První protiraketový komplet THAAD dodán americké armádě
- 11. 3. 2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
V současné době má ve výzbroji americká armáda dvě baterie supermoderního protiraketového systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). První baterie byla aktivovaná v roce 2008, druhá o rok později. Teprve nyní však výrobce, firma Lockheed Martin, dodala americké armádě kompletní technické vybavení a komponenty nutné k dosažení plných operačních schopností protiraketové baterie THAAD. Pojďme si k této příležitosti o tomto zajímavém zbraňovém prostředku říct něco bližšího.
Protiraketový komplet THAAD vykonal od roku 2005 14 ostrých testů, při kterých zasahoval proti řadě cílů simulující balistické rakety. Ve třech případech došlu k přerušení testu (oficiálně „no-test“), v jednom k jeho odložení na pozdější dobu. Ve zbývajících pokusech antiraketa úspěšně našla a zničila stanovený cíl. Při posledním testu v roce 2011 došlo k současnému zničení dvou cílů dvěma antiraketami.
THAAD je jediný protiraketový systém na světě schopný působit mimo hranici pozemské atmosféry, lépe řečeno, již v místech, které jsou oficiálně považovány za kosmický prostor. Výškový dosah THAAD antiraket je až 150 kilometrů, což je o 50 kilometrů výše než je udávaná hranice vesmíru.
Systém THAAD je klíčový prvek americké národní protiraketové obrany. Je určen k ničení balistických raket krátkého dosahu (SCUD) a středního dosahu (s doletem až 2000 km). Antirakety mají dálkový dosah 200 km, a výškový zmiňovaných 150 km.
Protiraketové střely neobsahují žádnou výbušninu (mimo atmosféru postrádá výbušnina smysl), ale působí na cíl pouze kinetickou energii. Navedení proto musí být velice přesné.
Kromě vlastních antiraket je nejdůležitější části celého systému radar s plošnou fázovou anténou AN/TPY-2 od firmy Raytheon. Radar je určen ke zjišťování a automatickému sledování balistických raket krátce po jejich odpálení. Speciální software radaru dokáže vyhodnotit malé objekty až do vzdálenosti 2000 km, např. rozlišit funkční bojové hlavice od úlomků zničených hlavic vzniklých po střetu s antiraketou.
V současné době má americká armáda s firmou Lockheed Martin uzavřenou smlouvu na dodávku šesti odpalovacích zařízení THAAD, 48 antiraket, čtyři střediska řízení palby a příslušné technické prostředky zabezpečení. Dvě jednotky THAAD mají být podle plánu plně vyzbrojeny v roce 2013.
Zdroj: Defence Talk , Wikipedia
Související články
Gripen NG: Nová generace úspěšného stíhače
Nadzvukový stíhací letoun JAS-39 Gripen se stal navzdory mnoha kritikům poměrně úspěšným. V současné ...
- 07.02.2012
- 7 komentářů
- Michal Polák
Obranný prostředek Mobile Centurion
Rakety s velmi krátkým doletem, minometné a dělostřelecké granáty představují pro pozemní jednotky ...
- 13.02.2012
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Nástupce Tomahawku bude stealth
V lednu se na internetu objevily zprávy o vyvíjené americké řízené střele nové generace JABMM (Joint ...
- 23.02.2012
- 0 komentářů
- Michal Polák
Protiletadlová obrana Íránu ve světle posledních událostí
Nedávno jsme si představili v souvislosti s krizí v Hormuzském průlivu íránské letectvo. Nyní je na ...
- 27.02.2012
- 6 komentářů
- Michal Polák
Načítám diskuzi...