Rusko-americké vztahy po Trumpovi a Putinovi

Vladimír Putin při výroční řeči o stavu státu. / RIA Novosti 

„Nikdo nám nenaslouchal. Poslouchejte nás teď.“ Tato slova z březnového projevu Vladimira Putina o stavu státu patří západním zemím. Jejich logika je zřejmá. NATO nebralo Moskvu vážně, když byla slabá. Zemi s rozsáhlým arzenálem jaderných zbraní a s pokročilými vojenskými technologiemi ovšem není možné nadále ignorovat.

Rusko vnímá rozšiřování NATO a budování vojenské infrastruktury nedaleko vlastních hranic jako hrozbu. Stejným způsobem nahlíží i na rozšiřování americké protiraketové obrany a vývoj schopnosti rychlého globálního úderu. Ruská zahraniční politika se soustředí na přesvědčování západních zemí o zbytečnosti vojensko-politického a vojensko-technologického zadržování a tlačí USA k jednání o zásadách vzájemných strategických vztahů.

 

 

„Každoročně se blízko našich západních hranic odehrává více než 30 cvičení, jejichž scénář je založen na ozbrojeném konfliktu s Ruskem, uvedl na konci února letošního roku Vladimír Šamanov, předseda Komise pro obranu ruské Státní dumy.
 

Prezidentský tým Donalda Trump se podle článku Dmitrije Trenina pro think-tank Carnegie rozhodl s Moskvou o geopolitických otázkách nevyjednávat. Namísto toho pokračuje v rozšiřování vojenské části americké zahraniční politiky. Bílý dům v minulém roce navýšil výdaje na ozbrojené síly o 10 %. Tato suma přibližně odpovídá ruskému ročnímu armádnímu rozpočtu.

 

Současné Rusko čelí otázce, jak se za této situace nenechat vtáhnout do závodů ve zbrojení, jež způsobily značné potíže sovětskému hospodářství. „[Novou verzi americké obranné a jaderné doktríny] hodnotíme jako otevřenou ‚pozvánku‘ naší zemi a dalším geopolitickým oponentům USA k novým závodům ve zbrojení, řekl Vladimir Šamanov.
 

Mediální obraz Ruska v USA

Jak uvádí Trenin, budoucnost rusko-amerických vztahů spíše ovlivní změna vnímání Ruska ze strany Američanů než hrozba závodů ve zbrojení. Obraz Kremlu se změnil z důležitého geopolitického hráče na vnitropolitický nátlakový prostředek v rukách Trumpových politických oponentů. Jejich konečný cíl představuje odvolání prezidenta prostřednictvím podání ústavní žaloby a obvinění z velezrady. Pokud se to nepodaří, Trumpovi má být v roce 2020 přinejmenším znemožněno znovuzvolení.    

 

Z této analýzy vyplývá, že politická elita stojící proti americkému prezidentovi na příštích 5-10 let blokuje zlepšení rusko-amerických vztahů. Pokud se Trump rozhodne jednat s Ruskem, jeho odpůrci pravděpodobně zahájí proces impeachmentu, což může vést ke konci jeho politické kariéry. V případě výhry demokratického kandidáta v příštích prezidentských volbách se tato situace možná změní. V případě výhry Trumpa se tak ovšem stane až po roce 2024. Demokratická strana bude následně potřebovat čas k návratu mediálního obrazu Ruska jako zahraničněpolitického, nikoliv vnitropolitického aktéra.

 


Ruský provládní novinář Nikolaj Starikov vysvětluje rozdíly mezi americkým a ruským pohledem na geopolitiku.

 

I pokud v roce 2020 do Bílého domu vstoupí nový prezidentský tým, nelze automaticky počítat s normalizací rusko-amerických vztahů. Většina vrcholných představitelů USA stejně stojí za liberálním světovým řádem a je nepravděpodobné, že přistoupí na kompromisní jednání s mediálně démonizovaným Kremlem. Naopak, v dlouhodobém časovém horizontu lze očekávat, že se hospodářský, informační, politický a vojenský tlak na Rusko bude zvyšovat. Až na pořad dne přijde otázka nástupnictví po Vladimíru Putinovi, Washington se pokusí jeho výběr téměř jistě ovlivnit.

 

Pohled Bílého domu na Rusko a mezinárodní vztahy také ovlivňují etické hodnoty, které mnoho Američanů považuje za univerzální. Dle jejich názoru USA stojí na takové morální úrovni, že je nelze srovnávat s žádnou další zemí na světě. I v době studené války uznával Washington rovnost se SSSR pouze v několika oblastech, k nímž např. patřily jaderné zbraně a některé geopolitické otázky.
 

Dnes a v dohledné budoucnosti USA nemají a nemohou mít díky své ekonomické, politické a vojenské síle skutečně rovnocenný vztah s nikým, Čínu nevyjímaje bez ohledu na její rostoucí hospodářství. Spojenci Bílého domu zaujímají nanejvýše postavení juniorních partnerů, zatímco protivníci se stávají terčem informačního a psychologického nátlaku.

 

Pohled amerického geopolitika Jacoba Shapira na rusko-americké vztahy 

 

Rozhodne vnitrostátní vývoj

Jedinečnost Ruska spočívá ve vytrvalém odmítání cizí nadvlády a, navzdory jeho menšímu bohatství, síle a vlivu, ambici rovného jednání s nejmocnějšími státy světa. Zahraničněpolitická suverenita a schopnost bránit se tvoří základ ruské státnosti.

 

V 90. letech minulého století a na počátku toho současného se Moskva snažila přizpůsobit se americké dominanci. Ruské politické elity předpokládaly, že se jim podaří získat určitou autonomii v bezpečnostním systému pod vedením USA. Dalším krokem by se býval stal pokus dosáhnout rovného postavení v rozhodovacích procesech, včetně využívání plánovaného společného systému protivzdušné obrany Rusko-NATO. Definitivní odmítnutí ze strany Washingtonu, zřejmě v roce 2011, zastavilo další pokus o rusko-západní bezpečnostní integraci.

 

V časovém horizontu 10-15 let Trenin očekává, že Rusko a USA budou čelit vážným politickým a společenským změnám, které ovlivní i mezinárodní vztahy. Výsledek rusko-amerického soupeření tak nerozhodne konflikt na Ukrajině, občanská války v Sýrii, anonymní operace v kyberprostoru či konečná převaha ve vesmíru. Důležitější bude americký a ruský společenský a vnitrostátní vývoj.

 

Právě proto má úspěch či neúspěch domácí politiky rozhodující význam. Jak ve své řeči uvedl Putin: Otázka není, jestli někdo přijde a obsadí či zničí naší zemi. Ne, v tom to vůbec není. Největší hrozbou a naším největším nepřítelem je zaostalost.“         


Zdroje: Carnegie, Pervyj Kanal, Krasnaja Zvezda

Nahlásit chybu v článku


Související články

Přehodí Lotyšsko po letošních volbách koleje režimu?

Litva, Lotyšsko a Estonsko mají jedinečnou historickou zkušenost. Zatímco před třiceti lety bylo ...

Návrat ruského vlivu do Latinské Ameriky?

Jižní Amerika je tradičně plně pod politickým a ekonomickým vlivem Spojených států. Avšak během ...

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. ...

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    06:45 21.03.2018

    hlavny problem Ruska je ich schizofrenia a neschopnost priznat si chyby. Dodnes obdivuju masoveho vraha Stalina, zakazuju akukolvek kritiku komunistickych zlocinov, nepripustaju ...Zobrazit celý příspěvek

    hlavny problem Ruska je ich schizofrenia a neschopnost priznat si chyby. Dodnes obdivuju masoveho vraha Stalina, zakazuju akukolvek kritiku komunistickych zlocinov, nepripustaju ziadnu diskusiu o chybach ktore v minulosti spravili.. tak sa potom nemozu cudovat ako ich ostatny svet vnima..Skrýt celý příspěvek

  • theo
    06:26 21.03.2018

    Argumenty hoc logické , ale odporujúce zdravému rozumu. Chybná logika namiesto faktov. Po rozpade SSSR sa vo viacerých bývalých krajinách SSSR ozvali tam žijúce menšiny , nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Argumenty hoc logické , ale odporujúce zdravému rozumu. Chybná logika namiesto faktov.
    Po rozpade SSSR sa vo viacerých bývalých krajinách SSSR ozvali tam žijúce
    menšiny , nie len etnický rusi , a chceli zostať vo zväzku , poprípade samostatnosť.
    Príkladom Gruzínsko (abcházko , Osetsko) , moldavsko atd. Boli tam konflikty , ktoré sa ani časom nevyriešili. Aj Krym ako autonómna oblasť UKR mal tú snahu, aj
    keď bez konfliktu . Nakoniec v Gruzínsku a Moldavsku , boli rozmiestnene vojska
    RF (na základe dohod) . To že počase sa tieto krajiny chceli zbaviť vojsk RF a
    znova ovládnuť dané územia je fakt , ale viedlo by to len k dalším konfliktom na
    daných územiach . To že Gruzínci povzbudený západom zaútočili a Osetsko
    je fakt uznaný aj medzinárodným spoločenstvom . Áno RF o tom vedela a
    bola pripravená zareagovať , no a Gruzínci dostali po držke. Neviem
    čo by medzinárodné spoločenstvo hovorilo , ked by ich RF humanitárne preškolila
    ako NATO humanitárne vybombardovalo Srbsko.
    Len sa hovorí RF okupuje Gruzínsko , Moldavsko a UKR.
    Všeobecná tendencia meniť následok za príčinu je problémom našej doby.
    Áno rozšírenie NATO je príčinou napätia medzi RF a NATO. Áno tieto krajiny mali
    právo sa slobodne rozhodnúť . Ale nejaké sľuby RF sú nepodstatné , ide predsa
    o demokraciu . Tak ako na záujmy USA a ich vazalov sa musí pozerať ako na
    prvoradé a záujmy RF sú nám v riti. Logika USA , že sa všetci podriadia žandárovi
    a kto nie tak ho zničíme ekonomicky , ak nepomôže tak ho humanitárne vybombíme , pardón priučíme demokracii . Koľko obetí to musí stáť kým nám to dôjde a je na čase sa zamyslieť ako ďalej , nakoľko Čína a RF už nebudú bezhlavo
    ustupovať.
    A ešte tú s prepáčením volovinu o nedodržiavaní zmlúv o odzbrojení.
    To že sa USA rozhodli vypovedať zmluvu o PRO bolo závažným porušením
    dohôd a rovnováhy síl odstrašenia . To že nejaký americký predstaviteľ bez
    dôkazov obviní RF z porušovania dohôd neznamená , že ich RF aj porušila.
    USA dodržuje zbrojné dohody, len ak je to v ich záujme a kľudne ma za tento fakt
    ukameňujte je mi to jedno, ale je to tak. A to pominieme fakt , za akej doby sa
    tieto dohody v prospech nás uzatvárali , čo boli Gorbi z Jeľcinom zač .
    Strategická rovnováha síl bola narušená a bude trvať dlho ,pokiaľ vôbec sa
    rovnováha prinavráti .
    Umiestnením PRO v Rumunku a Poľsku a permanentná prítomnosť krížnikov
    s architektúrou PRO v čiernom mori je akože príspevok ku stabilite.
    A ešte sú naši politici schopní všetkým tvrdiť , nie proti RF ale proti Iránu a KLDR.
    Pokiaľ si USA neosvojí normálnu konštruktívnu diplomaciu , namiesto diktátu
    z pozície sily , neveští to pre svet nič dobré.

    A staronový prezident RF len zastupuje záujmy vlastného národa , čo by mali aj naši politici , či už ho nenávidíme alebo nekriticky obdivujeme.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    01:16 21.03.2018

    Barry gold: lidem z obou zemí ovládaných oligarchy chybí zájem o bližší poznání toho druhého, po rozpadu východního bloku je možnost vycestovat do obou zemí a podívat se kde se jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Barry gold: lidem z obou zemí ovládaných oligarchy chybí zájem o bližší poznání toho druhého, po rozpadu východního bloku je možnost vycestovat do obou zemí a podívat se kde se jak žije. Bez toho budou obě strany udržovány v mediálních prostorách, tak jak to vyhovuje lobby zbrojního průmyslu.

    Putin se kdysi o SSSR vyjádřil i jinak, ono z ekonomického pohledu rozpad byl problém, nástupnické uskupení SNS mohlo lépe využít dohromady se z toho ekonomického srabu dostat lépe, i ve spojování v rámci EU je to vidět.
    https://www.youtube.com/watch?...

    Ke krymu jen asi tolik, že bez majdanu by nejspíše anexe nebyla, etnická situace je tam taková, že obsazení byla de facto cesta domů. Když to srovnáte se zahraničními zájmy USA v perském zálivu, tak Irák stál přes milion mrtvých přímo či nepřímo způsobeno napadaním Iráku, ale koho tu zajímá milion iráčanů. Když se podíváte co vše způsobil etnický problém v sudetách u nás a němců v polsku, tak Krym je oproti tomu zlatý, proběhlo tam i referendum, o tom zda bylo nějak manipulované se nedozvíme, protože se odmítlo tam jet podívat. To že za Kučmy po rozpadu SSSR byla snaha mít vlastní krymskou republiku je také fakt. Když nám tu někdo naproti tomu uměle vytvoří kukaččí hnízdo v podobě Kosova, tak to se můžeme přetrhnout z toho referenda, které tam proběhlo.
    A podívejte se jak je situace vrtkavá, z teroristické organizace UCK jsou kamarádi poskytující srbské lignitové doly v kosovu, čečenští bojovníci za svobodu se po 11. září 2001 stali i pro USA teroristy.
    Zajímavě se Putin vyjádřil už na summitu NATO v roce 2008
    https://www.unian.info/world/1...
    Historie těch všech států nezačala a neskončila v době SSSR, rusové tam různě žili za carského ruska, tak že tam své zájmy logicky mají a řešili je násilím pouze až když nebylo zbytí, Gruzie, Ukrajina tomu všemu předcházela angažovanost amerických poradců a "finanční pomoci místním politikům"
    Jak tu můžeme soudit reálně situaci v Osetii a Abcházii? To jsou staré národy, které dostaly po rozpadu SSSR šanci se přihlásit o své práva, když je přiznáváme Albáncům s jiným náboženstvím v rámci srbského kosova, tak proč ne jim, kteří tam celou dobu existovali vedle Gruzínců?Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    00:00 21.03.2018

    Co tvrdil Putin o Krymu v roce 2008:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Co tvrdil Putin o Krymu v roce 2008:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • BarryGold
    23:57 20.03.2018

    Současný stav vztahů Rusko-Západ se v podstatě odvíjí od ruské anexe Krymu. Na odtržení Abcházie a Jižní Osetie Západ ještě nereagoval, ale po Krymu si vzpomněl. Od té doby to ...Zobrazit celý příspěvek

    Současný stav vztahů Rusko-Západ se v podstatě odvíjí od ruské anexe Krymu. Na odtržení Abcházie a Jižní Osetie Západ ještě nereagoval, ale po Krymu si vzpomněl. Od té doby to jde samospádem. Výsledkem jsou i takovéto úvahy:
    Politický analytik Max Boot v komentáři pro server Washington Post uvádí, co by měl Západ s Ruskem dělat. Říká, že s Ruskem by se mělo přestat zacházet jako s legitimním státem. Putin a jeho spolupracovníci mají na Západě ukryté miliardy dolarů, takže zmrazit, stejně jako byly zmrazeny KLDR, která také použila nervový plyn k atentátu v zahraničí. Putin byl již vykázán ze summitů G8, tudíž může být vykázán i ze skupiny G20. Rusko může být vyloučeno z bankovního systému SWIFT, což tamním peněžním ústavům znemožní přístup k mezinárodním transakcím. Prázdná slova nestačí. Je třeba tvrdší akce, aby ruský autoritář zjistil, že tuto nevyhlášenou válku nemůže vyhrát bez boje.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    23:55 20.03.2018

    Pavel1: tak ještě jednou: pokud vzdušný prostor jiných států narušují i státy NATO (USA? Turecko atd.), proč se čílit nad tím, že totéž dělají Rusové? Prostě to není jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavel1: tak ještě jednou: pokud vzdušný prostor jiných států narušují i státy NATO (USA? Turecko atd.), proč se čílit nad tím, že totéž dělají Rusové? Prostě to není jejich specialita. Přesně, jak píše článek - prostě holt chtějí dělat a dělají, co ostatní.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
    23:52 20.03.2018

    Host: Jinými slovy se jak autor článku tak ty žádná reálná fakta nepředkládáte a jen se oháníte z prstu vycucanými dojmy. Fenri: Ještě jsi zapomněl připomenout Garyho Powerse. ...Zobrazit celý příspěvek

    Host: Jinými slovy se jak autor článku tak ty žádná reálná fakta nepředkládáte a jen se oháníte z prstu vycucanými dojmy.
    Fenri: Ještě jsi zapomněl připomenout Garyho Powerse. Nebyl jsi to ty kdo tvrdil, že Rusko není SSSR? Ergo není mi jasné, proč používáš dvojí metr a oháníš se 60. léty. Ovšem to, že například Bulhaři tvrdí, že jejich vzdušný prostor byl jen v roce 2016 ruskými letouny narušen 10x je nepopiratelný, SOUČASNÝ a snadno dohledatelný fakt.
    Tak, tak, dává to hluboký smysl, vždyť Hitler byl rakušák, takže i ti Němci byli vlastně nevinní. :-)Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    23:48 20.03.2018

    Host Ono s tým zadĺžením štátu to nie je pre Rusko také ružové. Ako štát má síce Rusko dlhy malé, na rozdiel od nás. Ale má veľké dlhy štátnych firiem, ktoré bude splácať zas ...Zobrazit celý příspěvek

    Host

    Ono s tým zadĺžením štátu to nie je pre Rusko také ružové. Ako štát má síce Rusko dlhy malé, na rozdiel od nás. Ale má veľké dlhy štátnych firiem, ktoré bude splácať zas len ruský štát. Takže v tomto bod Rusko nie je na tom vôbec tak dobre ako sa prezentuje.

    Netvrdím, že Rusko nemá xy-vynikajúcich produktov, i keď s tým kozmickým programom to vyzerá stále horšie a horšie, ale faktom je, že Rusko stále prevažne živí export ropy a zemného plynu - cca 60 % exportu. Ak prirátame ostatné suroviny, tak sme na 75 % exportu.

    A i ten ostatný export je čiastočne previazaný na sektor vývozu surovín - napr. nižšími cenami týchto komodít na ruskom trhu, de facto dotovaných.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:54 20.03.2018

    Pavel1: ehm, lety U2 nebo SR-71 nebyly narušování vzdušného prostoru? Jaksi na to nemají Rusové patent... Jo, SSSR byl Ruské imperium a proto v něm zařvalo několik (hodně) milionů ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavel1: ehm, lety U2 nebo SR-71 nebyly narušování vzdušného prostoru? Jaksi na to nemají Rusové patent...
    Jo, SSSR byl Ruské imperium a proto v něm zařvalo několik (hodně) milionů Rusů, Ruské imperium přišlo o obrovská území, vládli v něm nerusové a to jenom proto, že to bylo Rusko. Jo, to fakt dává hluboký smysl :-)Skrýt celý příspěvek

  • Host
    22:52 20.03.2018

    Pavel1 Kdy konkrétně a jakým způsobem se někdo pokoušel o "cizí nadvládu" v Rusku, kterou bylo třeba odmítnout? ... A to si predstavujete akoze nejaky zapadny politik vystupi z ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavel1 Kdy konkrétně a jakým způsobem se někdo pokoušel o "cizí nadvládu" v Rusku, kterou bylo třeba odmítnout?
    ...
    A to si predstavujete akoze nejaky zapadny politik vystupi z prejavom v parlamente ze: Dobry den, damy a pani je nacase ovaldnut Rusko tym a tym sposobom...tvlSkrýt celý příspěvek

  • Pavel1
    22:42 20.03.2018

    Blábol a mnohdy vyložená lež. Když Ukrajina odmítla cizí nadvládu navzdory svému menšímu bohatství, skončilo to ruskou agresí na východě Ukrajiny a okupací Krymu. Kdy konkrétně ...Zobrazit celý příspěvek

    Blábol a mnohdy vyložená lež.
    Když Ukrajina odmítla cizí nadvládu navzdory svému menšímu bohatství, skončilo to ruskou agresí na východě Ukrajiny a okupací Krymu.
    Kdy konkrétně a jakým způsobem se někdo pokoušel o "cizí nadvládu" v Rusku, kterou bylo třeba odmítnout?
    Realita je taková, že jak Bush junior tak Obama se pokoušeli o zlepšování vztahů s Ruskem. Marně.
    Rusko si může vnímat co chce, zrovna tak NATO může vnímat jako ohrožení porušení odzbrojovacích dohod Ruskem a narušování vzdušného prostoru. Nemluvě o tom, že snaha Ruska zasahovat do rozhodování suverénních států do jakého politického, ekonomického či vojenského uskupení budou patřit se nedá označit jinak než jako pokus Ruska uplatňovat svou nadvládu nad danými zeměmi.
    Za to, jak se dnes nahlíží na Rusko je zodpovědná jen a pouze agresivní politika Kremlu. Reálné výsledky této politiky (např. přibližování se Finska a Švédska k NATO) jsou v příkrém rozporu s tím co deklaruje článek.
    A na závěr. SSSR nebyl nikdy nic jiného než Ruské impérium nakažené zrůdnou ideologií.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:20 20.03.2018

    Jirosi: přijde mi komické, že Rusa Mendělejeva nepovažujete za Rusa (bavíme se o přínosu Rusů), zatímco židovského Němce Levyho, šijícího z francouzské látky považujete za triumf ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: přijde mi komické, že Rusa Mendělejeva nepovažujete za Rusa (bavíme se o přínosu Rusů), zatímco židovského Němce Levyho, šijícího z francouzské látky považujete za triumf američanů. tomu říkám myšlenková a argumentační konzistentnost.
    Pokud se bavíme o "zakomplexovaných" a nepřínosných Rusech, je asi namístě bavit se o Rusech, ne SSSR. Rusové jsou národ, SSSR je mnohonárodnostní svazek, ovládaný zločinnou ideologií.

    Barry: no, umíte pěkně papouškovat kecy mainstreamu, ale zkuste to citovat v celém kontextu.
    Mimochodem co říkáte na to, že agentka Gestapa NDR Stasi je dnes vrchní cenzorkou a dohližitelkou nad "svobodou slova" v Německu a že funkcionářka Hitlerjugend NDR je dnes premiérka v Německu? To mě osobně trápí mnohem víc. Jsou to bližší komouši.
    Svět není černobílý, milý Barry.
    Mimochodem čečenská válka začalo dávno předtím, že RF vydělala nějaké prachy na ropě, ale tím už vás nebudu trápit. V roce 1994 fakt nebyla RF v balíku z ropy. Ropa byla tenkrát pod 20 dolarů za barel.Skrýt celý příspěvek

  • Host
    22:07 20.03.2018

    Barry Cecensko uz ohrozovalo priamo integritu toho co po rozpade cccp bolo chapane ako Rusko... na ziadny zo svojich satelitov nezautocili dokonca opustili Nemecko.. v kontextu ...Zobrazit celý příspěvek

    Barry Cecensko uz ohrozovalo priamo integritu toho co po rozpade cccp bolo chapane ako Rusko... na ziadny zo svojich satelitov nezautocili dokonca opustili Nemecko.. v kontextu toho co zazili za WW2.... Amerika je na Kube uz 70 rokov a to KUba rozhodne nesposobila USA straty clej jednej generacie..Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    22:00 20.03.2018

    Host: Ten rozpad byl proto, že SSSR neměl prachy vůbec na nic. Jakmile Rusko vydělalo nějaké peníze za drahou ropu, Čečensko rychle poznalo, že rozpad SSSR již skončil.

    Host: Ten rozpad byl proto, že SSSR neměl prachy vůbec na nic. Jakmile Rusko vydělalo nějaké peníze za drahou ropu, Čečensko rychle poznalo, že rozpad SSSR již skončil.

  • BarryGold
    21:57 20.03.2018

    Fentri: Proč agent sovětského Gestapa - KGB Vladimír Putin považuje rozpad SSSR za největší tragédii 20. ...Zobrazit celý příspěvek

    Fentri: Proč agent sovětského Gestapa - KGB Vladimír Putin považuje rozpad SSSR za největší tragédii 20. století.
    https://www.lidovky.cz/putin-r... Skrýt celý příspěvek

  • Host
    21:57 20.03.2018

    tvl to tu fakt chcete rozoberat Jeany????? Co prinieslo Rusko od 90 do 13?? napr. to ze svet neskoncil.. ukazte mi inu zrovnatelnu silu ktora sa rozpadla takmer bez kapky krvy. ...Zobrazit celý příspěvek

    tvl to tu fakt chcete rozoberat Jeany?????
    Co prinieslo Rusko od 90 do 13?? napr. to ze svet neskoncil.. ukazte mi inu zrovnatelnu silu ktora sa rozpadla takmer bez kapky krvy. Britania bola pre svoje ambicie a v casch ked slabnul jej vyznam ochotna nadopovat opiom celu civilizaciu a este kvoli jeho zakazu zacat vojnu.. to je vam malo??? tvl rifle tu budem riesit..Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    21:53 20.03.2018

    Fenri: "SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy. A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), tak co třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: "SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy.
    A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), tak co třeba periodická soustava prvků? "

    Republiky Ruské federace není SSSR, pak ale ani Carské Rusko. Kde byl roku 1869 publikován "periodickým zákonem" . Podle vaší definice co je Rusko a na čí odkaz navazuje.
    Takže klidně jmenuji něco co v od roku 1991 Rusko přineslo.
    Třeba od roku 2013, tu máme skvělí termín hybridní válka, zelení mužíčci, zajímavé řetězení mandátu prezidenta, atd. Prostě samá pozitiva.

    "Důležitější věc, než rifle, které jsou mimochodem z Francie"
    Materiál je možná z Francie, ale pracovní kalhoty(oblečení) z něj začal šít přistěhovalec Německého původu v USA. Tedy takové, které se vybaví skoro všem lidem na světe když se řekne "Jeans".Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    21:30 20.03.2018

    Pěkný článek. Palec nahoru. (Tohle mi snad snad projde)

    Pěkný článek. Palec nahoru. (Tohle mi snad snad projde)

  • Host
    21:29 20.03.2018

    Dusan na silu ekonomiky sa da tiez pozerat kdejako, od percenta zadlzenia, vojenskeho potencialu ekonomiku posilovat, az po realnu sebestacnost tej ci onej krajiny. Ekonomika ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan na silu ekonomiky sa da tiez pozerat kdejako, od percenta zadlzenia, vojenskeho potencialu ekonomiku posilovat, az po realnu sebestacnost tej ci onej krajiny. Ekonomika postavena na vyvoze je v podstate trend v celej vychodnej europe. Je hold malo krajin ktore si konzumom vystacia same. Nasou vyhodou a je to vyhoda ktora vela problemov prikryje je to ze patrime k ekonomicky stale silnejsej strane, inak ziadna slava..Ambicie ruska su len malovanie certa na stenu, rusko je svetovou velmocou, ci uz sa to niekomu paci alebo nie, je krajinou s odstrasujucim jadrovym arzenalom, s vesmirnym programom, s vojenskou technikou pomerne konkurencne schopnou zapadnej a v maximalnej moznej miere samostatnou a to vsetko za podmienok a s kartami nezrovnatelne horsima ako ma zapad (prepad zivotnej urovne po rozpadu cccp, 90 roky,rezervna mena, ludsky potencial, sankcie...) cim nijak nepopieram problemy Ruska a predosvsetkym Rusov. Ale prave marginalizovanie vyznamu Ruska dnes z velkej miery doviedlo svet pred brany velkeho konfliktu (kua ja som poetik) a nie jeho akesi vybajene ambicie.. btw. ake ambicie ma Turek? nemali by sme sa bat?? pred viednou raz uz stal, a ejhle bol to prave Rus a Poliak ktory ho hnal..
    Vlasto ... a neni to malo antone pavlovici?? co tak miliardy?? este vam tam chyba o vrahoch z wolstritu a dokonale 50 roky,,..Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:15 20.03.2018

    Ježiš tyhle kecy (vlasto)... SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy. A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), ...Zobrazit celý příspěvek

    Ježiš tyhle kecy (vlasto)...
    SSSR není Rusko. SSSR byl zločinný systém marxistů-leninistů, který primárně vraždil hlavně Rusy.
    A přínos (pominu-li kulturu, které se nenažereš), tak co třeba periodická soustava prvků? Důležitější věc, než rifle, které jsou mimochodem z Francie (zkuste si zjistit co znamená denim).
    Ještě štěstí, že Slováci nejsou zakomplexovaní a vždy se umí přidat na stranu vítěze, což, vlasto?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3