Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace
- 1. 3. 2017
- 31 komentářů
- Michael Myklín
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ozbrojených sil a zejména jejich vyhlídky pro rok 2017. Kromě nových letadel, vozidel a lodí došla řeč i na založení zvláštní vojenské jednotky pro informační operace.
Šojgu během svého projevu mluvil především o ruské reformě ozbrojených sil a jejich modernizaci. Tento rok mají ruské ozbrojené složky získat 170 nových/modernizovaných letadel, 905 tanků a obrněných vozidel a 17 námořních plavidel.
Tři pluky ruských raketových vojsk strategického určení mají také letos získat nové interkontinentální balistické střely RS-28 Sarmat. Jejich nasazení bylo plánované mezi lety 2018-2021, nicméně vzhledem k údajným problémům v závodě Krasmaš s jejich vývojem či produkcí je nasazení tento i příští rok spíše nesplnitelnou ambicí. Zatím neexistují ani potvrzené informace o testu střely.
Pokud jsou čísla opravdu reálná, bude zajímavé sledovat, zda budou mít ruské síly dostatečné kapacity k obsluze nového vybavení. Šojgu při svém projevu zmínil i nábor 1 300 nových pilotů, což může být pro ruské náboráře poměrně výzva.
Ruská armáda se tradičně potýká s problémem získat dostatečně kvalitní rekruty pro obsluhu sofistikovaných systémů. Prestiž a výhody ruských pilotů mohou být silným podnětem, ale 1300 je stále velmi vysoké číslo.
Oznámeno bylo také vytvoření tří nových divizí na západě, jihozápadě a na dálném východě. Poslední zmíněná divize má být umístěna na Kurilských ostrovech, o které vede Rusko spor s Japonskem. Toto oznámení v Tokiu přirozeně vzbudilo silné rozladění.
Je samozřejmě otázkou, zda se zmiňované počty promění v realitu, Potěmkinovy vesnice nebo jsou jen produktem dezinformační kampaně.
Největší pozornost médií však vzbudila zmínka Šojga o vytvoření zvláštní vojenské jednotky pro informační operace. Kromě několika komentářů dalších vysokých ruských představitelů se o této jednotce příliš neví.
“Jsou to odborníci, kteří konfrontují cizí narušování v elektronických, tisknutých a televizních médií,” uvedl bez dalších podrobností Franc Klincevič, místopředseda výboru pro obranu.
Za zmínku stojí některé názory Klinceviče, které dokreslují ruské (resp. části ruských politických/vojenských elit) chápaní informační války - v roce 2016 Klincevič uvedl, že Rusko by mělo bojkotovat Eurovision Song Contest 2017, protože na Eurovision Song Contest 2016 vyhrála Ukrajina, která ale vítězství “získala z politických důvodů a ukradla vítězství Rusku.”
Média spekulují o tom, zda se tyto „informační síly" stanou novou samostatnou složkou ruských ozbrojených sil, nicméně to se zatím jeví jako nepravděpodobné.
Není jasné, kdy byla jednotka vytvořena, nicméně o tvorbě jednotky podobného charakteru se hovořilo už od války s Gruzií v roce 2008. Je zcela možné, že existuje již řadu let, ale teprve nyní byla poprvé oficiálně zmíněna či organizačně ukotvena.
Proměnu lze sledovat i na vrcholné úrovni. Na sociální sítě se zaměřilo i ruské Ministerstvo obrany, které je zejména od intervence v Sýrii velmi aktivní na Twitteru i Facebooku.
Informační válka - činnost, jejímž cílem je získání výhody nebo převahy nad soupeřem v oblasti řízení a využívání komunikačních a informačních kanálů nebo technologií;
Kybernetická válka - opatření prováděné národním státem s cílem proniknout do počítačů nebo počítačových sítí jiného národa za účelem způsobení škody nebo narušení počítačů/sítí;
Radioelektronická válka - sledování nebo napadání nepřátelských elektronických systémů a bránění systémů vlastních;
Psychologická operace -cílem je předat zahraniční veřejnosti informace a ukazatele, které mají ovlivnit jejich emoce, motivy, uvažování a konečně chování zahraničních vlád, organizací, skupin a jednotlivců
Na rozdíl od západního konceptu informační války Rusové k této problematice přistupují více holisticky. Informační boj je v ruském pojetí kombinaci vojenského i nevojenského řádu, stejně jako technologického i sociálního. Zatímco Američané se soustřeďují na kybernetický prostor, Rusové v konceptu informační války integrují kybernetické, informační, radioelektronické, psychologické i kinetické operace.
Evropští politici, jejichž země jsou v první linii ruské informační kampaně, si tuto skutečnost postupně uvědomují. Během letošního ročníku Mnichovské bezpečnostní konference Angela Merkelové prohlásila, že není tajemstvím, že Rusko bere hybridní válku jako formu obrany.
Merkel by téma kybernetických útoků a falešných zpráv ráda dostala na pořad jednání Rady NATO-Rusko.
Rostoucí obavy evropských státníků z kyber útoků a dezinformačních kampaní se objevují s blížícími se federálními volbami v Německu (21.9.), prezidentskými ve Francii (23.4.) nebo parlamentními v Nizozemsku (15.3.). Důvod ke zvýšené opatrnosti má také Česká republika. Zde se parlamentní volby uskuteční 20.-21.10.
Zdroj: IHS Jane´s
Související články
Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století
Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...
- 30.04.2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě
Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...
- 19.02.2016
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Česká strategie kybernetické bezpečnosti 2015-2020
Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2015-2020 je jedním z velmi ...
- 22.11.2016
- 1 komentářů
- Alexandra Pavelová
Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem
Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...
- 02.01.2017
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Z čeho Larry usuzuješ, že západ v této oblasti zaspal? Výdyť celé internetové prostředí, od jeho technologického zázemí až po operační systémy na lokálních stanicích jsou jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Z čeho Larry usuzuješ, že západ v této oblasti zaspal? Výdyť celé internetové prostředí, od jeho technologického zázemí až po operační systémy na lokálních stanicích jsou jeho dílem. Proč by měl západ zaostávat za těmi, kteří se jen připojili a škodí?Skrýt celý příspěvek
Od Kaspersky Labs. si můžete koupit antivirus SW. není to špatné. obecně Rusové mají dobré programátory a analytiky. Rozvoj počítačových sítí a IT, už dávno Rusové pochopili, že ...Zobrazit celý příspěvek
Od Kaspersky Labs. si můžete koupit antivirus SW. není to špatné. obecně Rusové mají dobré programátory a analytiky.
Rozvoj počítačových sítí a IT, už dávno Rusové pochopili, že to je další bojový prostor.
V zemích , jako je Rusko, Čína a Irán tedy země ŠOS a BRICS už dávno fungují kybernetické brigády. Tyhle brigády jsou většinou součástí a vznikly z jednotek Radioelektronického boje. Přesun "boje" z radiového (VF) spektra do úrovně datových sítí je vidět za posledních 20let. Tím neříkám, že boj ve VF spektru skončí.
Tady EU +NATO zaspalo dobu.
Řada soukromých firem právě v zemích jako Čína a RF spolupracuje na "výzkumných" úkolech vývoje SW a HW na státních zakázkách. Kaspersky Labs, vzhledem k jejich výsledkům nebude vyjímkou.
Občas se dá najít ve světových webech inzerát, kdy oznamovatel nabízí služby jako . vývoj škodlivého kódu, prolamování hesel, vývoj červa...... na zakázku po technické specifikaci "problému"
Osobně jsem přesvědčen, že tihle hoši z provátních firem a kyberbrigád jak na východ tak západ si z toho co umějí dělají "vedlejšák"Skrýt celý příspěvekPeposi, patrně jsi svůj příspěvek umístil jinam, než jsi chtěl, ale přesto ti k němu musím napsat, že to co píšeš je podle analytiků současně i největší slabinou ruského letectva, ...Zobrazit celý příspěvek
Peposi, patrně jsi svůj příspěvek umístil jinam, než jsi chtěl, ale přesto ti k němu musím napsat, že to co píšeš je podle analytiků současně i největší slabinou ruského letectva, protože zatímco ruští vzdělaní siláci v kokpitech střídavě klikují, integrují a derivují, hloupé trosky na pokraji nervového zhroucení odpalují Sidewindery.Skrýt celý příspěvek
Ja len k výberu pilotov Rusko vs USA. V Rusku sú oveľa tvrdšie vstupne podmienky pre budúcich pilotov (a to nie len fyzické nároky ,ale aj duševné a inteligenčné - prioritne ...Zobrazit celý příspěvek
Ja len k výberu pilotov Rusko vs USA.
V Rusku sú oveľa tvrdšie vstupne podmienky pre budúcich pilotov (a to nie len fyzické nároky ,ale aj duševné a inteligenčné - prioritne matematika) .
USA už roky tieto nároky zmierňuje(okrem špeciálnych síl-pokiaľ viem).
2 hlavne problémy ruských náborov je 1. pokles populácie a 2.alkohol
2 hlavne problémy USA 1.fyzicky a stav 2.ochota (piloti patria k tým inteligentnejším a preto si v USA vedia zarobiť viac)Skrýt celý příspěvekNegativního na tom není nic. V souvislosti s tématem článku je dobré vědět, že západ je schopen se infiltrovat do ruských tajných služeb a společností a to právě do těch, které ...Zobrazit celý příspěvek
Negativního na tom není nic. V souvislosti s tématem článku je dobré vědět, že západ je schopen se infiltrovat do ruských tajných služeb a společností a to právě do těch, které Rusko používá na kybernetický boj proti západu. Myslím, že to váš příspěvek o kazimírech, foukání do kaše a provolávání slávy ruskému ministru obrany vhodně doplnilo.Skrýt celý příspěvek
Nechápu, co je negativní na tom, že stát zatýká své funkcionáře, pracující pro cizí velmoc. Takové jednání pud sebezáchovy velí každému suverénnímu státu. A taky vůbec nepochybuji ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu, co je negativní na tom, že stát zatýká své funkcionáře, pracující pro cizí velmoc. Takové jednání pud sebezáchovy velí každému suverénnímu státu. A taky vůbec nepochybuji o tom, že hackerským útokům nejsou vystaveny jenom západní státy a tak ta fotka od firmy Kasperskij může mít i jiný význam než mu přisuzují zpravodajští analytici z NATO a spol. Co se týká údajných ruských útoků na stránky Demokratické strany, předpokládám, že to dopadne tak jako všechna podobná vyšetřování ze strany Západu ; žádné solidní důkazy, jen domněnky a mediální humbuk. Ostatně Rusko, jako licencovaný nepřítel svobodného světa si stejně nic jiného nezaslouží, než být podobně jako Kartágo zničeno. O ničem jiném to totiž není.Skrýt celý příspěvek
Rusko má možná nafoukáno do kaše tak, že už jí má skoro studenou. Právě na oddělení Centra informační bezpečnosti FSB v Moskvě se před měsícem zatýkalo. A žádné malé ryby. Rovnou ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko má možná nafoukáno do kaše tak, že už jí má skoro studenou. Právě na oddělení Centra informační bezpečnosti FSB v Moskvě se před měsícem zatýkalo. A žádné malé ryby. Rovnou náčelníka oddělení Sergeje Michailova a taky jeho zástupce Dmitrije Dokučajeva. A za co? Za vlastizradu. Dělali prý pro USA. V úvodu článku je atraktivní fotka, na které věhlasná ruská firma Kaspersky monitoruje směry hackerských útoků ve světě. Není bez zajímavosti, že i v této firmě se zatýkalo. Tam už v prosinci. A koho? Ruslana Stojanova, vedoucího oddělení vyšetřování počítačových zločinů. A za co? Za spolupráci s hackery ze skupiny Šaltaj Boltaj. A to to ještě ani nezačalo, protože USA slíbily Rusku odplatu za hackerské útoky proti serverům Demokratické strany. Tedy on to slíbil ještě Barack Obama, ale snad si Дональд Трамп nelajzne tomu bránit.Skrýt celý příspěvek
Naše země je plná lidí, velebících jiný cizí stát a je ochotno nasadit svůj život za jeho zájmy.Afghánistán, Írák,etc. A Rusko je konkurent? Asi tak na trhu cukrovarnického ...Zobrazit celý příspěvek
Naše země je plná lidí, velebících jiný cizí stát a je ochotno nasadit svůj život za jeho zájmy.Afghánistán, Írák,etc. A Rusko je konkurent? Asi tak na trhu cukrovarnického vybavení.Skrýt celý příspěvek
Líbí se mi, že v jakékoliv zemi se najdou lidé velebící jiný stát. A ať se na to podíváme jak chceme, Rusko je pro Evropu partner, ale i soupeř (minimálně ekonomický). A pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Líbí se mi, že v jakékoliv zemi se najdou lidé velebící jiný stát. A ať se na to podíváme jak chceme, Rusko je pro Evropu partner, ale i soupeř (minimálně ekonomický). A pokud fandíme zemi, která je naším konkurentem, pak je něco špatně.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...