160 raketometů Homar pro polskou armádu
- 12. 7. 2017
- 49 komentářů
- Jan Grohmann
Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit 160 raketometů Homar - třikrát více, než byl původní požadavek. Informaci o navýšení počtu nakupovaných raketometů před několika dny oznámil médiím polský ministr obrany Antoni Macierewicz.
Macierewicz v rádiu Jedynka uvedl, že nové raketomety budou jedním z hlavních prvků polského protiraketového deštníku. Zdá se tak, že se Polsko nechalo přímo inspirovat americkým konceptem protnutých oblastí (cross-domain; viz níže).
Podle dřívějších plánů Varšava počítala s třemi oddíly po 18 raketometech Homar a dvěma cvičnými raketomety (celkově 56 odpalovacích vozidel). Podle Macierewicze jsou však raketomety naprosto zásadní pro obranu státu a je proto nutné zvýšit jejich počet.
“Rakety Patriot jsou jen součástí tohoto projektu (protiraketové obrany - pozn. red.). Co se týče množství, hlavním nástrojem budou raketomety Homar. Chtěli jsme nakoupit asi 50 odpalovacích vozidel, nakoupíme 160,” uvedl v rádiu Jedynka Macierewicz.
Polsko plánuje raketomety Homar začlenit do revolučního systému velení a řízení IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) od americké firmy Northrop Grumman.
IBCS v podstatě slučuje pod jediné velení/řízení celou plejádu různorodých námořních/pozemních/leteckých senzorů, zbraňových systémů a prostředků radioelektronického boje.
V případě raketového útoku na Polsko IBCS dokáže útočící raketu nejen zachytit, ale také vypočítat místo odpalu (i dopadu) a na toto místo v reálném čase navést palbu vlastních zbraňových systémů - například raketometů Homar. “Typickým nepřítelem” raketometů Homar budou ruské taktické raketové systémy Iskander.
Polsko proto pro raketomety Homar požaduje poslední verze raket země-země GLMRS s doletem 160 km, ale i perspektivní LRPF (Long-Range Precision Fires) s doletem až 500 km.
IBCS údaje o pozici nepřátelského stanoviště raket dokáže předat i polským stíhačkám F-16 - ty pak na nepřítele zaútočí střelami vzduch-země JASSM s doletem 370 km nebo JASSM-ER s doletem až 1000 km. IBCS samozřejmě bude řídit i akce pozemní raketové PVO středního dosahu (polský program Visla) a krátkého dosahu (Narev).
Dlužno dodat, že taktickým raketovým systémům přisuzuje větší váhu také americká armáda - ta repasuje, vylepší a opět zavede do aktivní služby 160 raketometů na pásovém podvozku M270 MLRS.
Aktivace raketometů, vývoj nových taktických střel země-země (LRPF), i výstava IBCS jde ruku v ruce se zmíněným konceptem protnutých oblastí (cross-domain). Koncept cross-domain umožňuje okamžitě zanášet do taktického obrazu pozice vlastních/nepřátelských sil a okamžitě je posílat do všech datově připojených námořních/pozemních/leteckých systémů. Jinak řečeno, to co vidí na svém obrázku pilot stíhačky, uvidí a “pochopí” také obsluha raketometu.
Jde vlastně o zcela novou úroveň koordinace operací letectva, pozemních sil a námořnictva, kdy díky moderním technologiím se informace mohou předávat v reálném čase - stejně tak v reálném čase mohou jednotlivé složky působit proti cílům na moři, zemi a vzduchu.
Velké modernizační plány polské armády, včetně budování konceptu cross-fire, jsou možné díky postupnému zvyšování obranných výdajů - v roce 2021 chce Polsko vydávat na obranu 2,1 % HDP a v roce 2030 minimálně 2,5 % HDP. Část polských politiků přitom mluví o urychleném zvýšení výdajů až na 3 % HDP.
V roce 2016 Polsko vydalo na obranu 2 % HDP, tj. 9,7 miliardy dolarů. Pro porovnání - Česká republika vydala v roce 2016 na obranu 1 % HDP, tj. 2,3 miliardy dolarů.
Zdroj: Defence24
Související články
Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty
Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a ...
- 12.06.2017
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Polská ochrana proti bitevním vrtulníkům a letadlům
Polská firma PIT-RADWAR dokončila vývoj kanónového systému protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého ...
- 13.06.2017
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
První samohybné minomety Rak pro polskou armádou
Polská 17. mechanizována brigáda získala prvních osm samohybných minometů Rak ráže 120 mm a čtyři ...
- 03.07.2017
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Efekt Trump: Polsko nakoupí za miliardy americké systémy Patriot a HIMARS
Obchod se zbraněmi dělá přátelé - polské ministerstvo obrany na pozadí návštěvy Donalda Trumpa ve ...
- 07.07.2017
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
fenri: všimněte si, že o ruských ztrátách nepíšu ani čárku, takže asi jen velmi těžko můžu "..zmizelého ruského vojáka nezařazovat do zabitých Němci..". Nepíšu zrovna romány, takže ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: všimněte si, že o ruských ztrátách nepíšu ani čárku, takže asi jen velmi těžko můžu "..zmizelého ruského vojáka nezařazovat do zabitých Němci..". Nepíšu zrovna romány, takže se snad orientovat v tom co píšu můžete a neosočovat mě z toho, co jsem vůbec nenapsal. Ale to je od Vás celkem typické, že :-).Skrýt celý příspěvek
Juro: pokud každého zmizelého německého vojáka zahrnujete do zabitých od Rusů a žádného zmizelého ruského vojáka nezařazujete do zabitých Němci, tak je snad vaše nesmyslnost ...Zobrazit celý příspěvek
Juro: pokud každého zmizelého německého vojáka zahrnujete do zabitých od Rusů a žádného zmizelého ruského vojáka nezařazujete do zabitých Němci, tak je snad vaše nesmyslnost zřejmá.
Ono je typické, že z těch čísel jste nezačal vykřikovat, že mi tam chybí 1 100 tisíc zmizelých sovětských vojáků a že je tedy zřejmé, že jich Němci nezabili "pouhých" 80%, ale před 90%. Ne, vy uděláte opak ale jen s německými "obětmi". Chápete svojí hloupou neobjektivitu? Tak buďto uveďte obě strany, nebo žádnou. Ne že jednu dubiozní položku zahrnete do obětí a druhou zazdíte a tváříte se, že není. Nebo porovnejme položky o kterých není (mnoho) sporu.
Já srovnával dvě srovnatelná a nejméně spekulativní (ano, přesto velmi spekulativní) čísla. Vy srovnáváte nesrovnatelné.
Takže ano, berte to tak, že se nevrátilo asi 50% německých vojáků, ale pak férově udělejte totéž s druhou stranou a udejte, že se nevrátilo přes 90% sovětských. Nebo to nechte na těch táborových číslech a poměru cca 25/80.
Jinak popsat to, co dělali Němci se sovětskými vojáky jako že "je čas od času celkem cíleně vražidili" je celkem eufemismus. Během max. tří let oddělat přes 90% (použiji tedy vaši matematiku) lidí není úplně "čas od času a celkem cíleně". Stejně tak bychom mohli popsat oběti šoa, že?
Nicméně myslím, že fakt tapetujete blbé vlákno.Skrýt celý příspěvektypický fenri. Zase vkládáte do úst nevyřčené. Samozřejmě jsem nikde nenapsal, že KAŽDÝ ze zmizelých německých zajatců byl zastřelen u cesty. Napsal jsem, že zahynuli cestou do ...Zobrazit celý příspěvek
typický fenri. Zase vkládáte do úst nevyřčené. Samozřejmě jsem nikde nenapsal, že KAŽDÝ ze zmizelých německých zajatců byl zastřelen u cesty. Napsal jsem, že zahynuli cestou do zajateckého tábora. Sověti se od Němců lišili v zacházení se zajatci v tom, že Němci sovětské zajatce čas od času celkem cíleně vraždili nebo na nich prováděli testy (třeba test fungování plynových komor v Osvětimi). Sověti ty Německé obvykle neměli jak nakrmit nebo na dlouhou vzdálenost přepravit nebo čím léčit, takže jich asi většina pomřela sovětskou lhostejností či jak to nazvat. Ale přitom nešlo o nijak zanedbatelné číslo přes 2mil. takto usmrcených zajatců.Skrýt celý příspěvek
Jura99 a ještě jednou: bavím se o číslech oficiálně zaevidovaných zajatců. O tom, kolik německých jich zemřelo cestou na Sibiř nebo kolik sovětských bylo postříleno kulomety ve ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 a ještě jednou: bavím se o číslech oficiálně zaevidovaných zajatců. O tom, kolik německých jich zemřelo cestou na Sibiř nebo kolik sovětských bylo postříleno kulomety ve škarpách u Smolenska můžeme spekulovat do skonání světa. A sice jste nenapsal, že pochybujete o střílení zajatců kolem cest, ale zároveň ve svém výpočtu kalkulujete s tím, že KAŽDÝ z těch 1 500 tis. zmizelých německých vojáků byl zastřelen u cesty a zároveň ŽÁDNÝCH z těch 1 100 zmizelých sovětských vojáků nebyl zastřelen u cesty. Což je zjevně nonsens a o poměru se můžeme příst roky.
Cestou na Sibiř nám chybí asi 1 500 tis. německých vojáků, z počátku války nám chybí asi 1 100 tisíc sovětských vojáků. Mnozí z toho počtu obou skupin byli asi ranění, co se nedožili svého statusu zajatce (jakkoli u obou táborů byl pochybný), mnozí asi utekli a buď přežili, jinde a s jinou identitou, nebo skončili v bažinách Sibiře či Pripjati atd. Nicméně ta čísla a poměry nám rámcově zůstavají zhruba stejná.
Takže pokud zaevidujeme chybějící německé vojáky, je potřeba zaevidovat i chybějící sovětské vojáky (a opět zdůrazňuji, že ani u jedné skupiny nevíme reálná čísla, kdo z nich utekl a přežil, kdo utekl a nepřežil v divočině, kdo z nich umřel na zranění, kdo z nich byl zastřelen u cesty, kdo z nich byl umlácen u výslechu...). Prostě je to spekulace a tu já nechci.
Ale pokud vezme tedy "vaši" variantu pro Němce velmi nahrávající (tedy všechny zmizelé Němce zabili Rusové a žádné zmizelé Rusy nezabili Němci), tak nám vychází, že po max. třech letech zajetí v evropských podmínkách zemřelo 80% Rusů (Sovětů) a po max. 20 letech zajetí na Sibiři (tedy mnohem drsnějších podmínkách) zemřelo 50% Němců. I to je VELKÝ rozdíl, nehledě na fakt, že ta čísla jsou zcela nesmyslná (tedy to druhé). A pokud započteme 1 100 tis. "vypařivších" sovětů stejně, jako Němce, jsme stále na podobných (mírnějších) číslech v neprospěch Němců, jaká jsem uváděl.
Problém je prostě v tom, že nevíme v těch statistikách, zda raněný Sergej zastřelený deset minut po boji u škarpy byl už zajatec či nebyl, nebo zda postřelený Otto umrznuvši někde u Pskova půl hodiny po tom, co se jeho jednotka stáhla byl zajatec, či nebyl.
Klasik by řekl že zmizel a je zmizelej. A těm mrtvým je to už asi fuk.Skrýt celý příspěvekfenri: někde snad píšu, že pochybuju o střílení zajatců kolem cest? Pravý opak je pravdou, jak jsem psal, podle zdroje z valka.cz se jedná na německé straně o cca 1,5mil zajatců, ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: někde snad píšu, že pochybuju o střílení zajatců kolem cest? Pravý opak je pravdou, jak jsem psal, podle zdroje z valka.cz se jedná na německé straně o cca 1,5mil zajatců, kteří nikdy nedorazili do zajateckého tábora. Čísla, která uvádíte z palby.cz se v podstatě shodují s těmi z valka.cz, jedná se asi o 3mil ZAEVIDOVANÝCH zajatců německých sil (tedy mimo spojence osy), z nichž bylo do roku 1956 propuštěno 2,3mil. Trochu rozpor má ta dvojice tabulek v tom, že vyčísluje ztráty zajatců na 381tis., ale po odečtu obou čísel to vychází na cca 700tis. K tomu samozřejmě ti co do tábora ani nedorazili, takže úmrtnost německých zajatců byla blízká 50%.Skrýt celý příspěvek
Ono je to fajn že percentuálny pomer strán je +- rovnaký, ale ak sa nepovie z akého veľkého balíka to je pre jednu či druhú stranu tak to nepovie nič o spôsobe nasadenia.
Ono je to fajn že percentuálny pomer strán je +- rovnaký, ale ak sa nepovie z akého veľkého balíka to je pre jednu či druhú stranu tak to nepovie nič o spôsobe nasadenia.
Pavol, ale jistě, tabulkově měli sověti hodně tanků, děl a letadel. Ale většina z nich v červenci 41 nebyla u svých jednotek na Západě, nebyla tam s náhradními díly, palivy, ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol, ale jistě, tabulkově měli sověti hodně tanků, děl a letadel. Ale většina z nich v červenci 41 nebyla u svých jednotek na Západě, nebyla tam s náhradními díly, palivy, municí, vyškolenou obsluhou, nadrilovaným používáním... Bavím se o technice "face to face".
A ano, ztráty v lidské síle na začátku byly strašlivé, ale je to kombinace více faktorů:
-jednak ten slavný Stalinův rozkaz dvěstějánevímkolik a jeho (ze začátku) horlivě vymáhané dodržování soudruhy politruky ((oni pak začali taky občas končit jak Malinkatý Ďábel v Tankovém praporu, tak začali měknout)
-prostě východňářská "zaťatost"
-často tragické velení (viz čistky)
A o řadových ruských či sovětských vojácích fakt doporučuji pohled z druhé strany, Mannsteinovy paměti. Hodně tam píše a zarputilém neustupování (i bez komisaře v zádech), zaťatosti a fatalismu.Skrýt celý příspěvekJura: http://www.fronta.cz/dotaz/poc... http://www.fronta.cz/dotaz/poc... Mimochodem, já jsem do počtu zajatých také nezahrnul ...Zobrazit celý příspěvek
Jura:
http://www.fronta.cz/dotaz/poc...
http://www.fronta.cz/dotaz/poc...
Mimochodem, já jsem do počtu zajatých také nezahrnul cca 1 100 sov. vojáků, co zmizeli na začátku války a neví, zda padli, či byli zajati apod.
A o tom, že velká část sovětských zajatců se do táborů nikdy nedostala a evidovanými zajatci se nikdy nestali a byli stříleni rovnou u cest kromě vás také nikdo nepochybuje. Vzal jsem jen čísla z táborů, protože ta jsou jediná relativně ověřitelná a dohledatelná. Kolik tisíc či milionů sovětů Němci postříleli rovnou někde u cest se dnes už nikdo nedozví, stejně jako se to nedozvíme o Němcích v SSSR. ("Wehrmacht se na východě často „neunavoval“ zajímáním těžce raněných nepřátel a popravoval je na místě. Některé německé jednotky zajatce nebraly vůbec, na některých místech jednoduše zajaté vojáky shromáždily a postřílely kulomety.[7]" wiki z Charles Winchester: Ostfornt / Hitler's War on Russia. Osprey Pbl., Oxford, 1998, s. 39)
Také si myslím, že třeba podíl vojáků SS v sovětském zajetí reálně nebyl velký, protože většinu z nich prostě zastřelili dříve, než se z nich "oficiální" zajatci stali.
Proto jsem porovnal pouze oficiálně zajaté.
Za další: sověti byli v zajetí maximálně pouze tři roky v klimaticky relativně snesitelných podmínkách převážně střední či středovýchodní Evropy (Polsko, Německo, Pobaltí...). Němci byli na Vorkutě, Kolymě... často až 20 let. Nesrovnatelně delší doba, nesrovnatelně delší doba zajetí. "Měrná krutost" prostě musela být nutně nižší. U 20 letého zajetí a starších ročníků (které se na konci války v Reichu odváděli) se dá čekat, že řada z nich prostě umřela na stáří (pravda neradostné a drsných podmínkách). Část Němců po propuštění na Sibiři už zůstala a dost jich uteklo a zůstalo někde cestou. Jestli znáte "So weit die Füsse tragen", tak ne všichni došli domů.... .Dodnes žije mezi Anadyrem a Volhou dost lidí s částečně německým původem. Nějakou něhu Rusů vůči Němcům (jak se mi snažíte podsunout) bych v tom tolik nehledal. Prostě velká část německých zajatců byla celkem kvalifikovaných, na Sibiři bylo strašně moc práce a Němci pro Rusy untermenschové nebyli. Byli to pro ně jen "svině", které lze donutit, aby odpracovali škody, co udělali. Pro Němce byli Rusové ideologicky prostě +/- biomasa.
Nicméně:
-nic to nemění na faktu, že je to zde OT
-a že taktika "nas mnogo" je víceméně mediální konstrukt, resp. se s ní (a i ve větší míře) lze setkat i na jiných bojištích. Prostě čas od času se idiot velitel, který žene své vojáky na zbytečná jatka najde všude.Skrýt celý příspěvekfenri 10:29: S vycvičenosťou máte pravdu, ale s technickou prevahou Wehrmachtu ste teda vedľa. :-) Vzhľadom na pomer síl a techniky mali Sovieti podľa môjho odhadu hádam aj o 5-10 ...Zobrazit celý příspěvek
fenri 10:29:
S vycvičenosťou máte pravdu, ale s technickou prevahou Wehrmachtu ste teda vedľa. :-) Vzhľadom na pomer síl a techniky mali Sovieti podľa môjho odhadu hádam aj o 5-10 percentuálnych bodov väčšie straty, než by mohli mať pri daných pomeroch a podľa mňa to bolo spôsobené nekompetentným velením. V tom budete mať pravdu, že tu asi nešlo o nejaké cieľavedomé plytvanie v štýle "nás mnogo", ja by som za tým videl skôr snahu držať sa plánov za každú cenu, kombinovanú s prípadnými obavami z neúspechu. V neskorších fázach mohla zohrať rolu aj účelovo generovaná rivalita medzi generálmi.
Niečo k mýtu o čistkách v Červenej armáde: https://www.valka.cz/12052-Myt...
fenri 10:43:
Myslím, že USA v týchto rokoch (obzvlášť skrze boje na východe Ukrajiny) získala dosť veľké kvantum neoceniteľných informácií o ruských schopnostiach a taktike vedenia dátovej vojny, ako aj o efektivite ich zariadení, takže majú možnosť pripravovať protiopatrenia.Skrýt celý příspěvekvykašlete se na hry s číslama.....dojdete k absurdním situacím, jako když k nám v 1991 přijel poprve Dr. Šimon Adler a následně otvíral židovské muzeum (a jezdil k nám až do své ...Zobrazit celý příspěvek
vykašlete se na hry s číslama.....dojdete k absurdním situacím, jako když k nám v 1991 přijel poprve Dr. Šimon Adler a následně otvíral židovské muzeum (a jezdil k nám až do své smrti, rodiče si oblíbil) a truchlil nad smrtí svých židovských známých v Praze po svinstvech II. světové. Truchlil nad smrtí Lili Krásové a spousty ostatních, které měl za mrtvé........měl obrovskou radost, když jsme mu řekli, že všichni žijí v Austráli, Lili zemřela až v 92 letech a XY se s celou famílií vrací do ČR i po revoluci.
Při sčítání židovských obětí holocaustu se vycházelo často z údajů, kde rodiny žily před válkou - tisíce rodin prchly do USA, Austrálie atd. Proto neberte ani oficiální čísla jako směrodatná. Nijak tím neznevažuji hrůzy Holocaustu - je to jeden z nejodpornějších dílů lidských dějinSkrýt celý příspěvekJura: doporučuji přečíst Timothy Snydera, krvavé země. Ač je autorovi zjevně sympatičtější Hitler, než Stalin, hrůzy německého zacházení se sovětskými zajatci vykresluje docela ...Zobrazit celý příspěvek
Jura: doporučuji přečíst Timothy Snydera, krvavé země. Ač je autorovi zjevně sympatičtější Hitler, než Stalin, hrůzy německého zacházení se sovětskými zajatci vykresluje docela šokujícím způsobem. Že s Němci v zajetí nikdo nezacházel v rukavičkách a že měli vysokou úmrtnost (bodejť by ne, do zajetí se většinou dostávali v dosti zuboženém stavu a péče v sovětských lágrech za války určitě stála za to), je jasné. Ale žádné prameny nepodporují představu, že se jednalo o cílené vyhlazování, jako na druhé straně. Nezapomínej, že v německé strategii byl každý podčlověk na východě a každý zajatec přepočítáván na zbytečně spotřebované kalorie, později jouly uvolněné při pracovním výkonu.Skrýt celý příspěvek
fenri: to jsou hry s číslama, můžu zde napsat jinou hru s číslama ze zdroje valka.cz: celkový počet zajatých vojáků WH+SS na východní frontě: 4,567.125 celkový počet z těchto ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: to jsou hry s číslama, můžu zde napsat jinou hru s číslama ze zdroje valka.cz:
celkový počet zajatých vojáků WH+SS na východní frontě: 4,567.125
celkový počet z těchto vojáků, kteří dorazili do zajateckých táborů: 2,975.739
repatriovaní do země původu do roku 56: 2,352.671
zahynulí, zavraždění, zkrátka ti co se nikdy nevrátili: 2,213.000
Zvláštní je neznámý osud asi 1,5mil. zajatců, kteří ani nedorazili do zajateckých táborů. Ale až tak nejasné to není, viz. např. od Stalingradu šli němečtí zajatci na Sibiř pěšky, tisíce jich zahynuli cestou a tedy nemohli být zaevidování v zajateckém táboře. Jinak ty čísla jsou pouze Němci, spojenci Osy a ruští dobrovolníci je dalších asi 1,5mil. zajatců.
Osud Němců v SSSR mě až tak nešokuje, konec konců je tam nikdo nezval, ale prosím nelakujte nám Rusáky na růžovo, že zklikvidovali "pouze" 381tis. zajatců, navíc "hlavně" esesáků..Skrýt celý příspěvekAbych odbočil od OT... Obecně vidím velké nebezpečí v přesíťovanosti armád. Ono digitální bojiště je celkem fajn, ale bojím se, že jen na konflikty nízké intenzity s ...Zobrazit celý příspěvek
Abych odbočil od OT...
Obecně vidím velké nebezpečí v přesíťovanosti armád. Ono digitální bojiště je celkem fajn, ale bojím se, že jen na konflikty nízké intenzity s technologicky slabším nepřítelem.
Za prvé to v podstatě přenáší bojiště do digitálního prostoru a podstatná část válek se povede od klávesnic. Na poměru sil to moc nemění a je otázka, zda Polsko bude víc schopných hackerů než Rusko. Další věc je (H)EMP a různé mikrovlnné zbraně.
Datová centra, serverové farmy, atd. bude stejným cílem útoků, jako byly dříve (třeba) továrny na kuličková ložiska či přístavy. A ty útoky bude pochopitelně jak kybernetické, fyzické, a v em spektru.
Tohle všechno je OK, otázka zní, zda se s důrazem na sesíťovanost a ICT nesnižují obecné bojové schopnosti vojáka. Protože v "drsné" válce to stejně nakonec končí bojem lopatkou v zákopu, ať je to jak chce.
I ten koncept, že radarem zjistím, odkud odstartoval (třeba) Iskander, má trhliny. Můj radar musí svítit od začátku a bude lákavým majáčkem. Třeba pro (drahé a nečetné) hypersonické zbraně, či masivní útok "obyčejnějších" Iskanderů, Oniksů, Kalibrů a podobné havěti. Trochu bych se bál na tom, založit svojí strategii na potřebě zářit a sofistikovaně, četně a hodně komunikovat. Ale možná jsem dinosaurus.Skrýt celý příspěvekPavol: to je sice pravda, ale: -v prvních letech války mělo Německo ztráty minimální, takže o čas tu nejde. Ten argument by platil, kdyby boje byly stejně intenzivní a ztráty v ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol:
to je sice pravda, ale:
-v prvních letech války mělo Německo ztráty minimální, takže o čas tu nejde. Ten argument by platil, kdyby boje byly stejně intenzivní a ztráty v čase stejné po celou dobu konfliktu. Tento předpoklad je ale naprosto vzdálen pravdě. Boje v Norsku, Dánsku, Polsku, Francii, Beneluxu... byly z hlediska ztrát velmi malé ve srovnání s tím, co přišlo potom.
Palebná převaha na konci války ve prospěch SSSR byla, ale na začátku války to bylo naopak. Technická převaha německé branné moci na začátku války, jejich vycvičenost atd. byla velmi vysoká.
Pokud vezmeme, že německá branná moc ztratila na Východě cca 75% svých ztrát, stále nám vychází, že poměr ztrát byl dost podobný (jestliže to předtím bylo mírně ve prospěch SSSR, tak po započtení jen východních Německých ztrát je to zase mírně ve prospěch Německa). Každopádně jde o srovnatelná čísla a o nějaké masové taktice "nas mnogo" nemůže být řeč. ostatně, co by potom byly boje na západní frontě I. sv.?
Celkově bych se přikláněl k tomu, že úmrtnost, či šance na dožití sovětského vojáka byla asi o něco málo horší, než Německého, ale ten rozdíl je opravdu malý (pokud vůbec nějaký) a rozhodně globálně nejde mluvit o nějaké taktice "nas mnogo". Ztráty prostě vycházejí z toho, že Barbarossa zastihla sověty po čistkách (obětí stalinských represí se stávali ti schopnější, viz. Tuchačevskij, na mále měl i Rokossovskij apod.), nepřipravené, s nemalou částí elitních jednotek na Východě (napětí a situace po Chalkyn Golu apod.) a v reorganizaci.
Mimochodem zajímavé jsou i počty mrtvých zajatců:
Wehrmacht a SS měly cca 2 730 tisíc vojáků v sovětském zajetí (někteří až do r. 56, tuším, takže až přes 20 let v zajetí) a nepřežilo 381 tisíc. Vzhledem k tomu, že s SS se sověti rozhodně nemalovali (a tudíž nemalá část těch 381 mrvých půjde na jejich konto), lze soudit, že vojáci Wehrmacht, Kriegsmarine, Luftwaffe apod. měli celkem slušnou šanci přežít.
SSSR mělo (asi!) 3 800 tisíc zajatých a za tři roky nepřežilo 1 100 tisíc. Docela drsné, tady šance na přežití moc nebyly....Skrýt celý příspěvekfenri 09:07: Pre úplnosť ale treba dodať, že Sovieti bojovali o dva roky kratšie než Nemci a vždy iba na jednom fronte (v našom slova zmysle) ... Taktiež má na šance na prežitie ...Zobrazit celý příspěvek
fenri 09:07:
Pre úplnosť ale treba dodať, že Sovieti bojovali o dva roky kratšie než Nemci a vždy iba na jednom fronte (v našom slova zmysle) ...
Taktiež má na šance na prežitie radového vojaka veľký vplyv pomer síl a v rámci neho pomer delostrelectva, ťažkej techniky a letectva, kde mali Sovieti obzvlášť v posledných dvoch rokoch vojny skutočne masívnu prevahu ...Skrýt celý příspěvekJinak polské vyzbrojovací a modernizační plány mě: -plní tichým obdivem a závistí -přijdou někdy poněkud chaotické a často se měnící (ale to je časté i jinde a vůbec nemusíme ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak polské vyzbrojovací a modernizační plány mě:
-plní tichým obdivem a závistí
-přijdou někdy poněkud chaotické a často se měnící (ale to je časté i jinde a vůbec nemusíme chodit daleko)
-někdy přijdou pochybné z hlediska dlouhodobé realizovatelnosti a hlavně udržitelnosti.
Ale držím jim palce.
Chudák AČR...Skrýt celý příspěvekJura99: je docela zajímavé, jak mýtus "nas mnogo" žije v českém mediálním prostoru. Za prvé je to věcně kravina a za druhé je to takový zajímavý fenomen, který svědčí víc o nás, ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99:
je docela zajímavé, jak mýtus "nas mnogo" žije v českém mediálním prostoru. Za prvé je to věcně kravina a za druhé je to takový zajímavý fenomen, který svědčí víc o nás, než o SSSR/Rusech.
Na Palbě je k tomu poměrně hodně informací v právě probíhajícím excelentním seriálu (tuším od Pátrače), ale chápu, že pro typického bijce z diskuzí AN je to příliš dlouhé a komplikované čtení.
Ve stručnosti:
-šlo o jeden konkrétní Stalinův rozkaz, který byl vydán po začátku Barbarossy a který začal velmi rychle "měknout" .
-po celou válku se výraznou bezohledností k vlastním vojákům vyznačoval víceméně jen Žukov a i ten postupně "měknul". A ani tak asi neměl na prvoválečného Haiga a další "sekáče".
-populačně byl tento přístup udržitelný zhruba stejně, jako nyní (tj. nebyl udržitelný a také nebyl).
Konkrétně čísly:
Německu zahynulo přibližně 26.5% vojáků, co prošli ozbrojenými složkami.
Pro SSSR je stejné číslo na úrovni 25%.
Samozřejmě vzhledem k hektičnosti doby, chaosu, hrůze a neskutečnému počtu mrtvých nelze bazírovat je zlomcích procent, ani na jednotkách procent, ale je zcela zřejmé, že šance sovětského a německého vojáka na přežití války byla zhruba stejná.
Podobná situace je i po započtení vojáků zemřelých v zajetí (tedy ne technikou "nas mnogo") kdy stejná čísla jsou:
Německa 24.5%, SSSR 23%Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...