Nástupce Tomahawku bude stealth

JABMM
Foto: Vizualizace střely JABMM / Freepublic.com

V lednu se na internetu objevily zprávy o vyvíjené americké řízené střele nové generace JABMM (Joint Air-Breathing Multi-Role Missile), která je v současné době ve fázi konceptu. Víme toho zatím o ní velmi málo. Snad jen, že má mít poměrně malé rozměry, má být modulární, co se týče možností použití a bude vynikat stealth charakteristikou. Přesto jsme se v dnešním článku pokusili alespoň nastínit možnosti použití a nejdůležitější technické parametry nové střely.

Nová střela jako náhrada za Tomahawk

Boeingem vyvíjená střela JABMM bude patřit do kategorie řízených střel, možná s plochou dráhou letu. Svým způsobem bychom jí mohli označit za nástupce střel Tomahawk, ale JABMM bude mít podstatně menší rozměry a na rozdíl od Tomahawku, bude možné novou střelu používat nejen z lodí, ale také z letounů.



V tomto ohledu má tedy blíže k již používané klouzavé bezmotorové pumě AGM-154 JSOW (varianta s pohonem je mimochodem ve vývoji), která slouží především k útokům na dobře chráněné cíle, například na pozice protivzdušné obrany.



Puma AGM-154 je však poměrně pomalá a má omezený dostřel, maximálně 130 kilometrů. Přitom je velmi závislá na letové hladině a rychlosti letounu, ze kterého je vypouštěná, o meteorologických podmínkách nemluvě.



Oproti pumě AGM-154 bude mít střela JABMM jednu zásadní výhodu – náporový motor, který razantně zvýší dostřel této nové střely.

AGM-154 Foto: Střela AGM-154 vypuštěná z podvěsu stíhacího letounu F-16C / Wikipedia, U.S. Air Force

Neviditelná střela pro neviditelné letouny

JABMM se má podle požadavků letectva vejít do zbraňové šachty právě zaváděného stíhacího letounu F-35 Lightning II. To je důležité zejména pro zachování stealth vlastností letounu i střely samotné.



Myšlenka neviditelného letounů a neviditelné protizemní střely dlouhého dosahu musí být mimochodem velice lákavá. Obtížná radarová zjistitelnost jak samotného letounu, tak střely, naprosto zásadním způsobem snižuje možnost odhalení útočicího letounu nepřítelem.



Ostatně podle velikosti zbraní vhodných pro umístění do zbraňové šachty F-35 můžeme odhadovat maximální délku nové řízené střely na zhruba 4 metry. To je přibližně o 1,5 metrů méně, než kolik měří na délku právě zmíněný Tomahawk a zhruba stejně, kolik měří již zmíněná klouzavá puma AGM-154.

F-35 Současná výzbroj letounu F-35 / Wikipedia, U.S. Government



Dostřel střely JABMM není také jednoduché určit. Pro srovnání však můžeme opět použít již existující střelu AGM-158 s doletem nad 370 kilometrů. Dosah nové střely tak bude ležet minimálně na této hranici.



Pro zajímavost uveďme, že podobný typ střely vyvíjí také Norsko, které by jí taktéž rádo provozovalo na budoucích letounech F-35. Tedy alespoň za předpokladu, že si na místo stíhaček F-35 nevybere Gripeny nové generace.

Ze vzduchu i z moře

Řízená stealth střela JABMM má sloužit nejen ze stíhacích letounů, ale také z lodí. V tomto případě bude vybavena urychlovacím raketovým motorem, který jí po startu urychlí a samozřejmě prodlouží dolet střely.

Raketový motor nemůže být pochopitelně použit z šachty letounu, jelikož se do ní jednak nevejde a jadnak takové použití vlastně i ztrácí smysl. Letoun už tak vynese střelu vysoko nad zem a sám jí udělí dostatečně vysokou počáteční rychlost.



Možnosti použití, ať při odpalu z letadla či lodí, jsou velmi široké. Od útočení na námořní cíle, až po strategické údery na pevnině. Všude tam se může neviditelná střela přikrást a zaútočit na protivníka, aniž by cokoliv tušil.



Poznámka na závěr. Je dost možné, že střela nemusí mít vůbec stealth charakteristikou, respektive takto mohou být, vzhledem k vysoké ceně, vyráběny jen některé střely. A nakonec, stealth vlastnosti může být nesprávně odvozována od použití na neviditelných letounu F-35. Nechme se tedy překvapit.



Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Testování stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje

Výroba a vývoj stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje. Právě před pár dny Pentagon uzavřel ...

Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska

Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji ...

Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale

V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci ...

Prompt Global Strike – zbraň globálního úderu

V americkém obranném rozpočtu USA pro rok 2013 se počítá s obnovením vývoje zbraně schopné udeřit ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...