Příští zastávkou soupeření může být Severní Korea
- 17. 3. 2015
- 42 komentářů
- František Šulc
Když člověk sleduje dohady a spekulace týkající se zdraví, respektive samotného života ruského vládce Vladimira Putina, (dez)informace o tom, že k Moskvě směřují tanky a že proběhne puč, nemůže se necítit jako zpátky ve zlatých dobách „Kremlologie". Tehdy se velmi pozorně sledovalo, kdo je na které fotografii a kdo už tam není. Zamyšlení nad novým obdobím vztahů mezi Severní Koreou a Ruskem přinesl blog On War | On Peace.
Co znamená, že diktátor – typu Brežněv – se už nějakou chvíli neobjevil na veřejnosti, či že jej na nějaké „významné" akci zastoupil někdo jiný. Zkrátka čtení mezi řádky bylo každodenním sportem a není nutné zdůrazňovat, že konspirace je obvykle zajímavější a přitažlivější, než často nudná, nefilmová realita.
Nechci přilévat vodu do rybníka úvah o vládcově zdraví, ale tak trochu budu sledovat podobnou logiku. Vzhledem k tomu, že se začínají jasně rýsovat kontury nestabilních oblastích, kde se budou střetávat zájmy velmocí, je namístě určitá citlivost k signálům a zároveň přemýšlení nad tím, co může být dalším „hotspotem".Ve středu Moskva oznámila, že zahajuje „rok přátelství se Severní Koreou" a tak logicky jednoho napadne, že tato zpráva, stejně jako například úvahy o spuštění vysílání BBC pro KLDR, mohou být jakousi předehrou k obdobě Kubánské krize.
Ze strategického hlediska, tedy z ruského pohledu, by to nemusel být zas tak špatný nápad přenést trochu světové pozornosti z evropské západní hranice do Asie a použít k tomu bizarní spolek v Pchjongjangu. Má to samozřejmě úskalí, ale stojí to za prozkoumání.
Kreml již oznámil, že Kim Čong-un přijede do Moskvy na květnové oslavy sovětského vítězství nad nacistickým Německem.
Půjde od první zahraničí cestu Kima od doby, kdy převzal v roce 2011 vedení po smrti svého otce Kim Čong-Ila. Samotářský stát se tím možná snaží snížit svou závislost na své hlavní diplomatické a ekonomické opoře Číně.
Moskva se snaží posílit své vztahy s celou řadou partnerů od Pekingu až po Caracas v tváří tvář vlastní hospodářské krizi, kterou vyvolala západní sankce kvůli Ukrajině a propad ceny ropy.
Ruské vztahy se Severní Koreou, která toho nemůže zas tolik nabídnout, nebyly v posledních letech ekonomicky nikterak rozsáhlé. Moskva odepsala nějakých 11 miliard dolarů ještě ze sovětských půjček a nyní připravuje investiční projekt za 20 miliard eur na rekonstrukci severokorejské železniční sítě výměnou za přístup k nerostným zdrojům. Severokorejský režim má poměrně slušný vyděračský potenciál, kterého periodicky využívá. Tento potenciál roste v okamžicích, kdy jsou velmoci rozdělené a některá jeho výhrůžky a kroky podpoří. Současná situace je tedy ideální.
Přenesení pozornosti do Asie může být pro Rusko výhodné z řady důvodů. Primárně kvůli tomu, že Spojené státy budou muset zareagovat a nevyhnutelně budou muset odvést minimálně část pozornosti a zdrojů z Evropy do Asie. Nějakým způsobem bude muset zareagovat i Čína, která sice stále udržuje vazby s Pchjongjangem, ale v posledních letech se od KLDR stále více distancuje.
Ruské využití KLDR jako kamenu ve hře se Spojenými státy a Evropu Pekingu za humny může být příležitostí (nepřímá konfrontace se Spojenými státy, pokud by se například k severokorejské krizi podporované Ruskem přidala krize kolem Tchajwanu zinscenovaná Čínou, pak by se Spojené státy ocitly ve velice komplikované pozici), tak hrozbou (ruský pokus etablovat se více v Asii a vyvážit tak ztráty způsobené evropskými a americkými sankcemi může ohrožovat čínskou pozici).
Čína je tedy v potenciální ruské hře v Asii jednou velkou neznámou a zároveň rizikem. Nicméně přesun do Asie je zároveň smysluplný a bude spíše profitabilní. Další expanze na Západě v tuto chvíli postrádá smysl, protože nejprve je nutné absorbovat Krym a východ Ukrajiny. Kromě provokací se v tuto chvíli nedá nic dělat ani v Pobaltí, ani na Balkáně. Přitom je ale zapotřebí dělat pořád něco, rozdělovat spojenectví a nutit Američany, aby se věnovali více oblastem zároveň a tím oslabovali své závazky.
Každopádně na rozdíl od Ukrajiny, či Gruzie, jen těžko bude v Asii hledat Moskva nějaké historické ospravedlnění pro expanzi. Půjde tedy jen o racionální hru ve stylu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel". Jak napsal Van Jackson ve Foreign Policy:
Opět s velkou dynamikou Rusové vypočítávají své jednání na Korejském poloostrově. Ruská strategie směrem k Asii, a zejména k Severní Koreji, není předem určená, ale je podmínění vztahy se Spojenými státy. Jednoduše řečeno, jde o vzor ze studené války: ruské vztahy se Severní Koreou jsou dobré, protože vztahy se Spojenými státy jsou špatné. Argumenty vysvětlující současný postoj Ruska vůči Severními Koreji jen kvůli ekonomické motivaci přehlížejí tento vzor, protože ekonomické vztahy se Severní Koreou vzkvétají pouze v období
Redakčně upraveno
Související články
Severní Korea – klidné oko hurikánu
V posledních týdnech se v médiích, včetně Armádních novin, objevovaly obsáhlé zprávy o vyhrocené ...
- 25.04.2013
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Severní Korea – bezzubý jaderný tygr?
Severní Korea sama sebe ráda staví do pozice světové jaderné mocnosti. Podle vysokého amerického ...
- 16.05.2013
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
USA vysílá k Severní Koreji bezpilotní letouny
Z Japonska začne příští rok vysílat americká armáda k hranicím Severní Koreje bezpilotní letadla ...
- 07.10.2013
- 3 komentářů
- Jakub Horníček
Speciální jednotky se připravují na válku v Severní Koreji
Jihokorejské a americké speciální jednotky se připravují na partyzánskou válku uvnitř Severní ...
- 23.01.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
simply impossibru! http://i.ytimg.com/vi/hHDnD62Q... sláva Putlerovi fakt... tohle už není ani možné, Rus se z historie prostě nepoučí, a to nemluvím o přátelích ...Zobrazit celý příspěvek
simply impossibru! http://i.ytimg.com/vi/hHDnD62Q... sláva Putlerovi fakt... tohle už není ani možné, Rus se z historie prostě nepoučí, a to nemluvím o přátelích Ruska, protože kdo je hloupější? ten co hloupě koná nebo ten co toho hloupého následuje... kvůli slepým ambicím a pochroumanému egu zatáhne celej svět do války
Pane jancz. Označujte Vladimíra Putina celým jménem nebo jako "prezident Putin". Nepochybně si to zaslouží. Infatilní nálepky jako "Putler" si nechte jinde. Děkuji. Admin.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...