Prompt Global Strike – zbraň globálního úderu

USS Ohio
Foto: Schopnost provádět konvenční globální úder budou mít také americké ponorky třídy Ohio / Wikipedia, US Navy

V americkém obranném rozpočtu USA pro rok 2013 se počítá s obnovením vývoje zbraně schopné udeřit kdekoliv na světě během několika desítek minut. Nebavíme se o jaderných zbraních, ale o systému Prompt Global Strike (PGS), který využívá rakety s dlouhým doletem a konvenční náloží. Celý systém je postaven na modifikovaných mezikontinentálních balistických raketách IBCM, původně určených pro doručování jaderného nákladu nad území nepřítele. Projekt však vyvolává bouřlivé debaty, neboť panuje obava, že aktivace podobné zbraně může být jinou jadernou mocností zaměněno za jaderný útok.

Prompt Global Strike PSG je zbraň prvního úderu, která bude nasazena před expedičními leteckými silami USA (nasazení do 48 hodin) a před bitevními skupinami letadlových lodí US Navy (nasazení do 96 hodin). Zbraňový systém je určen pro rychlou reakci, např. při akutní hrozbě odpalu severokorejské (nebo íránské) rakety s nukleární náloží.



Základem pozemní verze PSG je modifikovaná mezikontinentální raketa LGM-30 Minuteman s doletem až 13 000 km. Maximální rychlost střely je větší než 20 000 km/h, takže střela může zasáhnout libovolné místo na Zemi za méně než 1 hodinu po startu.



Konvenční bojová hlavice PSG může mít hmotnost až 2 000 kg. Hlavice může obsahovat buď jedinou průbojnou nálož pro ničení podzemních bunkrů, řadu menší samonaváděcí sub-munice nebo dokonce bezpilotní stroj schopný operovat nad územím nepřítele.



Systém PSG bude vybaven GPS modulem, který umožní raketě zasáhnout cíl s kruhovou přesností do 10 metrů. Kromě výše uvedených konvenčních zbraní se také počítá s PSG hlavicí obsahující tisíce wolframových prutů. Ty dokáží zničit nepřátelskou techniku a živou sílu na ploše 300 čtverečních metrů.

Trident  Foto: Vypuštění střely Trident z americké ponorky. Cíl bude zasažen za několik desítek minut / Wikipedia, US Navy

Nosičem systému PSG mají být také americké ponorky třídy Ohio. Každá ponorka dokáže nést až 24 mezikontinentálních raket Trident s maximálním doletem 7400 km, s kterými se počítá rovněž jako s nosiči konvenčních náloží.



Největším problémem, který brzdil zavedení PSG do výzbroje, byla obava, že odpálení rakety s konvenční náloží může být zaměněno za jaderný útok proti jiným jaderným mocnostem. General Martin Dempsey, předseda sboru náčelníků štábu, však ujišťuje, že pokroky v raketové technice pomůžou vybudovat zbraň s nezaměnitelnou rychlostí a trajektorií letu. Doufejme, že má pravdu.



Podobné zbraně jsou snem každého generála. Aktivace leteckého útoku trvá desítky hodin, ale zbraň PSG dává americkým generálům možnost udeřit kdekoliv na planetě Zemi do několika desítek minut.



Je ale vážnou otázkou, zda globální údery konvenční zbraní nepřinesou více škody než užitku. Pokud Američané podobnou zbraň získají, měli by ji užívat jen pod dohledem Rusů nebo Číňanů, a to jen při výjimečných událostech.

Zdroj: Defense Update, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výroba torpédoborce DDG-1000 Zumwalt úspěšně pokračuje

Torpédoborce třídy Zumwalt (DDG-1000) budou za pár let nejpokrokovější válčené lodě amerického ...

Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska

Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji ...

Kdo bude nástupcem bombardéru B-2 Spirit?

Nejmodernějším bombardérem v americkém letectvu je letoun B-2 Spirit. Jak je známo, jedná se o ...

Atmosféra kolem Íránu dále houstne

Události kolem íránského jaderného programu se začínají čím dál více dramatizovat. Nejnověji přidal ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    17:25 27.09.2017

    Zajímavé možnosty systému. Jinak naprosto zbytečné extrémní zvýšení rizika vyvolání jaderné odvety. To stejné by zvládlo 12 satelitů se zásobníkem, schopný urychlit malá ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé možnosty systému. Jinak naprosto zbytečné extrémní zvýšení rizika vyvolání jaderné odvety. To stejné by zvládlo 12 satelitů se zásobníkem, schopný urychlit malá aerodynamická horkovzdorná těžká závaží. Jestli chtějí "snajpovat" jednotlivé osoby, stejně budou muset použít laser. Jestli chtějí mít ničivou sílu na srovnání budovy nebo tanku, tohle by stačilo.

    Klíč je hezká věc, ale být Číňanem a vidět na vlastním radaru, že ke mě letí něco co by NEMĚLO mít atomovou hlavici, by mě moc neuklidnilo, i kdyby na holý pupek prezident US přísahal, že v té raketě ta bomba není. Jedině že by technicky NEMOHLA být a že by se to dalo poznat od běžného balistického dárkového koše.Skrýt celý příspěvek

  • jsk
    10:28 20.07.2012

    Pro místo dopadu je typická trajektorie střely, podle ní varovné sysémy vypočítají přibližnou oblast dopadu. Mluví se např. o tzv. "ploché trajektorii" u které je dřve zřejmé, kam ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro místo dopadu je typická trajektorie střely, podle ní varovné sysémy vypočítají přibližnou oblast dopadu. Mluví se např. o tzv. "ploché trajektorii" u které je dřve zřejmé, kam střela směřuje...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    19:29 09.02.2012

    Chtějí asi dát Rusům a Číňanům nějaký klíč, podle kterého můžou rozeznat jadernou od konvenční střely. I když pochybuji, že to zmiňovaným zemím bude stačit.

    Chtějí asi dát Rusům a Číňanům nějaký klíč, podle kterého můžou rozeznat jadernou od konvenční střely. I když pochybuji, že to zmiňovaným zemím bude stačit.

  • palo
    13:54 09.02.2012

    ako suvisi rychlost a trajektoria rakety s typom pouzitej hlavice v nej?

    ako suvisi rychlost a trajektoria rakety s typom pouzitej hlavice v nej?

Načítám diskuzi...