli nákupu ruských stíhacích letounů Su-35 a střel země-vzduch pro S-400 pod sankčním zákonem z 2. srpna 2017 o odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act). Uvalené sankce konkrétně cílí na resort čínské armády zabývající se výzkumem a vývojem vojenského vybavení včetně řízení vojenských zakázek (Equipment Development Department) a na jejího ředitele, Li Shangfu.

Peking bezprostředně po ohlášení sankcí vyzval Washington k jejich ukončení a varoval před následky, které tyto sankce vyvolají, aniž by však Čína specifikovala, k jakým odvetným krokům se hodlá uchýlit. Tedy kromě předvolání amerického velvyslance v Číně, k čemuž došlo v sobotu 22. září.

Své přidala také ruská strana, kdy se prezidentský mluvčí Dmitry Peskov nechal slyšet, že se jedná o „ […] pokus využití netržních metod, které jsou v rozporu s normami a zásadami mezinárodního obchodu s cílem vytlačit z trhu hlavního konkurenta [ruské producenty/firmy – pozn. red.] amerických výrobců. “ Trumpova administrativa totiž přiřadila dalších 33 jedinců a entit na seznam jmen pod CAATSA, kteří mají co dočinění s ruskou armádou či tamními zpravodajskými službami.

Dle prohlášení amerických představitelů se jedná o první případ, kdy byly pod CAATSA uvaleny sankce na stát, jakožto třetí stranu, kterak je tento zákon zaměřen zejména na Ruskou federaci. Jedná se tak o jasnou demonstraci toho, jak lze i v budoucnu využít zákon CAATSA proti aktérům pořizujícím vojenské vybavení od Moskvy. A Peking není jediný.

Dalším státem, který je potenciálním terčem pro americké sankce je Indie, která o nákupu ruských systémů PVO S-400 vyjednává již od roku 2015, a která s Ruskem podepsala mezivládní dohodu o nákupu těchto systémů v roce 2017. Dle ruské strany by mělo být pět systémů S-400 Indii doručeno do roku 2020. Přestože se Spojené státy snaží Indii odradit od nákupu ruské vojenské techniky, právě dodávky Moskvy tvořily na 62 % celkového dovozu zbraní Indie za posledních pět let. Deník The Economic Times s odkazem na vládní zdroje navíc napsal, že Indie od akvizice nehodlá odstoupit.

Avšak to, že Indie nadále zůstává důležitým aktérem pro Spojené státy v regionu, stejně jako je opačně Washington klíčovým ekonomickým partnerem zejména několika posledních let, dokazuje například otevření „horké linky“ mezi ministry obrany obou zemí, či nedávné uzavření dohody týkající se vojenské komunikace. Ta dle některých analytiků může vyústit v transfer amerických technologií jako jsou drony Sea Guardian, které byly již v minulosti předmětem vzájemných dohod.

O svém vypovídají také napjaté turecko-americké vztahy posledních měsíců, k jejichž zhoršení přispěl mimo jiné akviziční proces S-400, které do Turecka dorazí v roce 2019, tedy o rok dříve před původně oznámeným termínem dodání. Dle tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdoana Ankara ruský protiraketový systém potřebuje, jelikož Turecko spoléhalo na poskytnuté alianční baterie Patriot, jejichž většinu partneři NATO stáhli již v roce 2015.

Snahy Ankary získat systémy S-400 jsou překážkou pro plánovaný nákup 100 kusů amerických stíhacích letounů F-35, které by měly nahradit dosud sloužící letouny F-16 a F-4.  Přestože je momentální stav vzájemných vztahů těchto dvou států ovlivněn mnohými faktory, nákup S-400 je nepochybně jedním z těch, které přispěly k jejich zhoršení.

Výše uvedené potvrzuje skutečnost, že prodej zbraní neslouží jen ekonomickým zájmům, ale rovnocenně také geopolitickým. Dodávky zbraní vytváří úzké politické, vojenské, průmyslové a ekonomické vazby mezi zapojenými státy. Zbrojní obchody často navíc umožňují prodávajícímu žádoucím směrem stáčet zahraniční politiku nakupující země.

Navíc v případě zemí Středního východu, ostatně jak to naprosto vzorově ukazuje nákup hned několika typů západních stíhaček Katarem, nákup zbraní neslouží v první řadě/hlavně k posílení vojenských schopností dane země, ale k utužení vztahů s klíčovými hráči v regionu. Ostatně dá se očekávat, že většina letounů Kataru bude jen s obtížemi provozována, natož schopna operačního nasazení. Nicméně Katar si tak utužil spojenectví s Velkou Británii, Francii i Spojenými státy, což je pro Katar cennější, než schopnosti stíhaček.

 Zdroje: MEMO, AlJazeera, AlJazeera

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • danny
    16:29 25.09.2018

    KOLT: ty ses poslední dobou nějak rozjel... Ale pokud bych měl zvedat tuto rukavici, tak bych argumentoval např. tím, že v případě dodaných S-400 neočekávám jejich dodávku pod ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: ty ses poslední dobou nějak rozjel... Ale pokud bych měl zvedat tuto rukavici, tak bych argumentoval např. tím, že v případě dodaných S-400 neočekávám jejich dodávku pod rukou ani teroristům v Evropě, ani islamistům v Sýrii a dokonce nepředpokládám, že by nějak zhoršily situaci Jemenských civilistů. Což u přesné i clusterové munice, podpoře námořní blokády a pod. zase tak nějak tuším.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    16:23 25.09.2018

    Shelmik : https://www.youtube.com/watch?...
    nejzajímavější je to asi v 2:30 :D

    Shelmik : https://www.youtube.com/watch?...
    nejzajímavější je to asi v 2:30 :D

  • Shelmik
    15:10 25.09.2018

    Muže mi prosim nekdo zjednodušeně vysvetlit v čem se liši s 400 oproti partriotu(aegis) nebo thaadu . A druha věc nevim jestli se to týka jiz stavajicich raket ale nekde jsem cetl ...Zobrazit celý příspěvek

    Muže mi prosim nekdo zjednodušeně vysvetlit v čem se liši s 400 oproti partriotu(aegis) nebo thaadu . A druha věc nevim jestli se to týka jiz stavajicich raket ale nekde jsem cetl ze americani preferuji rakety bez vybušnin co nici az samotnym narazem . Není to zbytecna frajeřina a navic neni šance u ruskeho systemu ze znici víc cílů najednou coz americky zpusob v zasade neumožnuje .Skrýt celý příspěvek

  • nedy68
    12:55 25.09.2018

    Kolt - zlotřílí budou stále dokud mají ropu, prachy a podporu USA.
    Ten Jemen mluví za vše.
    Třeba chtějí s-400 pro USA, ti rádi sbírají Ruské "hračky". :-)

    Kolt - zlotřílí budou stále dokud mají ropu, prachy a podporu USA.
    Ten Jemen mluví za vše.
    Třeba chtějí s-400 pro USA, ti rádi sbírají Ruské "hračky". :-)

  • KOLT
    12:17 25.09.2018

    Dokud dodávaly zbraně SA pouze USA (+ něco VB, FR), tak to byli ti nejzlotřilejší islamisti a Západ byl nechutný, protože s nimi neobchodoval. Když tam najednou začíná dodávat i ...Zobrazit celý příspěvek

    Dokud dodávaly zbraně SA pouze USA (+ něco VB, FR), tak to byli ti nejzlotřilejší islamisti a Západ byl nechutný, protože s nimi neobchodoval. Když tam najednou začíná dodávat i matička Rus, ani slovo o podpoře wahábistů. Jak příznačné...Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    11:26 25.09.2018

    nemyslim, ze ide o odklon, nakoniec saudom veselo predavaju zbrane Usa, Cina, Europa aj Rusko. skor ide o rozdelenie zakaziek, nadviazanie a upevnenie vztahov aj vplyvu. asi tazko ...Zobrazit celý příspěvek

    nemyslim, ze ide o odklon, nakoniec saudom veselo predavaju zbrane Usa, Cina, Europa aj Rusko. skor ide o rozdelenie zakaziek, nadviazanie a upevnenie vztahov aj vplyvu. asi tazko budu krajiny, s ktorymi maju miliardove obchody "prilis" kriticke povedzme v osn - maximalne tak nejakymi politickymi vyhlaseniami pred kamerami.Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    11:21 25.09.2018

    Demokratické principy ze strany USA :-). Spojenectví (at ekonomické nebo vojenské) založení na nátlaku a nesvobodném/vynuceném rozhodnutí podkopá budoucí rozhodování - to by jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Demokratické principy ze strany USA :-).

    Spojenectví (at ekonomické nebo vojenské) založení na nátlaku a nesvobodném/vynuceném rozhodnutí podkopá budoucí rozhodování - to by jim mělo být jasné.

    A proto možná Rusové v zálivu uspějíSkrýt celý příspěvek

  • Superme
    10:51 25.09.2018

    Pro SA je USA klíčový spojenec a nějaký Jeruzalém a Palestina je (stejně jako ostatní arabské země regionu) nezajímá. Jediný, kdo je nyní zajímá je Írán. Pokud tedy zmíním a), měl ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro SA je USA klíčový spojenec a nějaký Jeruzalém a Palestina je (stejně jako ostatní arabské země regionu) nezajímá. Jediný, kdo je nyní zajímá je Írán. Pokud tedy zmíním a), měl bych zmínit i b). Tedy například:
    https://zpravy.idnes.cz/donald...

    Já se spíše divím Rusům, že S-400 chtějí prodat zrovna Saúdům. Bude to samozřejmě osekaná verze, ale i přesto si myslím, že to pro ně musí být velký risk.

    Co se týče Indů, tak tam případný nákup S-400 vzájemné vztahy nijak neohrozí. Indie začíná mít s Američany velice silné vztahy a vše směřuje k tomu, že budou obě země do pár let klíčovými spojenci. S-400 je dost možná pro Rusy na dlouhou dobu poslední významný obchod v Indii. Dnes je sice Ruský podíl 62% ale jak to bude za dalších 5 let? Ve všech velkých budoucích zakázkách nemají Rusové moc velkou šanci uspět.Skrýt celý příspěvek

  • nedy68
    10:30 25.09.2018

    Čína koupila pár letadel z Ruska a jsou tady sankce. Budou i na Turecko, případně na SA?
    Dávejte si pozor, z Ruska ani kudličku, ať nejsme na seznamu :-)

    Čína koupila pár letadel z Ruska a jsou tady sankce. Budou i na Turecko, případně na SA?
    Dávejte si pozor, z Ruska ani kudličku, ať nejsme na seznamu :-)

  • TvojTatko
    09:50 25.09.2018

    "Snahy Ankary získat systémy S-400 jsou překážkou pro plánovaný nákup 100 kusů amerických stíhacích letounů F-35, které by měly nahradit dosud sloužící letouny F-16 a F-4" - mozu ...Zobrazit celý příspěvek

    "Snahy Ankary získat systémy S-400 jsou překážkou pro plánovaný nákup 100 kusů amerických stíhacích letounů F-35, které by měly nahradit dosud sloužící letouny F-16 a F-4" - mozu F-35-fili definovat tie "prekazky"? :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2