Právo Palestinců na návrat – je to opravdu právo?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Donald trump; větší foto / The White House

Jeden z hlavních bodů izralesko-palestinského konfliktu, o jehož vyřešení se obě dvě strany marně snaží již přes půl století, komplikuje již samotná podstata problému: „Kdo by se směl případně vrátit do míst, z nichž byli lidé v roce 1948 nuceni odejít?“ Článek v původním znění vyšel na Security Outline.

Americká velvyslankyně při OSN Nicky Haley nedávno v kontextu řešení izraelsko-palestinského konfliktu prohlásila, že tzv. právo na návrat by se mělo radikálně přehodnotit.[1]

Palestinský diskurs a jeho nejvíce mediálně prezentovaný závěr je ten, že by se měli vrátit všichni Palestinci, kteří utekli před 70 lety, ale zároveň i všichni jejich potomci. Z původního čísla 750 tisíc, z nichž v současnosti žije několik desetitisíců, se tak najednou dostáváme k pěti milionům lidí.

Hlavním izraelským problémem s tímto návrhem je jeho samotná podstata jako židovského státu. Izrael má dle sčítání lidu z tohoto roku celkově 8,842 milionu obyvatel. Z nich tvoří Židé 6,589 milionu (74,5%), Arabové 1,849 milionu (20,9%). Pakliže by došlo k návratu, Izrael by již nebyl majoritně židovským státem.

Změnu americké politiky vůči Palestinské samosprávě podtrhuje i rozhodnutí o ukončení finančních příspěvků pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Původní suma 300 milionů dolarů pro tento rok byla zrušena, tvořila zhruba jednu třetinu rozpočtu pro fungování agentury. Agentura se stará o finanční podporu Palestinců, provoz škol, sociální a zdravotní péči, ale i potraviny pro Palestince v Pásmu Gazy, na Západním břehu, v Jordánsku, Libanonu a Sýrii.

Vzniklý deficit se zčásti podařilo zmenšit díky dalším darům ze strany Kataru, Saúdské Arábie, Japonska, Kanady a Evropské unie. Stále však existuje deficit o hodnotě 200 milionů dolarů. Dle německého komisaře pro lidská práva a humanitární pomoc Bärbela Koflera americký krok znamená jen další destabilizaci již tak nestabilního regionu.

UNRWA vznikla po první arabsko-izraelské válce v roce 1949, v ní zvítězil židovský stát nad arabskou koalicí a začala operovat 1. května 1950. UNRWA definuje palestinské uprchlíky jako „osoby, jejichž normální místo pobytu byla Palestina v období mezi 1. červnem 1946 a 15. květnem 1948, a které ztratily jak domov, tak i prostředky k obživě v důsledku konfliktu z roku 1948.

Potomci palestinských uprchlíků, včetně legálně adoptovaných dětí mají na pomoc taktéž právo. I tato skutečnost vedla USA k razantnímu utnutí finanční pomoci, svoji další pomoc agentuře podmínila přeměnou definice, kdo může získat status uprchlíka. V současné době ale dochází k argumentaci požadavku, aby se celá UNRWA zrušila a její činnost nahradil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Podobný krok podpořil již v lednu izraelský ministerský předseda Benajmin Netanyahu. Jemu i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nejvíce vadí, že status uprchlíka a s ním spojenou pomoc mají i potomci původních uprchlíků z roku 1948, byť se již dávno začlenila do života v ostatních zemích regionu a získala zde i občanství. Nicméně s kritikou možného zrušení UNRWA přicházejí mj. i izraelští experti, podle nichž je podpora ze strany UNRWA stabilizačním faktorem regionu.

Americká a izraelská strana argumentuje pro přesun povinností na UNHCR jednak rozdílnou definicí uprchlíka, která komplikuje případný návrat těchto osob do Izraele, tak i tím že UNHCR zaštiťuje veškerou agendu spojenou s vynucenou migrací, zatímco UNRWA pouze agendu spojenou s Palestinci, čímž dochází ke štěpení a neefektivnímu využití prostředků.

UNHCR vznikla původně na pomoc lidem donucených uprchnout v rámci Evropy kvůli událostem před rokem 1951 a staví na Konvenci a protokolu týkajícího se statusu uprchlíků (Konvence) z téhož roku. V roce 1967 došlo k přijetí upravujícího protokolu, který původní časové a geografické limity odboural, čímž se Úřad stal oficiálně tělesem pro věci uprchlíků nejen v Evropě.


Jak by vypadal Izrael a Palestina v hranicích z roku 1967, na mapce jsou zakresleny i židovské osady na Západním břehu. / zdroj: brianmckinny přes Security Outlines

UNHCR definuje uprchlíka jako osobu, jež byla nucena opustit svoji zemi z příčiny perzekuce, války či násilí. Uprchlík má opodstatněný strach z perzekuce z příčiny rasy, náboženství, národnosti, politického názoru nebo příslušnosti ke konkrétní skupině. Pravděpodobně se nemohou vrátit domů nebo mají strach tak učinit.

V případě, že by došlo k přesunu k definici UNHCR, jak požadují Izraelci a Američané, ztratila by status uprchlíka majorita současných palestinských uprchlíků, do nichž se počítají i potomci původních. Konkrétně díky bodu 3, článku 1, odstavce C, který stanoví, že Konvence přestává platit jakoukoliv osobu, pakliže získala nové občanství a užívá ochrany své nové země.

Z celkového počtu 2,2 milionu registrovaných Palestinců u UNRWA v Jordánsku by o status přišlo 1,8 milionu lidí. Jordánsko dalo po připojení Západního břehu v roce 1949 občanství všem Palestincům, kteří se zde nacházeli. V případě Sýrie by o status přišlo na 425 tisíc lidí z celkových 560 tisíc. V roce 1956 zde navíc prošel zákon, jenž dal Palestincům práva stejná, jaká mají sami Syřané. V Libanonu je registrováno na 521 tisíc Palestinců, zhruba polovina z nich by neměla na status právo.

Pro palestinské uprchlíky zde platí restrikce ohledně vlastnictví majetku, možnostech zaměstnání, využívání státních škol a zdravotní péče. V případě vytvoření státu Palestina na území Pásma Gazy a Západního břehu by pravidla UNHCR neumožnila udržení statusu uprchlíka lidem registrovaným při UNHCR, jelikož by nabyli občanství nového státu.

 

Při nedávném setkání s Netanjahujem americký prezident uvedl, že Izrael musí podstoupit významné ústupky. Trump také podporuje řešení v podobě dvou států Izrael a Palestina.

Aby však mohlo dojít v rámci UNRWA ke změně statusu uprchlíka, jak navrhují Spojené státy, muselo by návrh schválit Valné shromáždění OSN, jelikož pod něj UNRWA jako agentura OSN spadá.

Navrhovaných řešení izraelsko-palestinského konfliktu je několik, Palestinská samospráva trvá na návratu k hranicím z roku 1967 (viz obrázek výše), hovoří o něm i Arabská mírová iniciativa z roku 2002. Nedávno zmiňovaným řešením je třístranná konfederace mezi Izraelem, Jordánskem a Palestinou. Tuto možnost odmítl Izrael i Jordánsko, to nadále trvá na dvou státním řešením, s jakým přišly Dohody z Osla v roce 1993.

Prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyjádřil podporu dvou státnímu řešení a skepsi vůči očekávanému plánu ze strany Spojených států. Dle Abbáse Trumpova administrativa odmítá jakékoliv palestinské návrhy. Trump před nástupem do úřadu prohlásil, že přijde s nejlepším plánem pro Izrael a Palestinu.

Trump v New Yorku oznámil představení prvního nástřelu mírového plánu do čtyř měsíců a preferenci dvou státního řešení, nicméně po několika hodinách zprávu dementoval, že je mu řešení jedno, pakliže se dospěje k dohodě. Rok a půl trvající jednání nemají zatím žádný oficiální výstup krom přesunu americké ambasády do Západního Jeruzaléma a z toho vycházejícího oficiálního bojkotu USA ze strany Palestinské samosprávy.

[1] Nejedná se o izraelský Zákon o návratu, nýbrž o palestinskou iniciativu, aby se uprchlíci a jejich potomci mohli vrátit do původních míst, z nichž byli nuceni odejít. Naopak Zákon o návratu (1950) je izraelskou snahou nabídnout všem židům bezpečnou budoucnost v Izraeli. Nabízí tedy všem lidem s židovskými kořeny a jejich partnerům možnost získat občanství. Židovství je v Zákoně vymezeno podobně jako v Norimberských zákonech a je reakcí na ně.

Redakčně upraveno
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nepokoje na Chrámové hoře: Proč Palestincům vadí detektory kovů?

Nejnovější vlna napětí mezi Izraelci a Palestinci je možná u konce. Vláda se dohodla na alternativě ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii

Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil ...

Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?

V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Husita
    20:32 06.10.2018

    Nic takového jako palestina a pelestinec prostě neexistuje. Ti takzvaní palestinci svůj stát již dávno mají. Mezi Středozemním mořem a Jordánem není pro žádný další arabský stát ...Zobrazit celý příspěvek

    Nic takového jako palestina a pelestinec prostě neexistuje. Ti takzvaní palestinci svůj stát již dávno mají. Mezi Středozemním mořem a Jordánem není pro žádný další arabský stát místo.
    Mimochodem, žádný západní břeh, ale Izrael.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    21:57 05.10.2018

    palo satko: To je zajimava otazka. Po teoretickem vyklizeni pozic ze strany USA a hrozbe takoveho utoku "vsichni na zidy", je dost dobre mozne, ze by se na stranu Izraele ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko:
    To je zajimava otazka. Po teoretickem vyklizeni pozic ze strany USA a hrozbe takoveho utoku "vsichni na zidy", je dost dobre mozne, ze by se na stranu Izraele postavili Rusove. Jednak letos Putin oficialne zarucil Izraeli uzemni nedotknutelnost - jako jedinej stat krome USA, ale i bez toho jsou ruskoizraelske vztahy na velmi dobre urovni a velka cast Izraelskych politiku a vojaku ma koreny v CCCP/RF - tedy, krome letectva, kde by mel byt velky podil amricanu, kteri konvertovali a celkove velka indoktrinace diky vycviku v USA. Opacne ma RF izrael taky dost rado a radsi, nez aby muslimove utvorili koalici a znicili Izrael, tak se urcite najde nejaka ta divize na podporu - ikdyby si mela prorazit cestu Tureckem nebo Iranem.Neplette si soucasne "spojenectvi" RF s Tureckem a Iranem s nejakou oboustranou laskou. Rusko v te oblasti potrebuje klid a posledni, co pripusti je nejaka siroka koalice muslimskych statu, ktera by opravdu spolupracovala. Vzhledem k soucasnemu stavu zmagoreni tamnich fanatiku, by to bylo velmi vazne ohrozeni pro RF.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    21:56 05.10.2018

    nejlepší řešení by byla společná konfederace Jordánska se Sýrií a tento subjekt by se dělil o společnou správu s Izraelem o zbytek Palestiny a Gazy. Je to logické řešení protože ...Zobrazit celý příspěvek

    nejlepší řešení by byla společná konfederace Jordánska se Sýrií a tento subjekt by se dělil o společnou správu s Izraelem o zbytek Palestiny a Gazy. Je to logické řešení protože vojenská i ekonomická síla znemožňuje v dohledné době nějaký posun v arabský prospěch. Jednoduše měli by se s tím smířit a být rádi že mají něco než je Izraelci postupně ze zbytku Palestiny vyšoupnou a zkolonizují vlastními lidmi. Už doufají desítky let ale jenom ztrácí a jejich děti živoří na ulici nebo se nechávají střílet IDF.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:39 05.10.2018

    palo satko, ano jsou. Ale kdyby se od Izraele Západ odvrátil a Izraeli by hrozil zánik, nemějte pochyby, že by ty oběti byli ochotni přinášet i Židé. A jakožto pragmatici by velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko, ano jsou. Ale kdyby se od Izraele Západ odvrátil a Izraeli by hrozil zánik, nemějte pochyby, že by ty oběti byli ochotni přinášet i Židé. A jakožto pragmatici by velmi rychle přešli od asymetrické k totální válce. ISIL bylo možné porazit buď klasickou COIN válkou, nebo nevybíravým přístupem "zabte je všechny, Bůh si je přebere". Jak dlouho myslíte, že by trvalo, než by to na obou stranách přešlo k této metodě? Arabové ji v podstatě vyznávají už dneska...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:35 05.10.2018

    dusan, myslím, že se poměrně zásadně mýlíte ve dvou věcech: 1) Nejde o "dokazování si historického práva", jde o to, že spousta odpůrců Izraele tvrdí, že "Židi tam 2000 let nežili ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan, myslím, že se poměrně zásadně mýlíte ve dvou věcech:
    1) Nejde o "dokazování si historického práva", jde o to, že spousta odpůrců Izraele tvrdí, že "Židi tam 2000 let nežili a najednou je to jejich domovina. To je, jako kdyby dneska Welšané chtěli zpátky Česko." Což je prostě kravina, protože Židé v Izraeli žili celou tu dobu mezi Exodem a rokem 1948, velkou většinu doby tvořili většinu obyvatelstva. Teprve relativně nedávno se v té oblasti začalo usazovat větší množství Arabů. Čili Židé měli po druhé světové válce na Izrael minimálně takový nárok, jako měli Češi na dnešní Česko po první světové. A spíš větší, protože a) byli na daném území déle; b) "alternativní etnikum" tam bylo kratší dobu než u nás.

    Čili historický nárok je prostě nezpochybnitelný. A jakkoliv si to nemyslíte, historický nárok je v reálu jedna ze dvou zásadních částí, které tvoří stát. Pokud obyvatelstvo nějakého státu necítí historickou souvztažnost se svým státem, je na průšvih zaděláno (to je například případ různých postkoloniálních států, jejichž hranice byly kresleny tužkou na mapě). Druhou částí, jež dělá stát státem, je schopnost svůj stát udržet (silou či politikou). I tu Izrael má.

    2) Židé pod muslimskou nadvládou mnohdy trpěli stejně jak pod křesťanskou. I zde docházelo k masakrům, často k prakticky likvidaci celých židovských komunit. A i v muslimském světě byla období, kdy naopak soužití vcelku dobře fungovalo. Takže házet na křesťany, že to oni jsou ti hlavní viníci, je prostě nesmysl. Jeli jsme v tom s muslimy společně.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    21:32 05.10.2018

    Fandím Izraeli. Palestinci podporovaní a placení EU komunisty je podobná komunita jako ta, jejíž členy všech věkových skupin vídám každý den poflakovat se po Palmovce v nudném ...Zobrazit celý příspěvek

    Fandím Izraeli.

    Palestinci podporovaní a placení EU komunisty je podobná komunita jako ta, jejíž členy všech věkových skupin vídám každý den poflakovat se po Palmovce v nudném čekání na další výplatu sociálních dávek.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    21:08 05.10.2018

    Pred par dnami povedal prezident Trump, že Saudi by dovladli behom 14 dni, keby ich nechranili USA. Kolko by existoval Izrael, keby Egypt a Saudsku Arabiu ovladli protiizraelsky ...Zobrazit celý příspěvek

    Pred par dnami povedal prezident Trump, že Saudi by dovladli behom 14 dni, keby ich nechranili USA. Kolko by existoval Izrael, keby Egypt a Saudsku Arabiu ovladli protiizraelsky militanti a USA boli odstavene z tamojšiej oblasti? Ta vojna "všetci proti Izraelu" by nebola o schopnosti zabijat, ale o schopnosti prinašat obete. Nakoniec ako vždy. Myslim, že ISIL a vojna s nim ukazal, že tamojši muslimovia su schopni znašat obete.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    20:47 05.10.2018

    Jan Horten Nemusíme chodiť tak hlboko do histórie aby sme si všimli veľké zmeny ... Teraz je sté výročie vzniku ČSR a v tom čase Bratislava takmer vôbec nemala slovenské ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Horten

    Nemusíme chodiť tak hlboko do histórie aby sme si všimli veľké zmeny ...

    Teraz je sté výročie vzniku ČSR a v tom čase Bratislava takmer vôbec nemala slovenské obyvateľstvo .... samí Maďari, Nemci či Židia ...

    Pre väčšinu národov je typické, že v histórii hľadajú ospravedlnenia či potvrdenia svojej súčasnej politiky. A pre priestor dnešného Izraela to platí dvojnásobne. Mnohí Arabi sa veľmi rozčuľujú, že im Izrael "zničil" to či ono z histórie ... hoci pred tým ako na to siahli Židia sa o svoju "dôležitú" pamiatku ani nezaujímali ...

    Nejaké historické exkurzy do minulosti nemajú preto pre súčasnosť žiadny význam - každý ma jasné "dôkazy" o svojej pravde. Pri politických dohodách skrátka treba na historické exkurzy zabudnú - to nikam nevedie ....

    Hlavne v prípade Židov je to dosť absurdné, keď mnohí kresťania dnes tvrdia, že treba Židov podporiť pri palestínsko-židovskom konflikte, lebo v minulosti "trpeli" ...
    To "odškodnenie" je absurdné, lebo Židov vyhladila "vyspelá" kresťanská spoločnosť a nie Arabi, na ktorých účet niektorí "experti" chcú Židov odškodňovať.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    20:17 05.10.2018

    Jen poznámka k historii osídlení. O tom kdo v Erec Jisra'el (Palestina) žil pěkně vypovídá zajímavá knížka o osídlení Erec Jisra'el (Palestina) od Hadriana Relanda "Palaestina, ex ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen poznámka k historii osídlení.
    O tom kdo v Erec Jisra'el (Palestina) žil pěkně vypovídá zajímavá knížka o osídlení Erec Jisra'el (Palestina) od Hadriana Relanda "Palaestina, ex monumentis veteribus Illustrata", publikovaná v roce 1714, holandským kartografem, vyslaným holandskou kartografickou společností v roce 1695 zmapovat Erec Jisra'el (Palestina) popsat místní osídlení, názvy atd. Jak z knihy vyplývá, ani jeden název osady nebo města (popsáno 2500 míst) v Erec Jisra'el (Palestina) nemá v této době ani nijaký název, který by měl arabský původ. Většina jmen a názvů pochází z hebrejštiny, řečtiny, latiny nebo románských jazyků. Většina země byla málo obydlená, více byla obydlená jen města jako Jeruzalém, Acco, Safedu, Jaffa, Tiberius. V té době, jak vyplývá z knihy, zde Arabové prakticky neexistovali. Například v Roce 1696 neexistoval nijaký název města jako je Ramalláh, tehdy se to jmenovalo “Beteilé” (z hebrejského jména Bet El). Relandi zde popisuje i složení obyvatel, mluví o dominantní přítomnosti Židů, křesťanů a velmi málo muslimů (tedy Arabů) z nichž byla většina beduínů, tedy těch, kteří nejsou vázáni na místo (kočovníci). Většina měst se skládala z Židů a křesťanů, s výjimkou Nábulusu (Shehem), ve kterém tehdy bylo podle Relanda cca 120 lidí, patřící k jednomu arabskému rodu. Mimochodem, například Gaza byla v té době ještě z 50% židovská a z 50% křesťanská. http://www.dreuz.info/2012/12/... nebo http://www.think-israel.org/go... Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:18 05.10.2018

    KOLT V celku súhlas ... lenže to zastavenie výstavby je KĹÚČOVÉ. Arafat "cúval" pri jednaní s Izraelom úplne na doraz a dokonca súhlasil s tým, že sa nemusia Palestínčania ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT

    V celku súhlas ... lenže to zastavenie výstavby je KĹÚČOVÉ. Arafat "cúval" pri jednaní s Izraelom úplne na doraz a dokonca súhlasil s tým, že sa nemusia Palestínčania vrátiť !! ... ani to nestačilo a to by ho už vlastní roztrhali keby o tom vedeli ....

    Jednoducho pokým Izrael nezastaví výstavbu tak mier nikdy nebude ....

    Mimochodom Izrael na to vôbec nie je odkázaný .... buduje ich pre politické ciele radikálnych sionistov .... lebo pre nich je rozširovanie posvätné.

    Často sa zabúda na to, že v Izraeli majú dosť blbý volebný systém, kde nie je limit a do parlamentu sa dostanú kadejaký poloblázni i zo strany židovských radikálov. To by nebol problém, keby ich nebolo toľko, že "normálne" strany bez nich vládu nepostavia ... na a potom často kadejaký fanatici určujú politiku, ktorú často odmieta i väčšina Židov ...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:46 05.10.2018

    dusan, a) Židé vyhlásili Izrael za svatou zemi před nějakými 3500 lety, nebo ještě dřív ;-) Což jim samozřejmě nedává právo ji vlastnit. Nicméně spousta Židů v Izraeli bydlela i v ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan, a) Židé vyhlásili Izrael za svatou zemi před nějakými 3500 lety, nebo ještě dřív ;-) Což jim samozřejmě nedává právo ji vlastnit. Nicméně spousta Židů v Izraeli bydlela i v dobách po Exodu, i v dobách, kdy bylo území součástí Osmanské říše. Spolu se zvyšující se mobilitou zároveň docházelo k návratu spousty Židů do pradávné domoviny, kterou oni celou dobu považují za "svoji". Arabů tam nikdy zas kdovíjaké množství nežilo, byla to chudá oblast. A tak místní půdu Turci vesele prodávali Židům. Už po první světové válce, kdy území přešlo pod britský mandát, tvořili Židé na některých územích většinu, případně nejpočetnější etnikum (nejsou tam jen Arabové). Za druhé světové války a po ní ten příliv samozřejmě zesílil. V době kolem vyhlášení Izraele se bez debaty děly ze strany Židů zvěrstva, nicméně nemenší se děly i ze strany Arabů a Britů, tam si fakt nemají navzájem moc co vyčítat...

    liberal shark těmi utečenci pravděpodobně myslel Židy, kteří po vyhlášení státu Izrael utíkali jak z oblastí, které se měli stát arabským státem, tak z dalších arabských států na BV, a těch bylo skutečně minimálně tolik, jako palestinských Arabů.

    Budování osad na území Z břehu Jordánu je samozřejmě sporné. Respektive z hlediska mezinárodního práva asi nelegální. Nicméně za sebe musím říct, že se Židům vlastně ani nedivím. Můj soukromý tip je, že Gaza se jednou stane součástí Egypta (a Izrael mu za to bude platit) a Z břeh se stane integrální součástí Izraele (stejně jako Golany). Nebude to podle mezinárodního práva, ale to už tak anexe nebývají. Kosovo se od Srbska také odtrhlo nelegálně, Rusko anektovalo Krym také nelegálně atd. atp. Jenže když máte tak drtivou převahu, jakou Izrael v současnosti má.... Arabové se s tím sice nesmíří, ale nic moc jiného než to vzít na vědomí jim nezbude. USA ani Rusko kvůli tomu Izrael bojkotovat nebudou. A pokud to Izrael udělá ve vhodnou dobu, zkousne to i většina Evropy. A zbytek světa je Izraelcům u zadku.

    Ale jak píšu, je to jen můj dojem z vývoje situace. Na BV jeden neví dne ani hodiny...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:23 05.10.2018

    liberal shark Značná časť židovských utečencov utieklo pred rokom 1948 .... hlavne pred fašizmom, nacizmom či "len" antisemitizmom. A keďže ... o čom sa dnes veľmi nehovorí ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark

    Značná časť židovských utečencov utieklo pred rokom 1948 .... hlavne pred fašizmom, nacizmom či "len" antisemitizmom.

    A keďže ... o čom sa dnes veľmi nehovorí .. ich nik nechcel (napr. i USA či Veľká Británia) tak ich "presmerovali" do Palestíny aby "nezavadzali". Domácich Arabov sa samozrejme nik nepýtal ...

    Skrátka bohatí "vyspelý" západ vyriešil problém s nechcenými Židmi na úkor tretej strany. Toto "odkladisko" neskôr vyhlásili sionisti za "svätú zem" a urobili z toho politiku sionizmu.


    V roku 1948 sa enticky "čistilo" na oboch stranách, na židovskej ešte "dôkladnejšie" čo dodnes nechcú oficiálne v Izraeli priznať a dokonca bránia Palestínčanom si výročie vyhnania pripomínať .... čo je dosť absurdné, vzhľadom na to, že sami Židia bojujú proti popieraniu holocaustu za vojny ...


    Dnes ja najväčším problémom mierového procesu odmietanie Izraela zastaviť výstavbu na okupovaných územiach ....Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    13:14 05.10.2018

    1) Pro všechny ostatní uprchlíky na světě platí, že práva nepřecházejí na děti. 2) Stále se zapomíná na fakt, že židovských uprchlíků bylo v roce 1948 více než těch arabských. A ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Pro všechny ostatní uprchlíky na světě platí, že práva nepřecházejí na děti.
    2) Stále se zapomíná na fakt, že židovských uprchlíků bylo v roce 1948 více než těch arabských. A ti nemají práva žádná.
    Ergo - celá slavná UN RWA je založena na diskriminaci a rasismu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2