Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Testovací odpal antirakety systému THAAD na Havaji (2013); větší foto / Public Domain

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o sobě. O to větším překvapením bylo oznámení o zahájení vyjednávání o nákupu ruských kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf a další vojenské techniky v hodnotě zhruba 3 miliardy dolarů. Týden na to Spojené státy posvětily prodej protiraketového systému THAAD do Saúdské Arábie odhadem za 15 miliard dolarů.

S-400 kryje záda Patriotům

Saúdskoarabský král Salmán bin Abd al-Azíz do Moskvy dorazil ve společnosti doprovodu čítajícího 1500 lidí, včetně zástupců státní zbrojařské Saúdskoarabské vojensko-průmyslové společnosti (SAMI) založené v květnu tohoto roku. Ti se zástupci ruské společnosti Rosoboronexport podepsali memorandum o prodeji protitankových řízených střel (PTŘS) Kornet-EM, raketometů TOS-1A Buratino a automatických granátometů AGS-30.

Podle tiskového prohlášení SAMI byla také podepsána smlouva (mimo memorandum) na licenční výrobu útočných pušek AK-103 a munice 7,62×39 mm přímo v SA. Tato dohoda se zdá být jedinou jistou, zatímco o prodejích techniky zmíněné v memorandu se stále ještě jedná.

Součástí memoranda byl i systém PVO Almaz-Antey S-400 Triumf. To bylo pro většinu pozorovatelů překvapením ze dvou hlavních důvodů. Prvním je téměř absence dosavadních zbrojních obchodů Rijádu a Moskvy (kromě pušek AK-103), která byla ve světle saúdsko-amerického spojenectví pochopitelná. Posun od několika tisíc útočných pušek k nákupu za 3 miliardy dolarů je tedy nezanedbatelný.

Druhým důvodem je skutečnost, že SA již provozuje americký systém PVO Patriot ve verzích PAC-2 a PAC-3 a je téměř jisté, že ani USA a ani Ruská federace nepodpoří integraci svých kompletů PVO s cizími  – tedy Patriot a S-400.

Rijád bude mít tedy dva nezávislé systémy PVO bez možnosti efektivní koordinace jejich nasazení. Odpovědí by mohlo být poskytnutí S-400 jednotkám Národní gardy, která je zcela nezávislá na zbytku saudských ozbrojených sil. Vzhledem k rozloze (a prostředkům) SA tedy nejde o kritický problém, ale půjde o značně nepraktickou situaci.  

O položkách obsažených v memorandu budou oba státy ještě jednat a nic tedy ještě není jisté. Odhadovaná celková hodnota nákupu, včetně nespecifikovaného počtu jednotek S-400, by se podle ruských novin Kommersant měla pohybovat kolem 3 miliard dolarů (65,5 miliardy Kč).

Technologický transfer v ceně

Memorandum nepředpokládá pouze nákup, ale především místní produkci a transfer technologií, které SA pomohou naplnit jeden z cílů stanovených v jejich strategickém dokumentu Saudi Vision 2030 . V něm deklarují záměr do roku 2030 omezit import zbraňových systémů a techniky o 50 % skrze rozvoj vlastního zbrojního průmyslu.

Zbrojní průmysl SA má na kontě zatím například obrněné vozidlo Al-Fahd, obrněný transportér Al-Masmak a poté licenční výrobu lehkých palných zbraní (H&K MP5 a G3) nebo komponentů do zahraniční techniky (například pro F-15SA). Snížit zbrojní import o 50 % do roku 2030 se vzhledem k saudským zkušenostem jeví jako velmi ambiciózní.

Kromě S-400 s technologickým transferem zbylých položek nebude problém, jelikož jde většinou o letité systémy. Citlivou položkou je však PTŘS Kornet-EM, která byla do výzbroje zavedena teprve v roce 2012, nicméně své zákazníky si již našla v Alžírsku nebo Bahrajnu.

Miliarda sem, miliarda tam

Náhlý saudský zájem o ruské zbraně sice přišel nečekaně, ale v kontextu posledních několika let vlastně nejde o nic tak výjimečného, jelikož Rijád patří mezi největší importéry zbraní na světě a nebojí se experimentovat s dodavateli.

Navíc pro státy Perského zálivu je nákup zbraní nejlepším způsobem, jak posilovat strategické zahraničně-politické vztahy s dalšími státy nebo jednoduše navazovat nová spojenectví. To ale platí obecně pro jakékoliv strategické zbraňové obchody kdekoliv na světě.

Mezi lety 2012-2016 SIPRI  (Stockholm International Peace Research Institute) SA označil za druhého největšího importéra zbraní na světě, hned po Indii.

Hlavním dodavatelem byly ve zmíněném období USA (52% podíl) a Spojené království (27 %) a poté následuje řada menších dodavatelů jako Španělsko (4 %), Francie (4 %), Německo (1,8 %), Kanada (2 %) a Švýcarsko (2 %). Několika procentové podíly se mohou zdát zanedbatelné, ale vzhledem k tomu, že celková hodnota importu zbraní SA mezi lety 2012-2016 činila podle SIPRI 11,7 miliardy dolarů (255,6 miliardy Kč), i dvě procenta znamenají 117 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč).

Tempo tak intenzivních nákupů si Rijád může dovolit díky vysokému rozpočtu na obranu. V roce 2016 šlo o čtvrtý nejvyšší rozpočet na obranu, hned po Rusku 63,7 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), což podle SIPRI činilo 10 % HDP.


S-400

S-400: praktické rozhodnutí nebo nákladný rozmar

Důvodem ke zbrojení je nejen obava z íránského jaderného programu a balistických střel, ale také saudská vojenská intervence z Jemenu. Právě z Jemenu na saudské území létají balistické střely odpalované hutijskými rebel, kteří jsou podporováni Íránem – a Írán je zase podporován Ruskem.

Je otázka, zda o S-400 Rijád stojí z důvodu případných nespokojeností s výkony Patriotů (nebo s podporou americké strany) nebo jak bylo uvedeno výše, jednoduše kvůli posílení strategického spojenectví s Ruskem a poslání silného varovného vzkazu do USANejnovější interceptory PAC-3 MSE mají proti balistickým střelám dosah 35 km a PAC-2 až 160 km proti letounům. 

S-400 může nabídnout delší dosah proti letounům a pravděpodobně o něco málo vyšší dosah proti balistickým střelám, ale vzhledem k tomu, že nejnovější interceptor 40N6 s dosahem 400 km byl zaveden teprve v roce 2015, k exportu budou k dispozici méně výkonné střely s dosahem 40-250 km proti letounům.

S-400 by však znamenal výrazné zvýšení vzdálenosti, na kterou lze cíl detekovat, jelikož disponuje silnějším radarem než komplet Patriot. 

Rusko je také o něco více ochotné, když dojde na technologický transfer a místní produkci, než USA. S uvedením nového systému S-500 Prometheus je možné, že se Moskva za správnou cenu nechá přesvědčit a část produkce S-400 převede do SA.

Na rozdíl od kompletu Patriot však jeho ruský protějšek postrádá bojové zkušenosti. Zatímco americké interceptory sestřelovaly irácké balistické střely už během operace Pouštní bouře, S-400 nikdo v akci neviděl a jeho schopnosti existují jen na papíře.

Další nevýhodou je již zmíněná absence integrace S-400 a Patriot a existence dvou nezávislých integrovaných systémů PVO tvořenými ruskými bateriemi S-400 a americkými PAC-2, PAC-3 a v budoucnu možná systémem THAAD.


Test kompletu THAAD na Aljašce

Americká odpověď a THAAD

Zájem Rijádu o systém PVO S-400 Triumf zvedl řadu obočí především ve Washingtonu. Nelze potvrdit, zda šlo o náhodné načasování či úmysl, ale pár dní po návštěvě saudského krále v Moskvě americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej protiraketového systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) do SA.

THAAD je určen pro ničení balistických raket krátkého, středního a dlouhého dosahu mimo zemskou atmosféru v jejich terminální fázi letu. Dálkový dosah antiraket systému THAAD je 200 km a výškový 150 km. Cena potenciálního nákupu by se pohybovala kolem 15 miliard dolarů (327,7 miliardy Kč).

Pokud se SA rozhodne pro nákup protiraketových kompletů THAAD, hlavní hodnota PVO systému S-400 by spočívala v případném technologickém transferu nebo v technických detailech, na které se inženýři amerického letectva těší už teď.

Saúdský zájem o S-400 a další ruské zbraně se může zdát překvapivý, ale pro saúdsko-americké spojenectví to v krátkodobém až střednědobém horizontu pravděpodobně znamená jen málo. USA budou nadále hlavním dodavatelem zbraní pro SA, a i když se pro Rusko možná otevře nový trh, jeho podíl na něm bude marginální.

Zdroj: Quwa, DoD Buzz, SIPRI, Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie

Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba ...

Seznam amerických zbraní pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie během následující dekády plánuje nakoupit americké zbraně za 350 miliard dolarů - ...

Krize v Perském zálivu - Saúdská Arábie proti Kataru

Tento týden se na Blízkém východě nesl ve znamení diplomatické ofenzívy arabských zemí proti Kataru. ...

Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030

Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Clanek
    10:35 16.10.2017

    Transfer technologii Marne premyslim jaky uzitek k obrane statu by mel pro SA transfer technologii neceho tak sofistifikovaneho jako Patriot nebo S400. To neni hracka kterou by ...Zobrazit celý příspěvek

    Transfer technologii
    Marne premyslim jaky uzitek k obrane statu by mel pro SA transfer technologii neceho tak sofistifikovaneho jako Patriot nebo S400. To neni hracka kterou by dokonce ani technologicke spicky na svete (USA/Cina/Rusko) umeli vyrabet nejak rychle. At premyslim jak premyslim tak i v pripade lokalniho konfliktu s regionalnim konkurentem Iranem, tak pri konfliktu s USA by SA zustala odkazana na to co ma v ten ktery moment vyrobeny / pripraveny. To nebude kampan na dlouhe roky, ale smrst v zacatku ktere by prave zarizeni urcene na vyrobu podobnych systemu byli prvni na seznamu.
    Jediny duvod proc by SA mohla mit zajem o ziskani knowhow k S400 je dle me reciprocni obchod treba s Cinou, ktera by SA na oplatku dodala neco co by se hodilo zase ji.Skrýt celý příspěvek

  • Poutnik
    15:23 15.10.2017

    Sokrates: Vim ale proste nedalo mi to. Chapu historicke zkušenosti Čechu s Ruskem a chapu tu fobii a že některi jedinci ztraceji schopnost kriticky uvažovat když dojde na Rusko. ...Zobrazit celý příspěvek

    Sokrates: Vim ale proste nedalo mi to. Chapu historicke zkušenosti Čechu s Ruskem a chapu tu fobii a že některi jedinci ztraceji schopnost kriticky uvažovat když dojde na Rusko. Rusove co šmejdi na webech to vidi a maji pocit křivdy, odporu a tak trolli. Pokud teda nejsou placene vladou což vubec nevylučuju :D P.S. Oni opravdu svoji zem milujou a jsou hrdi na svou armadu jako Ameřičani narozdil od Evropy ktera vnima svoji armadu jako neco co je na přitež.


    p. Grohmann: Rusove jsou velmi tvrdohlavy narod zvlašt pokud se jedna o jejich narodni citeni.

    stepan: Vyvoj S-500 jede na plne obratky ale je daleko od zavedeni. Saudi jsou dost bohati na to aby si mohli dovolit provozovat oba systemy. Když Allah bude chtit tak se trefi :D

    PavolR: Nemusi hrat prvni ligu jim staci ze budou hrat druhou ligu a hlavne budou mit lepši než Iran a Turecko. Možno to kupuji prave kuli tomu ze to chtěji i Turci nebo je to jeden z dalšich duvodu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    13:18 14.10.2017

    Možná se SA snaží být z dobře z více stranami, rusové s turky konkurují na blízkém východě USA, de facto se pořád řeší "povedená" invaze do Iráku a její následky. Mít systémy od ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná se SA snaží být z dobře z více stranami, rusové s turky konkurují na blízkém východě USA, de facto se pořád řeší "povedená" invaze do Iráku a její následky. Mít systémy od více zdrojů se vyplatí, již z důvodu možných zadních vrátek v těchto systémech.
    S 400 je evolucí S 300 než světoborný systém, který by nikdo neznal. Může mít výhodu ve vojákuvzdornosti oproti Patriotům, technicky na tom ručníkáři na světě moc dobře nejsou.

    Grohman: Vaše "glosa" je nic moc, to že saudové financovali "umírněnou opozici" v Syrii a frontu an nusra je fakt a to co provádí v Jemenu zrovna tak. Druhou stranou mince je to, že ekonomická zbrojařská lobby (de facto korupce) všude na světě pořád krmí konflikty zbraněmi a municí, a to i ze západních demokracií, když to nejde přímo, tak se najde nějaký nekřesťnaský překupní, který s pravdou a láskou problém nemá. Ale to by bylo spíše na debatu do politicko výchovné světnice s panem Horáčkem, o tom kdo a jak by měl mít dohled nad exportem zbraní, zda privátní firmy nebo skutečně odpovědný stát. (proč se CSG nikde před exportem houfnic nikde neplácala po zádech a nedělala si reklamu tím, že vyváží houfnice v ruské ráži do Izraele?)Skrýt celý příspěvek

  • Arten
    11:11 14.10.2017

    Nákup S-400 pre SA absolútne nedáva zmysel. Nejde len o spomínanú integráciu, ale pri kombinácii modernizované PAC2 + PAC3 + THAAD už je S-400 úplne zbytočný. Jedinú logiku mi ...Zobrazit celý příspěvek

    Nákup S-400 pre SA absolútne nedáva zmysel. Nejde len o spomínanú integráciu, ale pri kombinácii modernizované PAC2 + PAC3 + THAAD už je S-400 úplne zbytočný.

    Jedinú logiku mi dáva, že (ak vôbec k obchodu dôjde) S-400 Saudi nekupujú pre seba - ale pre niekoho tretieho, Egypt napr.

    (Ináč, názov "Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD" je dosť nešťastný - S-400 nie je primárne PRO systém a aj výkony najmodernejších S-300Vxx sú podľa dostupných informácii podstatne nižšie ako THAAD)Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:07 14.10.2017

    Pravděpodobnost, že by se zrovinka Saudi vyšvihli nad Čínu se dle mého názoru limitně blíží nule.

    Pravděpodobnost, že by se zrovinka Saudi vyšvihli nad Čínu se dle mého názoru limitně blíží nule.

  • PavolR
    07:45 14.10.2017

    Alstratt: Jasné, že sa ani Turci ani Saudi s S-400 a od nich odvodenými vlastnými systémami nebudú chytať na svetovú špičku Izrael-Rusko-USA, ale môže ich to v horizonte ...Zobrazit celý příspěvek

    Alstratt:
    Jasné, že sa ani Turci ani Saudi s S-400 a od nich odvodenými vlastnými systémami nebudú chytať na svetovú špičku Izrael-Rusko-USA, ale môže ich to v horizonte niekoľkých nasledujúcich rokov vyšvihnúť hoci aj do prvej päťky, ešte aj pred Čínu.Skrýt celý příspěvek

  • Alstratt
    21:33 13.10.2017

    Na trolly je dobra obrana - ignorovat co pisou. Ale vsak kdyz to rusove prodaji saudum tak to nemusi hned znamenat ze maji neco lepsiho hned nasaditelne, spis jen S400 osekaji a ...Zobrazit celý příspěvek

    Na trolly je dobra obrana - ignorovat co pisou. Ale vsak kdyz to rusove prodaji saudum tak to nemusi hned znamenat ze maji neco lepsiho hned nasaditelne, spis jen S400 osekaji a pak ho prodaji ne?Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:55 13.10.2017

    Nebo nemá peníze ;-) A nebo prostě obojí.

    Nebo nemá peníze ;-) A nebo prostě obojí.

  • stepan
    19:35 13.10.2017

    Tady se v prvni rade jedna o politicky tah a mocenske zajmy v pozadi (ktere jsou pro bezne lidi skryte) a ne o techniku jako takovou. Nevim, jestli si muzou Saudi dovolit ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady se v prvni rade jedna o politicky tah a mocenske zajmy v pozadi (ktere jsou pro bezne lidi skryte) a ne o techniku jako takovou. Nevim, jestli si muzou Saudi dovolit provozovat tolik ruznych technik (jenom zaskoleni bude trvat leta), spise hadam ze ne. A to ze Rus prodava S400 i Saudum znamena jen to, ze jiz ma neco lepsiho.Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    17:47 13.10.2017

    Poutnik/Shania: Páni, veľká chyba. Celé mesiace, stále znova a znova, máte možnosť sa presvedčiť, že ten blbeček je len tupý troll a nemieni s Vami diskutovať. Reakciou na neho ...Zobrazit celý příspěvek

    Poutnik/Shania: Páni, veľká chyba. Celé mesiace, stále znova a znova, máte možnosť sa presvedčiť, že ten blbeček je len tupý troll a nemieni s Vami diskutovať.
    Reakciou na neho len prilievate vodu na jeho mlyn. Ak sa ho chcete zbaviť, prestaňte s ním diskutovať. Chlapca to prestane časom baviť. A možno si nájde priateľku alebo zavolá na pivo nejakého chudáka, ktorý bude ochotný ho počúvať a prestane sa odbavovať na fórach.
    Treba len nechať psíka ešte párkrát zabrechať, karavána aj tak pôjde ďalej. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    17:05 13.10.2017

    Vemte na vědomí, že Fakta je pravděpodobně profesionální ruský troll, který neustále mění IP adresy a už si vytvořil minimálně 50 nových e-mailů a přihlašovacích jmen. Nemůžeme se ...Zobrazit celý příspěvek

    Vemte na vědomí, že Fakta je pravděpodobně profesionální ruský troll, který neustále mění IP adresy a už si vytvořil minimálně 50 nových e-mailů a přihlašovacích jmen. Nemůžeme se ho zbavit.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    16:52 13.10.2017

    Ffakta01: nepředpokládám, že si z toho něco vezmeš.. ale důvod proč to byla 10% úspěšnost (dosaď si jakékoliv jiné číslo, protože je to blbost) Protože nasazená verze patriotu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ffakta01: nepředpokládám, že si z toho něco vezmeš.. ale důvod proč to byla 10% úspěšnost (dosaď si jakékoliv jiné číslo, protože je to blbost)

    Protože nasazená verze patriotu měla rakety určené proti letadlům, křižujícím střelám atd a ne proti balistickým raketám. Rakety neměli problém cíl zasáhnout, ale to mělo často za následek rozlomení balistické rakety a ne totální zničení (a trosky ti někam musí spadnout...) a nebo její vychýlení z trajektorie...

    Tohle si vyžádalo vývoj nových druhů hlavic jako HTK (hit to kill), kde zásah vede k totální destrukci cíle a nebo směrové hlavice, které mají nižší učiněnost. Hádej kterou hlavici používají ruské systémy...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    16:22 13.10.2017

    Marthy: Lenže Poliaci nedisponujú know-how na postavenie F-16 alebo čohokoľvek podobného. Pracujú s tým čo dostanú. Kto naproti tomu disponuje technológiami, ten môže tieto ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy:
    Lenže Poliaci nedisponujú know-how na postavenie F-16 alebo čohokoľvek podobného. Pracujú s tým čo dostanú. Kto naproti tomu disponuje technológiami, ten môže tieto technológie využiť na postavenie kompletne vlastného systému, do ktorého mu už pôvodný výrobca nemôže hovoriť - presne to chcú napríklad Turci.
    Keby mali Saudi všetko potrebné, stačilo by im už iba zamestnať ďalších odborníkov zo zahraničia a hotovo - výrobné kapacity už budú vybudované.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    16:01 13.10.2017

    PavolR-klíčový pro moderní PV systémy je software-a nemyslím že by Rusko nebo USA byly tak neopatrní aby ho pro Saudy zcela odhalily-i kdyby se ty systémy stavěli v SA,tak tam ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR-klíčový pro moderní PV systémy je software-a nemyslím že by Rusko nebo USA byly tak neopatrní aby ho pro Saudy zcela odhalily-i kdyby se ty systémy stavěli v SA,tak tam prostě zkompletují systém z dílů vyrobených v Rusku nebo USA,a software nainstalují odborníci výrobců kompletu.A do klíčových prvků softwaru nebudou mít vůbec přístup.To je dnes běžná praxe.
    Vzpomínám na případ kdy Poláci kupovali v USA letouny F-16,v Polských zprávách se řešilo to že Poláci nemají přístup k softwaru letounů,nemohou tam nic měnit,ani "okounět".Určitě to bude stejné i pro jiné sofistikované systémy,zbrojní firmy si jen tak nenechají vyfouknout roky,nebo dokonce desítky let vývoje.Skrýt celý příspěvek

  • Poutnik
    15:50 13.10.2017

    Ffakta01: Tenhle web čtu docela dlouho a nevšiml jsem si že by p. Grohman njak vyznamne stranil někomu. Da se řict že tenhle web je pro mě nejobjektivnejši co jsem viděl na netu. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ffakta01: Tenhle web čtu docela dlouho a nevšiml jsem si že by p. Grohman njak vyznamne stranil někomu. Da se řict že tenhle web je pro mě nejobjektivnejši co jsem viděl na netu. Jak podotkl p. Grohman nejsou dobre a špatne strany jen geopoliticky zajem a zpusob prosazovani zajmu. Podle mě jednoduše studenou valku vyhralo USA a Rusko se za Jelcina uplne rozložilo a USA bylo spokojene. Ted za Putina se zveda a USA je znepokojene a snaži se ho srazit zpatky na kolena.Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    15:49 13.10.2017

    @Klimesov : Zajímavé je na tom to, že to většinou píšou jedni a ti samí lidé :D :D :D Nejsem vztahovačný :D a v tomto případě ani nemám důvod, jen jsem chtěl vědět, kteří ...Zobrazit celý příspěvek

    @Klimesov : Zajímavé je na tom to, že to většinou píšou jedni a ti samí lidé :D :D :D

    Nejsem vztahovačný :D a v tomto případě ani nemám důvod, jen jsem chtěl vědět, kteří diskutující změnili názor, jak politik po volbách....Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    15:45 13.10.2017

    vlasto: tak to by bolo zaujímavé sledovať ich obchodné jednanie s Izraelom. :-p Marthy: To môže teoreticky fungovať iba v prípade, keď sa nakúpia iba "holé" systémy. Lenže ...Zobrazit celý příspěvek

    vlasto: tak to by bolo zaujímavé sledovať ich obchodné jednanie s Izraelom. :-p

    Marthy:
    To môže teoreticky fungovať iba v prípade, keď sa nakúpia iba "holé" systémy. Lenže Rusko teraz rozpredáva aj svoje know-how, teda desiatky rokov vývoja a investícií:
    "Memorandum nepředpokládá pouze nákup, ale především místní produkci a transfer technologií"
    Ako myslíte, že by mohol zlyhať systém, ktorý si Turci alebo Saudi postavia sami a v takom počte, aký uznajú za vhodné?

    danny: Iba to nebolo, ešte aj po viac ako dvoch hodinách od uverejnenia článku, na koho iného napísať. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    15:36 13.10.2017

    pane stronger.p : Nebuďte vztahovačný. psal jsem snad o někom konkretně, nebo snad, že by to byl někdo z nynějších přispěvovatelů? Marthy: Zajímavá myšlenka, ale nesouhlasím. ...Zobrazit celý příspěvek

    pane stronger.p : Nebuďte vztahovačný. psal jsem snad o někom konkretně, nebo snad, že by to byl někdo z nynějších přispěvovatelů?

    Marthy: Zajímavá myšlenka, ale nesouhlasím. Ono jak prodejci tak kupující by byly proti sobě kdyby prodávaly nefunkční šmejdy nebo je kupovaly.

    Tady jde o jednu prostou věc. Rusové logicky využívají situace na trhu. Saudská Arábie už před časem deklarovala, že chce svou výzbroj trochu víc rozložit po jiných státech, aby nebyly tak závislí na USA, protože člověk nikdy neví kdy si to se svým nynějším spolupracovníkem rozházíte. Nejde ve skutečnosti o nic jiného než jen o logické kroky obou zemí.Skrýt celý příspěvek

  • Poutnik
    15:32 13.10.2017

    vlasto: Nekdo jim musi poradit že potřebuji Letadlove lodě :D

    vlasto: Nekdo jim musi poradit že potřebuji Letadlove lodě :D

  • Ffakta01
    15:30 13.10.2017

    No clanky a nazory cenzora Grohmana byvaji vetsinou ubohe to neni nic noveho pod sluncem.....takze kdyz tu byl nedavno clanek jak usa prodaly zbrane SA tak to bylo perfektni. Kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

    No clanky a nazory cenzora Grohmana byvaji vetsinou ubohe to neni nic noveho pod sluncem.....takze kdyz tu byl nedavno clanek jak usa prodaly zbrane SA tak to bylo perfektni. Kdyz prodali nyni Rusove tak tak je to spatne....proste zvanilek. Censor tu nedavno publikoval clanek otom jak rusove budou mit problemy do budoucna se svym exportem, protoze jejich voj.twchnika mela byt nekonkurence schopna a ze jenom tradicni staty budou kupovat. Mezirim rusove prodali Turecku, ted Saudske arabii a censor se muze jenom vztekat nad svoji blamazi...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2