RECENZE: Sumky Fenix Protector UFG
- 23. 7. 2018
- 0 komentářů
- SOLDATO Team
Je to jedna ze standardních a věčných otázek každého vojáka. Kam mám sakra dát zásobníky? Jakou sumku si vybrat? Kdyby byla jen jedna sumka, je po problému. Jenže možností volby je hrozně moc. Každá sumka se hodí na trochu jiný druh práce, každému vyhovuje něco jiného. A pokud chcete něco univerzálního, co by splňovalo vaše požadavky pro více typů bojových úkolů, máte tak trochu problém. Nebo se pletu a existuje řešení?
Pokud máte konkrétní typ sumky na jeden typ operací, ale na další operace se hodí jiná sumka, musíte si je vyměnit. A to je většinou pracná a časově náročná operace. Jo, můžete mít dvě různě ověšené vesty. Nebo se už nabízí u některých vest i výměna celého předního panelu, tedy i včetně sumek. Ale to je investice do nové vesty. Při nedávném testování jsem přišel ale i na jinou možnost.
Jestliže se podíváme na sumky k zásobníkům trochu obecněji, zjistíme, že se dají dělit na několik základních kategorií. Máme sumky kryté (chcete-li uzavřené). Vyznačují se chlopní překrývající celý vršek zásobníku a uzavírají se mnoha různými systémy – suchý zip, spring-lock, druk...
Pak jsou tu sumky nekryté (nebo-li otevřené). Na první pohled je poznáte podle viditelného zásobníku. Ten samozřejmě musí být nějak jištěn proti samovolnému vypadnutí. Využívá se nejčastěji pružný paracord, nebo samosvorný systém. Každý takový typ sumky se hodí na jiný typ úkolů.
Někdo se potřebuje k zásobníku dostat extrémně rychle, jiný preferuje spíše jeho krytí a maskování. Tak to prostě je. A jak již bylo řečeno na začátku, problém nastává v momentě, kdy chcete rychle vyměnit uzavřenou sumku za otrevřenou.
S možným řešením přišla česká společnost Fenix Protector. Už snad každý ví, že se jedná o pokračovatele firmy ALP. Tato firma se na vojáky i military nadšence zaměřuje opravdu aktivně a komplexně. V jejím portfoliu najdete jak taktické vesty a batohy, tak i spoustu dalšího drobnějšího vybavení. Sumky nevyjímaje. A na loňském IDETu tato firma představila jednu novinku.
Čím jsou sumky Fenix Protector UFG tak zajímavé? Především tím, že si velmi rychle můžete zvolit mezi krytou a nekrytou variantou. A to bez nutnosti sundání vesty, v podstatě přímo v akci. Představte si situaci – jdete na bojový úkol. Lesem. Plazíte se, chcete být nenápadný. Zvolíte uzavřený typ sumky.
Lépe kryje zásobník a naprosto minimalizuje jeho nechtěné vypadnutí. Pak se ale dostanete k objektu a potřebujete jej vyčistit. Na tuto práci se bezesporu hodí otevřený typ sumky. Normálně problém. Se sumkami UFG si jen v rychlosti sundáte krycí chlopeň a můžete vyrazit. Mimochodem, UFG v názvu sumky znamená Ultra Fast Gear... Zaujalo vás to? Pokud stejně jako nás ano, tak pokračujte ve čtení...
Celý článek si přečtete na recenzích SOLDATO Team
Související články
RECENZE: Pozor, přichází Démon: Nosič plátů od Fenix Protector
Již nějakou dobu se u taktického vybavení prosazuje minimalismus. Nejvíce se to asi projevuje v ...
- 24.10.2017
- 6 komentářů
- SOLDATO Team
RECENZE: Lopatka Gerber E-Tool
Každý chce být esefko. Dělat čistou prácičku, moc se nezašpinit. Špinavá práce, chcete-li „záděr", ...
- 14.11.2017
- 1 komentářů
- SOLDATO Team
RECENZE: Bunda MFH Scorpion vz. 95
Kvalitní oblečení je pro vojáky, zvláště v nepříznivém počasí, životně důležité. Vojáci vědí, že ...
- 05.12.2017
- 0 komentářů
- SOLDATO Team
RECENZE: Batoh Savotta Jääkäri M ze staré školy
Asi se všichni shodneme na tom, že kvalitní batoh je jednou z nejdůležitějších součástí, které v ...
- 11.03.2018
- 0 komentářů
- SOLDATO team
Načítám diskuzi...