Rusko rozšiřuje testy bojových robotů
- 4. 1. 2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních bojových robotických systémů. Cílem je vytvořit mezi roky 2017 a 2018 robotické jednotky chránící ruské základny raketových vojsk strategického určení.
Ruská armáda připravuje ambiciózní program robotizace svých schopností. Podle ruského vojensko-průmyslového výboru 30 % bojové síly ruské armády v roce 2030 budou tvořit robotické a dálkově ovládané zbraňové systémy.
Ruský průmysl intenzivně pracuje na bezpilotních letadlech a robotických systém především v posledních dvou letech. Během tohoto období ruský průmysl představil řadu robotů. Některé z nich jsou testovány vojenskou laboratoří robotiky.
Vojenská laboratoř robotiky ruské armády byla založená v roce 2014. Některé projekty laboratoře jsou teoretické a vizionářské, ale část projektů je ve velmi pokročilé fázi a řeší konkrétní úkoly - ostrahu raketových základen, odminování nebo ženijní úkoly. Nejvyspělejšími roboty jsou Uran-6, Uran-9, Uran-14 a A-800.
Právě strážní roboti chránící ruské jaderné rakety dosáhnou počátečních operačních schopností v ruské armádě mezi roky 2017 až 2018. Ruská armáda získá k ostrému testování část robotů již v roce 2016.
Ruští vývojáři pracují na různých robotických platformách. Na jedné straně stojí menší kolová nebo pasová robotická vozidla (řada robotů Ural). Vozidla mohou nést rychlopalné kanóny, kulomety, řízené střely nebo například ženijní vybavení. Na druhé straně jsou velcí roboti odvození od obrněných transportérů nebo bojových vozidel pěchoty. Rusko pracuje například na robotické verzi bojového vozidla pěchoty BMP-3.
Obecně robotická vozidla jsou určena k působení na hrotu bojových sil, kde hrozí nejintenzivnější kontakt s protivníkem. Robotická vozidla poslouží na hrotu sil k průzkumu, odminování, odstraňování překážek i k přímému boji. V praxi se počítá s působením celého roje robotických vozidel.
Uran-9 při předváděcí akci.
Mezi odminovací roboty patří typ Uran-6, ruská verze chorvatského odminovacího robota MV-4 Dok-Ing. Uran-6 dokáže objevit, identifikovat a ničit miny obsahující až 60 kg TNT. “Bratrským” robotem je Uran-14 schopný odstraňovat překážky a hasit požáry (např. jiných robotů nebo vozidel).
Oba roboty dokáže řídit sesednuvší operátor nebo velitelské vozidlo nacházející se až 1500 m za roboty. Ruská armáda plánuje oba roboty zařadit do výzbroje v letošním roce.
Třetí nejvýzralejší ruskou robotickou platformou je typ Uran-9 - pásový obrněný robot vyzbrojený rychlopalným kanónem a řízenými střelami. Uran-9 lze využít k instalci nejrůznějších zbraňových systémů. V základu se počítá s 30mm rychlopalným kanónem 2A72, spřaženým 7,62mm kulometem a deseti řízenými střelami. Robot může odpalovat protitankové 9S120 Atak (čtyři střely v základu) a protivzdušné 9K33 Igla (šest střel).
Uran-9 je mimo jiné vybaven systémem detekce ozáření laserovým paprskem, senzory pro odhalování, rozpoznáváni a sledování cílů a také kamerovým systémem, umožňujícím činnost ve dne i v noci.
Sestavu komplexu tvoří dva bojoví roboti Uran-9, tahač pro jejich transport a mobilní řídící pracoviště. Není zatím jasné jakou mírou autonomie roboti Uran-9 disponují a v jaké míře jde “pouze” o dálkově ovládané stroje.
Uran-9 začne být brzy dostupný i pro jiné země. Státní exportní agentura Rosoboronexport začne Uran-9 nabízet na světových trzích již v letošním roce.
Ruský logistický robot A800
Ruská armáda rovněž testuje logistický robot A800. Úkolem robota je logisticky podporovat pěchotu - dokáže přepravit až šest plně vybavených vojáků nebo 500 kg nákladu.
A800 pohání motor o výkonu 48 kW, který je schopen udělit vozidlu rychlost 32 km/h. Dojezd je 200 km s palivem v interních nádržích. Palubní elektrický systém poskytuje elektrickou energii pro přístroje vojáků. Robot je vybaven autonomním navigačním systémem zahrnující laserové skenery (LIDAR), radar a inerciální navigaci.
Robot dokáže například následovat konkretního vojáka. Systém robota je kompatibilní s komplety ruského vojáka 21. století Ratnik. Robot při následování vojáka skenuje prostor před sebou a hledá nejvýhodnější trasu - například mezi stromy. V případě potřeby je možné robota poslat na konkretní místo nebo ukládat jednotlivé trasy do paměti pro pozdější použití.
Zdroj: Defense-Update
Související články
Robotický bojovník z Estonska
Estonská firma Milrem na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment International ...
- 22.09.2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska
Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném ...
- 04.11.2015
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020
Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...
- 15.12.2015
- 61 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie a ruský vojenský kosmický program
Rusko má po Spojených státech ve vesmíru největší počet vojenských družic. Nezastupitelnost ...
- 31.12.2015
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Robot sám o sebe je iba hardware, ešte je treba zapracovať na softwaru-UI. Oni to chcu hlavne dat do najviac nebezpecnych miest ako je tankovy predvoj a tak. Aby minimalizovali ...Zobrazit celý příspěvek
Robot sám o sebe je iba hardware, ešte je treba zapracovať na softwaru-UI. Oni to chcu hlavne dat do najviac nebezpecnych miest ako je tankovy predvoj a tak. Aby minimalizovali straty zivej sily. Prvni UI ma este velmi daleko. Ktory bude sam rozlisovat priatel nepriatel. Zatial je to o ovladniu na daialku. UI a robotika v armade je urcite zaujimava. Velký potencial v tom ma počitačový herný svet.Skrýt celý příspěvek
Já bych řekl, že první bojoví roboti budou ty jihokorejské autonomní palební věže. Co se týče nebojových a i z velké části autonomních, ta to budou ty americké autonomní konvoje ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych řekl, že první bojoví roboti budou ty jihokorejské autonomní palební věže.
Co se týče nebojových a i z velké části autonomních, ta to budou ty americké autonomní konvoje pro převážení nákladů.Skrýt celý příspěvektepelny ochranny plast kanona aby nemali rozne casti hlavne roznu teplotu, kombinovany s tepelnou kamuflazou+stealth a taktiez to dodava cool faktor +1 za podmienky ze obsluha ma ...Zobrazit celý příspěvek
tepelny ochranny plast kanona aby nemali rozne casti hlavne roznu teplotu, kombinovany s tepelnou kamuflazou+stealth a taktiez to dodava cool faktor +1 za podmienky ze obsluha ma takticku bradu.Skrýt celý příspěvek
Mám dotaz, který je trošku mimo...poslední dobou mají bojová vozidla kolem hlavně kanónu různé konstrukce (ruské, ukrajinské, německé,..) Jaký to má význam?
Mám dotaz, který je trošku mimo...poslední dobou mají bojová vozidla kolem hlavně kanónu různé konstrukce (ruské, ukrajinské, německé,..) Jaký to má význam?
Já to nikomu necpu...jen jsem o tom četl...názor si dělejte každý po svém http://www.aktualnikonflikty.e...
Já to nikomu necpu...jen jsem o tom četl...názor si dělejte každý po svém http://www.aktualnikonflikty.e...
Robot, Dron nebo Terminátor - Rusové tomu mohou stejně jako kdokoliv jiný říkat jak chtějí. Kuchyňský robot rovněž nejedná samostatně a za robota můžete ostatně cokoliv co vykonává ...Zobrazit celý příspěvek
Robot, Dron nebo Terminátor - Rusové tomu mohou stejně jako kdokoliv jiný říkat jak chtějí. Kuchyňský robot rovněž nejedná samostatně a za robota můžete ostatně cokoliv co vykonává nějakou činnost na základě předem nastaveného programu...ty definice jsou značně široké a nestálé. Robotem může být i samostatně parkující auto, jinak řízené člověkem, radar-počítač-kanon přičemž přesun mu zadává člověk.
Bojoví droidi ve stylu obsaďte planetu bude první bojové nasazení robotů obsazující planetu - roboti jako takoví jsou tu ovšem desítky letSkrýt celý příspěvekLukyi
Dálkově řízené roboty používal už Wehrmacht ta 2. světové války a to je 60 let.
Rusové jsou, ale vždicky první to je jasný všem rusům :-DLukyi
Dálkově řízené roboty používal už Wehrmacht ta 2. světové války a to je 60 let.
Rusové jsou, ale vždicky první to je jasný všem rusům :-DAno - taky jsem to četl - typické ruské žvanění. Dálkově ovládaný robot, nebo dálkově řízený pozemní dron? Co je správně? A jestli šlo o dálkově řízené pozemní drony (což ...Zobrazit celý příspěvek
Ano - taky jsem to četl - typické ruské žvanění.
Dálkově ovládaný robot, nebo dálkově řízený pozemní dron? Co je správně?
A jestli šlo o dálkově řízené pozemní drony (což šlo, protože jinak by nebyly dálkově řízené a byly by více či méně samostatné - pak by šlo o roboty!) a o jejich "první nasazení v celém ale úplně celičkém světě, jsme prostě první",
tak co potom bylo nasazení Goliášů za 2. sv? OK - tam se dá říct, že šlo jen o dálkově odpalované samohybné dálkově řízené nálože, ale zkrátka, na tom že někdo přišrubuje Dušku na pásový podvozek z toho nedělá robota.
Až to bude probíhat tak, že operátor zadá cíl "obsaďte kótu XY a eliminujte veškerou živou sílu která vám v tom bude bránit" a hejno strojů se na ten kopec samostatně vrhne a při vzájemné spolupráci a sdílení dat tam muslimáky odešlou kalupem do ráje, při pouze vzdáleném kontrolním dohledu operátora, pak ano, pak to bude první bojové nasazení robotů.
Ale k ničemu takovému nedošlo a Rusové žvaní a jejich přicmrndávači jakbysmet.
Obvzláště v naší zemi, kde to slovo panem Čapkem bylo stvořeno, je to smutné.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...