Rusko rozšiřuje testy bojových robotů
- 4. 1. 2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních bojových robotických systémů. Cílem je vytvořit mezi roky 2017 a 2018 robotické jednotky chránící ruské základny raketových vojsk strategického určení.
Ruská armáda připravuje ambiciózní program robotizace svých schopností. Podle ruského vojensko-průmyslového výboru 30 % bojové síly ruské armády v roce 2030 budou tvořit robotické a dálkově ovládané zbraňové systémy.
Ruský průmysl intenzivně pracuje na bezpilotních letadlech a robotických systém především v posledních dvou letech. Během tohoto období ruský průmysl představil řadu robotů. Některé z nich jsou testovány vojenskou laboratoří robotiky.
Vojenská laboratoř robotiky ruské armády byla založená v roce 2014. Některé projekty laboratoře jsou teoretické a vizionářské, ale část projektů je ve velmi pokročilé fázi a řeší konkrétní úkoly - ostrahu raketových základen, odminování nebo ženijní úkoly. Nejvyspělejšími roboty jsou Uran-6, Uran-9, Uran-14 a A-800.
Právě strážní roboti chránící ruské jaderné rakety dosáhnou počátečních operačních schopností v ruské armádě mezi roky 2017 až 2018. Ruská armáda získá k ostrému testování část robotů již v roce 2016.
Ruští vývojáři pracují na různých robotických platformách. Na jedné straně stojí menší kolová nebo pasová robotická vozidla (řada robotů Ural). Vozidla mohou nést rychlopalné kanóny, kulomety, řízené střely nebo například ženijní vybavení. Na druhé straně jsou velcí roboti odvození od obrněných transportérů nebo bojových vozidel pěchoty. Rusko pracuje například na robotické verzi bojového vozidla pěchoty BMP-3.
Obecně robotická vozidla jsou určena k působení na hrotu bojových sil, kde hrozí nejintenzivnější kontakt s protivníkem. Robotická vozidla poslouží na hrotu sil k průzkumu, odminování, odstraňování překážek i k přímému boji. V praxi se počítá s působením celého roje robotických vozidel.
Uran-9 při předváděcí akci.
Mezi odminovací roboty patří typ Uran-6, ruská verze chorvatského odminovacího robota MV-4 Dok-Ing. Uran-6 dokáže objevit, identifikovat a ničit miny obsahující až 60 kg TNT. “Bratrským” robotem je Uran-14 schopný odstraňovat překážky a hasit požáry (např. jiných robotů nebo vozidel).
Oba roboty dokáže řídit sesednuvší operátor nebo velitelské vozidlo nacházející se až 1500 m za roboty. Ruská armáda plánuje oba roboty zařadit do výzbroje v letošním roce.
Třetí nejvýzralejší ruskou robotickou platformou je typ Uran-9 - pásový obrněný robot vyzbrojený rychlopalným kanónem a řízenými střelami. Uran-9 lze využít k instalci nejrůznějších zbraňových systémů. V základu se počítá s 30mm rychlopalným kanónem 2A72, spřaženým 7,62mm kulometem a deseti řízenými střelami. Robot může odpalovat protitankové 9S120 Atak (čtyři střely v základu) a protivzdušné 9K33 Igla (šest střel).
Uran-9 je mimo jiné vybaven systémem detekce ozáření laserovým paprskem, senzory pro odhalování, rozpoznáváni a sledování cílů a také kamerovým systémem, umožňujícím činnost ve dne i v noci.
Sestavu komplexu tvoří dva bojoví roboti Uran-9, tahač pro jejich transport a mobilní řídící pracoviště. Není zatím jasné jakou mírou autonomie roboti Uran-9 disponují a v jaké míře jde “pouze” o dálkově ovládané stroje.
Uran-9 začne být brzy dostupný i pro jiné země. Státní exportní agentura Rosoboronexport začne Uran-9 nabízet na světových trzích již v letošním roce.
Ruský logistický robot A800
Ruská armáda rovněž testuje logistický robot A800. Úkolem robota je logisticky podporovat pěchotu - dokáže přepravit až šest plně vybavených vojáků nebo 500 kg nákladu.
A800 pohání motor o výkonu 48 kW, který je schopen udělit vozidlu rychlost 32 km/h. Dojezd je 200 km s palivem v interních nádržích. Palubní elektrický systém poskytuje elektrickou energii pro přístroje vojáků. Robot je vybaven autonomním navigačním systémem zahrnující laserové skenery (LIDAR), radar a inerciální navigaci.
Robot dokáže například následovat konkretního vojáka. Systém robota je kompatibilní s komplety ruského vojáka 21. století Ratnik. Robot při následování vojáka skenuje prostor před sebou a hledá nejvýhodnější trasu - například mezi stromy. V případě potřeby je možné robota poslat na konkretní místo nebo ukládat jednotlivé trasy do paměti pro pozdější použití.
Zdroj: Defense-Update
Související články
Robotický bojovník z Estonska
Estonská firma Milrem na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment International ...
- 22.09.2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská armáda: Nová státní ideologie Ruska
Ruský deník Gazeta.ru v článku Zato my vyrábíme rakety se zamyslel o úloze ruské armády v současném ...
- 04.11.2015
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020
Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...
- 15.12.2015
- 61 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie a ruský vojenský kosmický program
Rusko má po Spojených státech ve vesmíru největší počet vojenských družic. Nezastupitelnost ...
- 31.12.2015
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
To:RiMr71 My jsme se nepochopili....myšleno to bylo jako pozemní technika....létajcí drony jsou tu už pár pátků,ale pozemní bojové bezosádkové pokud vím ve válce a v boji ještě ...Zobrazit celý příspěvek
To:RiMr71
My jsme se nepochopili....myšleno to bylo jako pozemní technika....létajcí drony jsou tu už pár pátků,ale pozemní bojové bezosádkové pokud vím ve válce a v boji ještě nikdo nepoužil.Skrýt celý příspěvekTo:RiMr71 My jsme se nepochopili....myšleno to bylo jako pozemní technika....létajcí drony jsou tu už pár pátků,ale pozemní bojové bezosádkové pokud vím ve válce a v boji ještě ...Zobrazit celý příspěvek
To:RiMr71
My jsme se nepochopili....myšleno to bylo jako pozemní technika....létajcí drony jsou tu už pár pátků,ale pozemní bojové bezosádkové pokud vím ve válce a v boji ještě nikdo nepoužil.Skrýt celý příspěvekDovolím si link k nějakým informacím (zdroje všelijaké, ale do skládanky to patří) ohledně oné bojové akce ruských dronů (nebo robotů, nebo maslostrojů, nebo Ivanových sání, jak ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si link k nějakým informacím (zdroje všelijaké, ale do skládanky to patří) ohledně oné bojové akce ruských dronů (nebo robotů, nebo maslostrojů, nebo Ivanových sání, jak kdo chce, prdím už na to :) )
http://www.eurasia24.cz/vojens... Skrýt celý příspěveksemtam, Foster-Miller SWORDS nasadeny bol, v Afgane ich okrem testovania priamo v boji myslim pouzivali (pouzivaju?) na obranu perimetrov zakladni.
semtam, Foster-Miller SWORDS nasadeny bol, v Afgane ich okrem testovania priamo v boji myslim pouzivali (pouzivaju?) na obranu perimetrov zakladni.
RiMr71: pro klasifikaci robotů se obecně používá několik kriterií - dle generací - 1. pevný program, 2. interakce s okolím na základě dat ze senzorů - dle účelu - výroba, ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: pro klasifikaci robotů se obecně používá několik kriterií - dle generací - 1. pevný program, 2. interakce s okolím na základě dat ze senzorů - dle účelu - výroba, logistika, průzkum, boj, tisk (tiskárny a plotry jsou také řazeny mezi roboty), mezi roboty se ale také řadí specifické SW programy. Dále dle vzhledu - kuchyňské r., kyborg, android, manipulátor, antromoporfní stroje atd... a nakonec podle míry řízení - regulace/autonomie, a to až po utopickou svobodnou vůli.
Podle toho, co jsem četl o nasazení ruských robotických vozítek v Sýrii, tak mělo být nasazení unikátní v tom, že se jednalo o koordinovanou akci skupiny pozemních vozidel, průzkumných dronů a pozemních jednotek. Pokud je pravda, že pozemní prostředky byly řízeny z centra v Moskvě, musely (kvůli podstatnému zpoždění) pravděpodobně disponovat jistou mírou autonomie. Ale těžko říct, kolik z těch zpráv je plodem marketingového úsilí výrobců daných platforem.Skrýt celý příspěvekKonecne jste se aspon nejak dohodli :) Chtelo by to ale clanek porovnavajici podobne pozemni bojove stroje - at uz plne dalkove ovladane, nebo s urcitou mirou autonomie. ...Zobrazit celý příspěvek
Konecne jste se aspon nejak dohodli :)
Chtelo by to ale clanek porovnavajici podobne pozemni bojove stroje - at uz plne dalkove ovladane, nebo s urcitou mirou autonomie. Odminovaci nebo transportni stroje se tady na strankach obcas ukazou, ale o realnem nasazeni neceho ozbrojeneho si nepamatuju.Skrýt celý příspěvekMyslel jsem, že se celou dobu vede debata o prvním komentáři v této diskusi. A ten je prostě chybný, protože pokud jsou dálkově ovlédané semtam autonomní stroje roboty, tak ty byly ...Zobrazit celý příspěvek
Myslel jsem, že se celou dobu vede debata o prvním komentáři v této diskusi. A ten je prostě chybný, protože pokud jsou dálkově ovlédané semtam autonomní stroje roboty, tak ty byly nasazeny už dávno. O pozemním robotovi nebylo v komentáři ani slovo. Takže ten komentář je prostě blbě. Ale beru, že pisatel měl na mysli právě použití strojů Platform-M. Pokud mají nějakou formu autonomie, tak možná skutečně mají Rusové prvenství. Pokud tedy nepočítáme plně automatické stanice na hranicích J. Korei.Skrýt celý příspěvek
RiMr71 Takže tedy uznáváte název robot pro tuto techniku? To tvrzení, že poprvé v boji byli použiti roboti reagujete na jeden komentář v jiné diskuzi. Ale zase, kdy byli ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71
Takže tedy uznáváte název robot pro tuto techniku? To tvrzení, že poprvé v boji byli použiti roboti reagujete na jeden komentář v jiné diskuzi. Ale zase, kdy byli nasazeni pozemní roboti v ozbrojeném konfliktu. Určitě toto nasazení patří mezi první nasazení robotů v ozbrojeném konvenčním konfliktu.
Sorge-227 a Luky
Vypadá to na zvětšený Šmel, ale jen hádám.Skrýt celý příspěvekSorge-227 napsal: V tom prvom videu, co mu to vypadlo za trubku pri odpalovani rakety? V článku se vedle hlavňové výzbroje sice píše o šesti Iglách a 4x Ataka (mohutnější než ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227 napsal: V tom prvom videu, co mu to vypadlo za trubku pri odpalovani rakety?
V článku se vedle hlavňové výzbroje sice píše o šesti Iglách a 4x Ataka (mohutnější než Igla), ale na videu je dle mě ještě min. ve dvou stopážích místo Atak navěšeno nějaké jednorázové RPG (ještě menší než igla), které po výstřelu vyplivne ten svůj ochranný obal/kontejner...Skrýt celý příspěvekOK - tak jestli platí, že Predator, Reaper atd je robot, tak tvrzení, že, cituji: "Rusko někdy v půlce prosince jako první na světě nasadil bojové dálkově ovládané roboty v boji v ...Zobrazit celý příspěvek
OK - tak jestli platí, že Predator, Reaper atd je robot, tak tvrzení, že, cituji:
"Rusko někdy v půlce prosince jako první na světě nasadil bojové dálkově ovládané roboty v boji v Sýrii
je už úplně blbost. Protože kd byly poprvé bojově nasazeny Predátory?Skrýt celý příspěvekRiMr71 Tak co to podle Vás je? A myslím odborný název. Jinak pojem robot je docela obsáhlý termín, tak Vaše rozhořčení nad označením této robotizované techniky či jak jen to ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71
Tak co to podle Vás je? A myslím odborný název. Jinak pojem robot je docela obsáhlý termín, tak Vaše rozhořčení nad označením této robotizované techniky či jak jen to správně napsat není myslím úměrné.Skrýt celý příspěvekRiMr71 - dron je robot ktorý lieta. Drone v angličtine znamená trúd - samec včely. Predátory, Global Howky sú roboty. Niektoré veci dokážu vykonať samostatne, napríklad navigáciu ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 - dron je robot ktorý lieta. Drone v angličtine znamená trúd - samec včely. Predátory, Global Howky sú roboty. Niektoré veci dokážu vykonať samostatne, napríklad navigáciu na miesto určenia, vzlet, pristátie. Sú to roboty. Podskupina drony.Skrýt celý příspěvek
Jan Grohmann - nechci nějak bazírovat na slovíčkách, ale tady jde o technický výraz a to co popisujete je prostě dron s částečně autonomním chováním, ne robot. Pak by roboty byli i ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann - nechci nějak bazírovat na slovíčkách, ale tady jde o technický výraz a to co popisujete je prostě dron s částečně autonomním chováním, ne robot. Pak by roboty byli i Predátory, GlobalHowky, Reapery... a nikoho nenapadne nazývat je roboty, ale prostě drony (kterými jsou).
A tady jsme snad na AN - magazínu s technickým zaměřením, ne na Novinkách nebo nedejbože IDnesu (čest vyjímce - Technetu, kam jak jsem si všimnul taky přispíváte), kde se slova kroutí a přikrašlují, aby to vypadalo víc cool a akčně.
Pokud například použiju malý přístroj zvenčí na průzkum cílové budovy, kdy ho budu dálkově řídit přes přenášený obraz a tento přístroj se případně sám vyhne překážce kterou já nevidím nebo zaznamená pohyblivý objekt v budově a předá jeho parametry obsluze, jde o dron.
Pokud stejný přístroj pošlu do budovy pomocí sekvence příkazů typu "najdi cestu do budovy, najdi vyvýšené místo, spočítej množství osob uvnitř a urči jejich polohu a výzbroj, přenes získaná data a vrať se na pozici XY kde čekej na vyzvednutí" - pak půjde o robota.
Tam jsou nejspíše nejdál Izraelci.Skrýt celý příspěvekRiMr71 - tak oni určitě nějakou formu autonomie budou mít. Takže "určitou míru" samostatnosti mají. Například přejezdy s místa A na místo B, nějaké formy jízdy ve formaci s jinými ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 - tak oni určitě nějakou formu autonomie budou mít. Takže "určitou míru" samostatnosti mají. Například přejezdy s místa A na místo B, nějaké formy jízdy ve formaci s jinými roboty (follow me), ale i třeba nějaký systém vyhodnocování překážek. Nebo možná i nějaké automatické postupy při ostré akci proti protivníkovi se dají čekat.Skrýt celý příspěvek
Neviem co sa zavzdušnujete politickými žvástami. Opäť... Je napísané roboti, nie autonómni robotu s dokonalou UI. Čo to majú volať samovar? Na plnohodnotnú inteligenciu so ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem co sa zavzdušnujete politickými žvástami. Opäť...
Je napísané roboti, nie autonómni robotu s dokonalou UI. Čo to majú volať samovar?
Na plnohodnotnú inteligenciu so samostaným taktockým myslením si ešte hodných pár rokov počkáme a nielen u Ruska, ale aj JúEsEj.Skrýt celý příspěvek"Robot, Dron nebo Terminátor - Rusové tomu mohou stejně jako kdokoliv jiný říkat jak chtějí." ...nebo tomu můžeme říkat třeba... třeba Carchódka, nebo Nupagadinátor! Když ...Zobrazit celý příspěvek
"Robot, Dron nebo Terminátor - Rusové tomu mohou stejně jako kdokoliv jiný říkat jak chtějí."
...nebo tomu můžeme říkat třeba... třeba Carchódka, nebo Nupagadinátor! Když volnost, tak volnost! Jak jde o něco kde byl rus první, tak na nějakém slově nesejde, ne?
Jenže rus první nebyl, dálkově ovládané drony tu byly už minulé tisíciletí a jak už bylo psáno i bojově nasazeny.
S roboty to nemá nic společného i ta pitomá wiki v tom má jasno:
"Robot je stroj pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkoly, a to předepsaným způsobem a při různých mírách potřeby interakce s okolním světem a se zadavatelem: Robot je schopen své okolí vnímat pomocí senzorů, reagovat na něj, zasahovat do něj, případně si o něm vytvářet vlastní představu, model."
Jen Ivan to nechápe..
Fandím Rusům v Sýrii a přeju jim i nám ať muslimáky drtí těmi svými pozemními bojovými DRONY co to jde a oceňuju, že se nebáli tam tyto experimentální stroje nasadit.
Ale roboty to opravdu nejsou..Skrýt celý příspěvekTaketo roboty v slovenskych OS vyuzivame uz cez 10 rokov-Bozena. Snad raz niekoho napadne urobit aj jej bojovu verziu a sme tam kde velke Rusko. :)
Taketo roboty v slovenskych OS vyuzivame uz cez 10 rokov-Bozena. Snad raz niekoho napadne urobit aj jej bojovu verziu a sme tam kde velke Rusko. :)
Načítám diskuzi...