Připojí se Čína k boji proti Islámskému státu?
- 3. 1. 2015
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
Západní země a některé arabské země již několik měsíců podnikají letecké útoky proti cílům Islámského státu (IS, ISIS, ISIL). Zdá se, že koaliční vojska mohou získat významného spojence – Čínu. Také Čína je ohrožená ambicemi IS, která inspiruje separatistické a teroristické tendence v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije početná menšina muslimských Ujgurů.
Vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí zveřejnil 4. července mapu s velmi ambiciozní podobou islámského chalifátu (státní útvar zahrnující území ovládaná muslimy). Kromě Španělska nebo Balkánu mapa zabírá celou Indii a také západní oblast Číny, provincii Sin-ťiang. Al-Bagdádí mimo jiné označil Čínu jako jednu z 20 zemí, která „zbavila muslimy jejich práv."
Podle Jin Ganga, vědce západoasijských a afrických studií na Čínské akademii společenských věd, za Islámský stát v Iráku a Sýrii bojují stovky čínských občanů, resp. muslimských Ujgurů. Stejně tak Ujguři bojovali v buňkách al-Káidy v Afghánistánu. Podle Ganga se ujgurští separatisté připojují na stranu Islámského státu.
Ujgurové nebo Ujguři jsou turkické etnikum střední Asie. Většina Ujgurů žije v čínské provincii Sin-ťiang. Jejich jazykem je ujgurština, která je podobná turečtině. Počet Ujgurů bývá udáván na 9 milionů, podle neoficiálních odhadů ale jejich počet může být až několikrát vyšší.
Ujguři se považují etnicky a kulturně spjati s národy Střední Asie. Z 99 % jsou Ujguři sunnitští muslimové, podobně jako členové Islámského státu.
Provincii Sin-ťiang se dostala pod čínskou správu až v 18. století. Čína postupně omezovala kulturní a obchodní aktivity Ujgurů, což vedlo v minulosti (zejména od roku 1991) i nyní k řadě nepokojům.
Mapa islámského chalifátu podle představ vedení Islámského státu. / Volné dílo
K významným nepokojům (oficiálně přiznaným) došlo například v polovině letošního roku. Vláda oblasti Sin-ťiang v srpnu minulého roku uvedla, že bezpečnostní síly v okrese Ša-čche na jihu oblasti zastřelily 59 „teroristů", přičemž při útocích zemřelo 37 civilistů. Zranění utrpělo 13 civilistů a 215 lidí podezřelých z útoků policie zadržela.
Koncem dubna minulého roku se odehrál na nádraží v Urumči atentát. Při útoku, jejž čínské úřady označily za teroristický, zahynuli tři lidé, včetně dvou útočníků, a 79 lidí bylo zraněno.
Zhruba o tři týdny později, 22. května, se vřítili čtyři muži ve dvou automobilech mezi davy lidí na rušném tržišti v centru Urumči a začali vyhazovat z oken výbušniny. Usmrtili 39 osob a sami také při útoku zahynuli. Zranění utrpělo na 90 civilistů.
V roce 2013 zase v centru čínské metropole Peking se odehrál sebevražedný útok. Auto, v němž seděli tři lidé vjelo do davu chodců a vzplálo. Pasažéři a pět civilistů (včetně turistů) zahynulo. Dalších 38 lidí utrpělo zranění. Za tento útok bylo v loňském roce odsouzeno osm lidí k trestu smrti.
V provincii Sin-ťiang žije nyní asi 45 % Ujgurů a 40 Chánu (většinoví obyvatelé Číny). Vztahy mezi oběma etniky jsou napjaté. Chánové se dívají na Ujgury (i Tibeťany) jako na obyvatelé druhé kategorie.
„Čínské vládě se touto kampaní (označení nepokojů jako kriminální a teroristické – pozn. redakce) podařilo vytvořit klima etnické nesnášenlivosti, kdy se spousta Chanů dívá na Ujgury a Tibeťany jako na nejhorší spodinu společnosti, která si zaslouží to nejtvrdší zacházení," řekl v roce 2009 Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd. V roce 2009 zemřelo při ujgurských nepokojích oficiálně stovky, neoficiálně tisíce lidí.
Čína se obává, že bojem zocelení Ujguři se vrátí do Číny a spustí teroristickou kampaň. Jak uvádí magazín Defense Update, Islámský stát poskytuje Ujgurům elitní vzdělání v boji a teroristických praktikách. Na druhou stranu, čínská armáda se připravuje na globální střetnutí a nemá žádné zkušenosti s protiteroristickým a asymetrickým bojem.
Kromě separatistický tendencí v Sin-ťiang se Čína obává především o své ekonomické zájmy. Čínské společnosti masivně investují do iráckých ropných a plynových polích. V Iráku pracuje například 10 000 čínských těžařských pracovníků. Čína také patří mezi nejvýznamější obchodní partnery Iráku.
V roce 2013 například Čína z Iráku dovezla 8 % svých ročních ropných zásob a tento podíl se má zvětšovat. Například z Ruska dovezla ve stejném roce 9 % svých ropných zásob.
Analýza Armádních novin
Čínská zahraniční politika se řídí principy nevměšování. Čína však má čím dál více globální ekonomické zájmy a takový stav zahraniční politiky je dále neudržitelný. K posunu došlo již v minulém roce, kdy Čína vyjádřila otevřenou podporu koaličním náletům na cíle Islámského státu.
Otázka je, zda Čína dále zůstane stranou nebo se více zapojí do mezinárodního úsilí v boji proti islámskému fundamentalistickému hnutí. Na druhou stranu je také otázka, jak případná Čínská vojenská zahraniční intervence ovlivní čínskou zahraniční politiku v případě uzemních otázek v východní a jihovýchodní Asii.
Zdroj: Defense-Update, Fortune, Česká televize
Související články
Čína testuje hypersonické zbraně aneb Hon na americkou protiraketovou obranu
Zbrojní závody mezi Čínou a Spojenými státy začínají nabírat na obrátkách. Podle deníku The ...
- 14.01.2014
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo
Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...
- 04.03.2014
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Čínská invaze na Sibiř?
V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v ...
- 31.08.2014
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
Čínské kopie: Ruský problém nebo kalkul?
Čína dlouhodobě projevuje zájem o nákup ruských protivzdušných systémů S-400 a stíhaček Su-35. V ...
- 18.11.2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Kolem IS to smrdí nevídaně. Jedno eso z rukávu vyndali Chorvati, když své M79 OSA prodali Saúdské Arábii a následně se objevili v rukách SFA v Sýrii a následně IS v Iráku. Je ...Zobrazit celý příspěvek
Kolem IS to smrdí nevídaně. Jedno eso z rukávu vyndali Chorvati, když své M79 OSA prodali Saúdské Arábii a následně se objevili v rukách SFA v Sýrii a následně IS v Iráku. Je zřejmé, že velký vliv tam má a jde podpora ze Saúdské Arábie plus Kataru a ožná i nějaké další země v oblasti. Čínské HJ-8 má ve výzbroji SAE, ale nemůžem hned vinit někoho ze shodné výzbroje s IS.
USA to očividně nevadí, že její spojenec vydržuje tyto teroristické aktivity. Je i možné, že to souvisí s poklesem cen ropy, jaké OPEC dopomohl díky Saúdské Arábii. Slabší členové OPEC, chtěli propad zastavit. Je i možné, že existuje nějaká dohoda o přílišném nevměšování USA do této záležitosti. (pouze hypotéza prosím)
Dost dobře nechápu, když USA hned označili IS (ISIL) jako velmi nebezpečnou a teroristickou skupinu. A vzápětí zavrhli podporu irácké armádě a generálové jen konstatovali, že iráckou armádu porazí kdokoliv.Skrýt celý příspěvekOna čína je společně se Saudskou Arábií považována za donátory IS, neboli Čína se chové stejně jak Arabské diktatury, sice hlasitě brojí proti IS, ale v pozadí ho podporuje, je to ...Zobrazit celý příspěvek
Ona čína je společně se Saudskou Arábií považována za donátory IS, neboli Čína se chové stejně jak Arabské diktatury, sice hlasitě brojí proti IS, ale v pozadí ho podporuje, je to jednoduché, Arabské diktatury nemůžou oficiálně podpořit IS kvůli US, Čína zase nemůže oficiálně podpořit IS, díky Rusákům, takže tam jen dodávaj PTŘS.Skrýt celý příspěvek
Jan Horten: Pokud se jedná o Tareqa al-HaShimiho, tak opět vidíme spojitost s Tureckem, které ho ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Horten:
Pokud se jedná o Tareqa al-HaShimiho, tak opět vidíme spojitost s Tureckem, které ho ukrylo.
http://eretz.cz/2012/05/tureck...
Pokud se podíváme,kdo páchá pumové atentáty v íráku a Sýrii, tak zjistíme, že jde o naprostou většinu sunnitských radikálních islamistů.
ISIL je složana ze sunnitských islamistů. Sunnitská větev náboženství neuznává šíty a považuje je za změkčilé.
Velký rozdíl je vidět mezi Saudskou arábií která nedovoluje provozovat žádné jiné náboženství než sunnitské ( nedávno sťali šítského duchovního) a Íránem, který je nesrovnatelně benevolentnější k náboženství jsou tam běžné nejen kostely ale i židovské synagogy.
Vůbec si však nemyslím, že běžní sunnité jsou militantní. Vražedné jednání ISIL nahrává spíše odporu proti nim.
V Íráku je evidentně u moci šítská elita a sunnité tak zřejmě oprávněně usilují o větší pravomoce. Postoj USA je ale zcela protichůdný oproti většinově šítskému Bahrajnu, kde vládne sunnitská vláda, která krvavě potlačila demonstrace šítů a uvěznila lékaře, kteří léčily přeživší demonstranty. Díky tomu, bylo zrušeno na 1 rok pořádání závodů F1 v Bahrajnu. S vládou USA to samozřejmě nehnulo .
Problém je úplně jinde a to je možná spolupráce Írák-Írán-Sýrie-Turecko- Rusko-Čína- EU.
Syrské příhraničí je zřejmě spíš chystáno na spolupráci Saudská arábie- Katar-Kurdistán- (část Sýrie a Íráku) - Izrael (začínající těžba ropy na Golanských výčinách)-EU. Tím by přišla Sýrie a Írák o značnou číst ropných polí a ISIL by dokonala práci proti Assadovi (tuto variantu dnes považuji jen za částečně průchodnou
Nesouhlasím s názorem, že se sunnité a šíté nedokáží domluvit. Pokud ale bude dost peněz na radikální islamistické žoldáky, tak to nepůjde.
------------------------
"Během roku 2013 sunnitské militantní skupiny zintenzivnily útoky na šíitské obyvatele v Iráku ve snaze podkopat důvěru ve vládu Núrí Málikího. V roce 2014 sunnitští povstalci náležící k islámskému státu převzali kontrolu nad několika velkými iráckými městy, včetně Tikrítu, Fallúdži a Mosulu a došlo k vysídlení několika stovek tisíc
obyvatel v důsledku zpráv o zvěrstvech bojovníků Islámského státu."
http://cs.wikipedia.org/wiki/I... Skrýt celý příspěvekTo Jan Horten : staletí trvající konflikt mezi Šia a Sunni bych ani nenazýval "sektářské násilí". Jedná se o regulérní náboženskou válku, podobnou konfliktu mezi katolíky a ...Zobrazit celý příspěvek
To Jan Horten : staletí trvající konflikt mezi Šia a Sunni bych ani nenazýval "sektářské násilí". Jedná se o regulérní náboženskou válku, podobnou konfliktu mezi katolíky a protestanty ve středověké Evropě. Stejně jako se muslimové nesnesou s jakoukoli odlišnou komunitou nebo konfesí, tak se nesnesou ani Šia a Sunni mezi sebou. Je naprostá iluze předpokládat, že spolu vydrží v jednom státě - Iráku. Čína zatím nikdy vojensky neintervenovala v zahraničí. Kdo ví, co by změna této politiky přinesla.Skrýt celý příspěvek
Bylo by docela pochopitelné, pokud by se Čína více angažovala v boji proti IS a podobné islámské havěti v této oblasti. Je to právě Čína, kdo je dnes bezkonkurenčně největší ...Zobrazit celý příspěvek
Bylo by docela pochopitelné, pokud by se Čína více angažovala v boji proti IS a podobné islámské havěti v této oblasti. Je to právě Čína, kdo je dnes bezkonkurenčně největší odběratel ropy z této oblasti, Čína je dnes největší odběratel ropy jak z Iráku, tak i ze Saudské Arábie.Skrýt celý příspěvek
Hovorka11 - Spíše již dříve došla trpělivost Američanů s Iráčany. Za ten průser s ISIS si mohou hlavně Iráčané samotní a hlavně bývalý premiér Malikí. V roce 2006 se dostal poprvé ...Zobrazit celý příspěvek
Hovorka11 - Spíše již dříve došla trpělivost Američanů s Iráčany. Za ten průser s ISIS si mohou hlavně Iráčané samotní a hlavně bývalý premiér Malikí. V roce 2006 se dostal poprvé k moci, tehdy chtěl US generál Petraeus zcela odzbrojit jak sunnitské, tak šíitské milice. Malikí nesouhlasil a trval na prvotním odzbrojení sunnitských milicí, když se tak na jeho nátlak stalo, jeho šíitské milice vstoupili do sunnitských částí Bagdádu a etnicky je vyčistil, přes protesty US. Z Bagdádu tak vytvořil v podstatě šíitské město. Malikí zcela záměrně vytlačoval sunnity z vedení. Byli vytlačováni z armády a policie. V roce 2010 kdy sunnité měli největší stranu v iráckém parlamentu je Malikí vystrnadil a označil svého sunnitského víceprezidenta Tareqa al-HaShimiho za teroristu, byl v podstatě bez procesu v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti (HaShimi je nyní mimo Irák). Sunnité byli odstřiženi od zdrojů a financí a Malikí zcela ovládl veškeré finanční zdroje. V roce 2013 Malikí poslal armádu do Fallúdži a Hawiji, kde dost brutálně potlačila protesty sunnitů. Malikí je ten, kdo nejvíce přispěk k dnešní situaci a rozdělení na šíity a sunnity. Když se objevila sunnitská ISIS, neměla moc práce přesvědčit místní sunnitské obyvatele, že je to ona, kdo hájí zájmy sunnitů proti šíitům a Malikímu a lehce ovládla sunnitské části Iráku. Tohle je to co ISIS otevřelo dveře. Tohle s ISIS je Irácký sektářský průser, mezi šíity a sunnity, respektive jeho pokračování, tak jako ty statisíce obětí sektářského násilí mezi šíity a sunnity v Iráku za poslední dekádu.Skrýt celý příspěvek
pro zajímavost nový a starší článek na které jsem tak mimoděk narazil o pasáčkách se tam nepíše , ale o celkovém nebezpečí všech náboženství celkem ...Zobrazit celý příspěvek
pro zajímavost nový a starší článek na které jsem tak mimoděk narazil o pasáčkách se tam nepíše , ale o celkovém nebezpečí všech náboženství celkem dost
http://www.novinky.cz/domaci/3...
http://www.novinky.cz/zahranic... Skrýt celý příspěvekÍráčanům už dochází s američany evidentně trpělivost. Teď se " láme chleba" , protože islamisté ISIL jsou obklopeni syrskými vojsky spolu s íránskými, íráckými a kurdy Ty je ...Zobrazit celý příspěvek
Íráčanům už dochází s američany evidentně trpělivost.
Teď se " láme chleba" , protože islamisté ISIL jsou obklopeni syrskými vojsky spolu s íránskými, íráckými a kurdy Ty je sice velmi pomalu, ale jistě vytlačují.
Američani prohlásili, že válka s ISIL bude trvat minimálně 3 roky. To považuji za přiznání zájmu je udržet, obvzlášť když řekli, že sunitské ISIL mohou zničit pouze sunité- to spíše považuji za výhružku těm, kteří s nimi bojujií (především šííté,alavité, křesťani, kurdové atd.)
---------------------
tuto sobotu:
Írácké parlamentní bezpečnostní a obranná Komise MP prohlásila, že USA letadlo dodalo islámského státu v Iráku a Levant (ISIL) zbraně a střelivo v provincii Salahuddin, vyšetřování musí být provedeno v několika příštích dnech.
Dodal, že USA a mezinárodní koalice "nebojují opravdově proti (ISIL) organizaci, protože mají technologickou možnost určit přítomnost (ISIL) a zničit je v jednom měsíci."
Gharawi dodal, že "Spojené státy se snaží rozšířit dobu války proti ISIL
http://english.farsnews.com/ne... Skrýt celý příspěvekZ našeho pohledu by to bylo dobré, ale nevěřím že si to Čína zvolí. Ledaže by tento krok šel paralelně z extrémním zostřením, nebo naopak zjemněním chování k Ujgurům. A zjemnění ...Zobrazit celý příspěvek
Z našeho pohledu by to bylo dobré, ale nevěřím že si to Čína zvolí. Ledaže by tento krok šel paralelně z extrémním zostřením, nebo naopak zjemněním chování k Ujgurům. A zjemnění nelze od těch 40% Chanů žijících v té provincii očekávat. Ne včas a ne dost. Navíc terorismus je dnes byznys. PLACENÝ byznys. V Číně je zatím zdánlivě ojedinělý, neorganizovaný a "podomácku levně vyrobený" - na rozdíl od toho co dokáží prasata z ISIL, nebo oproti organizačnímu deštníku který poskytuje svinská alkajda.
IS sice používá jako těžítka na vestové bomby chudé a blbé, ale bez organizování, tréningu, výbavy a znalostí které dodávají bohatí a vzdělaní by to byla jenom parta otrhanců, nikoliv skupina co se vydává za stát. Ty největší islamistické svině mezi nimi jsou evropané, američané, australané druhé generace. Tero-turisti, kteří si přijeli zastřílet, zabít pár lidí, získat postavení, založit si harém jezídských (nebo jiných) otrokyň a šťastně si žít. TIHLE odešli proto, že si (pravdivě) myslí, že by se jim tohoto u nich "doma" nedostalo. Nebo alespoň ne tak snadno, rychle a levně.
Chudý negramotný pasáček koz je "nebezpečný", protože je ochotný si vzít bombu nebo kalacha a půjde zabíjet.
Nebezpečnější je podle mého ale ten, kdo toho pasáčka objeví, indoktrinuje, naplánuje mu cíl, dodá mu spolehlivou a funkční zbraň, dá mu s tou zbraní tréning, dodá mu potřebné (falešné) doklady pro dokončení útoku, zařídí aby pozůstalí po sebevražedném teroristovi dostali takové "pojistné", že z toho v dané oblasti vyžijí do konce života lépe než kdyby pasáček dál žil a pásl kozy a zorganizuje skupinu lidí, aby všechno předem zmíněné dokázala dělat pravidelně a opakovaně, dokonce i ve velkých měřítcích a zařídí pro to financování.
Prostě z toho důvodu, že ten pasáček zabije omezené množství lidí, ale vzdělaný člověk jich může zabít nespočet. Kdyby byl vzdělaný DOST (například v atomové technice, nebo jiném svinstvu) a zároveň dost majetný na nákup surovin pro zbraň globálního ničení, mohl by lidi zabít dokonce VŠECHNY.
Vzdělaný člověk bez pasáčka má v krizové oblasti problém co vyřeší za 5 minut - prostě si najde jiného pitomce co se půjde zabít, když a jak mu řeknou. Pasáček bez vzdělaného člověka pohoří už na získání/tvorbě zbraně, plánování úkolu, nebo padělání dokladů. Policie totiž "pasáčky" kteří jdou sólo, dokáže poměrně dobře odhalit a často včas zajistit. Organizace ale tak snadno zneškodnit nepůjde, obzvlášť taková, která jedná a pracuje v buňkách.Skrýt celý příspěvekA hlavně už několikrát bylo zmíněno, že v řádách IS a hlavně jeho velení nejsou jen zanícení radikálové, ale i ti kdo se snaží získat moc/vliv/peníze. Většina takových pochází z ...Zobrazit celý příspěvek
A hlavně už několikrát bylo zmíněno, že v řádách IS a hlavně jeho velení nejsou jen zanícení radikálové, ale i ti kdo se snaží získat moc/vliv/peníze. Většina takových pochází z řad Republikánské gardy, která byla rozprášena spojenci a jejich příslušníkům nezbylo nic jiného než své služby prodávat tomu kdo zaplatí. Aneb stupidní politika z doby po vpádu do Iráku Bushovi administrativy se teď vrací i s úroky.Skrýt celý příspěvek
jenže vzdělaní lidé se mnohem hůře ovládají a ještě hůře se z nich dělají sebevražední atentátníci. A pak by bojovných islamistů bylo jako u nás neonacistů a policie by je rychle ...Zobrazit celý příspěvek
jenže vzdělaní lidé se mnohem hůře ovládají a ještě hůře se z nich dělají sebevražední atentátníci. A pak by bojovných islamistů bylo jako u nás neonacistů a policie by je rychle zpacifikovala, nebylo by třeba povolávat armádu. Mraky chudých a bezprizorných jsou dobrou živnou půdou pro revoluce a sektářské násili, obzvlášť ve zmíněném arabském regionu - a když se k tomu přidají desetitisíce propuštěných vojáků tak je to vysoce třaskavá směs. Na to co bude následovat netřeba velké fantazie, jen se divit že k tomu nedošlo o něco dříve. Bez účasti iráckých veteránů by rebelie v Sýrii skončila velice rychle (asi jako to šlo po momentu překvapení s libyjskými povstalci do zásahu NATO). Dá se řici že celé IS(IL) vzniklo díky "dobré" souhře náhod a nemoudrému politickému kalkulu ropných šejků.Skrýt celý příspěvek
Nemo. Ja si myslim, ze ti chudobni, to su len pesiaci. Ale treba sa skor pozriet, kto im dal do ruky mec. A prave ti pochadzaju z tych bohatych statov typu Saudska Arabia,ci Katar. ...Zobrazit celý příspěvek
Nemo. Ja si myslim, ze ti chudobni, to su len pesiaci. Ale treba sa skor pozriet, kto im dal do ruky mec. A prave ti pochadzaju z tych bohatych statov typu Saudska Arabia,ci Katar. Takze tieto bohate staty su paradoxne nositelmi tych najextremnejsich odnozi islamu.Skrýt celý příspěvek
Pokud by bylo zvýšeno nebezpečí pro Čínu ze strany ISIL tak nám to jen hraje do karet. Bude to Číně odčerpávat síly a narušovat stabilitu. To je bude brzdit v řešení sporných území ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud by bylo zvýšeno nebezpečí pro Čínu ze strany ISIL tak nám to jen hraje do karet. Bude to Číně odčerpávat síly a narušovat stabilitu. To je bude brzdit v řešení sporných území s Ruskem , Japonskem , zálusk na Taiwan a podobně.
Pokud budeme někomu dávat pomoc aby proti nám nebojoval tak se dostáváme do pozice platičů výpalného.
Dále je mylné domnívat se , že se tím naruší nábor. Teroristy či bojovníky se stávají zrovna tak vzdělaní a majetní lidé jako ti chudí. Jen díky poměru mezi chudými a bohatými je bohatých rekrutů méně. Bin Ladin si mohl užívat bohatství kdyby se věnoval podnikání jako jeho bratři, kteří šli ve šlépějích jejich otce.
Dále je nutné si uvědomit, že terorismus a obzvlášť organizovaný boj je třeba financovat. Financovat lze jedině díky těm co nejsou chudí, takže to, že někdo neběhá se samopalem neznamená, že nebojuje za ISIL. Takový vzdělaný bojovník klidně může někde třeba v Anglii vykonávat lékařskou praxi a poskytovat kvalitní lékařskou péči britskému obyvatelstvu.
Takže opak je lék, čím chudší a méně vzdělaní budou islámisti , tím menší vojenskou sílu budou schopni postavit proti našim zájmům a budou ovladatelnější. Čím budou vzdělanější a bohatší tím více budou sami spotřebovávat ropu a dojde k navýšení její ceny. Dále se více rozvine jejich vlastní průmysl a budou nás méně potřebovat neboť si budou schopni vyrobit dostatečně kvalitní výrobky. Budou méně závislý na vývozu ropy, další navýšení její ceny. Teprve potom budou připraveni vytvořit chálifát ať už jakýkoli. Si myslím.Skrýt celý příspěvekMyslím, že zlikvidovat ISIL jde do několika měsíců přerušením zásobovacích tras z Turecka. Konvoje, které proudí z Turecka a zřejmě i Jemenu by se daly rozprášit právě ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že zlikvidovat ISIL jde do několika měsíců přerušením zásobovacích tras z Turecka. Konvoje, které proudí z Turecka a zřejmě i Jemenu by se daly rozprášit právě systematickými útoky. Od 1. 12 2014 je v akci nově dodaných 10ks SU 25 v Íráku a ty ISIL dělají značné škody.
Bohužel L 159 nedostaly ještě povolení na vývoz západní techniky, takže je do Íráku nelze vyvézt. Aby se mohli íráčtí piloti připravit na pilotáž 35 letadel F16, které mají sice zaplacené, ale nedodané od USA. USA podmiňuje dodání F16 výcvikem pilotů. Kruh se tak uzavírá.
Pokud by byly F 16 dodány, tak by byly Íráčané schopni uzavřít zásobovací trasy z Turecka.
Další problém je, že území Sýrie do hloubky 20 až 30 km od tureckých hranic hlídají protiletadlové Patrioty NATO, tak se tam žádné syrské nebo írácké letectvo neodváží.
Vývoj bude velmi zajímavý, protože nelze dlouhodobě skrývat, že ISIL vlastně neškodíme, pouze ji udržujeme v "koridorech".
Čína zřejmě žádný kontingent nevyšle, protože lze dojednat např s Ruskem vyšší dodávku letecké techniky i ostatní techniky do Íráku a Sýrie.
Zajímavé mapky jsou na tomto zdroji:
http://news.e-republika.cz/art... Skrýt celý příspěveknejvětším problémem islámu je jeho nulový vývoj od doby arabské expanze a osmanské expanze a hlavně jeho obrovská roztříštěnost. Jeho posvátná místa jsou od sebe dosti vzdálená a ...Zobrazit celý příspěvek
největším problémem islámu je jeho nulový vývoj od doby arabské expanze a osmanské expanze a hlavně jeho obrovská roztříštěnost. Jeho posvátná místa jsou od sebe dosti vzdálená a chybí jednotící centrální prvek. Schází vývoj kterým prošla v Evropě katolická církev. A prakticky islámské země skočily rovnou ze středověku do moderní doby prostřednictvím koloniálních mocností. A to je vážný problém, věc takového významu nelze přeskočit bez následků. Takže se periodicky s nárůstem obyvatel islámských zemí (a jejich chudobou) objevovat další a další bojovní "chalifové" a "imáni".
Pomoci by mohl nějaký sjezd jejich náboženských představitelů a dohoda na reformě a vytvoření jednotné organizace o sunnitském a šiítském křídle. Ale to bude složité, protože islám je už z podstaty silně decentralizované náboženství. A také je tu problém s Jeruzalémem, který by také musel být uspokojivě vyřešen aby tam měli své teritorium všechny tři víry.
A celkově, radikální verzi islámu se nejvíce daří v chudobě, takže by se mohla osvědčit politika likvidace těch nejradikálnějších a zároveň hmotná a vzdělávací pomoc tamnímu obyvatelstvu. A to se týká i zmíněné Číny. Dušením Ujugurů nedosáhne ničeho než větší radikalizace.Skrýt celý příspěvekŽádné bombardování tuhle situaci nevyřeší. A nikdo na západě tam nechce posílat vojáky protože se blíží volby a je to zatím daleký, okrajový problém.
Žádné bombardování tuhle situaci nevyřeší. A nikdo na západě tam nechce posílat vojáky protože se blíží volby a je to zatím daleký, okrajový problém.
Najlepšie by bolo, keby sa vytvoril nejaký svetový OSN pakt a všetci by spoločne tú háveď vybombardovali a rozprášili na prach... To sa nestane, ale nejaká poriadna akcia je ...Zobrazit celý příspěvek
Najlepšie by bolo, keby sa vytvoril nejaký svetový OSN pakt a všetci by spoločne tú háveď vybombardovali a rozprášili na prach... To sa nestane, ale nejaká poriadna akcia je potrebná.Skrýt celý příspěvek
Na tom něco bude. Miloš Zeman v onom propíraném rozhovoru pro První kanál ruské televize, který se týkal situace na Ukrajině, zmínil že by se měly USA, Evropa, Rusko a Čína raději ...Zobrazit celý příspěvek
Na tom něco bude. Miloš Zeman v onom propíraném rozhovoru pro První kanál ruské televize, který se týkal situace na Ukrajině, zmínil že by se měly USA, Evropa, Rusko a Čína raději sjednotit především proto hrozbě islamistů a dodal, že když byl nedávno na návštěvě Číny tak: "Před týdnem jsem mluvil s čínským prezidentem; řekl mi, že v současné době probíhají jednání týkající se takového strategického partnerství." Patrně se jedná o jednání mezi USA a Čínou. Celý rozhovor (který je údajně v našich médiích překrucován) je celý k přečtení přímo na Zemanových stránkách zde: http://goo.gl/JieWWD... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...