NÁZOR: Při začlenění vojáků k policii selhala osvěta

Foto: Praha 8.IV.2016 / Auror: Eugen Kukla
Praha 8.IV.2016; ilustrační foto / Autor: Eugen Kukla

Povolání vojáků v činné službě, aby po teroristických útocích v Belgii plnili úkoly Policie České republiky, a to až do odvolání 23. května, zapříčinilo vznik mnoha mýtů a legend o údajně neoprávněném využití armády.

Společné hlídky policie a armády deklaruje zákon

Základem mýtů a legend je bujná fantazie spolu s nedostatečnou informovanosté ze strany silových ministerstev. A také profesionální selhání některých médií, která svá tvrzení publikují bez toho, že by si ověřila fakta.

Jako naprostou dezinformaci lze označit článek Erika Taberyho v Respektu 8.5.2016, kde autor v článku Omluva poníženým vojákům píše, že by vojáci "neměli zasahovat do běžné policejní práce".

Tabery zcela pominul to, že vojáci byli k policii přiřazeni v souladu se Zákonem o ozbrojených silách České republiky č. 219/1999 Sb. Tedy, že se po "dobu nezbytně nutnou" stali součástí policie (§ 14 odst. 1b zmíněného zákona).

Stalo se tak na základě Nařízení vlády ČR z 22.3.2016 a na jehož základě se na vojáky v tzv. smíšených hlídkách vztahovaly veškerá oprávnění a povinnosti příslušníků Policie ČR.

Pokud by se Erik Tabery s nařízením vlády - a v něm citovanými zákony - seznámil, věděl by, že "legitimování bezdomovců, náhodných chodců či při drobných přestupcích" nebylo překročením pravomocí. Ale naopak zcela běžnou částí pracovního dne přiděleného vojáka.

Nebylo tomu ostatně poprvé, kdy na příslušníky armády "spadlo" přiřazením k polici plnění úkonů, se kterými se v rámci vojenských povinností nesetkávají: "Při povodních jsem asistoval při řešení domácího násilí a při krádežích," vzpomíná na smíšené hlídky zřízené v rámci záchranných pracích veterán zahraničních misí Martin R. a dodává: "Ani trochu policistům jejich práci nezávidím."

Přístup některý občanů ke sloužícím vojákům ale také není záviděníhodný také není: "Do pr.... odložte ty zbraně!" povykuje autor mohutně šířeného videa na smíšenou hlídku při zásahu v bistru na Florenci. Dotyčný nejen netuší, že se smíšená hlídka nejen nesmí rozdělit: Ale především je nemyslitelné, aby jakýkoli policista nebo voják nechal bez dozoru služební zbraň.

Aktérům incidentu, o kterém infomovalo i Svobodné forum, že policie slouží ke zjednání pořádku. A práva nemají jen ti, kteří se chovají na nebo za hranou přestupku, při jehož může policista požadovat a vymáhat zjištění totožnosti. Právo na kulturní stravování bez vulgárních scén mají i lidé,kteří si v restaurantu objednali.

To, že byl jindy běžný zásah zveličen kvůli přítomnosti vojáků, má ale více důvodů. Prvním je, že údajná oběť "šikany" nevyužila možnosti právního státu a nestěžovala si: Naopak, po omluvě policistům mladík "odvážně" zveřejni sestříhané video a spustil lavinu, kdy se nejen veřejnost, ale nakonec i ombudsmanka Šabatová zabývala něčím, co dosud nemělo povahu formálního protestu.

Ministerstva při informování veřejnosti selhávají

Nikdy nevyšetřovaný zásah se ale stal podkladem pro tvrzení, že smíšené hlídky zasahovaly v ulících neoprávněně: A poukázal tak na značné rezervy v mediální prezentaci ministerstev vnitra i obrany, které patrně - a pokud ano, tak zcela mylně - předpokládají, že je běžná populace seznámena s veškerými kompetencemi policie. O výše zmíněném legálním propojení policie a armády ani nemluvě.

Právě v době, kdy společností cloumají emoce způsobené strachem z útoků, fámy o vlnách migrantů valících se na naše území, je osvěta o pravomocech ozbrojených složek a sborů nezbytně nutná. Představitelé státu ale místo toho, aby práci svých podřízených důkladně vysvětlila tedy i obhájili, avizují úvahu o navýšení pokuty za urážku úředníka či policisty.

Tento způsob komunikace s veřejností nejen že nevede k navýšení respektu vůči zástupců státu v jakékoli roli, ale bude naopak popouzet. A v případě, že by došlo ke skutečnému ohrožení státu, ať formou útoku či "jen" živelné katastrofy, snižuje nedůvěra v policii či armádu součinnost státních složek a občanů. Tito jsou v krizových situacích na rozhodnutí bezpečnostních složek odkázáni.

Zejména představitelé vlády by měli najít rovinu, v níž budou z pozice svého mandátu a informací veřejnosti srozumitelně vysvětlovat, proč jsou některá opatření nezbytná a na jakém základě byla jednotlivá nařízení vydána. Právě vyhlášení 1. bezpečností stupně bylo kritizováno i ze strany opozice (o smyslu nasazení vojáků polemizovala například poslankyně Jana Černochová ODS).

Pochopitelně není možné zpřístupnit veškeré infomace, které o případných rizících k dispozici pouze někteří vládní činitelé, ale právě proto je systematická práce s veřejným míněním nutná. V opačném případě pak stojí například proti odvážnému tvrzení již zmíněného novináře Taberyho, že "tu terotisty nemáme" jen zpráva o kontrole opatření ze strany vlády na letišti.

Občané pak zákonitě volí mezi tím, že je v České republice naprostý klid (připomeňme, že teroristický útok není vůbec podmíněn tím, že ho spáchá cizí státní příslušník: Jedná se o akt proti zřízení státu) či je nebezpečí ozbrojeného útoku doslova na každém kroku: Pravda zjevně nebude ani jedno.

Zdroje: Nařízení vlády z 22.3.2016článek Respekt tabery 7.5.2016zákon o policii (výčet pravomocí policie), zákon o ozbrojených silách, úkoly armády

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Cvičení Aktivní zálohy Hradba 2016

Díky tomu, že se známe s dlouholetým příslušníkem pěší roty Aktivních záloh (AZ) při krajském ...

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The ...

REPORTÁŽ: Kvalifikační kurz u 601. skupiny speciálních sil

Redakce Armádních novin měla možnost nahlédnout během jednoho dne do výcviku nových příslušníků 601. ...

Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení ...

Zdokonalovací příprava SERE průzkumníků a odstřelovačů 42. mpr

SERE (Survival, Evasion, Resistance, and Escape) je několika stupňový kurz pro zvládání technik ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • martinius
    18:53 27.05.2016

    dan.straka@post.cz : Píšete "Tím spíš, že ti vojáci to jednak neumí (výcvik sil AČR má jiné cíle než hlídání přecházení na zelenou) a druhak je to ani nebaví. .--- Toto není zcela ...Zobrazit celý příspěvek

    dan.straka@post.cz : Píšete "Tím spíš, že ti vojáci to jednak neumí (výcvik sil AČR má jiné cíle než hlídání přecházení na zelenou) a druhak je to ani nebaví. .--- Toto není zcela pravda. A už vůbec ne, že by je to zrovna nebavilo. Reakce ze strany Vojáků jsou zcela opačné. Tohle je jenom jeden příklad http://www.ctidoma.cz/zpravoda... Skrýt celý příspěvek

  • martinius
    18:48 27.05.2016

    fenri : Nebezpečí vzniklé z důvodné obavy je zapříčiněno 1) přímou hrozbou, 2) pravděpodobnou hrozbou, 3) možným nebezpečím. V případě teroristických útoků, které byly v Paříži, či ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri : Nebezpečí vzniklé z důvodné obavy je zapříčiněno 1) přímou hrozbou, 2) pravděpodobnou hrozbou, 3) možným nebezpečím. V případě teroristických útoků, které byly v Paříži, či poté v Belgii vzniká možné riziko následovnictví. To nastává převážně v krátkém časovém období několika dní, týdnu či měsíců po události. Toto nebezpečí spočívá v tom, že z řad určitých sympatizantů může dojít k euforii z vyvolaného efektu a tak i touha napodobit obdobný čin. V ČR nebyla přímá hrozba ze strany konkrétní teroristické organizace potvrzena. Je ovšem zjevné, že toto nebylo nakonec před útokem ani v Paříži. Je však pravděpodobné, že k napodobení může dojít a s tím se musí počítat. Pravděpodobnost tohoto naplnění je pak v určitém časovém období od prvotních útoků. Takže v ČR jsme opustili od zvyklosti nebudeme s ničím počítat dokud se to nestane, ale reflektujeme dění a snažíme se tomu alespoň dle možností přizpůsobit. Nic není dokonalé a vše nejde přesně zajistit. Ovšem vše je lepší než nic.Skrýt celý příspěvek

  • Hana Zelená
    17:16 27.05.2016

    Pane Strako, také gratuluji, k brilantnímu postřehu: Článek vůbec nařízení vlády nehodnotí. A je od ranního vydání nejvíce oceněn :)

    Pane Strako, také gratuluji, k brilantnímu postřehu: Článek vůbec nařízení vlády nehodnotí. A je od ranního vydání nejvíce oceněn :)

  • dan.straka@post.cz
    16:46 27.05.2016

    OK, paní Haně Zelené gratuluji - asi nejblbější článek z celého webu. :) Omlouvat takto íbivé a zbytečné (a drahé) gesto, které si uštěkal (hysterka) Chovanec se Sobotkou proti ...Zobrazit celý příspěvek

    OK, paní Haně Zelené gratuluji - asi nejblbější článek z celého webu. :)
    Omlouvat takto íbivé a zbytečné (a drahé) gesto, které si uštěkal (hysterka) Chovanec se Sobotkou proti Stropnickému, je přeci blbé.
    Zaplivaná čechie přeci není důležitá, nezajímá nikoho a tím pádem ani teroristy, ergo: není důvod při útocích v Paříži (doplňte si sami: New Yorku, Londýně...) u nás dělat nějaká extra opatření.
    Tím spíš, že ti vojáci to jednak neumí (výcvik sil AČR má jiné cíle než hlídání přecházení na zelenou) a druhak je to ani nebaví.
    Závěrem: Jak nás pan Tabery svého času štval na GŠ, tak v tomto má pravdu a jeho článek zde byl hojně šířen a s pozitivně kvitován.
    Destr.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    16:22 27.05.2016

    Otecko - souhlasím s Vámi, že moje dojmy z chování PČR jsou zásadně lepší, než s VB. Sice nepomohli a byli neochotní, ale byli slušní a korektní. Daleko horší bývá zážitek ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Otecko - souhlasím s Vámi, že moje dojmy z chování PČR jsou zásadně lepší, než s VB. Sice nepomohli a byli neochotní, ale byli slušní a korektní.
    Daleko horší bývá zážitek ze setkání s měšťáky. Až na výjimky je to intelektuální výkvět...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    16:21 27.05.2016

    Prohlásil to Bohoušek i Chovanec. Já jim věřím :-)

    No, hlavně by asi v případě informací o konkrétní hrozbě celá ta legrace vypadala jinak, nemyslíte?

    Prohlásil to Bohoušek i Chovanec. Já jim věřím :-)

    No, hlavně by asi v případě informací o konkrétní hrozbě celá ta legrace vypadala jinak, nemyslíte?

  • martinius
    15:13 27.05.2016

    fenri : Píšete, že : Naše zpravodajské služby žádné konkrétní riziko nehlásily a i tak lze silně pochybovat .................Tuto informaci máte odkud?

    fenri : Píšete, že : Naše zpravodajské služby žádné konkrétní riziko nehlásily a i tak lze silně pochybovat .................Tuto informaci máte odkud?

  • otecko
    14:12 27.05.2016

    Charlie- nevám, kde jste potkal ty frustráty, o kterých píšete, řekl bych, že je to "svěectví z doslechu", ale budiž, k tomu jen jedno, - a funguje to velice, velice rychle. Každý ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie- nevám, kde jste potkal ty frustráty, o kterých píšete, řekl bych, že je to "svěectví z doslechu", ale budiž, k tomu jen jedno, - a funguje to velice, velice rychle. Každý polda má své služební číslo a telefon na GIBS si najdete na netu sám. Pokud to umí kdejaký cigán ,který seohání diskriminací. To platí i pro fenriho, pokud se opravdu stalo to, co popisuje.
    Že neznáte vaše práva, nevíte kam se obrátit je vaše slabost.

    Proto si myslím, že vše jsou jenom mediální výkřiky.

    A srovnání s VB? Směšné, tu dobu totiž hóóódně pamatuji já si jí prožil! Právě své telecí roky, roky vzdoru, odmítání autorit, blbnutí... To bylo jiné kafe, dát se s nimi do křížku. Nesrovnávejte nesrovnatené, a to ani počtem!Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    13:49 27.05.2016

    otecko: v 1. září 2014 měla policie ČR 39.331 osob ve služebním poměru, od té doby se několikrát nabíralo, takže s klidem můžu říct, že máme přes 40k policistů na cca 10,5M občanů ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko: v 1. září 2014 měla policie ČR 39.331 osob ve služebním poměru, od té doby se několikrát nabíralo, takže s klidem můžu říct, že máme přes 40k policistů na cca 10,5M občanů (sčítáíní lidu v roce 2011 napočítalo 10 562 214 občanů), to nám dává 1 policajta na 262 lidí.

    K 31.12.1988 měla socialistická republika ve stavech SNB, PS a vojáků z povolání vojsk MV 63126 osob, přičemž podle sčítání z roku 1980 tu žilo nějakých 15 283 tisíc lidí, což je zhruba 1 policajt na 242 lidí.

    Což znamená, že máme zhruba stejně policajtů jako socialistická diktatura v přepočtu na jednoho občana (a to jsou v tý statistice započítáni i příslušníci Pohraniční stráže a vojsk Ministerstva vnitra, což dnes nemáme).

    No a v evropě jsme podle tohohle článku
    http://www.marps.cz/zajimava-c...
    pátí, přičemž počítají s jedním policajtem na 240 lidí, přičemž až za námi jsou jak poláci, tak třebas Rumuni nebo Maďaři.

    Přitom nějak jsem nepostřehl, že by policejní prezident přestal kňučet, že má málo lidí (i když od něj se to nechá čekat) nebo že by se nějak koukalo zefektivnit práci policie, aby se případně se stávajícím stavem mohlo víc úsilí věnovat novým problémům - místo toho se masivně nabírá.

    Na druhé straně čelíme jevu "služební horlivosti" kdy policajti buzerujou běžný občany, aniž by pro to měli byť jen minimální oporu v zákoně - já to chápu, vybíjí si svou frustraci na někom, kdo se nemůže nebo nechce bránit, páč ti opravdoví výlupkové se jim buď smějou do xichtu, nebo je pro jistotu rovnou platí.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:44 27.05.2016

    Ale potřeboval, právě že několikrát. Ať již jde o přemlouvání ze strany PČR ať nehlásíme trestný čin (vykradená auta, vykradený byt, přistižený zloděj na zahradě, pytláctví), přes ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale potřeboval, právě že několikrát. Ať již jde o přemlouvání ze strany PČR ať nehlásíme trestný čin (vykradená auta, vykradený byt, přistižený zloděj na zahradě, pytláctví), přes neschopnost dopadnout pachatele krádeže (dopadl jsem si ho sám), přes trapné a křečovité dívání se stranou při jízdě místního bosse po pěší zóně či neochotě zabránit neoprávněným osobám ve využívání objektu, který jim nepatřil po chytání a buzeraci za překročení povolené rychlosti o 5 km/h 400m od nejbližšího obydlí.
    Jsou to maličkosti - ale úcta se získává činy, nevzniká automaticky.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    13:14 27.05.2016

    Fenri-asi nikdo z vašich blízkých pomoc nepotřeboval, což je na druhou stranu dobře, ne? Jinak-policie má být viditelná, když je to potřeba a taky neviditelná. Jinak platí, jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri-asi nikdo z vašich blízkých pomoc nepotřeboval, což je na druhou stranu dobře, ne?
    Jinak-policie má být viditelná, když je to potřeba a taky neviditelná. Jinak platí, jako jinde, jsou to lidi jako my, civilové, my taky nejsme dokonalí, neob snad ano?

    U bezpečnsotních borů chci mít jistotu, že bude chráti stát, splečenské zřízení a jednotlivce, když je to potřeba, že jim mohu důvěřovat. Takže to, co dělali vojáci a policajtu na nádražích a letištích schvaluji.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:07 27.05.2016

    otecko - když ona ta úcta je vždy založena na zkušenosti. To je celé. Lid není špatný a nemůžeme si zvolit lepší. Nedávno jsem přemýšlel, zda ve svém okolí znám někoho, komu PČR ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko - když ona ta úcta je vždy založena na zkušenosti. To je celé. Lid není špatný a nemůžeme si zvolit lepší. Nedávno jsem přemýšlel, zda ve svém okolí znám někoho, komu PČR JAKKOLIV pomohla. Nula...Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    12:20 27.05.2016

    Tak já souhlasím s tím, že selhala osvěta. to je bez debat. Dále že úcta k zákonu- práci PČR a AČR je prachmizerná. Lídé se ohánějí svými právy, ale povinnosti, vyplývající ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak já souhlasím s tím, že selhala osvěta. to je bez debat. Dále že úcta k zákonu- práci PČR a AČR je prachmizerná. Lídé se ohánějí svými právy, ale povinnosti, vyplývající ze Zákoan jim nic moc neříkají, o to více řvou, nadávají, popřípadě vyvěšují na YouTube.
    Smíšené hlídky jsem viděl na nádražích v Praze a Ostravě, a ještě na letišti, a působili preventivně, jejich dá se říci, měli zastrašit případné magory. To splnili.
    Chárlie- kde jste přišel na to, že policajtů máme, že bychom s nimi mohli dlaždit? Víte, oni i tak mají povinných - 150 hodin přesčasů a představte si, mnozí už mají více než polovinu toho času odslouženo.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:12 27.05.2016

    Charlie: +1

    Charlie: +1

  • fenri
    10:12 27.05.2016

    martinius - zcela souhlasím s Vašimi body 2 a 3. A přidávám, že šlo z nemalé části o PR akci, proti které nic nemám. Naše zpravodajské služby žádné konkrétní riziko nehlásily a i ...Zobrazit celý příspěvek

    martinius - zcela souhlasím s Vašimi body 2 a 3. A přidávám, že šlo z nemalé části o PR akci, proti které nic nemám.
    Naše zpravodajské služby žádné konkrétní riziko nehlásily a i tak lze silně pochybovat, že vzácné dvojičky vojáků s Breny špacírující ulicemi dvou nebo tří českých měst by něčemu mohly reálně zabránit. Utočník by asi nebyl magor, aby čekal až k němu nějaká hlídka dorazí (vzhledem k četnosti a frekvenci hlídek by spíš zemřel na sešlost věkem) a pak zaútočil.
    Trochu se i bojím ochoty reagovat, protože zdá se, že naše silové složky (ale možná jen PČR a armádě křivdím) nemají příliš ochotu chránit občany, pokud hrozí újma.
    Viz fiasko v Brodě, kde si dva policisté s pistolemi netroufli na jednoho (min.) sociálně debilního staříka s mizerným revolverem a pistolí. Otázka zní, jak by si kluci s Breny troufli na nějaké "ganxtas" s Kalachy. Ale to je jen spekulace. Chtěl jsem jen naznačit, že to, že mám pár dvojic vojáků ve vybraných velkoměstech s celkovou bezpečnostní situací moc neudělá.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    10:10 27.05.2016

    martinius: já to taky pokládám za takovu demonstraci síly, a to ani ne tak ze strany represivních složek, jako přímo ze strany ministra, který měl na chvíli hypertrofované ...Zobrazit celý příspěvek

    martinius: já to taky pokládám za takovu demonstraci síly, a to ani ne tak ze strany represivních složek, jako přímo ze strany ministra, který měl na chvíli hypertrofované sebevědomí, když mohl krom policajtů velet i vojákům.

    Přitom to vůbec nebylo potřeba - policajtů máme, že bychom s nima mohli dláždit, zato armáda je jen taková demoverze.

    Pokud jde o logiku výstroje, tu bych vůbec neřešil - tuhle sem viděl francouzský policajty v protiúderovce a se štítama, který měli na hlavě lodičky.Skrýt celý příspěvek

  • martinius
    09:55 27.05.2016

    fenri : Dobrý den. Mohl by jste prosím blíže napsat, co konkrétně bylo zbytečné? Pochopil jsem, že nasazení vojáků do společných hlídek? Jen pro upřesnění. Děkuji. Jinak děkuji za ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri : Dobrý den. Mohl by jste prosím blíže napsat, co konkrétně bylo zbytečné? Pochopil jsem, že nasazení vojáků do společných hlídek? Jen pro upřesnění. Děkuji.
    Jinak děkuji za článek a plně se s ním ztotožňuji. Nasazení vojáků ve společných hlídkách byla přímá reakce na vyhodnocení informací našich zpravodajských služeb a to na období, kdy hrozba teroristického útoku v ulicích větších měst v podobě aktivního střelce byla reálná. Opatření 1) bylo logickou reakcí. 2) přineslo mnoho operačně užitečných poznatků 3) přispělo k praktickému vyzkoušení kooperace mezi složkami IZS a obranou. Toto nasazení nebyl nácvik a ani preventivní demonstrace, nýbrž reálné nasazení.Skrýt celý příspěvek

  • NeeBo2
    08:39 27.05.2016

    Trochu offtopic, ale v souvislosti s vojáky v ulicích mě překvapila výstroj, kterou nosili. Jestliže byli v ulicích kvůli hrozbě teroristických útoků, očekával byl výstroj ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu offtopic, ale v souvislosti s vojáky v ulicích mě překvapila výstroj, kterou nosili. Jestliže byli v ulicích kvůli hrozbě teroristických útoků, očekával byl výstroj adekvátní pro boj v zastavěné oblasti - tj tvrdá a ideálně i měkká balistika, helmu alespoň na opasku..
    Chápu, že je to značně na úkor pohodlí, ale radši diskomfort než ztráty na životech.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    08:34 27.05.2016

    Tak o tom, že nasazení AČR při podobné příležitosti je de iure zcela v pořádku nikdo soudný jistě nepochybuje. Stejně jako o faktu, že to bylo zbytečné a nic to neřeší. Na druhou ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak o tom, že nasazení AČR při podobné příležitosti je de iure zcela v pořádku nikdo soudný jistě nepochybuje. Stejně jako o faktu, že to bylo zbytečné a nic to neřeší.
    Na druhou stranu si myslím, že to lze brát jako tréning, či cvičení a pak je to celkem užitečné a byla zvolena i vhodná doba. Možná to takto mohli podat.
    IMHO celá "kauza" je bouře ve sklenici vody.

    Mimochodem: Je to sice zcela subjektivní, ale mě se tón a styl článků paní/slečny Zelené moc nelíbí. Přijde my o vždy jako štěkání zlé úřednice bojující svými lejstry a paragrafy a hrozící na všechny strany. Samozřejmě je možné, ba pravděpodobné, že autorka je v reálu milá, okouzlující a příjemná žena, ale ty články jsou často takové ... ouřadovsko agresivní.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2