Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Vznášedlo třídy Zubr / Mil.ru

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr (Projekt 1232.2). Vznášedla nahradí relativně nové, ale problémy stíhané výsadkové lodě třídy Djugoň.

Ruské námořnictvo a námořní pěchota pro obojživelné operace využívá několik typů výsadkových lodí a člunů. Dlužno dodat, že následující výčet nezohledňuje technicky stav (operační nasaditelnost, bojeschopnost) jednotlivých plavidel. 

Ruské námořnictvo provozuje čtyři 50 let staré tankové výsadkové lodě třídy Aligator (Projekt 1171; prázdný výtlak 3400 t) a 15 tankových výsadkových lodí třídy Ropucha (Projekt 775; 2200 t) - plavidla třídy Ropucha jsou stará 30 až 40 let.

Dále se ruské námořnictvo opírá o řadu menších výsadkových člunů - 12 člunů třídy Serna (Projekt 11770; 61 t), 13 člunů třídy Ondatra (Projekt 1176; 90 t) a pět nových výsadkových člunů třídy Djugoň (Projekt 21820; 280 t). Kromě toho ruské námořnictvo provozuje i dvě zmiňovaná vznášedla třídy Zubr (Projekt 1232.2; 340 t).

Původně Rusko plánovalo vyrobit 11 lodí třídy Djugoň jako náhradu za lodě třídy Serna a Ondatra. Djugoň konstrukčně vychází z třídy Serna, ale je větší a uveze mnohem více nákladu.

V roce 2013 ale velení ruského námořnictva doporučilo výrobu lodí třídy Djugoň zastavit kvůli “vážným konstrukčním chybám.” Lodě byly projektovány na rychlost až 40 uzlů, ale při takto velkých rychlostech docházelo k poškozování trupu vlivem “hydrodynamického šoku”. Rusku se také nedostává velkých dieselových motorů vhodných pro pohon lodí třídy Djugoň.

Kreml se proto rozhodl pro obnovení výroby obřích vznášedel třídy Zubr - největších vznášedel na světě. Vznášedlo dokáže unést náklad až 150 t, tj. tři tanky nebo deset kolových obrněných vozidel (BTR-82) nebo až 500 členů námořní pěchoty.

Obnovení výroby vznášedel Zubr je součástí ruského státního programu zbrojení na období 2018 – 2025. „Během Vojensko-námořního salonu (skončil 2. července - pozn. red.) bude představena řada nových projektů, včetně projektu lodí na vzduchovém polštáři, které budeme znovu vyrábět v rámci nového státního zbrojního programu,” uvedl Alexej Rachmanov, prezident Sjednocené loďařské korporace.

Stavba vznášedel Zubr je možná díky ruské anexi Krymu, kdy se Rusko zmocnilo také ukrajinských (tedy dnes již ruských) loděnic More. Závod More byl Ruskem znárodněn v květnu 2015. More je výrobcem lodí pro vojenské i nevojenské účely: lodí na ponorných křídlech, na vzdušné podušce, na vzdušné kaverně, kluzáků a také jachet a člunů s trupy ze slitin hliníku a hořčíku.

Pohon vznášedla Zubr zajišťuje pět turbovrtulových motorů Kuzněcov NK-12MV (5×8,7 MW) - dva slouží pro vytváření vzduchového polštáře, tři pro pohon lodě. Stejné motory pohání i bombardéry Tu-95.

Pohyb vpřed zajišťují tři čtyřlisté stavitelné vrtule o průměru 5,5 m, v trupu jsou dále čtyři ventilátory o průměru 2,5 m, které vytváří vzduchový polštář pod vznášedlem. Díky své konstrukci a výkonným motorům se dokáže Zubr pohybovat rychlostí až 130 km/h.

K palebné podpoře výsadku námořní pěchoty slouží dva raketové komplety, každý pro vypouštění dvaadvaceti 122mm neřízených střel. Protivzdušnou obranu zajišťují čtyři čtyřnásobné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu Igla-1M a dvě věže AK-630M, každá se šestihlavňovým 30mm rotačním kanónem.

Podle Andreje Frolova, šéfredaktora magazínu Vývoz zbraní, ruské námořnictvo plánuje vznášedla nasadit v oblastech Černého, ​​Baltského a Kaspického moře. Zubr je podle deníku Izvestija schopen přistát na 78 % světového pobřeží, klasické výsadkové lodě pouze na 14 % světového pobřeží.

Podle deníku Izvestija jde vznášedlo Zubr jen obtížně zaměřit radarem, neboť při plavbě Zubr vytváří mohutnou clonu z vodní tříště, která rozbíjí radarový odraz plavidla.

Zdroj: Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Ruská armáda koupí bojová vozidla BMPT Terminátor

Ruská firma UralVagonZavod (UVZ) se připravuje na zahájení sériové výroby bojového vozidla podpory ...

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé na moři

V úterý nová letadlová loď Královského námořnictva HMS Queen Elizabeth (R08) poprvé opustila skotské ...

Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva

Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fenri
    13:33 11.07.2017

    Slavo, ale vy fakt nechápete PODSTATU o čem se v tomto OT (které jste sem zatáhl) bavíme. Psal jste o tom, že díky Islámu (tedy náboženství) máme zachováno dědictví natiky. Což je ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavo, ale vy fakt nechápete PODSTATU o čem se v tomto OT (které jste sem zatáhl) bavíme.
    Psal jste o tom, že díky Islámu (tedy náboženství) máme zachováno dědictví natiky. Což je hovadina. Hovoříte o náboženství, nikoli organizaci. Vzápětí argumentujete proti křesťanství (tedy opět náboženství) argumentem, že dokud byla u moci církev, nekonal se rozvoj.

    Jinými slovy motáte dvě nesouvisející věci. Ideologii a jednu z organizací na této ideologii participující. Nelze dokazovat, že křesťanství bylo více či méně předurčené k rozvoji, vědě a humanismu než Islám (samozřejmě bylo, výsledek je do očí bijící) tím, že ten rozvoj nastal s oslabením moci církve.

    Výsledky jsou ovšem drtivě jasné a jen hodně pomatený člověk může tvrdit opak. Zatímco svět Islámu je vědecky, humanitně, lidskoproávně.... doslova v řiti (na množství lidí a prostředků, kterými disponuje), malé, na zdroje a suroviny chudé křesťanské Evropě se podařilo ovládnou celý a položit základy křesťansko-židovské civilizace, která je nepochybně nejúspěšnější a nejatraktivnější i pro zbylou populaci planety (nějak nepozuruji nával chudých Švýcárků do prosperujícího Nigeru či Somálska).

    Kdyby přes noc zmizely výsledky islámské vědy, nestalo by se víceméně VŮBEC NIC. Kdyby přes noc zmizely výsledky K-Ž vědy, byli bychom v ranném středověku. Ano, muslimové byli v té době čistotnější (to Židé také a bylo to spíš podmíněno klimatem), ale jejich technologický náskok byl víceméně nulový už tenkrát.

    Pokud, podle vás, byl Islám strážcem antického odkazu (což je opravdu blbost - kdo se o něj staral předtím?), tak je s podivem, že tento odkaz Islámský svět prakticky nepoznamenal, zatímco naopak Evropa na něm nastartovala svojí duševní superioritu.

    Lze konstatovat, že v prostoru později okupovaném Islámem skutečně doutnaly uhlíky antického vědění (bylo to dáno geograficky) a doutnaly tam ještě nějaký čas po expanzi Islámu. Nicméně zatímco v křeťanském světě tyto uhlíky zažehly požár pokroku, Islám je postupně a pomalu udusil a ponořil se zpět do temnoty pouštních kmenových společenství. Kdyby neseděli na ropě (kterou jim ovšem musí těžit někdo jiný) byli stále ve středověku. Takhle jim tam vyspělejší zbytek světa jezdí stavět a prodávat gadgety (naposledy Trump).Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    12:29 11.07.2017

    A k té oblíbené školské reformě Marie Terezie. Kdyby nebyl v roce 1773 zrušen jezuitský řád, který měl u nás vzdělávání tzv. pod palcem, nikdy by k žádné reformě vzdělávání ...Zobrazit celý příspěvek

    A k té oblíbené školské reformě Marie Terezie. Kdyby nebyl v roce 1773 zrušen jezuitský řád, který měl u nás vzdělávání tzv. pod palcem, nikdy by k žádné reformě vzdělávání nedošlo, alespoň ne za Marie Terezie. Ona jen musela vyřešit skutečnost, že systém vzdělávání v habsburské monarchii přestal ze dne na den existovat. Ostatně skutečně "povinná" školní docházka je stejně záležitost poloviny nadcházejícího století.Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    12:24 11.07.2017

    Jestli můžu, tak bych vám do toho trošku vstoupil, protože jak už to tak bývá, pravdu máte vesměs všichni. Pokud bych měl z historického hlediska posoudit přínos a vliv církve ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli můžu, tak bych vám do toho trošku vstoupil, protože jak už to tak bývá, pravdu máte vesměs všichni.

    Pokud bych měl z historického hlediska posoudit přínos a vliv církve na evropskou společnost z hlediska pokroku, rozvoje civilizace nebo jak tomu chcete říkat...

    Do 12.-13. století určitě církev nebyla "nositelkou pokroku", ale spíš "strážcem toho mála, co se zde dochovalo z antiky". Jasně, někde v klášteře v Burgundsku si mniši postavili vodní buchar - z jejich pohledu určitě převratný vynález, co na tom, že jen "znovu-vynalezli" něco, co znali už staří Římané. Pak je tady samozřejmě otázka, na kolik tenhle geniální vynález ovlivnil život ostatních klášterů v Evropě, ale hlavně nakolik ovlivnil život obyčejných lidí (odpověď bude 0,0 nic). Kláštery (tedy církev) skutečně byly pokladnicí vědění, ale tohle vědění zpravidla nikdy nemělo větší přesah než byl klášterní dvůr a jeho zdi (třeba právě rozšíření toho vodního bucharu, což mělo přímo za následek efektivnější industrializaci Evropy, je výsledek až skutečně pozdního středověku). Nic z toho ale není v této době chybou církve - co čekat od společnosti, jejímž největším problémem je výnos obilí 1:2.

    Co se týče doby pozdější, tj. renesance, reformace - tady určitě nejde upřít vliv společnosti jako takové na vědecký pokrok. Ale církev nezůstávala o nic pozadu. Třeba takový konciliarismus, který následoval po avignonském zajetí, tj. oslabení moci papežů a vzrůstající moc koncilů (pisanský, kostnický atd.) - je třeba si uvědomit, že na těchto koncilech se sešla tehdejší skutečná elita Evropy - a poprvé zde také byly konfrontovány myšlenky jihu (renesance) a severu (pozdní středověk), byly vyměňovány spisy, knihy... Tohle myšlenkové tření (znásobené ještě vznikem univerzit v předcházejících 2 staletích) pak mělo přímo za následek vznik reformace. Církvi nelze upřít podíl na tom, že díky vstoupila společnost do nového věku, novověku.

    Problém je, co nastalo potom. Zatímco se křesťanští učenci, katolíci i protestanté rovnou měrou, předháněli v tom, kolik mší se má sloužit za duše v očistci, jestli něco takového jako očistec vůbec existuje, popřípadě jaká je vlastně podstata Krista v Eucharistii (jestli je přeměněný, přítomný, symbolický a co já vím ještě)... Tak světští učenci (ovšem mnohdy s církevním vzděláním) posouvali svět kupředu. A mnohdy se přitom stále zaštiťovali myšlenkou, že pokrok a jeho přínos lidstvu je oslavou Boha, od kterého vědění přeci pochází. Fakt to nebylo tak, že bum novověk, přepneme si spínač a od teď už jen sekulární myšlení a pokrok. Vliv náboženství byl ve společnosti stále vysoký (30. válka je ostatně záležitost 17. (sic!) století).

    Skutečnou myšlenku sekularizace a oslabení moci církve ve společnosti (a tedy skutečnou svobodu myšlení a výzkumu) přinesla až Velká francouzská revoluce.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    12:06 11.07.2017

    Fenri Čo keby si reagoval až potom čo pochopíš príspevok? Dám si dole písal, že sa o to ani nepokúšaš. Ale ok odpoviem 1 áno, istý čas mala aj praktický monopol. Otázka bola ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri

    Čo keby si reagoval až potom čo pochopíš príspevok? Dám si dole písal, že sa o to ani nepokúšaš.

    Ale ok odpoviem
    1 áno, istý čas mala aj praktický monopol. Otázka bola ako vysvetliť ten boost ktorý dostala veda po stredoveku. Za čias kým mala cirkev monopol zaostávali sme sa islamom viď moje linky čo som ti poslal.
    2 kde som tvrdil, že katolícka cirkev sa rovná náboženstvo? Akurát tvrdím, že rozmach vied v novoveku je spájaný s humanizmom a renesanciou a poklesom vplyvu cirkvi na život bežného človeka čo je dohladatelne v každej učebnici dejepisu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:49 11.07.2017

    raziel87: Chápem, čo máte na mysli. Cirkev disponovala organizačnými kapacitami potrebnými na udržiavanie určitého objemu vedomostí, avšak cenou za to bola kontrola "správnosti" ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87:
    Chápem, čo máte na mysli.
    Cirkev disponovala organizačnými kapacitami potrebnými na udržiavanie určitého objemu vedomostí, avšak cenou za to bola kontrola "správnosti" týchto vedomostí.
    Za dôležitý faktor pokladám zrušenie tohoto monopolu (čo išlo ruka v ruke so spochybňovaním) a vytvorenie konkurenčného prostredia hlavne čo do poskytovania kvality výuky.
    V určitom okamihu dosiahol prúd informácií takého objemu, že prerástol cirkev a začal existovať úplne nezávislo na nej.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:41 11.07.2017

    Slavo: oslabování církve X pokrok: 1.) Církev byla po staletí i nositelkou pokroku (kláštery...) 2.) Katolická církev nerovná se náboženství. Je to jako tvrdit, že že agronomie ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavo: oslabování církve X pokrok:
    1.) Církev byla po staletí i nositelkou pokroku (kláštery...)
    2.) Katolická církev nerovná se náboženství.
    Je to jako tvrdit, že že agronomie = Spolek zahrádkářů v Horník VlkoprdechSkrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    11:34 11.07.2017

    Jo a argumentácia Mariou Tereziou tiež nie je najšťastnejšia. Rakúsko Uhorsko bolo dosť pozadu za zvyškom Európy a to nepopieram práve z dôvodu nutnosti odrážať výpady osmanskej ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo a argumentácia Mariou Tereziou tiež nie je najšťastnejšia. Rakúsko Uhorsko bolo dosť pozadu za zvyškom Európy a to nepopieram práve z dôvodu nutnosti odrážať výpady osmanskej ríše čo vycerpavalo štát a brzdilo pokrok. Myslím že Arrasuil je historik tak by to možno vedel lepšie popísaťSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:33 11.07.2017

    Jenže jakékoli obecné historické disputace o světlých chvilkách islámu jsou v kontextu probíraného jen matoucí řeči mimo mísu - protože ti ozbrojenci v konfliktech od počátku ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže jakékoli obecné historické disputace o světlých chvilkách islámu jsou v kontextu probíraného jen matoucí řeči mimo mísu - protože ti ozbrojenci v konfliktech od počátku 90tých let žádnou vzdělanost nepřinášeli, nepřiučili jsme se, že Země není placatá a pouštění žilou vše nevyléčí.

    Já z vlastního islámu žádnou fóbii nemám, ale když se vlivem aktuálního(posledních 30 let) vývoje přepnu do módu "ostražitosti", tak přestávám mít potřebu vyhledávat nějaké pozitivní nuance a špíčky. Jde o argumentační posloupnost pánové.
    Nebo můžeme jen tak bez souvislosti klábosit o křižovatkách, námořním obchodu, křižácích, křižáčcích, Saladinovi, vlivu Achirdu na horoskop a podobně. Ale používat to v argumentaci o válce v Čečně nebo na Balkáně mi přijde hloupé.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    11:13 11.07.2017

    Sorry za preklepy. Autocorect na mobile

    Sorry za preklepy. Autocorect na mobile

  • Slavoslav
    11:08 11.07.2017

    Raziel Tým že budeš moje výroky obracať na add absurdum nič nezmení štvrtok na fakte, že rozvoj vedy v Európe nastal spolu s oslabovanim vplyvu cirkvi na bežný život. Nájdi si ...Zobrazit celý příspěvek

    Raziel

    Tým že budeš moje výroky obracať na add absurdum nič nezmení štvrtok na fakte, že rozvoj vedy v Európe nastal spolu s oslabovanim vplyvu cirkvi na bežný život. Nájdi si to v hociktorej učebnici čo to bol novovek a čo stálo v jeho počiatku.

    A celkovo to nebude náhoda, že najrozvinutejších spoločnosti sú tie kde je najväčšia sloboda jednotlivca, vymožiteľnosť práva a kde je vplyv náboženstva na chod spoločnosti minimalizovanýa sú tolerované aj iné názory. V minulosti bol benevolentnejší islam a mal kultúrne a vedecky navrch nad dogmatickou Európou. Neskôr sa karta obrátila. Islam sa stal viac radikálny a Európa išla hore. Ruka v ruke s poklesom vplyvu cirkvi.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    10:56 11.07.2017

    2 PavoIR jo, ale vy to berete moc plošně - čilé obchodní tepny byly i v prostorách, kde se sice kultura rozvíjela - ale pouze v rovině místního náboženství (které nedovolovalo ...Zobrazit celý příspěvek

    2 PavoIR

    jo, ale vy to berete moc plošně - čilé obchodní tepny byly i v prostorách, kde se sice kultura rozvíjela - ale pouze v rovině místního náboženství (které nedovolovalo studium) Právě křesťanství napomohlo vzdělávání (ve všech věděckých oborech) panovníků. Později i širší veřejnosti díky klášterům a učení myslitelů. Marie Terezie přišla s reformou až na konci 18. stol - v době, kdy již Evropa nabízela dostatek kvalifikovaných lidí, kteří mohli šířit poznatky z konkrétních věd a oborů.

    2 Slavo

    vy jste přesně ten typ člověka, na kterého jsem narážel v minulém postu "cíleně dezinterpertují chod dějin" Zajeďte se podívat do Florencie, Assisi, Římu, Sieny atd. atd..............jasně oslabení vlivu na chod společnosti. Rody Barrberini, Medici a desítky jiných se odvrátili od církve :-))Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:52 11.07.2017

    SeaWolf: mě jen zaujalo: -kolik Slováků je na českých webech/kolik Čechů chodí na slovenské -kolik Slováků má tendenci mistrovat Čechy na českých webech/kolik Čechů mistruje ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf: mě jen zaujalo:
    -kolik Slováků je na českých webech/kolik Čechů chodí na slovenské
    -kolik Slováků má tendenci mistrovat Čechy na českých webech/kolik Čechů mistruje Slováky na slovenských webech
    -kolik Slováků má tendence poučovat Čechy, co na českých webech vlastně napsali a jak je to správně česky / totéž vice versa
    -zda tak činí nějaký standardní, normalizovaní Slováci (prototyp uložen v Sevres u Paříže :-)), prostě běžný průměr, nebo zda české weby přitahují spíše čoboly, jak by se to často mohlo jevit. Byla by to pěkná disertačka :-)

    Přijde mi to jako zajímavý fenomen, napříč weby.

    Jinak Slováci já mám rád.
    Třeba Vicu Kerekes. Aha, to je Maďarka... ale já jí to odpustím :-)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:42 11.07.2017

    raziel87: Zjednodušene povedané: prúdenie tovaru a informácií. Diskusiu a výmenu myšlienok potrebujete na to, aby ste konfrontovali svoje nápady a rozvíjali nápady iných a ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87:
    Zjednodušene povedané: prúdenie tovaru a informácií.
    Diskusiu a výmenu myšlienok potrebujete na to, aby ste konfrontovali svoje nápady a rozvíjali nápady iných a prostriedky získané z prúdenia tovaru na to, aby bolo možné myšlienky realizovať.

    Zoberme si taký primárny príklad z ruských dejín (keď tu máme článok o Rusku). Kde vznikli prvé štáty na území RF, takmer "na zelenej lúke"? Na trasách obchodných ciest, kde bol dostatok prostriedkov a ktoré boli aj hlavnými tepnami pre prúdenie myšlienok. A teraz si tento princíp aplikujme na novovekú Európu po vynájdení kníhtlače a námorných objavoch, keď sa exponenciálne rozvetvili obchodné trasy a znásobil prúd informácií.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    10:40 11.07.2017

    fenri
    Tahat na Armádní noviny rozepře mezi slováky a čechy ? Chodíš moc na sluníčko :-D

    fenri
    Tahat na Armádní noviny rozepře mezi slováky a čechy ? Chodíš moc na sluníčko :-D

  • Slavoslav
    10:37 11.07.2017

    Raziel

    Vieš že ranný novovek sa spája práve s renesanciu, humanizmom, reformaciou cirkvi a celkovo oslabením jej vplyvu na chod spoločnosti.

    Raziel

    Vieš že ranný novovek sa spája práve s renesanciu, humanizmom, reformaciou cirkvi a celkovo oslabením jej vplyvu na chod spoločnosti.

  • fenri
    10:34 11.07.2017

    PavolR: ne, nemám ISBN čísla všech antických spisů k roku (řekněme) 100 n. l. Nic nechápete. Máme víc prostředků, protože jsme zbytku světa (včetně toho muslimského) nakopali ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: ne, nemám ISBN čísla všech antických spisů k roku (řekněme) 100 n. l.

    Nic nechápete. Máme víc prostředků, protože jsme zbytku světa (včetně toho muslimského) nakopali zadek ve vědě. Islámský svět zůstal ve středověku a zůstane tam stále, protože podstat Islámu je taková. je to politická doktrína. Západní svět má religiozno jako něco duchovního a intimního, zatímco islám řídí naprosto vše.
    Muslimové mají prostředků mraky. Mají víc peněz, než 100 Izraelů. K tomu jsou jich dvě miliardy. A co dokázali? NIC.Srovnejte peníze a lidský potenciál, co má Izrael a co má muslimský svět. A teď co kdo dokázal ve vědě, v medicíně, v technice... Jsou to zoufalci. Dvě miliardy, obrovské bohatství a pouhé čtyři Nobelovky. Věda nula. V muslimské světě se ročně vydá méně knížek, než v obyčejném Španělsku.
    Vlaječka na Měsíci s úryvky Koránu je celkem reálná představa. Ale tu technologii, co by ji tam dostala by zcela jistě nevymysleli muslimové. Tisíce let seděli na ropě, a nevěděli co s ní. Musel přijít někdo jiný a učinit je bohatými. A dnes se tomu říká vykořisťování.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    10:27 11.07.2017

    2 PavoIR ano a proto se ptám, co subjektivně vy spatřujete jako hlavní důvod toho, že se naše západní civilizace (na rozdíl od ostatních) vyvíjela směrem, který jí dal po Době ...Zobrazit celý příspěvek

    2 PavoIR

    ano a proto se ptám, co subjektivně vy spatřujete jako hlavní důvod toho, že se naše západní civilizace (na rozdíl od ostatních) vyvíjela směrem, který jí dal po Době Temna ten razantní náskok? Osobně si myslím, že tím důvodem bylo křesťanství, které přineslo v jistých ohledech pokrokovější myšlení (teď na chvíli zapomeňte na církevní restituce, faráře co przní každý den jiného ministranta, kázání vody a pití vína, kupčení s odpustky, křížové výpravy, pálení čarodejnic) a jiné důvody, které diskutéři uvádějí (a často neobjektivně formulují, až cíleně dezinterpretují)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:27 11.07.2017

    Ale teraz vážne - prečo vzplanula pod článkom o ruskom vznášadle zúrivá debata o islame? :-D

    Ale teraz vážne - prečo vzplanula pod článkom o ruskom vznášadle zúrivá debata o islame? :-D

  • PavolR
    10:19 11.07.2017

    fenri: Čo si predstavujete pod radikálne menej? Prestaňte si cucať z prstu a konkretizujte. Na stavbu čohokoľvek potrebujete prostriedky. Kto má viac prostriedkov, viac ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Čo si predstavujete pod radikálne menej? Prestaňte si cucať z prstu a konkretizujte.

    Na stavbu čohokoľvek potrebujete prostriedky. Kto má viac prostriedkov, viac postaví. Dnes má vďaka kombinácii niekoľkých "drobností" ako revolúcia v námornej doprave alebo kníhtlači naša civilizácia viac prostriedkov než všetci ostatní dohromady, preto vlaje na mesiaci vlajka s hviezdami a pruhmi. Pred pol tisícročím na tom bol ešte lepšie moslimský svet vedený Osmanskou ríšou ako dedičom Byzantskej ríše - ležal na obchodnej križovatke troch kontinentov. Keby nedošlo k zvratu, dnes by bola na mesiaci vlajočka s výrokom z koránu. :-D ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    10:09 11.07.2017

    Raziel A si si istý, že si pochopil? Ja som len reagoval na tú tvoju výšku k čierno bielemu videniu sveta vzhľadom na históriu. Že teraz je stav veci iný neznamená, že to tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Raziel

    A si si istý, že si pochopil? Ja som len reagoval na tú tvoju výšku k čierno bielemu videniu sveta vzhľadom na históriu. Že teraz je stav veci iný neznamená, že to tak bolo vždy. A keď si pozrieš tie linky kde napr Mená Patria je konzervatívne hnutie zakladajuce si na starých európskych hodnotách. A ani oni neignorujú pozitívny vplyv islamu v minulosti na európsku kultúru. To môže robiť len zaslepený analfabet ako fenri keďže historické fakty sú jasnéSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7