Raketomet Homar pro polskou armádu
- 7. 3. 2015
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou podobu polského raketometu dlouhého dosahu Homar. Konec vyjednávání je naplánován na polovinu letošního roku. Dodávky prvních raketometů se očekávají v roce 2018.
Raketomet Homar je klíčovým projektem modernizace polských dělostřeleckých a raketových jednotek. Požadavek na pořízení raketometů kategorie Homar s dostřelem 300 km je součástí ambiciozního Technického modernizačního plánu pro roky 2013 až 2022 polské armády.
Polská armáda projevila zájem o raketomet s doletem až 300 km v roce 2009. Koncepční práce na raketometu začaly v roce 2010 a byly svěřeny firmě HSW.
První raketomety Homar měla získat polská armáda již v roce 2012. Avšak projekt je již několik let ve skluzu a pořízení prvních raketometů Homar bylo původně odsunuto na pozdější datum. Jedním z důvodů byly i měnící se představy polské armády o podobě a koncepci raketometu Homar.
V roce 2014 však vzhledem k situaci na Ukrajině došlo k úpravě modernizačních plánů polské armády s cílem uspíšit pořízení moderních zbraní. Jednou z priorit je i raketomet Homar.
Raketomet společně se střelami vzduch-země AGM-158 JASSM odpalovanými ze stíhaček F-16 a pobřežním raketovým systémem Kongsberg NSM vytvoří odstrašující „triádu" polské armády.
HIMARS
Základem raketometu Homar se stane polské nákladní vozidlo Jelcz. Dodavatel kontejneru, raket i systému řízení palby není však znám.
Kontejner a rakety s největší pravděpodobností převezme HSW z amerického raketometu MLRS (Multiple Launch Rocket System), resp. jeho kolové verze HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od firmy Lockheed Martin.
Americké kořeny systému Homar potvrzuje i podepsaná smlouva o spolupráci mezi ZM Mesko (dodavatelem raketové výzbroje systému Homar) a americkou Lockheed Martin.
Základem raketometu HIMRAS je kontejner pro raketu(y) ATACMS (Army TACtical Missile System). Střela s doletem až 300 km se na cíl se navádí pomocí údajů ze satelitní navigace a pomocí inerciálního navigačního systému.
Jedna raketa ATACMS má hmotnost 1670 kg. Bojová hlavice může obsahovat až 230 kg trhaviny nebo submunici M74. Experimentovalo se také s použitím samostatně naváděné protitankové submunice BAT (Brilliant Anti-Tank).
Zdroj: Dziennik Zbrojny, Defence24
Související články
Americké tanky cvičí v Polsku a Pobaltí
V Polsku a Baltských státech od konce záři působí v rámci operace Atlantic Resolve jednotky 1. ...
- 22.10.2014
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko nakupuje víceúčelové vrtulníky. Sikorsky nemá zájem
Naši severní sousedé připravují nákup 70 víceúčelových středních vrtulníků a příslušenství v hodnotě ...
- 04.11.2014
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko
Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...
- 22.12.2014
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Tři firmy nabízejí Polsku své vrtulníky
Celkově tři zájemci podali polskému Inspektorátu pro vyzbrojování (Inspektorat Uzbrojenia) finální ...
- 06.01.2015
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...