Návrat ruského vlivu do Latinské Ameriky?

Ruská stanice rádiového a radiotechnického průzkumu (SIGINT) na Kubě, která byla uzavřená v roce 2001. Účelem stanice bylo tajně shromažďovat informace z komunikačního provozu. / LENTA.ru

Jižní Amerika je tradičně plně pod politickým a ekonomickým vlivem Spojených států. Avšak během studené války měl Sovětský svaz ve Střední a Jižní Americe řadu vojenských a zpravodajských kapacit, které využíval proti Spojeným státům a jim spřízněným režimům v regionu. Po rozpadu SSSR byly vojenské základny a přístavy na Kubě a v Nikaragui opuštěny, ale Kreml už nějaký čas přemýšlí o návratu.

V hledáčku Vladimíra Putina a ruských stratégů se nově vyskytla Nikaragua, kde od roku 2006 vládne Sandinovská fronta národního osvobození (FSLN) v čele s prezidentem José Danielem Ortegou. FSLN ani Ortega nejsou pro Kreml neznámými hráči. FSLN se v Nikaragui roce 1979 podařilo svrhnout diktaturu klanu Somozů podporovaných Spojenými státy a strana s Ortegou v čele vládla do roku 1990.

 

  

Během tohoto období byla Nikaragua defacto členem východního bloku a dostávalo se jí bohaté vojenské i finanční podpory ostatních komunistických států, zejména SSSR a Kuby. Po ukončení sovětské podpory FSLN v roce 1990 prohrála volby, ale opět se k moci vrátila v roce 2006 i s Ortegou jako prezidentem. Ten ve volbách v roce 2016 počtvrté obhájil svůj post hlavy státu. Po svém návratu k moci Ortega obnovil dobré vztahy s Moskvou.

 

Pozornost vzbudilo ohlášení projektu stavby střediska pro ruský družicový systém GLONASS, které může být podle řady bezpečnostních expertů zástěrkou pro stanoviště signálního zpravodajství (SIGINT) ruských špiónů.

 

Pokud by to byla pravda, byla by to jen velmi slabá náhrada za bývalou základnu signální zpravodajství umístěnou na Kubě v Lourdes, která byla největším sovětským zařízením podobné kategorie mimo SSSR. Objevily se i spekulace o potenciálním ruském sledování internetového provozu skrze podmořský optický kabel ARCOS-1, který vede z amerického Miami napříč Karibikem.

 

V letech 2008 a 2013 zemi navštívila flotila ruského námořnictva a v roce 2013 přistála v Nikaragui i dvojice ruských strategických bombardérů Tu-160. Podle ruských představitelů Kreml neusiluje o vybudování vojenské základny, ale existuje zájem o zpřístupnění nikaragujských zařízení pro doplnění zásob, údržbu a odpočinek pro ruská letadla, lodě a jejich posádky.

 

Jedním z dalších bodů spolupráce je výcvik ozbrojených sil. Rusko v zemi zřídilo vojenské výcvikové centrum maršála Žukova a protidrogové výcvikové centrum. Moskva by se také měla postarat o bezpečnost budoucího Nikaragujského průplavu, jehož dokončení je však značně nejisté.
 

Do arzenálu nikaragujské armády také přibylo 50 ruských tanků T-72B1, které vláda nakoupila za 80 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč).
 

Dalším významným spojencem Ruska v regionu je Venezuela, která byla ještě před pár lety nejlepším zákazníkem ruských zbrojařských firem. Mezi lety 2001 a 2011 utratil Caracas za ruské zbraně 11 miliard dolarů (225 miliard Kč) a v roce 2011 byl dokonce největším importérem ruských zbraní. Obavy bývalého prezidenta Huga Cháveze z americké invaze vedly jihoamerickou zemi k nákupu protiletadlových kompletů 9K338 Igla-S, útočných pušek AK-103, bojových vozidel pěchoty BMP-3 nebo obrněných vozidel BTR-80.
 

V současnosti je venezuelská ekonomika v troskách a obyvatelstvu se nedostává ani základních potravin, léků nebo hygienických potřeb. Zatímco Spojené státy vůči dlouhodobě protiamerické vládě v Caracasu zastávají nesmlouvavý postoj, Moskva souhlasila s restrukturalizací venezuelského dluhu ve výši 3,15 miliardy dolarů (za dodávky ruských zbraní) a jeho splacením v následujících deseti letech.

 

Se současnými ruskými závazky v Sýrii, na východní Ukrajině a v Evropě se nedá očekávat návrat do Latinské Ameriky s podobnou razancí jako během studené války, ale i velmi omezená přítomnost může představovat výzvu pro americké zájmy v oblasti.

 

Ruské mistrovství ve vedení nelineárního způsobu boje (hybridní války) a využívání asymetrických prostředků ukazují, že i s minimem kapacit lze významně změnit rovnováhu sil. Nikaragua tak může být prvním krokem Moskvy k obnovení strategické přítomnosti v regionu, která má stejný důvod, jako americká přítomnost na Ukrajině – vyvíjet na Spojené státy poltický nátlak, s cílem přinutit Washington k „povolnosti“ v diskuzi o strategických otázkách (např. rozdělení sfér vlivu, chceme-li z ruského pohledu vymezení „blízkého zahraničí“).


Zdroj: FPRI, Washington Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská účast na veletrhu zbrojního průmyslu Expodefensa

K veletrhům vojenské techniky, jichž se účastní ruští výrobci, přibyla latinskoamerická Expodefensa. ...

Vlivové operace pod taktovkou Moskvy a Pekingu

Vlivové operace (Influence Operations) jsou oblíbeným prostředkem všech států s mocenskými ambicemi. ...

Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly ...

Americké protitankové střely Javelin pro Ukrajinu

Americké ministerstvo zahraničí 1. března schválilo potenciální prodej protitankových řízených střel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jobr23
    20:56 11.03.2018

    Upadne-li jakákoliv země v nelibost USA, je třeba zaostřit a podívat se na to, kdo ji vyzbrojuje a kam jde její orientace v tomto směru. A tím pádem vám mohou být jakékoliv ...Zobrazit celý příspěvek

    Upadne-li jakákoliv země v nelibost USA, je třeba zaostřit a podívat se na to, kdo ji vyzbrojuje a kam jde její orientace v tomto směru. A tím pádem vám mohou být jakékoliv komentáře ke kritice režimu lhostejné, protože je jasné, že upadne do ekonomického balastu.Rapidně je to vidět právě v té Jižní Americe. Konkrétně ta Venezuela je toho zářným příkladem. Prostě ta instalace Ruského vojenského haraburdí se neodpouští. A o tom je ten svět. Především jde o vojenské zakázky a prachy. Ten strach z jakéhosi ohrožení je v dnešních dobách pouhou oponou pro média. Nebo si myslíte, že USA s jejím zbrojním potenciálem má strach z toho, že bude vojensky poražena? Tomu nevěří ani oni sami.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    10:30 09.03.2018

    V Nikaragui do toho kanálu ještě ani pořádně nekopli, tak termín dokončení 2020 je jen z říše fantazie.

    V Nikaragui do toho kanálu ještě ani pořádně nekopli, tak termín dokončení 2020 je jen z říše fantazie.

  • Tonotime
    10:11 09.03.2018

    Dá sa očakávať, že Rusi sa budú snažiť viacej presadiť v Latinskej Amerike. Rusi budú mať eminentný záujem najmä o vplyv v Nikarague, kvôli budúcemu prieplavu. Prieplav sa ma ...Zobrazit celý příspěvek

    Dá sa očakávať, že Rusi sa budú snažiť viacej presadiť v Latinskej Amerike. Rusi budú mať eminentný záujem najmä o vplyv v Nikarague, kvôli budúcemu prieplavu. Prieplav sa ma dokončiť v roku 2020.
    Projekt prieplavu ma na starosti Firma HKND Group, ktorú vlastní magnát Wang Ťing.
    Wang Ťing, ktorý je podle niektorých hlasov len nastrčenou figúrkou čínskej vlády v ich globálnych ambícií. Aj keď Peking sa zatiaľ oficiálne na kontraktu nepodieľa. Vojenský má projekt čosi zabezpečovať Ruské námorníctvo.
    Málo správ na internete v ohľade stavby prieplavu v Nikaragui ako zo strany Západných médii, tak aj zo strany Rusko - Čínskych médii.
    Druhým dôvodom získania vplyvu v Latinskej Amerike sú embarga západu. Tie straty s embárg EU a USA kdesi treba nahradiť.
    Ďalším dôvodom prenikania vplyvu Ruska v Latinskej Amerike je že mnohí sú tam unavení z amerických invázii, podpory prevratov a iného nátlaku.
    Napríklad ak si dobre pamätám Venezuela odmietla obchodovať v $ spoločne s Iránom. To samozrejme nahráva Rusko - Čínskym geostratégiam podkopať $, ako svetovú menu.
    Samozrejme ide aj o ropu.
    Naposledy dobehli geostrategickí USA Rusov že zahrali na prepad svetových cien ropy.
    Nahrávali tomu aj občianské vojny v Iraku, Sýrii, Líbyi. Povstalci, Isil,vlády museli pašovať ropu hlboko pod svetové ceny, aby zabezpečili chod svojich armád a podobne. Spoločne s americkou ťažbou z bridlíc to vyvolalo nečakane veľký pokles svetových cien ropy, čo vôbec nebolo na škodu západu.
    Oslabilo to najmä ruskú ekonomiku, spoločne so západnými embargami. Oslabili sa ruské ambiciózne plány na prezbrojenie. Rentabilná ťažba Ruskej ropy podľa Putina je okolo 70 $ za barel.
    Nedávno médiami zaznela kritika Trumpa za zavedené cla.
    Podľa ekonóma Brennocka je obchodná vojna receptom na zníženie cien ropy.
    "Ekonomický optimizmus a spotreba ropy idú ruka v ruke, takže akýkoľvek negatívny vplyv na zdravie globálnej ekonomiky zhorší vyhliadky týkajúce sa rastu dopytu po rope. V krátkosti, obchodná vojna je receptom na zníženie cien ropy,"

    Saudi už zmiernili protiruské postoje. Dokonca boli podpísané miliardové vojenské kontrakty napríklad aj na systémy S-400. Padli asi dohody v štýle, my Vám odkúpime nejaké vojenské systémy za miliardy a Rusko bude súhlasiť s obmedzením vývozu ropy v dohodnutých kvótach. Saudi už prehlásili, že budú spolupracovať s Ruskom na cenách ropy dlhodobo.
    Veď Saudov pokles svetových cien ropy dokonca donútil čiastočne reformovať občianské práva. Napríklad ženy tam už budú môcť riadiť auta! Na niektorých umelých ostrovov už nebudú plne platiť islamské zákony pre turistov.
    Takže nečudoval by som sa ak by nejaké kartelové ropné dohody uzavrelo Rusko aj s Venezuelou. Riziko môže pre Rusko vzniknúť, ak padne vláda vo Venezuele a nová bude proamerická.
    Brazília je vlastne člen BRICS a veľmi nepočuť ani od Brazílskej opozície, že by sa chcela vzdať členstva v BRICS. Trumpovci nie sú veľmi ochotní za prestúpenie Brazílie ponúknuť nejaké ekonomické hrozienka.
    Ani Kuba zatiaľ nepocítila veľké prejavy priateľstva od skončenia ekonomických sankcii. Oveľa viacej majú šťastie komunisti vo Vietname, kvôli čínskej hrozbe.
    K nepriateľským prejavom voči USA môže pristúpiť rýchlo aj Mexiko a dôvodov na to im Trumpovci dávajú dosť.
    Ešte jedná pripomienka. Čo ak zavádzanie ciel Trumpovcami a pravdepodobné reťazové obchodné vojny budú jedným z dôvodov na ukončenie embárg na Rusko pre niektoré štáty?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    22:39 08.03.2018

    Pěkný výčet aktivit, je vidět že každý kdo na této planetě má nějaké prostředky na budování sfér vlivu toho vždy využije i ekonomickému vlivu v dané oblasti. Rusko není v žádné EU ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkný výčet aktivit, je vidět že každý kdo na této planetě má nějaké prostředky na budování sfér vlivu toho vždy využije i ekonomickému vlivu v dané oblasti. Rusko není v žádné EU musí si proto budovat věc kterou nazval prezident ČR ekonomickou diplomacií samo. Jejich rivalové z USA také využijí každé možnosti ekonomický stimulovat vlády u ruských hranic ve svůj prospěch.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    22:16 08.03.2018

    Jižní Amerika je dost daleko ... nechci Rusům radit :) ale já bych raději kývnul na tuto nabídku... je to dost blízko Sýrie a logisticky by to bylo jednodušší.. Confirmed: ...Zobrazit celý příspěvek

    Jižní Amerika je dost daleko ... nechci Rusům radit :) ale já bych raději kývnul na tuto nabídku... je to dost blízko Sýrie a logisticky by to bylo jednodušší..

    Confirmed: Libyan Haftar government requests Russian base in country
    https://www.almasdarnews.com/a...
    BEIRUT, LEBANON (1:30 P.M.) – About two weeks ago, leader of the Libyan Tobruk government Field Marshal General Haftar requested Russian military authorities to establish a base in the war-torn country.

    Speaking to Egypt’s Youm7 weekly release, Head of the Russian Contact Group in Libya Lev Dengov confirmed that Haftar had in fact directly contacted the Russian Ministry of Defence in asking for a Russian military base to be established in Libya.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    22:05 08.03.2018

    KOLT - Přesně tak. Jinak Američané by v Peru měli mít i novou základnu se 3000 vojáky. Jestli je již postavená nevím, ale ukazuje to směr, jakým Peru momentálně ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT - Přesně tak.

    Jinak Američané by v Peru měli mít i novou základnu se 3000 vojáky. Jestli je již postavená nevím, ale ukazuje to směr, jakým Peru momentálně jde.

    http://www.thedawn-news.org/20... Skrýt celý příspěvek

  • overitzda0
    21:59 08.03.2018

    To je zase analýza. Rusko má jiné problémy, než expanze do Latinské Ameriky. Například mají problém nahradit západní součástky při výrobě motorů.... Začneme se prosím dívat na ...Zobrazit celý příspěvek

    To je zase analýza. Rusko má jiné problémy, než expanze do Latinské Ameriky. Například mají problém nahradit západní součástky při výrobě motorů.... Začneme se prosím dívat na pozici Ruska reálně.Skrýt celý příspěvek

  • overitzda0
    21:58 08.03.2018

    To je zase analýza. Rusko má jiné problémy, než expanze do Latinské Ameriky. Například mají problém nahradit západní součástky při výrobě motorů.... Začneme se prosím dívat na ...Zobrazit celý příspěvek

    To je zase analýza. Rusko má jiné problémy, než expanze do Latinské Ameriky. Například mají problém nahradit západní součástky při výrobě motorů.... Začneme se prosím dívat na pozici Ruska reálně.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    20:30 08.03.2018

    Až tak optimisticky by som to pre Rusko nevidel ... Najdôležitejším partnerom v tomto priestore je Venezuala ... krajina v zúfalom stave, ktorá má problémy s hladom ... a ...Zobrazit celý příspěvek

    Až tak optimisticky by som to pre Rusko nevidel ...

    Najdôležitejším partnerom v tomto priestore je Venezuala ... krajina v zúfalom stave, ktorá má problémy s hladom ... a nedostatkom liekov ...

    Tá "reštrukturizácia" je v preklade odpis časti dlhov. Tie veľké dodávky ruských zbraní totiž boli prevažne na ruské úvery a tie nie je schopná krajina splácať.

    Ak už tam niekto je schopný získať vplyv, tak momentálne skôr Čina, ktorá dokáže Rusko v tejto krajine určite "preplatiť" ....

    Nejaká Nikaragua či Kuba sú chudobné krajiny, kde privítajú ruskú účasť .... lebo budú očakávať aspoň nejaký prínos pre svoje krajiny.

    Ak tam Rusi vybudujú nejakú základňu, tak skôr len spravodajskú/špionážnu ... ťažko čakať, že sa pustia do nákladných projektov budovania nejakých veľkých "klasických" základní, ktoré potom budú musieť draho udržiavať.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    17:49 08.03.2018

    alexa123, myslím, že Superme tím chtěl říci, že vlastnictví sovětské techniky nic nevypovídá o aktuálním politickém směřování dané země, nýbrž je důsledkem předchozí (často velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    alexa123, myslím, že Superme tím chtěl říci, že vlastnictví sovětské techniky nic nevypovídá o aktuálním politickém směřování dané země, nýbrž je důsledkem předchozí (často velmi staré) politiky.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    17:45 08.03.2018

    Superme ... třeba Polsko má také ještě Sovětská letadla ... Áno, má. Ale iba z jediného dôvodu - aby si udržala lietajúci a technický personál do doby zavedenia novej západnej ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme
    ... třeba Polsko má také ještě Sovětská letadla ...

    Áno, má. Ale iba z jediného dôvodu - aby si udržala lietajúci a technický personál do doby zavedenia novej západnej techniky na plánované stavy. Ak by zrušila nemodernizované Migy, Súčka a Mily, ich piloti a technici by museli byť prepustení a po zavedení F-16 prípadne iných lietadiel by museli od základu vychovávať nový personál.Skrýt celý příspěvek

  • Martins31
    13:22 08.03.2018

    Díky hybridní válce vedenou možná přes podvodní kabel, který je v hledáčku Putina, se Kreml přestěhuje na stanoviště zvláštních agentů "signalizačů", kteří v Nikaragui však nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Díky hybridní válce vedenou možná přes podvodní kabel, který je v hledáčku Putina, se Kreml přestěhuje na stanoviště zvláštních agentů "signalizačů", kteří v Nikaragui však nejsou tak dobří jako na Kubě. Pořizovací náklady 1,6 miliardy Kč. Venezuela samozřejmě na to nemohla jen tak koukat a hned díky vztahům s nedalekým Kremlam (ten je v tý Nikaragui) buchli kšeft za 225 miliard Kč. Nakonec se však klucí dozvěděli že hybridní války, kterými Rusouvé ovládají různou všesvětovou kabeláž není dostačující na vedení války, která nevím zda je hybridní, ale určitě se vede s něčím co má ve znaku "S", které je tak nějak přeškrtlé. Nelinární ukazatele asymetrických - to je asi 1000mmx1000mm - Moskevských prostředků nám však asi ještě ukáže povolnost ve strategických diskuzních sférách, tedy chcemeli tzv v uvozovkách "blízkého zahraničí", uvozovky (tomuto se říká hybridní uvozovky).Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    12:52 08.03.2018

    Pauli - Třeba Polsko má také ještě Sovětská letadla. Peru, stejně jako Chile, Argentina, Paraguay a jiné země regionu jsou monentálně dost pro-západní.

    Pauli - Třeba Polsko má také ještě Sovětská letadla. Peru, stejně jako Chile, Argentina, Paraguay a jiné země regionu jsou monentálně dost pro-západní.

  • Pauli
    10:40 08.03.2018

    A co Bolívie ? Ta má také blízko k Rusku ....A Peru má v inventáři mnoho ruských zbraní ,včetně Su25 a migů-29

    A co Bolívie ? Ta má také blízko k Rusku ....A Peru má v inventáři mnoho ruských zbraní ,včetně Su25 a migů-29

Načítám diskuzi...