Rusko si oficiálně nárokuje Arktidu a Severní pól

Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

Moskva 3. srpna předložila OSN oficiální požadavek na přičlenění Arktidy včetně Severního pólu k území Ruské federace. Celkově jde o 1,2 milionu kilometrů čtverečních, kde se podle odhadů nachází až čtvrtina světových zásob ropy.

Poprvé Moskva předložila OSN požadavek na přičlenění Arktidy ke svému území v roce 2002. Tehdy byl požadavek zamítnut. Nyní Moskva tvrdí, že má dostatek vědeckých důkazů dokazující nároky Moskvy na Arktidu a Severní pól.

"Abychom ospravedlnili ruská práva na tuto oblast, předložili jsme dostatek vědeckých údajů shromážděných během mnoha let výzkumů Arktidy," stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

V roce 1982 byla přijata Úmluva Organizace spojených národů o mořském právu. Podle úmluvy si mohou státy nárokovat "výlučnou ekonomickou zónu" až do vzdálenosti 200 námořních mil od svého pobřeží. V případě, že kontinentální šelf přesahuje za tuto hranici, tak si země může nárokovat výlučnou zónu sahající až 350 námořních mil od svého pobřeží.

Podle Ruska se však hranice 350 mil nevztahuje na případ Arktidy, protože mořské dno a nerostné suroviny jsou "přirozenou součástí ruského území", bez ohledu na to, jak daleko jsou od pobřeží. Podle Moskvy by se OSN ruským návrhem mohla zabývat již letos. Komise OSN o hranicích kontinentálního šelfu se však podle mluvčího OSN Farhqan Haqa nesejde dříve než v roce 2016.

Ruské nároky nejsou žádnou novinkou. Již Josef Stalin si nárokoval pro Sovětský svaz obrovská území Severního ledového oceánu. Vzhledem k drsnému klimatu však takové nároky nikdo nebral vážně. Až s tajícím ledem se začaly severské země zajímat o arktickou oblast bohatou na nerostné zdroje.

Kromě Ruska si různě velké oblasti Arktidy nárokují Kanada, Dánsko, Norsko a Spojené státy. Minulý rok Dánsko například vzneslo u OSN nárok na 895 000 kilometrů čtverečních Arktidy, dvacetkrát většího území, než je území Dánska.

Ruské snahy o získání nerostných surovin v Arktidě jsou vysoce logické. Rusko má osmé největší zásoby ropy, ale patří mezi největší producenty ropy. Podle zprávy OPEC z roku 2011 (OPEC Share of World Oil Reserves 2010) může Rusko vyčerpat zásoby, resp. výrazně omezit těžbu, ropy již za 22 let.

Například Saudská Arábie při stávající rychlosti těžby dokáže dodávat ropu na trh přes 80 let. Současné sankce navíc nutí Rusko rychleji těžit ropu a tak snižovat své zásoby.

Ruská ekonomika, a tedy i politická a vojenská moc, je přitom silně závislá na vývozu ropy. Prodej ropy a zemního plynu tvoří zhruba dvě třetiny ruského vývozu. Vývoz palivově-energetických surovin (ropa, plyn, nerosty) dosahuje dokonce 75 % veškerého vývozu.

Polovina příjmů do ruského federálního rozpočtu je závislá z vývozu ropy. Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliard dolarů na straně daňových příjmů.

Pokud Rusko nechce ztratit svou politickou a vojenskou moc, nezbývá nic jiného, než o Arktidu bojovat.

Zdroj: Business Insider

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polar Growl: Americké bombardéry nad Arktidou

Před několika dny vyslalo americké letectvo na arktické cvičení Polar Growl dva páry strategických ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze ...

Nová obrněná technika ruských výsadkových vojsk

Vzdušné výsadkové vojsko Ruské federace je na počátku široké modernizace své obrněné techniky. V ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • stetula
    15:06 07.08.2015

    můžete nám vysvětlit kde berete ty blbosti, že polovina příjmů ruského státní rozpočtu pochází z ropy !!!!!!! pokud chcete uvádět nějaká ekonomická data tak si to nastudujte ...Zobrazit celý příspěvek

    můžete nám vysvětlit kde berete ty blbosti, že polovina příjmů ruského státní rozpočtu pochází z ropy !!!!!!!

    pokud chcete uvádět nějaká ekonomická data tak si to nastudujte nejdříve na stránkách MMF nebo WBG

    pokud budete chtít je ke stažení na WBG struktura Ruského státního rozpočtu kde se dozvíte kolik pěněz jde do rozpočtu z prodeje ropy ( a až si to přečtete tak se asi budete hódně divit )Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3