Ruský protiletadlový systém S-300 pro Sýrii
- 20. 5. 2013
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie se zmítá v bludném kolu chaosu a násilí. V poslední době navíc prosakují zprávy o dodávce ruských protiletadlových systémů S-300 do země. Pokud k tomu dojde, zásadně to zkomplikuje možnost případných akcí izraelských nebo "západních" letadel nad Sýrií. Nepřehledná situace v Sýrii se tím ještě více zamotává…
Je už S-300 v Sýrii?
V současné době se s určitostí neví, zda je protiletadlový systém S-300 pro Sýrii vyroben, anebo již není dokonce v zemi. Obě strany, Rusko a Sýrie, kontrakt komentují jen velice vyhýbavě, či vůbec.
Do "aféry S-300" se pokusil vnést jasno ruský vojenský analytik Alexej Eremenko. V jeho článku, zveřejněném na stránkách ruské tiskové agentury RIA Novosti, se můžeme dočíst několik zajímavých informací.
Například o prodeji protiletadlového systému S-300 do Ruska poprvé informuje výroční zpráva z roku 2011, která byla publikována na webu strojíren Nižnij Novogrod, výrobce S-300. Tato zpráva byla sice následně stažena, ale informace o prodeji citoval třeba respektovaný ruský ekonomický deník Vědomosti. Podle něj měla být smlouva sjednaná na 105 milionů dolarů realizována v letech 2012 a 2013.
Počet systémů určených Sýrii není znám. Avšak jedna baterie S-300 stojí odhadem 115 milionů a jedna protiletadlová raketa milion dolarů, tudíž je pravděpodobné, že si Sýrie objednala pouze jedinou baterii S-300.
Video: Střelba z protiletadlového systému S-300 / YouTube
Další zprávy se objevily v "západním" tisku, přičemž se odvolávají na "západní zpravodajské zdroje". Podle nich si měla Sýrie objednat čtyři baterie S-300 a 144 protiletadlové rakety v celkové hodnotě 900 milionů dolarů. Dodávka se měla uskutečnit již před koncem minulého roku.
Pakliže k tomu opravdu došlo, není pravděpodobně systém S-300 doposud v provozu. Důkazem toho je "beztrestný" trojnásobný útok izraelských letadel na sklady zbraní íránské armády v Sýrii. Operačně nasadit tak komplikovaný systém, jímž systém S-300 bezesporu je, nebude v chaotické situaci v Sýrii nic snadného. Podle Eremenka se tak nestane dříve než na jaře roku 2014.
S-300: Strategická hrozba pro Izrael
Eremenko rovněž zvažuje, jaké má mezinárodní společenství možnosti zamezit prodeji výkonných systémů S-300 této zemi. "Striktní dohodu mají Damašek s Moskvou – vše je tedy v Putinových rukou," píše Eremenko ve svém článku. "Všechny pokusy v Radě bezpečnosti OSN zabránit prodeji zbraní do Sýrie byly Ruskem zablokovány."
Proti prodeji S-300 do Sýrie se pokoušel před pár dny v Rusku postavit též izraelský premiér Benjamin Netanyahu. Výsledek jednání není znám, neboť obě strany o výsledku jednání mlčí. Izrael trápí především skutečnost, že se k systému S-300 mohou dostat operativci z Íránu nebo Hizballáhu, případně si obě organizace systém "přivlastní".
Video: Princip fungování S-300 PM2 Favorit / YouTube
Připomeňme jen, že Írán chtěl získat systémy S-300 již v roce 2007, avšak tehdy právě Rusko ustoupilo v důsledku nátlaku Izraele a USA. Pokud Írán získá S-300, může to vážně změnit rozložení sil na Blízkém východě. Zkomplikoval by se zejména hypotetický útok na íránské jaderné zařízení.
Netanyahu se bohužel pustil do předem ztraceného boje. "Rusko neplánuje prodat Sýrii systémy S-300. Rusko je prodalo již před dlouhou dobou. Smlouva byla uzavřena a dodávky dokončeny společně s dalšími protileteckými technologiemi," sdělil lakonicky ruský minstr zahraničí Sergej Lavarov.
Čím je systém S-300 tak nebezpečný? Konstrukce pochází sice již ze 70. let minulého století, jenže systém byl průběžně zdokonalován. Poslední verze S-300 PMU2 Favorit dokáže působit až proti 12 cílům a na 6 cílů navádět rakety.
A právě protiletadlové rakety jsou chloubou S-300 PMU2. Dokážou působit na cíle (raketa 48N6E2) vzdálené až 200 kilometrů a zasáhnout kterýkoli manévrující letoun, včetně takových nejmodernějších strojů, jako je F-22A Raptor. Není ovšem známo, zda Sýrie obdržela výkonné rakety 48N6E2, nebo starší (např. 9M82), s doletem kolem 40–70 kilometrů. V případě výkonnější verze by mohla Sýrie (případně Hizballáh) bez problému ohrožovat izraelské letouny nad Tel Avivem nebo Jeruzalém, a tak pokrýt prakticky polovinu Izraele.
Zdroj: RIA Novosti
Související články
Syřané pod vlajkou al-Káidy
Od samého počátku povstání v Sýrii na to upozorňují mnozí komentátoři, v českém mediálním prostředí ...
- 12.04.2013
- 9 komentářů
- Jiří Kalát
Izraelci útočí na Sýrii
Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...
- 06.05.2013
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Íránský bezpilotní stroj Hamaseh
Íránská armáda před pár dny světu ukázala svůj nejnovější bezpilotní letoun Hamaseh (Ten, kdo je ...
- 13.05.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie – muslimská občanská válka
Zatímco „západ“ přešlapuje na místě a hledá způsob, jak se postavit k situaci v Sýrii, šíitský Írán ...
- 17.05.2013
- 33 komentářů
- Jan Grohmann
Pane Hovorka 11 nemohu si pomoci,ale Vaše názory zamrzly někde na roku 1989.Pokud by v sousednch státech Izraele byli u moci reálně a nikoliv nábožensky či nacionalisticky ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Hovorka 11 nemohu si pomoci,ale Vaše názory zamrzly někde na roku 1989.Pokud by v sousednch státech Izraele byli u moci reálně a nikoliv nábožensky či nacionalisticky uvažující představitelé, tak by ze spolupráce s Izraelem okolní arabské státy jen získali. A došlo to už před 30 lety Egyptu, který za Násira neustálé zbrojení a chystání dalších válek s Izraelem hospodářsky zruinovalo, takže jeho nástupce Sadat po další prohrané válce dal přednost míru, došlo to i Jordánsku, kde se palestinští uprchlíci pokusili několikrát zavraždit bývalého krále Husajna a uchopit moc v zemi. A jen tak mimochodem, odpověď jordánské armády byla taková, že Palestinci utíkali před nasranými arabskými bratry zachránit holé životy do toho zlého Izraele. A jen při této odvetě Jordánců bylo zabito více než 5 tisíc Palestinců.
I králi Husajnovi nakonec došlo, že mír s Izraelem přinese jeho zemi větší užitek než permanentní napětí mezi oběma státy.
A co se týče Íránu, tak za šáha měl Izrael s Íránem velmi dobré vztahy, takže kdyby dnes nevládli v Íránu náboženští fanatici, tak by se Íran s Izraelem nemusel milovat, ale oba státy by mohly spolu normálně komunikovat a žít, aniž by Írán popíral právo Izraele na existenci a sliboval mu jeho zničení a přitom vyvíjel atomovou zbraň.
Jak by se vám líbilo, kdyby jste byl na místě Izraelců, kdyby vám vyhrožoval někdo, kdo je náboženský fanatik a kdo chystá jaderné zbraně k Vašemu zničení a upíral vám jako národu právo na existenci? To by jste s tou historickou zkušeností co máte čekal s rukama v klíně, než vám tu bombu hodí na hlavu?Skrýt celý příspěvekTak mně je 40, minulý režim si dobře pamatuji. Vůči dnešnímu zpravodajství ČT mám třeba výtky, ale oproti propagandě minulého režimu je to nesrovnatelné. A nějaká manipulace je ...Zobrazit celý příspěvek
Tak mně je 40, minulý režim si dobře pamatuji. Vůči dnešnímu zpravodajství ČT mám třeba výtky, ale oproti propagandě minulého režimu je to nesrovnatelné. A nějaká manipulace je dnes do jisté míry vyloučena - vzhledem k existenci internetu, kde si člověk může najít informace od různých zdrojů. Vždyť díky tomu jsou k dispozici informace i z té druhé strany - a to nemluvím o ideologické masáži Halo novin a podobných. Třeba Novinek, na které rádi píší lidé, o kterých vím, že spolupracovali s STB
A řekl bych, že i mladý člověk, pokud je vzdělaný, pokud má zájem hledat informace může mít víc znalostí než člověk starý.
Faktem je, že na takovéto osobní rovině by se debata vést neměla
Mimochodem - nejsem amerikanofil, nejsem ale ani příznivec nějakého zásahu proti Sýrii (a dokonce ani děti nežeru)Skrýt celý příspěvekOndra: Věk pisatele je velmi důležitý z hlediska dvou různých, ale pouze zdánlivě protipólných režimů. Komu je 35, ten si těžko minulý režim pamatuje a nemůže vidět v některých ...Zobrazit celý příspěvek
Ondra:
Věk pisatele je velmi důležitý z hlediska dvou různých, ale pouze zdánlivě protipólných režimů.
Komu je 35, ten si těžko minulý režim pamatuje a nemůže vidět v některých případech shodnost systému manipulace, který každý režim musí zvládnout. V tom je ta podstata- hromadění informací, zkušeností v časovém prostoru . Srpen roku 1968 jsem zažil mimo domov a rodinu, takže jsem díky vysílání rozhlasu s palbou ruských samopalů jako dítě nevěděl, jestli moji rodiče žijí, jestli začlaa válka atd. V ozdravovně jsme drželi před obědem 2 minuta proti intervenci.
------
Vzhledem k tomu, co se dělo s radarem v Brdech a k jaké jsme dospěli umělé nové železné oponě kryté nenávistí k Rusku a s nedůvěryhodností našeho tisku a televize tak postupně získávám více kladnější vztah k ruské než americké politice- je to na základě zkušeností z minula s proměnou dneška.
---------------------------------------
Břidlicová bublina praskla např. v Polsku letos (10x navýšení zásob oproti skutečnosti). Považuji za vyloučené, aby tým amerických odborníků se spletl o desetinou čárku v mapovacích vrtech.
Množství břidlicového plynu je uváděno v absolutních číslech, ale ne v číslech rentabilní těžby vzhledem k dnešní ceně.
V článku, který jsem si četl a bylo tam čerpáno z více odborných zdrojů jsem se dočetl o těžitelnosti plynu v USA okolo 11 let při současných cenách (článek jsem hledal, ale vzhledem k objemu toho co čtu a jak se informace přesouvají do archivů se mě ho nepodařilo najít.
Pokud ho najdu, tak dám odkaz.
Na výzkum ložisek je uvolňována dotace od americké vlády. Obtížnost výtěžnosti ložisek narůstá postupně. To, že USA dodá až 3x levnější plyn do EU vůči Rusku a Íránu tak považuji za úsměvné, stejně tak jak pokles ceny zlata díky virtuálním burzovním obchodům bez krytí fyzickým zlatem.
Stačí chrllit nekryté peníze do podpory těžby a zvyšovat tak zadlužování do nekonečna. Usilovnost tohoto jednání vůči vývozcům jako je Rusko a Írán mě jen potvrzuje, že břidličný plyn je pouze doplňkem zatím pouze ekonomické války.
http://cs.wikipedia.org/wiki/B...
Ačkoliv břidlicový plyn se získával v USA déle než 100 let v Apalačské pánvi a v Illinoiské pánvi, vrty byly často jen okrajově ekonomické. Vyšší ceny zemního plynu v současnosti [kdy?] a pokroky v metodách hydraulického frakování a technologie horizontálních vrtů posunuly vrty na břidlicový plyn k větším ziskům.. V červnu 2011 se objevily veřejné pochybnosti o ekonomické úspěšnosti těchto vrtů. Břidlicový plyn může být dražší než plyn z konvenčních vrtů z důvodu nákladů procesu hydraulického frakování nutného k uvolnění břidlicového plynu a nákladů na horizontální vrtání. Na druhé straně, vrty na břidlicový plyn se vyznačují menším rizikem chybného umístění.
Severní Amerika má vedoucí roli ve vývoji technologie těžby a v produkci břidlicového plynu. Zvláště velký ekonomický úspěch v oblasti Barnett Shale v Texasu inspiroval vyhledávání dalších zdrojů břidlicového plynu v USA a v Kanadě.[zdroj?]
Průzkum globálního trhu s břidlicovým plynem v r. 2011 poskytl hodnotu $26,66 bn.odpovídající 26,66 miliardám US dolarů.
Avšak hodnocení průmyslových zpráv (e-mailů) a interních dokumentů novinami New York Times v červnu 2011 zjistilo, že finanční výsledky nekonvenční těžby břidlicového plynu mohou být nižší, než se dříve uvažovalo, vzhledem k tomu, že těžební společnosti záměrně nadhodnocovaly produkci svých vrtů a velikost zásob plynu.Skrýt celý příspěvekpro standa? Sýria už vlastní moderné zbrane krátkeho a stredného doletu, aspon čo sa týka PVO, ešte pred rokom stihli dobudovať Rusy bastiony v Syriiči už Pancir S1-E, Igla S, ...Zobrazit celý příspěvek
pro standa?
Sýria už vlastní moderné zbrane krátkeho a stredného doletu, aspon čo sa týka PVO, ešte pred rokom stihli dobudovať Rusy bastiony v Syriiči už Pancir S1-E, Igla S, Thor M1, Buk-M1-2, S300 pre nich nebude žiadny problém rpedať kedže už neviem kde som to čítal, 2 tieto systémy udajne kupili aj USA už dávnejšie, čiže nepredpokladám že sa obávajú že sa dostane do ruk Izraela, to že by sa mal dostať do rúk činy tiež nemá opodstatnenie, kedže bol tento system predaný, kedže ide o viacero variantov S300 aby som bol presnejší tk ide o system S-300PMU 1 tam sa výrabal pod označením HQ10 ak sa nemýlim.
čo sa týka izraelsko arabských vojen, to nebola otázak techniky ale skôr by som povedal otázka taktiy, bolo to totálne neschopne vedenie,
V jedno predchádzajúcom príspevku som sa vyjadril že S300 Rusko nedodá do Sýrie, no možno som sa mýlil sa už nejak strácam v tomto konflikte.
Som si tu všimol že niekto dal aj príspevok že autory su tu proamericky, v predchádzajúcom zase že podporujú islamistov,mali by sa už niektoí ľudia dohodnúť aké sú, no podľa mna sa pokúšajú byť nestranné, niekedy ani ja nezdielam podobný názor na danú situáciu, ale to je dobré na to je tu asi tá diskusiaSkrýt celý příspěvekRád bych věděl: existuje nějkaý důkaz, že NATO (USA) vyzbrojuj epovstalce v Sýrii? Zatím jsem viděl povstalce JEN se zbraněmi ruského původu...
Rád bych věděl: existuje nějkaý důkaz, že NATO (USA) vyzbrojuj epovstalce v Sýrii? Zatím jsem viděl povstalce JEN se zbraněmi ruského původu...
hovorka11: V okamžiku, kdy se diskuse přesune k věku pisatele a neskromném přesvědčení o vlastní pravdě, tak je to většinou její konec. Ale jen na okraj. Kde jde zjistil, že ...Zobrazit celý příspěvek
hovorka11: V okamžiku, kdy se diskuse přesune k věku pisatele a neskromném přesvědčení o vlastní pravdě, tak je to většinou její konec. Ale jen na okraj. Kde jde zjistil, že břidlicová bublina praskne za 5 let? A kde, že Američani shromažďují vojska v Izraeli 30 let?Skrýt celý příspěvek
Ještě k S-300, vždy když dostal arab techniku z Ruska, tak mu ji Izrael vždy dokázal zničit, nějaká ztráta tam byla, ale vždy to dopadlo stejně. Nechce se mi věřit, že by Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě k S-300, vždy když dostal arab techniku z Ruska, tak mu ji Izrael vždy dokázal zničit, nějaká ztráta tam byla, ale vždy to dopadlo stejně. Nechce se mi věřit, že by Rusko dodalo nějakou modernizovanou verzi, zvlášť když je riziko, že padne do špatných rukou.....stále existuje osa Sýrie-Írán-Pákistán-Čína a právě Čína by mohla okopírovat část modernizovaného systému. Izrael má radioelektronický boj na vysoké úrovni a S-300 by asi dokázal zničit.Skrýt celý příspěvek
Jan Grohmann: Nemyslíte, že by se měla říkat pravda tak jak je ? Nevím. kolik Vám je let (mě je 55), ale každý režim dokáže na svou stranu strhnout právě mladé lidi. Pokud chcete ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann: Nemyslíte, že by se měla říkat pravda tak jak je ? Nevím. kolik Vám je let (mě je 55), ale každý režim dokáže na svou stranu strhnout právě mladé lidi. Pokud chcete propagovat nesmysl, že NATO bojuje pro mír a hájí demokracii a zájmy Evropy, tak to můžeme případ od případu rozebrat. NATO je ovládáno a řízeno výsostně americkými zájmy a na evropské už prostor není.
Pokud jste ještě ani v 55 letech nepochopil, že žádna pravda neexistuje, resp. "není jenom jedna pravda" , resp. každý "má svou pravdu", tak se obávám, že diskuze zde Vám není souzena. Vám najde o posání reality, tak "jak to ve skutečnosti je", ale o šíření "své pravdy" a svého světonázoru.Konec off-topicu, příště podobné příspěvky rovnou mažu. Admin Skrýt celý příspěvekPane hovorko, už jsem Vás varoval. Tady nejste proto, abyste si upevňoval své ego, šířil svůj světonázor a vršil jedno nesouvisející a nepodložené tvrzení za druhým. Kdo to má po ...Zobrazit celý příspěvek
Pane hovorko, už jsem Vás varoval. Tady nejste proto, abyste si upevňoval své ego, šířil svůj světonázor a vršil jedno nesouvisející a nepodložené tvrzení za druhým. Kdo to má po Vás číst? Pište k tématu, pouze podložená fakta a neoddávejte se emotivním výlevům. Jinak to příště dopadne jako s tímto příspěvkem. Na požádání příspěvek pošlu e-mailem. Admin.Skrýt celý příspěvek
Pro Fifo. Ve skutečnosti je všem mocným ukradené blaho lidí v Sýrii - jak Rusku, Číně, Íránu, arabským zemím, USA nebo Evropě. No, možná Evropě a USA o něco méně… aspoň tomu chci ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Fifo. Ve skutečnosti je všem mocným ukradené blaho lidí v Sýrii - jak Rusku, Číně, Íránu, arabským zemím, USA nebo Evropě. No, možná Evropě a USA o něco méně… aspoň tomu chci věřit.
Kdysi byla Sýrie horlivým zastáncem Palestinců a koloval černý vtip o tom, že "Sýrie bude bojovat za práva Palestinců do posledního Palestince."
Zdá se, že osud má smysl pro ironii. Nyní to vypadá, že arabské země, Hizballáh, Írán a další mocnosti budou bojovat za práva Syřanů do posledního Syřana.Skrýt celý příspěvekNo aspoň Rusko nepodporuje "terroristy" už od dob invaze v Afghánu. Let´s go recruit this mudjahedin....
http://www.youtube.com/watch?v...No aspoň Rusko nepodporuje "terroristy" už od dob invaze v Afghánu. Let´s go recruit this mudjahedin....
http://www.youtube.com/watch?v...Celý konflikt v Sýrii je složitý. Obě válčící strany se dopouštějí genocidy. Místo toho aby mezinárodní společenství se diplomaticky angažovalo na vyřešení této války, tak ubohá ...Zobrazit celý příspěvek
Celý konflikt v Sýrii je složitý. Obě válčící strany se dopouštějí genocidy. Místo toho aby mezinárodní společenství se diplomaticky angažovalo na vyřešení této války, tak ubohá politika má za následek smrt a utrpení syrského lidu. Jsem zklamán a šokován postojem USA a většiny západu. Jak mohou Spojené státy říkat, že vedou "Válku proti terorismu" když v Sýrii podporují či vyzbrojují tzv. povstalce - z nich desítky skupin z 300 povstaleckých frakcí se přímo hlásí či podporuje Al-Káidu! Celé je to o politice - je jim absolutně jedno jaké následky bude mít na civilní obyvatelstvo případný pád Asada a jeho režimu - hlavně že jedna důležitá země s určitými kontakty na Írán padne... Tahle válka nemá vítěze, ale po všech možných posouzení doufám, že nakonec nějak či alespoň částečně vyhraje Asadova Sýrie. Nedivím se vůbec Rusku za jeho podporu Sýrii..to není o tom že Asad a jeho režim je dobrý, ale o tom že opozice - tzv. povstalci co nejsou jednotní a často jsou to teroristé a zločinci jsou prostě dalekonásobně horší variantou - pro všechny - i západ.Skrýt celý příspěvek
Ondřej Lacina: No zrovna mi přijde, že Asad byl lepším garantem bezpečnosti v regionu, než následující eventuální islamistická vláda, která se ujme vedení země. Asad je zlo, ale v ...Zobrazit celý příspěvek
Ondřej Lacina: No zrovna mi přijde, že Asad byl lepším garantem bezpečnosti v regionu, než následující eventuální islamistická vláda, která se ujme vedení země. Asad je zlo, ale v kontextu země je to pořád menší zlo. Byl bych hodně překvapený, kdyby po jeho pádu zavládla demokracie západního typu, ale něco mi říká, že tomu tak nebude. Kdyby tam byla občanská společnost a ne konfesně-klanová, tak bych tomu věřil,,,ale jinak asi opravdu ne.Skrýt celý příspěvek
kubo4747: Problém Sýrie není, že se sama dostala do občanské války. Kdyby Turecko, S.A. a Katar neposílali zbraně, peníze a džihádisty naverbované po Africe, tak už by tam žádná ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747: Problém Sýrie není, že se sama dostala do občanské války. Kdyby Turecko, S.A. a Katar neposílali zbraně, peníze a džihádisty naverbované po Africe, tak už by tam žádná válka nebyla a dopadlo by to jako v 80.letech....porážkou opozice v průběhu pár měsíců. Asad je sice autoritář, ale pořád to tam bylo lepší, než v S.A., kde je náboženská policie, když tam jdeš se ženou, která za tebe není oddána, tak vás budou bičovat a ženy tam ani nesmí řídit auto. Ok, je to jejich kultura a jejich život, ale kde bere USA a vůbec západ právo určovat, že u tohodle neřáda je to v pořádku a u druhého je třeba užít síly. Chtěl bych vidět, jak dlouho by vydržela 10% komunita křesťanů v S.A., nebo Kataru. Západ se účastní na rozkladu státu, který pak nebude schopný se dát do kupy po dalších 50 let. Ten život tam budou prožívat normální lidi a jsou jich miliony, tohle nikdo nevidí, jen je to koncert velmocí a unilaterální politiky USA (i když už je to lepší, než za Bushe).Skrýt celý příspěvek
Nechápu jak vždycky někdo řeší jestli někdo má právo zasáhnout nebo ne. Každá země (Sýrie nevýjmaje) by se měla chovat tak, aby neštvala svoje sousedy, jinak se sousedi můžou ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu jak vždycky někdo řeší jestli někdo má právo zasáhnout nebo ne.
Každá země (Sýrie nevýjmaje) by se měla chovat tak, aby neštvala svoje sousedy, jinak se sousedi můžou naštvat a začít něco podnikat. A jelikož takové země, jako Sýrie, vlastní zbraně hromadného ničení, tak jsou její sousedi skoro všechny země na planetě.
Jestli se NATO cítí být ohroženo Sýrií, tak má právo zasáhnout stejně tak jako má právo zasáhnout Sýrie proti svým sousedům či státům NATO, jestli se cítí být jimi ohrožena.
Stručně a jasně, když někdo na mě bude mířit nenabitou pistolí, tak mu dám takovou pěstí, že se z toho pose*e. Něbo mám snad čekat až ji nabije a možná vystřelí, abych měl potom to ono svaté právo zasáhnout?? Nebude už možná trochu pozdě?
Přál bych všem těm pacifistům, kteří odsuzují jakékoli preventivní vojenské zásahy do onech relativně suveréních států, aby si nějakej ten rok prožili jako sousedi KLDR, Sýrie, nebo aby se jednou koukali jak na ně lítaj rakety vypálené Hamásem ;) Moc bych jim to přál :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...