Ruský protiletadlový systém S-300 pro Sýrii
- 20. 5. 2013
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie se zmítá v bludném kolu chaosu a násilí. V poslední době navíc prosakují zprávy o dodávce ruských protiletadlových systémů S-300 do země. Pokud k tomu dojde, zásadně to zkomplikuje možnost případných akcí izraelských nebo "západních" letadel nad Sýrií. Nepřehledná situace v Sýrii se tím ještě více zamotává…
Je už S-300 v Sýrii?
V současné době se s určitostí neví, zda je protiletadlový systém S-300 pro Sýrii vyroben, anebo již není dokonce v zemi. Obě strany, Rusko a Sýrie, kontrakt komentují jen velice vyhýbavě, či vůbec.
Do "aféry S-300" se pokusil vnést jasno ruský vojenský analytik Alexej Eremenko. V jeho článku, zveřejněném na stránkách ruské tiskové agentury RIA Novosti, se můžeme dočíst několik zajímavých informací.
Například o prodeji protiletadlového systému S-300 do Ruska poprvé informuje výroční zpráva z roku 2011, která byla publikována na webu strojíren Nižnij Novogrod, výrobce S-300. Tato zpráva byla sice následně stažena, ale informace o prodeji citoval třeba respektovaný ruský ekonomický deník Vědomosti. Podle něj měla být smlouva sjednaná na 105 milionů dolarů realizována v letech 2012 a 2013.
Počet systémů určených Sýrii není znám. Avšak jedna baterie S-300 stojí odhadem 115 milionů a jedna protiletadlová raketa milion dolarů, tudíž je pravděpodobné, že si Sýrie objednala pouze jedinou baterii S-300.
Video: Střelba z protiletadlového systému S-300 / YouTube
Další zprávy se objevily v "západním" tisku, přičemž se odvolávají na "západní zpravodajské zdroje". Podle nich si měla Sýrie objednat čtyři baterie S-300 a 144 protiletadlové rakety v celkové hodnotě 900 milionů dolarů. Dodávka se měla uskutečnit již před koncem minulého roku.
Pakliže k tomu opravdu došlo, není pravděpodobně systém S-300 doposud v provozu. Důkazem toho je "beztrestný" trojnásobný útok izraelských letadel na sklady zbraní íránské armády v Sýrii. Operačně nasadit tak komplikovaný systém, jímž systém S-300 bezesporu je, nebude v chaotické situaci v Sýrii nic snadného. Podle Eremenka se tak nestane dříve než na jaře roku 2014.
S-300: Strategická hrozba pro Izrael
Eremenko rovněž zvažuje, jaké má mezinárodní společenství možnosti zamezit prodeji výkonných systémů S-300 této zemi. "Striktní dohodu mají Damašek s Moskvou – vše je tedy v Putinových rukou," píše Eremenko ve svém článku. "Všechny pokusy v Radě bezpečnosti OSN zabránit prodeji zbraní do Sýrie byly Ruskem zablokovány."
Proti prodeji S-300 do Sýrie se pokoušel před pár dny v Rusku postavit též izraelský premiér Benjamin Netanyahu. Výsledek jednání není znám, neboť obě strany o výsledku jednání mlčí. Izrael trápí především skutečnost, že se k systému S-300 mohou dostat operativci z Íránu nebo Hizballáhu, případně si obě organizace systém "přivlastní".
Video: Princip fungování S-300 PM2 Favorit / YouTube
Připomeňme jen, že Írán chtěl získat systémy S-300 již v roce 2007, avšak tehdy právě Rusko ustoupilo v důsledku nátlaku Izraele a USA. Pokud Írán získá S-300, může to vážně změnit rozložení sil na Blízkém východě. Zkomplikoval by se zejména hypotetický útok na íránské jaderné zařízení.
Netanyahu se bohužel pustil do předem ztraceného boje. "Rusko neplánuje prodat Sýrii systémy S-300. Rusko je prodalo již před dlouhou dobou. Smlouva byla uzavřena a dodávky dokončeny společně s dalšími protileteckými technologiemi," sdělil lakonicky ruský minstr zahraničí Sergej Lavarov.
Čím je systém S-300 tak nebezpečný? Konstrukce pochází sice již ze 70. let minulého století, jenže systém byl průběžně zdokonalován. Poslední verze S-300 PMU2 Favorit dokáže působit až proti 12 cílům a na 6 cílů navádět rakety.
A právě protiletadlové rakety jsou chloubou S-300 PMU2. Dokážou působit na cíle (raketa 48N6E2) vzdálené až 200 kilometrů a zasáhnout kterýkoli manévrující letoun, včetně takových nejmodernějších strojů, jako je F-22A Raptor. Není ovšem známo, zda Sýrie obdržela výkonné rakety 48N6E2, nebo starší (např. 9M82), s doletem kolem 40–70 kilometrů. V případě výkonnější verze by mohla Sýrie (případně Hizballáh) bez problému ohrožovat izraelské letouny nad Tel Avivem nebo Jeruzalém, a tak pokrýt prakticky polovinu Izraele.
Zdroj: RIA Novosti
Související články
Syřané pod vlajkou al-Káidy
Od samého počátku povstání v Sýrii na to upozorňují mnozí komentátoři, v českém mediálním prostředí ...
- 12.04.2013
- 9 komentářů
- Jiří Kalát
Izraelci útočí na Sýrii
Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...
- 06.05.2013
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Íránský bezpilotní stroj Hamaseh
Íránská armáda před pár dny světu ukázala svůj nejnovější bezpilotní letoun Hamaseh (Ten, kdo je ...
- 13.05.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie – muslimská občanská válka
Zatímco „západ“ přešlapuje na místě a hledá způsob, jak se postavit k situaci v Sýrii, šíitský Írán ...
- 17.05.2013
- 33 komentářů
- Jan Grohmann
„cele armadni noviny su pro americke, zacnite konecne rozmyslat“ doporučuji ti aspon precist par titulku k jednotlivym clankum, třeba 2-3tydny dozadu. Ačkoliv usuzuji, ze ty patris ...Zobrazit celý příspěvek
„cele armadni noviny su pro americke, zacnite konecne rozmyslat“ doporučuji ti aspon precist par titulku k jednotlivym clankum, třeba 2-3tydny dozadu. Ačkoliv usuzuji, ze ty patris k jiste srte lidi, která dokaze vinit USA i za to, ze dostanou 5 z diktatu.Skrýt celý příspěvek
Obranná technologie to sice je, to bez diskuze. A u normálního státu bych neměl vůbec problém. Ať se mezinárodní kšefty hýbou a ať si Rusové prodávají co chtějí, když už byli ...Zobrazit celý příspěvek
Obranná technologie to sice je, to bez diskuze. A u normálního státu bych neměl vůbec problém. Ať se mezinárodní kšefty hýbou a ať si Rusové prodávají co chtějí, když už byli schopni takový systém vyvinout. Ale pokud se pomocí S-300 dají sestřelovat letadla na vzdálenost 200 km, tak přece není nic snazšího než začít sestřelovat nějaká ta civilní letadla, což by ovšem normální stát nedělal. Ale můžete to s jistotou říct o Hitzballahu? Přišlo mi nutné to připomenout, i když je to evidentní.
Co je mnohem zajímavější, je případné střetnutí takového systému s moderním letectvem. Pokud se ho Syřanům podaří do roka nějak rozchodit a pokud se kolem skutečně začne motat nějaká ta teroristická organizace, tak ho budou muset Izraelci zlikvidovat. Nebude to pak pro Rusy špatná reklama, kdyby se to Izraeli povedlo?
Já sázim na Izraelce, spíš než na S-300. Takže Rusové možná pak přijdou o další kšefty a znemožní se.Skrýt celý příspěvekVnútorné problémy Sýrie sú jej vlastné problémy, a preto nevidím dôvod, prečo by NATO malo na Sýriu podniknúť útok. Sýria sa sama dostala do problémov, tak nech sa aj sama z toho ...Zobrazit celý příspěvek
Vnútorné problémy Sýrie sú jej vlastné problémy, a preto nevidím dôvod, prečo by NATO malo na Sýriu podniknúť útok. Sýria sa sama dostala do problémov, tak nech sa aj sama z toho vytiahne. To, že tam zomierajú ľudia je smutné, ale je to vlastný problém Sýrie, že sa dostala do občianskej vojny, tak by sa aj mala sama s tým vysporiadať. Zásah NATO je len ukážka sily, budovanie si tam vlastných základní ak bude potreba a práve zničenie tej Ruskej, NATO by týmto asi získalo najväčšiu knotrolu v Stredomorí, a samozrejme nejaké to využitie prírodných zdrojov. Prípadný celý útok by bola len zástierka v tom, že chce NATO zvrhnúť Asada, pritom tam ide o úpne niečo iné. Ale s jej vlastnými vnútornými problémami by sa mala výhradne postarať sama Sýria. Preto ja útok NATO neschvaľujem.Skrýt celý příspěvek
Sýria ohrozi bezpecnost regoinu tym, ze si kupi obranne zbrane. gratulujem vam k takemuto uvazovaniu. Inak by to bolo zaujimave keby tam ten system bol, aspon by sa vyskusal v ...Zobrazit celý příspěvek
Sýria ohrozi bezpecnost regoinu tym, ze si kupi obranne zbrane. gratulujem vam k takemuto uvazovaniu. Inak by to bolo zaujimave keby tam ten system bol, aspon by sa vyskusal v reale ci je taky dobry ako ho opisuju.. A mozno aj je, ked je hned pocut kvicanie Izraela a USA.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...