Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století
- 30. 4. 2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde se budou výhledově skrývat největší bezpečnostní rizika. Vědečtí pracovníci Pentagonu před časem upozornili americkou vládu, že je třeba začít více investovat do "klíčových" vojenských oblastí: do elektronického boje, kybernetické bezpečnosti, systémů schopných ničit objekty na oběžné dráze Země a do problematiky boje se zbraněmi hromadného ničení.
"Zvětšuje se počet hrozeb. Máme nestabilní země na Blízkém východě s chemickými zbraněmi, které se mohou dostat do nepovolaných rukou. Musíme se vypořádat se Severní Koreou. Musíme se vypořádat s kybernetickými útoky a kybernetickou špionáží. Musíme se vypořádat se stále složitějším komplexem A2AD hrozeb," vypočítává Alan R. Shaffer, náměstek amerického ministra obrany pro výzkum a technologie.
A2AD (Anti-Access/Area-Denial) je nová zkratka pro staré vojenské priority: získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.
Z hlediska snižujících se armádních rozpočtů je podle Shaffera důležité zajistit cenovou dostupnost nových technologií. "Omezili jsme rozpočet, ale hrozby jsou větší. Nyní musíme přemýšlet nejen o tom, co je možné, ale zda je to také cenově dostupné. K tomu bude třeba změnit názor lidí ve vládě i průmyslu."
Klíčem k úspěchu mají být inovace ve vojenských technologiích a strategiích v tzv. společném prostředí (anglicky commons). Jde o prostředí, které nikomu nepatří, kde se však uskuteční boj o moc a zdroje – kyberprostor, oceány, vesmír, elektromagnetické spektrum. Shaffer se domnívá, že války zítřka nebudou bojem o území, ale právě o dominanci v těchto oblastech.
"To, co jsme zaznamenali v uplynulém desetiletí v našich protipovstaleckých operacích, je neuvěřitelný nárůst v místě zvaném ´commons´. Tato místa nikdo nevlastní, a přesto jsou přístupná našim operačním systémům," vysvětluje Shaffer. "V těchto oblastech jsme měli elektronickou technologickou převahu, avšak to už vůbec neplatí."
Z hlediska elektronického boje se má podle Shaffera americká armáda soustředit na vývoj pokročilých komponentů na směšování radiové frekvence, anebo lépe – na pokročilé a cenově dostupné elektrooptické/infračervené průzkumné přístroje.
Boj o elektromagnetické spektrum se odehrává také na poli navigace. GPS-signál je poměrně náchylný na rušení a není pokaždé dostupný. Vývoj se má zaměřit na inerciální navigační systémy, tedy na systémy schopné bez cizího zásahu přesně určovat svou vlastní pozici.
"Musíme začít vyvíjet schopnosti v oblasti vesmíru nebo na jeho okraji. Mým cílem je, aby systém GPS byl důležitější pro ministerstvo dopravy než pro armádu," říká Shaffer. "Pokud se nám podaří odvést lepší práci s inerciálními navigačními systémy, nemusíme se již spoléhat na GPS – a ten se nestane tak lukrativním cílem pro rušení nebo vyřazení z provozu."
Shaffer se také zmínil o oceánech, dalším "commons" prostoru. Důvodem je stále intenzivnější námořní doprava, při níž se musí zajišťovat bezpečnost obchodních lodí. Samozřejmě je také nutné kontrolovat zdroje surovin, ať už potenciálních ložisek ropy, nebo třeba hydrátu metanu (hořícího ledu), potenciálního obrovského zdroje zemního plynu.
Zdroj: DefenseTech
Související články
Americký stíhač pro elektronický boj EA-18G Growler
Letouny určené pro elektronický boj jsou na moderním bojišti téměř nepostradatelnou součástí. O tom ...
- 21.03.2012
- 0 komentářů
- Michal Polák
Čína vede bitvu s USA o ovládnutí světové komunikace
V těchto dnech přišel bývalý bezpečnostní analytik Pentagonu F. Michael Maloof s velmi závažným ...
- 25.07.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Protiraketový štít v Tichomoří má chránit USA před čínskými hlavicemi
Spojené státy v současné době jednají se svými spojenci v Tichomoří o vybudování obranného ...
- 29.08.2012
- 0 komentářů
- Ctirad Sviták
Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!
Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů ...
- 01.04.2013
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
liberal shark
propaganda souhlas, jenže to není hrozba pro USA :-) tam vyhrávají :-)))
Doporučuji:
http://www.csfd.cz/film/215401...liberal shark
propaganda souhlas, jenže to není hrozba pro USA :-) tam vyhrávají :-)))
Doporučuji:
http://www.csfd.cz/film/215401...Vida, propaganda... Tu ma na starosti Psy-ops, ne? A co spionaz? Ted nemyslim odposlechy, druzice, nebo techniku, ale spis klasicke metody "pouzivani lidskych zdroju" typu kgb ...Zobrazit celý příspěvek
Vida, propaganda... Tu ma na starosti Psy-ops, ne? A co spionaz? Ted nemyslim odposlechy, druzice, nebo techniku, ale spis klasicke metody "pouzivani lidskych zdroju" typu kgb nepouzivane cia, kuli kterym USA do kazde valky vyrazeli jako slepy obr.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...